Справа № 304/203/25 Провадження № 1-кс/304/251/2025
04 лютого 2025 року м. Перечин
Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72024071050000008 від 25 жовтня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів,
детектив ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з даним клопотанням, погодженим прокурором, та просить надати йому тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення належним чином завірених копій таких, що перебувають у розрядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ), а саме обліково-реєстраційної страви ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); податкових декларацій з податку на прибуток ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки; податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки; уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки; податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки; фінансової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки; іншої податкової звітності, яка подавалась ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за 2021-2024 роки; обліково-реєстраційної страви ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ); податкових декларацій про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки; податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки; уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки; податкових декларацій платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2022-2024 роки; податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки; іншої податкової звітності, яка подавалась ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за 2020-2024 роки; матеріалів проведених камеральних, документальних (планових або позапланових, виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період діяльності з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року.
Клопотання мотивує тим, що ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та підконтрольне йому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в період з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року документально оформили неіснуючі операції, пов'язані з постачанням 1 371,97 т овочів та фруктів суб'єктам господарювання з ознаками ризиковості. У свою чергу, за позицією детектива, кошти, які надійшли від ризикових підприємств на рахунки ФОП ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » можна розцінювати як безповоротну фінансову допомогу або оплату за невстановлені товари/послуги, однак імпортовані фрукти та овочі були реалізовані за готівку на ринку без відповідного відображення у податковій звітності.
Враховуючи наведене орган досудового розслідування вважає, що ФОП ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року не задекларовано та не сплачено податків та зборів на загальну суму 9 048 974,86 грн.
Відтак детектив вказує, що отримання зазначеної у клопотанні інформації, яка знаходиться у володінні органу податків та зборів, має для органу досудового розслідування суттєве значення задля з'ясування обставин злочину, в тому числі проведення економічної експертизи, а також може мати значення речових доказів, оскільки містить інформацію, яка у свою чергу може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Враховуючи, що здобути необхідні органу досудового розслідування відомості іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до документів, що мають доказове значення у кримінальному провадженні, неможливо, детектив просить задовольнити клопотання.
Ініціатор клопотання у судове засідання не з'явився, направив слідчому судді заяву про розгляд клопотання у його відсутності, таке повністю підтримує, а також вказує на те, що ним проінформовано ІНФОРМАЦІЯ_3 про дату та час розгляду клопотання.
У судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_1 також не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся у встановленому законом порядку.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не проводиться.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий, серед іншого, уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 216 КПК України передбачено, що детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема, ст. 212 КК України.
Відповідно до вимог ст. 2, 38, 91 КПК України на орган досудового розслідування покладається вжиття заходів щодо швидкого, всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили, інших обставин, що підлягають доказуванню, і тим самим забезпечення ефективного досудового розслідування.
Виходячи з положень ч. 1 та ч. 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
З Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 23 січня 2025 року видно, що відділом детективів із розслідування кримінальних проваджень у сфері інтелектуальної власності, віртуальних активів та у митній сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72024071050000008 від 25 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, за фактом ухилення ФОП ОСОБА_5 та підконтрольним йому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від сплати податків та зборів на загальну суму 9 048 974,86 грн, що є великим розміром, шляхом реалізації за період 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року імпортованих фруктів та овочів за готівкові кошти, без відображення у податковій звітності.
Зі змісту рапорту про виявлення кримінального правопорушення № 256-КПК від 25 жовтня 2024 року видно, що детективом вивчено матеріали аналітичного продукту № 23.6/02.2/73-24-АП, з яких встановлено, що ФОП ОСОБА_5 та підконтрольним йому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у період з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року ймовірно документально оформлено неіснуючі операції, пов'язані з постачанням 1 371,97 т овочів та фруктів суб'єктам господарювання з ознаками ризиковості, які у подальшому не реалізовано (обрив «ланцюга») або реалізовано в адресу підприємств транзитно-конвертаційної (інтервал між придбанням і реалізацією товарів становить 4-10 місяців попри те, що овочі та фрукти належать до категорії товарів, які швидко псуються та мають обмежений термін зберігання).
Вказані обставини орган досудового розслідування також підтверджує аналітичним висновком - дослідженням оцінювання ризиків та/або правопорушень у фінансово-господарській діяльності № 23.6/02.2/73-24-АП від 24 жовтня 2024 року, згідно з яким ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року не задекларовано та не сплачено податків та зборів на загальну суму 9 048 974,86 грн, зокрема в порушення вимог пункту 177.1, 177.2 та пункту 177.6 статті 177 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_5 занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 3 862 844,08 грн; в порушення пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_5 занижено податкові зобов'язання з військового збору на загальну суму 321 903,68 грн; в порушення вимог пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 200.1 статті 200, пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_5 занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 4 292 048,97 грн; в порушення вимог пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, Податкового кодексу України ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » занижено податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 271 031,74 грн; в порушення вимог пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 200.1 статті 200, пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 301 146,38 грн.
Як видно з матеріалів клопотання, у відповідь на запит органу досудового розслідування ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомило інформацію щодо проведення/не проведення перевірок ФОП ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
При цьому слідчий суддя враховує, що до завдань ІНФОРМАЦІЯ_5 входить, зокрема реалізація державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Враховуючи наведене слідчий суддя погоджується, що інформація, вказана у клопотанні про тимчасовий доступ дійсно може перебувати у володінні територіального органу ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_5 та господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Слідчий суддя також погоджується, що інформація, доступ до якої просить надати ініціатор клопотання, в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, адже допоможуть встановити наявність/відсутність у діях посадових осіб суб'єкта господарювання/ФОП ОСОБА_5 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Одержати в інший спосіб необхідні відомості у межах досудового розслідування, неможливо, тому саме тимчасовий доступ забезпечить можливість отримати доступ до документів, про які зазначено у клопотанні.
Частиною 5 ст. 163 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей та документів надається стороні кримінального провадження, якщо остання у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що речі та документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З огляду на зазначене, отримані в результаті проведення такої процесуальної дії як тимчасовий доступ документи можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження № 72024071050000008 для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до положень п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження, яка звертається з відповідним клопотанням.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, оскільки ініціатором клопотання доведено, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 перебувають зазначені у клопотанні документи, які є необхідними для проведення слідчих дій, та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись статтями 40, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя
клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72024071050000008 від 25 жовтня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів - задовольнити.
Надати детективу Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій наступних документів:
- обліково-реєстраційної страви ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
- податкових декларацій з податку на прибуток ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки;
- податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки;
- уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки;
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки;
- фінансової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з додатками за 2021-2024 роки;
- іншої податкової звітності, яка подавалась ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за 2021-2024 роки;
- обліково-реєстраційної страви ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 );
- податкових декларацій про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки;
- податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки;
- уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки;
- податкових декларацій платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2022-2024 роки;
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з додатками за 2020-2024 роки;
- іншої податкової звітності, яка подавалась ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за 2020-2024 роки;
- матеріалів проведених камеральних, документальних (планових або позапланових, виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ), за період діяльності з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2024 року.
Строк дії даної ухвали до 10 березня 2025 року.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1