Справа № 367/1531/25
Провадження №3/367/740/2025
Іменем України
11 лютого 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Мерзлий Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
10.02.2025 до суду надійшла справа за протоколом про адміністративне правопорушення № 127 від 10.01.2025 року, складеним щодо громадянина ОСОБА_1 за ознаками правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Виключень з цього правила КУпАП не містить.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Однак у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення, не зазначено точне місце вчинення адміністративного правопорушення, оскільки у протоколі тільки зазначено «м. Буча Київської області», тобто без зазначення вулиці.
Що стосується акту про неявку на складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, який міститься в матеріалах справи, то слід зазначити, що в матеріалах провадження відсутні будь-які дані, що ОСОБА_1 повідомляли належним чином про складання протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема відсутні будь-які відомості про отримання ОСОБА_1 зазначеного повідомлення.
Також слід зауважити, що до матеріалів адміністративної справи долучена копія протоколу про адміністративне правопорушення №1074 від 10.05.2024, копія акту про проведення фактичної перевірки від 10.05.2024, копія пояснень ОСОБА_1 від 10.05.2024, копія акту від 10.05.2024 про відмову від підписання та отримання акту фактичної перевірки від 10.05.2024, копія акту від підписання протоколу від 10.05.2024 про відмову від підписання та отримання акту відмови та отримання акту перевірки від 10.05.2024, які не стосуються розгляду протоколу №127 про адміністративне правопорушення складеного 10.01.2025.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що протоколи про адміністративні правопорушення повертаються для належного до оформлення вмотивованою постановою відповідному правоохоронному органу, якщо такі складені без додержання вимог ст.256 КУпАП.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до вимог ст. 256, ст. 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, повернути на доопрацювання, для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.В. Мерзлий