Справа № 712/9457/24
Провадження № 1-кс/712/9/5
10 лютого 2025 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні внесене в кримінальному провадженні № 22023250000000129 від 08.08.2024слідчим в ОВС - криміналіст слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковник юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
08.08.2024 року слідчий в ОВС - криміналіст слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковник юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, щ о ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт Новопсков Луганської області, громадянин України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Луганської області, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Для забезпечення інтересів держави, визначених законами України «Про ринок природного газу» та «Про нафту і газ», Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 № 747 утворено Акціонерне товариство «НАЦІОНАЛЬНА АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ»», яка є засновником АТ «ЛУГАНСЬКГАЗ».
У березні-квітні 2014 року у м. Луганськ та інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
У окремих містах та районах Луганської області всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність луганської народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «луганська народна республіка» (далі - «лнр»).
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів рф на території Луганської області так званої «лнр».
Згідно з Конституцією України, перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
У подальшому, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами рф та світовою спільнотою, 21.02.2022 рф визнано «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами, а 22.02.2022 президент рф володимир путін направив до Ради Федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами рф, яке цього ж дня розглянуто та задоволено.
Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимога ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
24.02.2022 о 5 годині Президент російської федерації оголосив про своє рішення розпочати військову операцію в Україні.
Того самого дня, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024) із затвердженням відповідними Законами України.
Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» А/RES/ES-11/1 від 02.03.2022, визнається, що Росія вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН.
Як наслідок, агресія зс рф та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації значної території Луганської області.
Тимчасова окупація РФ території України, визначених ч. 1 ст. 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Таким чином, відповідно до вищевказаних норм міжнародного права та законів України: «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»; Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015; Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, смт Білолуцьк Старобільського району Луганської області з 24.02.2022, а смт Новопсков Старобільського району Луганської області з 03.03.2022 є тимчасово окупованою територією України, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014 (з відповідними змінами та доповненнями), припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
На тимчасово окупованій частині Луганської області з числа представників «лнр» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», є органами окупаційної адміністрації російської федерації.
Зокрема, відповідно до так званого «закону лнр» від 10.11.2014 № 38І «О полиции» створено «министерство внутренних дел луганской народной республики». Відповідно до так званого «указу глави лнр» від 03.03.2022 № УГ125/22 «Об образовании администраций городов и/или районов луганской народной республики»» створено «администрацию Новопсковского района луганской народной республики». Відповідно до так званого «закону лнр» від 14.03.2023 № 428-ІІІ «Об образовании на территории луганской народной республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» утворено та зване «Муниципальное образование Новопсковский муниципальный округ луганской народной республики», відповідно до так званого «закону лнр» від 30.03.2023 № 431-ІІІ «О наименовании органов местного самоуправления вновь образованных муниципальных образований, численности и сроках полномочий депутатов представительных органов вновь образованных муниципальных образований» визначено представницькі органи, в тому числі так званий «совет муниципального округа Муниципальное образование Новопсковский муниципальный округ луганской народной республики» у складі 20 депутатів.
27.02.2015 на підставі так званого «закону лнр» від 04.11.2014 № 36І «Об управлении и распоряжении собственностью луганской народной республики», постанов так званого «совета министров луганской народной республики» від 29.01.2015 № 0204/22/15 «Об утверждении Положения о Министерстве топлива, энергетики и угольной промышленности луганской народной республики» та від 19.05.2015 № 02-04/142/15 «О вопросах деятельности государственных унитарных предприятий, государственных учреждений луганской народной республики», зареєстровано «государственное унитарное предприятие «ЛУГАНСКГАЗ», основним видом діяльності якого є «торговля газообразным топливом, подаваемым по распределительным сетям».
В структуру даного підприємства входить, утворене на захоплених виробничих потужностях Новопсковського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства (МРУЕГГ) АТ «Луганськгаз» за адресою: смт. Новопсков, вул. Новорозсошанська, буд. 43А, так зване «Новопсковское межрайонное управление по эксплуатации газового хозяйства - филиал Государственного унитарного предприятия «ЛУГАНСКГАЗ»».
Таким чином, представники АТ «ЛУГАНСЬКГАЗ» (створеного на підставі законодавства України) втратили можливість безперешкодно розпоряджатись та управляти належним їм майном.
У подальшому, службовими особами країни-агресора - російської федерації 04.10.2022 прийнятий нікчемний, відповідно до Указу Президента України № 687/2-2022 від 04.10.2022, Федеральний конституційний закон № 6ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію луганської народної республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - луганської народної республіки».
