490/842/25
нп 1-кс/490/777/2025
11.02.2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/842/25
про обрання запобіжного заходу
11 лютого 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання прокурора Нижньосірогозького відділу Генічеської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Херсон, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , який перебуває на тимчасово окупованій території,
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,
Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025230000000048 від 27.01.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В рамках кримінального провадження № 22025230000000048 прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання мотивує тим, що громадянин України ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16.07.2024, переслідуючи злочинну мету, направлену на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у новостворених окупаційною владою РФ незаконних органах влади, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, маючи єдиний умисел на зайняття посади голови адміністрації Іванівського муніципального округу Херсонської області, підтримав окупаційну владу, встановлену збройними формуваннями держави-агресора, внаслідок чого 16.07.2024 відповідно до рішення № 74 так званої «ради депутатів Іванівського муніципального округу Херсонської області» призначений на посаду так званого «тимчасово виконуючого обов'язки голови адміністрації Іванівського муніципального округу Херсонської області» (мовою оригіналу - «временно исполняющего обязаности главы Ивановского муниципального округа Херсонской области»).
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.11.2024 переслідуючи злочинну мету, направлену на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у новостворених окупаційною владою РФ незаконних органах влади, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, підтримав окупаційну владу, встановлену збройними формуваннями держави-агресора, внаслідок чого 14.11.2024 відповідно до рішення № 23/93 так званої «ради депутатів Іванівського муніципального округу Херсонської області» добровільно був обраний на посаду так званого «голови Іванівського муніципального округу Херсонської області» (мовою оригіналу - «главы Ивановского муниципального округа Херсонской области»).
Так, відповідно до ст. 30 «Устава муниципального образования «Ивановский муниципальный округ Херсонской области» прийнятого рішенням №23 від 26.10.2023 голова муніципального округу: 1) представляє округ та Адміністрацію округу у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені округу та Адміністрації округу; 2) забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування округу повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законами Херсонської області; 3) підписує та оприлюднює нормативні правові акти, прийняті Радою депутатів; 4) видає у межах своїх повноважень правові акти; 5) керує роботою Адміністрації округу на основі єдиноначальності; 6) бере участь у роботі Ради депутатів із правом дорадчого голосу; 7)бере участь у засіданнях робочих органів Ради депутатів; 8)вносить на розгляд Ради депутатів нормативні правові акти Ради депутатів, які передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків та зборів, здійснення видатків із коштів бюджету округу; 9) затверджує відповідно до структури та в межах виділених бюджетних асигнувань штатний розпис Адміністрації округу; 10) призначає на посаду та звільняє з посади муніципальних службовців Адміністрації округу, які заміщають вищі посади муніципальної служби, керівників інших органів місцевого самоврядування, керівників муніципальних підприємств та установ, вживає до них заходів заохочення та дисциплінарної відповідальності; 11) приймає рішення про утворення постійно діючих при Адміністрації округу комісій та організації контролю за їх діяльністю відповідно до законодавства Російської Федерації; 12) організовує роботу з виконання Адміністрацією округу та муніципальними підприємствами та установами законів та інших нормативних актів правових актів органів державної влади, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування округу на території округу.
Також, відповідно до розділу 4 п.4.7 «Положения об Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области» затвердженого рішенням так званного «Совета депутатов Ивановского муниципального округа» № 26 від 02.11.2023 голова муніципального округу: 1) розпоряджається в установленому бюджетним законодавством порядку фінансовими коштами, передбаченими бюджетною системою Адміністрації, користується та розпоряджається муніципальним майном у межах визначених чинним законодавством, керує виконанням бюджету міського округу; 2) призначає та звільняє з посади керівників муніципальних підприємств та установ у встановленому законом порядку; 3) приймає участь у засіданнях Ради депутатів муніципального округу, делегує на такі засідання представників Адміністрації; 4) забезпечує організацію заходів щодо інформування населення про діяльність Адміністрації; 5) несе відповідальність за результати роботи Адміністрації та надає до Ради депутатів Іванівського муніципального округу звіт про діяльність Адміністрації.
Розпочавши виконання обов'язків в статусі голови Адміністрації Іванівського муніципального округу ОСОБА_5 , у період з 14.11.2024 по цей час здійснює загальне керівництво діяльністю «Администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области», тобто виконує організаційно-розпорядчі функції, зокрема шляхом організації та контролю за роботою незаконно створеної адміністрації.
Крім того, ОСОБА_5 як так званий голова незаконного органу влади здійснює адміністративно-господарські функції погоджуючи/приймаючи так звані нормативно-правові акти, що видаються так званим «Советом депутатов муниципального образования Ивановского муниципального округа Херсонской области» та у наступному публікуються в засобах масової інформації та сайтах окупаційних органів Херсонської області.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав. Додатково прокурор пояснив, що на сьогоднішній день існує обґрунтована підозра у вчиненні підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення, яке належить до категорії тяжких та за яке передбачено покарання від 5 до 10 років позбавлення волі. Обґрунтованість підозри, на думку прокурора, стверджується зібраними по справі доказами та повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості» та «розумності». Вважає, що в діях підозрюваного наявні ризики, передбачені п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України для обрання вказаного виду запобіжного заходу. Наразі підозрюваний тривалий час переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду, вільно пересувається окупованими рф територіями України, звідки має можливість безперешкодно потрапити до території країни-агресора російської федерації.
Жоден інший більш м'який запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
У відповідності до ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Частиною 6 ст. 193 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» розміщено повідомлення про підозру та виклики ОСОБА_5 , а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», у відповідності до вимог статей 278, ч. 8 ст. 135 КПК України.
