Ухвала від 03.02.2025 по справі 304/2711/24

Справа № 304/2711/24 Провадження № 1-кс/304/138/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року м. Перечин

Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72024071010000010 від 30 вересня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів,

УСТАНОВИВ:

детектив ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з даним клопотанням, в якому просить надати їй тимчасовий доступ до документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме документацій, що складалися з приводу земельних ділянок з кадастровими номерами 2110100000:22:001:0152, 2110100000:48:001:0013, 2110100000:48:001:0031, 2110100000:48:001:0271, 2110100000:48:001:0272 та 2110100000:64:001:0121, тобто всі наявні документації із землеустрою, поземельні книги, витяги з Державного земельного кадастру, обмінні файли у паперовому та електронному вигляді з відомостями про особу, яка надіслала електронний файл з можливістю вилучити документи у належним чином завірених копіях та в електронному вигляді.

Клопотання мотивує тим, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно в інтересах третіх осіб, забезпечили прийняття міською радою, у порушення вимог ст. 65, 67, 134 ЗК України, рішення про відведення земельних ділянок (кадастрові номери 2110100000:22:001:0152, 2110100000:48:001:0013, 2110100000:48:001:0031, 2110100000:48:001:0271, 2110100000:48:001:0272 та 2110100000:64:001:0121) та передачу їх в оренду фізичним особам ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ) без проведення аукціону, чим спричинили територіальній громаді збитки в особливо великому розмірі.

Детектив вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на лист від 03 жовтня 2024 року № 23.6/5431/03.1.20-10 повідомлено, що у місцевому фонді документацій із землеустрою та оцінки земель відсутня документація із землеустрою щодо вказаних земельних ділянок.

В то же час, як вказує детектив, за відомостями Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:22:001:0152 внесені до ДЗК на підставі «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею її в оренду для розміщення та експлуатації об'єктів інженерної інфраструктури (об'єктів зв'язку) за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_10 »; відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:48:001:0023 перенесені з Державного реєстру земель до ДЗК в автоматизованому порядку відповідно до п. 4 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр»; державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:48:001:0031 у ДЗК проведена на підставі документації із землеустрою, розробленої ПП « ОСОБА_11 »; відомості про земельну ділянку 2110100000:48:001:0271 внесені до ДЗК на підставі «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею її в оренду ОСОБА_6 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, в районі об'їзної дороги»; відомості про земельну ділянку 2110100000:48:001:0272 внесені до ДЗК на підставі «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею її в оренду ОСОБА_7 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, в районі об'їзної дороги»; відомості про земельну ділянку 2110100000:64:001:0121 внесені до ДЗК на підставі «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею її в оренду ОСОБА_5 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: АДРЕСА_3 ».

Отже, задля встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, проведення експертизи з питань землеустрою, земельно-технічної і земельної оціночної експертизи, почеркознавчих експертиз та технічних експертиз документів, у органу досудового розслідування виникла необхідність отримати зазначені у прохальній частині клопотання документи, які у свою чергу, за позицією детектива, в силу положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051, знаходяться у відповідного державного кадастрового реєстратора органу держагеокадстру.

За наведених обставин зазначені у клопотанні документи можуть мати значення речових доказів, оскільки містять відомості, що можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тому детектив просить задовольнити клопотання.

Ініціатор клопотання у судове засідання не з'явилася, подала слідчому судді заяву про проведення розгляду у її відсутності та просила надати дозвіл на вилучення документів.

У судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_1 також не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся у встановленому законом порядку.

На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не проводиться.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий, серед іншого, уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Пунктом 3 ч. 3 ст. 216 КПК України передбачено, що детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема ст. 364 КК України, за умови що розмір предмета такого кримінального правопорушення або завданої ним шкоди становить від п'ятисот до двох тисяч розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення, та його вчинено службовою особою державного органу, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, та досудове розслідування такого кримінального правопорушення не віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань чи Національного антикорупційного бюро України.