Федеральним законом від 21.11.2022 № 451-ФЗ «Про внесення змін до Федерального закону «О введении в действие части первой Гражданского кодекса российской федерации» 05.12.2022 передбачено внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб відомостей про наявних на нових територіях російської федерації юридичних осіб на підставі відомостей відповідних реєстрів, які створені та велися відповідно до нормативних правових актів донецької народної республіки, луганської народної республіки, Запорізької області, Херсонської області.
Відповідно до вказаних вимог законодавства держави-агресора рф, Государственное унитарное предприятие «ЛУГАНСКГАЗ», в структуру якого входить «Новопсковское межрайонное управление по эксплуатации газового хозяйства филиал Государственного унитарного предприятия «ЛУГАНСКГАЗ», 15.03.2023 зареєстровано так званою «Межрайонной инспекцией федеральной налоговой службы № 4 по луганской народной республике» в так званому «Едином государственном реестре юридических лиц» на підставі «Внесения в Единый государственный реестр юридических лиц изменений в сведения о юридическом лице в связи с приведением учредительных документов юридического лица в соответствие с законодательством российской федерации» (мовою оригіналу).
Громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу рф, умисно, з метою завдання шкоди Україні, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Луганської області системи органів державної влади, створеної окупаційною владою, вчинив умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) шляхом реалізації та підтримки дій та рішень держави-агресора, а також шляхом передачі матеріальних ресурсів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора та її збройним формуванням.
Так, перебуваючи на тимчасово окупованій території у смт Новопсков Луганської області, у період з 03.03.2022 до 29.12.2022 (більш точний час встановити не виявилось можливим) в підтримку рішень та дій держави-агресора - російської федерації в частині переходу функціонування об'єктів газопостачання лнр до вимог, визначених законодавством рф, викладених у Федеральному конституційному законі рф «Про прийняття в російську федерацію луганської народної республіки та утворення у складі російської федерації нового суб'єкта - луганської народної республіки» та Федеральному законі рф «О введении в действие части первой Гражданского кодекса российской федерации», в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно зайняв посаду «начальника Новопсковского межрайонного управления по эксплуатации газового хозяйства филиала Государственного унитарного предприятия «ЛУГАНСКГАЗ» (смт. Новопсков, вул. Новорозсошанська, буд. 43А).
Перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_5 , підтримуючи та реалізуючи рішення держави-агресора, забезпечує та організовує роботу вищевказаного «міжрайонного управління» на підставі актів законодавства країни-агресора - рф, зокрема: Федерального закона «О газоснабжении в российской федерации», Федерального закона «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», Правил поставки газа в российской федерации, утвержденных Постановлением правительства рф от 05.02.1998 № 162, Правил поставки газа в российской федерации, утвержденных Постановлением правительства рф от 01.11.2021 № 1901, Указа Президента рф от 23.11.1995 № 1173 «О мерах по осуществлению устойчивого функционирования объектов, обеспечивающих безопасность государства», Постановления Правительства рф от 29.05.2002 № 364 «Об обеспечении устойчивого газо- и энергоснабжения финансируемых за счет средств федерального бюджета организаций, обеспечивающих безопасность государства».
Для реалізації вказаної діяльності Государственным унитарным предприятием «ЛУГАНСКГАЗ» ОСОБА_5 видана довіреність № 449 від 29.12.2022.
Перебуваючи на посаді «начальника Новопсковского межрайонного управления по эксплуатации газового хозяйства филиала Государственного унитарного предприятия «ЛУГАНСКГАЗ», він, з метою допомоги державі-агресору, також добровільно забезпечує постачання матеріальних ресурсів, а саме природнього газу, органам окупаційної адміністрації держави-агресора та її збройним формуванням.
Так, ОСОБА_5 на підставі вказаної вище довіреності особисто уклав контракти поставки газу № 2023/ТП-Б-146-6 від 13.03.2023, № 2023/ТП-Б-155-6/38 від 30.03.2023, № 2023/ТП-Б-106-6/39 від 30.03.2023, № 2023/ТП-Б-108-6/40 від 30.03.2023, № 2023/ТП-Б-107-6/41 від 30.03.2023 щодо постачання газу органу окупаційної адміністрації - «администрации Новопсковского района луганской народной республики» та збройним формуванням - територіальними підрозділами «министерства внутренних дел луганской народной республики».
