Рішення від 10.02.2025 по справі 140/160/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/160/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Володимирської окружної прокуратури до Нововолинської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Володимирська окружна прокуратура (далі - позивач) звернулась із позовом до Нововолинської міської ради (далі - відповідач) з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність щодо набуття у комунальну власність захисної споруди цивільного захисту №05023, яка знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, в тому числі шляхом державної реєстрації права комунальної власності на дану споруду;

2) зобов'язати вчинити дії, спрямовані на набуття у комунальну власність захисної споруди цивільного захисту №05023, яка знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, в тому числі шляхом державної реєстрації права комунальної власності на дану споруду.

Позов обґрунтований тим, що Волинською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII), встановлено порушення інтересів держави щодо набуття права комунальної власності та подальшого управління майном територіальної громади. Так за результатами опрацювання інформації Володимирського районного управління ГУ ДСНС у Волинській області від 04.12.2024 № 48 01 01-1190/48 01.03, паспорту сховища від 19.02.2019 та облікової картки від 19.02.2019 - протирадіаційне укриття №05023 знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, вбудоване у 5-ти поверхову будівлю (підвал), балансоутримувач КП «УЖК № 2» Нововолинської міської ради та становить площу 151,8 кв.м.

З наданої інформації Нововолинської міської ради від 02.12.2024 №6131/02-39/2-24 встановлено, що рішенням Нововолинської міської ради №30/80 від 19.03.2024 були затверджені Передавальні акти Комунального підприємства «Управляюча житлова компанія №2» до правонаступника - Комунального підприємства «Управляюча житлова компанія №1».

Відповідно до п. 2 вищевказаного Рішення міської ради було вирішено Комунальному підприємству «Управляюча житлова компанія №1» Нововолинської міської ради прийняти на баланс майно, згідно вимог чинного законодавства.

Поряд з цим, як встановлено окружною прокуратурою, державну реєстрацію вказаної захисної споруди №05023 на даний час не проведено. Вказане підтверджується інформацією Нововолинської міської ради від 02.12.2024 №6131/02-39/2-24, згідно якої станом на 29.11.2024 державна реєстрація захисної споруди, а саме ПРУ №05023 не проводилася.

Прокурор зазначив, що звертається до суду із цим позовом з метою захисту інтересів держави та набуває статусу позивача з огляду на те, що у цьому випадку відсутній орган, який уповноважений здійснювати представництво інтересів держави у спірних правовідносинах.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відзив на позов до суду не надходив.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Згідно інформації Володимирського районного управління ГУ ДСНС у Волинській області від 04.12.2024 №48 01 01-1190/48 01.03, паспорту сховища від 19.02.2019 та облікової картки від 19.02.2019 - протирадіаційне укриття №05023 знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, вбудоване у 5-ти поверхову будівлю (підвал), балансоутримувач КП «УЖК № 2» Нововолинської міської ради та становить площу 151,8 кв.м.

Згідно паспорту, дане укриття у разі наявної загрози розраховане на утримання в ньому 400 осіб.

З наданої інформації Нововолинської міської ради від 02.12.2024 №6131/02-39/2-24 встановлено, що рішенням Нововолинської міської ради №30/80 від 19.03.2024 були затверджені Передавальні акти Комунального підприємства «Управляюча житлова компанія №2» до правонаступника - Комунального підприємства «Управляюча житлова компанія №1».

Відповідно до п. 2 вищевказаного Рішення міської ради було вирішено Комунальному підприємству «Управляюча житлова компанія №1» Нововолинської міської ради прийняти на баланс майно, згідно вимог чинного законодавства. Поряд з цим, як встановлено окружною прокуратурою, державну реєстрацію вказаної захисної споруди № 05023 на даний час не проведено.

Крім того, вказане підтверджується інформацією Нововолинської міської ради від 02.12.2024 № 6131/02-39/2-24, згідно якої, станом на 29.11.2024 державна реєстрація захисної споруди, а саме ПРУ №05023 не проводилася.