Відповідно до вимог ст. 2, 38, 91 КПК України на орган досудового розслідування покладається вжиття заходів щодо швидкого, всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили, інших обставин, що підлягають доказуванню, і тим самим забезпечення ефективного досудового розслідування.

Виходячи з положень ч. 1 та ч. 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

З матеріалів клопотання видно, що органом досудового розслідування - відділом детективів із розслідування кримінальних проваджень у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області з 30 вересня 2024 року здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за фактом протиправних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які умисно в інтересах третіх осіб, у порушення вимог ст. 65, 67, 134 ЗК України, забезпечили прийняття рішення про відведення земельних ділянок (кадастрові номери 2110100000:22:001:0152, 2110100000:48:001:0013, 2110100000:48:001:0031, 2110100000:48:001:0271, 2110100000:48:001:0272 та 2110100000:64:001:0121) та передачу їх в оренду фізичним особам ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ) без проведення аукціону, чим спричинили територіальній громаді збитки в особливо великому розмірі (а. к. 5-6).

Відомості про вказане кримінальне правопорушення 30 вересня 2024 року були внесені до ЄРДР за № 72024071010000010 з правовою кваліфікацією за ч. 2 ст. 364 КК України на підставі даних аналітичного дослідження щодо оцінювання ризиків та/або правопорушень у фінансово-господарській діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за результатами якого встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 при відведенні земельних ділянок (кадастрові номери 2110100000:22:001:0152, 2110100000:48:001:0013, 2110100000:48:001:0031, 2110100000:48:001:0271, 2110100000:48:001:0272 та 2110100000:64:001:0121) та передачу їх в оренду фізичним особам ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ) ймовірно порушено вимоги ст. 65, 67, 134 Земельного кодексу України. Існує потенційний ризик, що відведення вільних земельних ділянок без проведення аукціону призведе до ймовірного недоотримання доходу бюджетом територіально громади у розмірі 77 880 368,08 грн (а. к. 7-13).

Як видно з матеріалів клопотання, орган досудового розслідування звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 задля отримання документів, тимчасовий доступ до яких просить надати, однак у наданні таких було відмовлено з посиланням на положення статті 159, 160 КПК України, при цьому повідомлено підстави внесення/реєстрації відомостей до Державного земельного кадастру щодо кожної з наведених вище земельних ділянок (а. к. 14, 15-17).

Відтак, слідчий суддя погоджується, що документація із землеустрою перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , та інформація, доступ до якої просить надати ініціатор клопотання, в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, адже допоможуть встановити наявність/відсутність у діях посадових осіб органу місцевого самоврядування ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Одержати в інший спосіб необхідні відомості у межах досудового розслідування, неможливо, тому саме тимчасовий доступ забезпечить можливість отримати доступ до документів, про які зазначено у клопотанні.

Частиною 5 ст. 163 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей та документів надається стороні кримінального провадження, якщо остання у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що речі та документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

З огляду на зазначене, отримані в результаті проведення такої процесуальної дії як тимчасовий доступ документи можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження № 72024071010000010 для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Відповідно до положень п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження, яка звертається з відповідним клопотанням.

Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, оскільки ініціатором клопотання доведено, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувають зазначені у клопотанні документи, які є необхідними для проведення слідчих дій, та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Керуючись статтями 40, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

клопотання старшого детектива підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72024071010000010 від 30 вересня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів - задовольнити.

Надати старшому детективу Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме документації, що складалася з приводу земельних ділянок з кадастровими номерами :22:001:0152, 2110100000:48:001:0013, 2110100000:48:001:0031, 2110100000:48:001:0271, 2110100000:48:001:0272 та 2110100000:64:001:0121 (всю наявну документацію із землеустрою, поземельні книги, витяги з Державного земельного кадастру, обмінні файли у паперовому та електронному вигляді з відомостями про особу, яка надіслала електронний файл), з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів та в електронному вигляді.

Строк дії даної ухвали до 15 березня 2025 року.

Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1