У подальшому, в період з березня по травень 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території у смт. Новопсков Луганської області, вул. Новорозсошанська, буд. 43А, займаючи посаду «начальника Новопсковского межрайонного управления по эксплуатации газового хозяйства филиала Государственного унитарного предприятия «ЛУГАНСКГАЗ», маючи умисел на допомогу державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації, шляхом передачі матеріальних ресурсів, безпосередньо реалізовуючи рішення держави-агресора та окупаційної адміністрації про забезпечення окупаційних органів природним газом (Федеральный закон «О газоснабжении в российской федерации», Федеральный закон «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственньїх и муниципальньїх нужд», Правила поставки газа в российской федерации, утвержденные Постановлением Правительства рф от 05.02.1998 № 162, Правила поставки газа в российской федерации, утвержденные Постановлением Правительства рф от 01.11.2021 № 1901, Указ Президента рф от 23 ноября 1995 г. № 1173 «О мерах по осуществлению устойчивого функционирования объектов, обеспечивающих безопасность государства», Постановление Правительства рф от 29.05.2002 № 364 «Об обеспечении устойчивого газо- и энергоснабжения финансируемых за счет средств федерального бюджета организаций, обеспечивающих безопасность государства») у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, здійснив передачу матеріальних ресурсів у вигляді природного газу органам окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме «администрации Новопсковского района луганской народной республики» та її збройним формуванням, а саме територіальними підрозділами «министерства внутренних дел луганской народной республики» шляхом особистого підписання ним відповідних актів прийому-передачі природного газу від 06.04.2023, 11.04.2023, 21.04.2023, 30.04.2023 та 18.05.2023.
Зокрема, відповідно до контракту поставки газу № 2023/ТП-Б-146-6 від 13.03.2023 до так званої «администрации Новопсковского района луганской народной республики», контракту № 2023/ТП-Б-155-6/38 від 30.03.2023 до так званого «Новопсковского РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики», контракту № 2023/ТП-Б-106-6/39 від 30.03.2023 до так званого «Белокуракинского РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики», контракту № 2023/ТП-Б-108-6/40 від 30.03.2023 до так званого «Сватовского РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики», контракту № 2023/ТП-Б-107-6/41 від 30.03.2023 «Троицкого РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики», підписаних від імені ГУП «ЛУГАНСКГАЗ» в «лице начальника Новопсковского межрайонного управления по эксплуатации газового хозяйства филиала Государственного унитарного предприятия «Луганскгаз» ОСОБА_6 , действующего на основании доверенности № 449 от 29.12.2022» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 здійснено передачу матеріальних ресурсів у вигляді природного газу органам окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме так званій «администрации Новопсковского района луганской народной республики» по акту прийому-передачі від 05.04.2023 № НВП00000807 (за січень 2023) - газ об'ємом 10,935 тис. м3, по акту прийому-передачі від 06.04.2023 № НВП00000808 (за лютий 2023) - газ об'ємом 16,619 тис. м3, по акту прийому-передачі від 06.04.2023 № НВП00000821 (за березень 2023) - газ об'ємом 10,815 тис. м3, по акту прийому-передачі від 30.04.2023 № НВП00001195 (за квітень 2023) - газ об'ємом 5,53 тис. м3; та збройним формуванням, так званому «Новопсковскому РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики» по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001038 (за січень 2023) - газ об'ємом 14,784 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001039 (за лютий 2023) - газ об'ємом 11,182 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001040 (за березень 2023) - газ об'ємом 21 тис. м3, по акту прийому-передачі від 30.04.2023 № НВП00001313 (за квітень 2023) - газ об'ємом 3,132 тис. м3; так званому «Белокуракинского РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики» по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001041 (за січень 2023) - газ об'ємом 6,959 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001042 (за лютий 2023) - газ об'ємом 7,628 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001043 (за березень 2023) - газ об'ємом 4,669 тис. м3, по акту прийому-передачі від 30.04.2023 № НВП00001315 (за квітень 2023) - газ об'ємом 2,201 тис. м3; так званому «Сватовскому РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики» по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001035 (за січень 2023) - газ об'ємом 8,267 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001036 (за лютий 2023) - газ об'ємом 4,2 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001037 (за березень 2023) - газ об'ємом 3,57 тис. м3, по акту прийому-передачі від 30.04.2023 № НВП00001316 (за квітень 2023) - газ об'ємом 2,123 тис. м3; так званому «Троицкому РОВД министерства внутренних дел луганской народной республики» по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001032 (за січень 2023) - газ об'ємом 7,049 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001033 (за лютий 2023) - газ об'ємом 4,825 тис. м3, по акту прийому-передачі від 11.04.2023 № НВП00001033 (за березень 2023) - газ об'ємом 2,942 тис. м3.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації, підтримки рішень та дій держави-агресора, добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого злочину обґрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- протоколом від 12.01.2024 допиту свідка ОСОБА_7 (якому відомо про діяльність ОСОБА_5 );