Згідно оперативної інформації, підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства та перебуває на території тимчасово окупованого Генічеського району, Херсонської області.
16.01.2025 в рамках кримінального провадження № 22024230000000284 від 04.07.2024 підозрюваного ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
27.01.2025 постановою прокурора виділено з матеріалів досудового розслідування № 22024230000000284 від 04.07.2024 матеріали досудового розслідування за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, та зареєстровано в ЄРДР за №22025230000000048 від 27.01.2025.
27.01.2025 постановою прокурора підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
На виконання вимог положень ч.1 ст.194 КПК України судом встановлено, що надані сторонами кримінального провадження докази свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом огляду Інтернет-ресурсу за посиланням https://hogov.ru/news/vladimir-saldo-posetil-ivanovskij-municzipalnyj-okrug/, від 25.09.2024; висновком експерта судової портретної експертизи Кіровоградського НДЕКЦ від 18.10.2024; протоколом огляду від 11.10.2024 публікації в Telegram на сторінці групи «Администрация Ивановского муниципального округу»; протоколом огляду від 25.09.2024 публікації в телеграм каналі «Таврия. Новости Херсонской области; протоколом огляду від 26.09.2024 сайту hogov.ru - де виявлено рішення Ради депутатів Іванівського муніципального округу від 16.07.2024 №74 про покладення тимчасового виконання обов'язків голови Іванівського муніципального округу на ОСОБА_5 ; протоколом огляду від 26.09.2024 сайту hogov.ru - де виявлено документ з підписом ОСОБА_5 , як тво голови Іванівського муніципального округу, а саме рішення ради депутатів Іванівського муніципального округу № 19/78 від 05.09.2024 «Об установлении размеров дополнительных выплат ВРИО Главы администрации Ивановского муниципального округа Херсонской области ОСОБА_5 »; протоколом огляду від 26.09.2024 сайту hogov.ru - де в розділі «Персоналии» розміщено інформацію від 18.09.2024 з текстом: ОСОБА_6 . Врио Главы муниципального округа. Телефоны НОМЕР_1 , электронная почта ІНФОРМАЦІЯ_2 /; протоколом огляду від 05.12.2024 публікації в телеграм каналіу «Администрація Ивановского муниципального округу»; протоколом огляду від 05.12.2024 публікації в телеграм каналі на сайті «Администрация Херсонской области»; протоколом огляду від 05.12.2024 публікації в телеграм каналі «Таврия. Новости Херсонской области»; протоколом огляду від 06.12.2024 сайту hogov.ru - де виявлено рішення ради депутатів Іванівського МО №23/93 від 14.11.2024 про те, що ОСОБА_5 обрано на посаду голови адміністрації Іванівського муніципального округу; протоколом огляду від 24.12.2024 за посиланням https://egrul.nalog.ru/index.html під назвою «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП», де розміщена Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (ВЫПИСКА из Единого государственного реестра юридических лиц), яка стосується «ГЛАВЫ ИВАНОВСКОГО МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ». Так, в відомостях про особу, яка має право без довіреності діяти від імені юридичної особи, зазначено ПІБ - ОСОБА_6 , державний реєстраційний номер 2249500041250 та дату внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб запису, яка містить вказані відомості - 05.08.2024, посада - тимчасово виконуючий обов'язки голови; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімкакми від 09.01.2025 за участю свідка ОСОБА_8 ; протоколом огляду публікації в телеграм каналі «Администрация Ивановского муниципального округа» від 21.01.2025; протоколом огляду публікації в телеграм каналі «Администрация Ивановского муниципального округа» від 21.01.2025 та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Оцінюючи наведені прокурором в судовому засіданні ризики, передбачені ст.177 КПК України, суд вважає, що обґрунтовано доведеним є наявність в діях підозрюваного ризиків передбачених п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України: а саме: підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, відповідальність за який передбачена у виді позбавлені волі від 5 до 10 років, з метою уникнення від кримінальної відповідальності останнім, а у випадку доведення вини у вчиненні кримінального правопорушення, підозрюваному, загрожує реальне позбавлення волі. Також підозрюваний може знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, які знаходяться в тому числі у свідків, які не допитані, але які зможуть підтвердити злочинну діяльність.Підозрюваний може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, у тому числі і у способи, небезпечні для життя і здоров'я, з метою зміни, спотворення їх показань чи відмови від дачі показань. Крім того, зможе вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки, через свої стійкі зв'язки з представниками рф, перебуваючи на волі, в умовах збройної агресії проти України та ведення бойових дій, може продовжувати умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, окупаційній адміністрації державі-агресора, шляхом надання інформації про Збройні Сили України.
Застосовуючи до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою суд виходить з того, що останній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке належить до категорії тяжких та за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років. В його діях наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України, є працездатною особою, даних про тяжкі захворювання відсутні, а відтак відсутні підстави, які б перешкоджали застосуванню до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Жоден інший більш м'який запобіжний захід, на думку суду, не зможе запобігти вищезазначеним ризикам.
Тому з урахуванням обставин справи та долучених до матеріалів клопотання письмових документів, а також враховуючи тяжкість вчиненого злочину та його спрямування на посягання на основи національної безпеки України, суд вважає виправданим та обґрунтованим клопотання про застосування до підозрюваного найжорсткішого за своєю суттю запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, у зв'язку з наявністю обґрунтованої підозри та з метою уникнення ризиків.
Застосовуючи до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити, що відповідно до ч.4 ст.197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Відповідно до ч.6 ст.176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Також, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається, що передбачено ч.4 ст.183 КПК України.
Керуючись вимогами статей 176-178,182,183,186,194,196,197,395 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Обрати стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно положень ч.6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1