Вказане також підтверджується інформацією із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №408504813 згідно якої вбачається, що право власності на протирадіаційне укриття №05023, що знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, яке вбудоване у 5-ти поверхову будівлю (підвал) в м. Нововолинську не зареєстровано.

Згідно інформації КП «Волиньпроект» Волинської обласної ради від 29.11.2024 №6939/01- 04 вбачається, що за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, право власності на протирадіаційне укриття не зареєстровано.

Відповідно до інформації Регіонального відділення ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 28.11.224 №7334-24 встановлено, що Нововолинська міська рада не зверталась до Регіонального відділення ФДМУ по Львівські Закарпатській та Волинській областях із листом про видачу документа який підвереджує факт відсутності перебування споруд цивільного захисту, зокрема: №05023, за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область у державній власності.

У відповідь на лист Володимирської окружної прокуратури від 21.11.2024 №50/1-2204вих 24, у тому числі щодо того, чи вживалися міською радою, як власником комунального мана заходи з метою оформлення у встановленому законом порядку права власності на вказане укриття, міська рада листом від 02.12.2024 №6131/02-39/2-24 лише поінформувала, що на даний час державну реєстрацію захисних споруд, а саме ПРУ №05023 не проведено.

Отже, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Так прокурор в адміністративному позові, обґрунтовуючи необхідність захисту інтересів держави шляхом звернення із цим позовом зазначив, що бездіяльність відповідача, яка виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на нерухоме майно захисну споруду цивільного захисту, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності територіальної громади, інтереси якої представляє Нововолинська міська рада, а відповідно й інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади. Звернення до суду із цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у вирішенні суспільно значимого питання законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність передбачених частиною третьою статті 23 Закону №1697-VII підстав для представництва інтересів держави в суді.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР Про місцеве самоврядування в Україні (далі - Закон №280/97-ВР) від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п'ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Як уже зазначено вище, споруда цивільного захисту населення №05023 знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, вбудоване у 5-ти поверхову будівлю (підвал), балансоутримувач КП «УЖК №2» Нововолинської міської ради та становить площу 151,8 кв.м.

Листом Нововолинська міська рада від 02.12.2024 №6131/02- 39/2-24 поінформувала, що на даний час державну реєстрацію захисних споруд, а саме ПРУ за номером 05023 не проведено.

За визначенням, наведеним у пункту 14 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності). Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про такий об'єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Нововолинська міська рада як орган уповноважений управляти комунальним майном, зобов'язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна захисну споруду цивільного захисту №05023.

Після прийняття відповідачем на баланс вказаного об'єкта нерухомого майна Нововолинська міська рада за наявності підстав та відповідних повноважень всупереч вимогам законодавства упродовж тривалого проміжку часу не вжила належних заходів, спрямованих на державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільного захисту, що є протиправною бездіяльністю.

Доказів на спростування вказаних обставин матеріали справи не містять.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки у цій справі задоволено позов суб'єкта владних повноважень, тому судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 422,40 грн згідно із платіжною інструкцією від 25.12.2024 №3061 з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Нововолинської міської ради щодо не вжиття заходів для державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна захисну споруду цивільного захисту №05023, яка знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м.Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область.

Зобов'язати Нововолинську міську раду вчинити дії спрямовані на набуття у комунальну власність захисної споруди цивільного захисту №05023, яка знаходиться за адресою: вул. Сірка, 3, м. Нововолинськ, Володимирський район, Волинська область, в тому числі шляхом державної реєстрації права комунальної власності на дану споруду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Володимирська окружна прокуратура (44700, Волинська область, місто Володимир, вулиця Драгоманова, 31)

Відповідач: Нововолинська міська рада (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, проспект Дружби, 27, код ЄДРПОУ 35055268)

Суддя В.В. Дмитрук