- протоколом від 12.01.2024 пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_7 (який впізнає ОСОБА_5 );
- протоколом огляду від 24.05.2023, згідно з яким оглянуто відкриті ресурси, які містять дані про ОСОБА_5 а саме про місце його роботи «Новопсковское МРУЄГХ»;
- протоколом огляду від 06.06.2023, згідно з яким оглянуто відкриті ресурси, які містять дані про ОСОБА_5 та інформації з «ЕИС Закупки»;
- протоколом огляду від 02.08.2023, згідно з яким оглянуто відкриті ресурси, які містять дані про ОСОБА_5 та інформації з «ЕГРЮЛ»;
- протоколом огляду від 05.01.2024, згідно з яким оглянуто відкриті ресурси, які містять дані про ОСОБА_5 та інформації з «ЕИС Закупки»;
- протоколом від 11.01.2024 пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_8 (який впізнає ОСОБА_5 );
- протоколом від 11.01.2024 пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_9 (який впізнає ОСОБА_5 );
- протоколом огляду від 31.07.2024, згідно з яким оглянуто відкриті ресурси, які містять дані про ОСОБА_5 та інформації з «ЕГРЮЛ»;
- іншими доказами, наявними у матеріалах кримінального провадження.
Вручити ОСОБА_5 письмове повідомлення про підозру не виявилося за можливе, оскільки згідно з матеріалами досудового розслідування, останній мешкає на тимчасово окупованій території України, а саме - в Луганській області.
30.07.2024 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» та 26.07.2024 на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора опубліковано письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також повістки про виклики ОСОБА_5 на 03.08.2024, 04.08.2024 та 05.08.2024 до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за його участі слідчих та процесуальних дій.
На зазначений час та у вказані дати підозрюваний ОСОБА_5 до слідчого відділу Управління не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
Згідно з матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 фактично перебуває на території смт. Новопсков, Луганської області, територія якого визнана тимчасово окупованою.
06.08.2024 у зв'язку з тим, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, в порядку ст. 281 КПК України, його оголошено в розшук.
На даний час є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , знаходячись на волі може: 1) переховуватись від органів досудового розслідування та суду (оскільки не з'являється на виклики слідчого та перебуває на тимчасово окупованій території України); 2) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється (оскільки вчиняє злочин з ідейних переконань, підтримує російську окупацію та всіляко її сприяє своїми діями).
Перелічені ризики існують, оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, перебуває у державному розшуку, він усвідомлює свою колабораційну діяльність та передбачену за це кримінальну відповідальність, у зв'язку з чим уникає поїздок на неокуповану територію України.
Таким чином органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність обгрунтованих ризиків передбачених п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Неможливість запобігання зазначеним ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів обгрунтовується тим, що будь-який інший запобіжний захід не позбавить ОСОБА_5 можливості переховуватись від органів досудового розслідування та суду на території Луганської області.
Слідчий в клопотанні вказує, що на підставі викладеного, з метою виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків, які передбачені у ст. 194 КПК України, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду, вчиняти інші кримінальні правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, тому виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки, застосування більш м'якого запобіжного заходу, не зможе запобігти ризикам.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з?явився.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ст. 186 КПК України, клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 08.08.2024 задоволено клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши матеріали клопотання, суддя слідчий вважає, що клопотання слідчого не підлягає до задоволення, оскільки розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу повинен проводитися за участю підозрюваного, натомість вказана ухвала Соснівського районного суду м. Черкаси від 08.08.2024, на даний час не виконана, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до судового засідання не доставлений, а тому суд позбавлений можливості розгляду даного клопотання, та вважає його передчасним.
Керуючись ст. ст. 32, 110, 131-132, 176-178, 179, 181, 193-196, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
В задоволенні клопотання слідчого в ОВС - криміналіст слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковник юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1