Постанова від 03.02.2025 по справі 756/845/25

03.02.2025 Справа № 756/845/25

Справа № 756/845/25

Провадження № 3/756/848/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Діденко Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану справу про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП невідомий,

за ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2024 року о 03 год. 25 хв., рухаючись у м. Києві, по вул. Йорданська, 9, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки Kia Sorento, державний номерний знак НОМЕР_2 , у порушення вимог п.2.1А Правил дорожнього руху, повторно протягом року вчинив правопорушення, а саме керував транспортним засобом, будучи позбавленим права керування Деснянським районним судом м. Києва, (постанова серії ЕНА №1441494 від 14.02.2024 року, якою ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП), тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Крім цього, згідно з протоколом, 22 грудня 2024 року о 03 год. 25 хв. в м. Києві, по вул. Йорданська, 9, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки Kia Sorento, державний номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився. Відповідна відмова фіксувалась на відеозапис. Відтак, водій ОСОБА_1 порушив тим самим вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений, шляхом направлення повістки на номер телефону, вказаний в протоколі. Жодних заяв і клопотань від ОСОБА_1 до суду не надходило.

З огляду на викладене, суддя вважає, що відповідно до ст. 268 КУпАП справу про адміністративне правопорушення можливо розглянути за відсутності ОСОБА_1 на підставі матеріалів, що є у справі про адміністративне правопорушення.

Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується дослідженими доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202374 від 22.12.2024 року, в якому викладені обставини правопорушення;

- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №1441494 від 14.02.2024 року, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 20 400 грн., за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, а саме водій керував ТЗ, будучи позбавленим права керування Подільським районним судом міста Києва від 05.09.2023 року за ч. 2 ст. 130 КУпАП;

- постановою Подільського районного суду міста Києва від 05.09.2023 року якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000,00 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки;

- відеозаписом з бодікамер працівників поліції, який долучений до матеріалів справи, на якому зафіксовано, подію яка відбулась за участю ОСОБА_1 22.12.2024 року та те, що ОСОБА_1 обізнаний про те, що на нього накладено штраф в розмірі 20 400 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, за керування ТЗ, оскільки він вже позбавлений права керування ТЗ та за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, однак не зважаючи на це ОСОБА_1 22.12.2024 року повторно протягом року знову ж керував транспортним засобом.

За таких умов суд вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП. Так, будучи притягнутим до адміністративної відповідальності за керування ТЗ будучи позбавленим такого права, ОСОБА_1 висновків для себе не зробив, і знову свідомо продовжує керувати ТЗ, не маючи права керування ним.

Враховуючи викладене, вважаю, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною четвертою цієї статті.

Водночас, судом досліджено докази, зібрані щодо вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202371 від 22.12.2024 року, в якому викладені обставини правопорушення;

- направлення на проходження огляду для визначення стану сп'яніння від 22.12.2024 року на ім'я ОСОБА_1 , у якому відомості про проходження огляду відсутні;

- копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №3706183 від 22.12.2024 року, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн., за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП, а саме водій керував ТЗ без чинного страхового поліса;

- відеозапис з нагрудних камер працівників поліції, на якому зафіксовано подію, яка відбувалася за участю ОСОБА_1 22.12.2024 року о 03 год. 25 хв., а саме зафіксовано, що причиною зупинки стало вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, у подальшому працівник поліції запропонував ОСОБА_1 пройти огляд, однак не зазначив, яким чином та в якому місці ОСОБА_1 має пройти огляд (на місці зупинки чи у закладі охорони здоров'я), не роз'яснив наслідки відмови. Коли ОСОБА_1 відмовився, працівник поліції не запропонував пройти огляд у закладі охорони здоров'я.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до статті 245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до абзацу 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Згідно з пунктами 2-4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Надаючи оцінку зібраним у справі доказам, суд звертає увагу, що законодавством передбачено, що підставою для огляду водія на стан сп'яніння, є лише виявлення конкретних ознак сп'яніння, відповідно до пунктів 3, 4 Інструкції.

На наданому суду відеозаписі, зафіксовано, що працівником поліції не зазначено про виявлені ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , не зафіксовано проведення зовнішнього огляду водія для виявлення таких ознак, не запропоновано водію у встановленому законом порядку пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою технічного засобу або у компетентному закладі охорони здоров'я. Фактично поліцейський лише спитав «Огляд проходимо?», та в подальшому повідомив про складання на водія протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Отже, оскільки поліцейським в порушення статті 266 КУпАП не запропоновано водію пройти огляд на місці зупинки за допомогою спеціальних технічних засобів, або у закладі охорони здоров'я, а також відсутні докази на підтвердження законних підстав для такого огляду, суд приходить до висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП України, розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Згідно з ч. 3 ст. 30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Враховуючи особу правопорушника, ступінь його провини та обставини скоєння адміністративного правопорушення, суддя прийшов до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в межах санкції даної статті з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки відомості про його належність відсутні.

Крім того, на підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП, до стягнення у виді позбавлення права керування за цією постановою, слід приєднати невідбуту частину стягнення за попередньою Постановою Подільського районного суду міста Києва від 05.09.2023 року (1 рік і 7 місяців).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з правопорушника на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 251, 280, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та на підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2400 (двох тисяч чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років і 7 (сім) місяців, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в діях особи складу вказаного адміністративного правопорушення.

Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу у встановлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя Є.В. Діденко