Єдиний унікальний номер: 379/258/25
Провадження № 2-а/379/4/25
11 лютого 2025 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., розглянувши питання можливості відкриття провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі управління патрульної поліції у Київській області про скасування постанови серії ЕНА № 4037924 від 09.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач 10.02.2025 звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просить суд:
скасувати постанову інспектора 1 взводу 1 роти 2 батальйону ПП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП рядового поліції Музичука Олександра Васильовича серії ЕНА № 4037924 від 09.02.2025, якою його, ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн за ч. 3 ст. 121 КУпАП;
стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2025 головуючим у даній справі визначено суддю Зінкіна В.І.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом
Згідно з ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
В силу ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Так, звертаючись до суду з даною позовною заявою, позивач зазначає зареєстроване і фактичне місце проживання, проте не надає підтверджуючих документів на підтвердження реєстрації місця проживання в м. Тараща Білоцерківського району Київської області, що є визначальним для визначення підсудності цієї справи саме Таращанському районному суду Київської області.
Крім того, позивачем не зазначено:
- поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) за його наявності, відповідача; відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін у справі, що є порушенням п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України;
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору, що є порушенням п. 6 ч. 5 ст. 161 КАС України;
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, що є порушенням п. 7 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до висновку про застосування норм права, викладеного Верховним Судом у
Департамент патрульної поліції є органом державної влади, в якому проходить службу посадова особа, яка винесла оскаржувану постанову, і у відповідності до чинного законодавства контролює дотримання своїми співробітниками норм чинного законодавства при виконанні останніми їх службових обов'язків та несе відповідальність за дії таких співробітників. А відтак, рішення суду по даній справі може в подальшому вплинути на права та обов'язки Департаменту патрульної поліції.
За таких обставин Департамент патрульної поліції, а також посадова особа суб'єкта владних повноважень, яка скала оскаржувану постанову мають бути залучені до участі у справі у якості співвідповідачів.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Враховуючи наведені вище недоліки позовної заяви, суд вважає за необхідне надати позивачу десятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали для усунення вказаних недоліків у спосіб:
-надання суду доказів зареєстрованого місця проживання (перебування) в м. Тараща Білоцерківського району Київської області (витяг з реєстру територіальної громади тощо);
-залучення у якості співвідповідачів інспектора 1 взводу 1 роти 2 батальйону ПП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП рядового поліції Музичука Олександра Васильовича та Департаменту патрульної поліції;
-подання позовної заяви в новій редакції із зазначенням в ній:
необхідних співвідповідачів, та копій заяви в новій редакції з додатками відповідно до кількості відповідачів;
поштового індексу, ідентифікаційний коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) відповідача; відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін у справі;
відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
В силу п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 25, 26, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі управління патрульної поліції у Київській області про скасування постанови серії ЕНА № 4037924 від 09.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Запропонувати позивачу в десятиденний строк з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути вказані недоліки.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява повертається без розгляду.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:В. І. Зінкін