Справа № 727/1801/25
Провадження № 3/727/561/25
11 лютого 2025 рокуСуддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Мамчин П.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , начальника режимно-секретного відділу Товариства з додатковою відповідальністю «Завод «Кварц», за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Встановив:
ОСОБА_1 , як посадова особа, на яку покладено обов'язки щодо забезпечення режиму секретності в обсязі керівника режимно-секретного органу в Товаристві з додатковою відповідальністю «Завод «Кварц» допустив грубі порушення вимог чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, які визначені ст. 21, п. 4 ст.28, п.9 ст.39 Закону України «Про державну таємницю», відповідальність за вчинення яких передбачена п. 6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказане адміністративне правопорушення вчинено за наступних обставин.
Під час проведення спеціальної експертизи встановлено, що керівником РСО ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 734-740 «Порядку органiзацiї та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах i органiзацiях», затвердженого постановою КМ України вiд 18 грудня 2013 року № 939 (далi - Порядок 939) та рекомендацій Управління СБ України в Чернівецькій області (№75/26/724дск від 12.03.2022) заходи передбаченні Планом заходів щодо забезпечення режиму секретності у умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану обл.№9/101дск від 09.01.2025 (відсутнє місце евакуації, основний та додатковий маршрути евакуації, не визначено автотранспорт, на якому планується евакуйовувати матеріальні носії секретної інформації, а також закріпленого за ним водія) та підготовленні акти несуть формальний характер. Враховуючи той факт, що Україна перебуває у особливому правовому режимі - «воєнний стан», зазнане діяння /бездіяння/ ОСОБА_1 , як керівника РСО, у разі ведення бойових дій в регіоні, може призвести до втрати або розголошення секретних відомостей, які циркулюють на підприємстві.
Поряд з цим, встановлено, що керівником РСО ОСОБА_1 не дотримано шестимісячний термін по надсиланню матеріалів на скасування допуску до державної таємниці посадовим особам підприємства, яким припинено доступ до ДТ, як це визначено вимогами п.п.77, 80 Порядку 939. Підтвердженням вказаного є те, що згідно наказу керівника підприємства №46/101 від 24.08.2023 у зв'язку відсутністю на робочому місці (лікарняний/звільнення) припинено доступ до державної таємниці: ОСОБА_2 (термін дії допуску до ДТ за формою 3 закінчився у серпні 2024 року), ОСОБА_3 ( термін дії допуску до ДТ за формою 3 закінчився у серпні 2024 року), ОСОБА_4 (термін дії допуску до ДТ за формою 3 закінчився у серпні 2024 року), ОСОБА_5 (термін дії допуску до ДТ за формою 3 діє до червня 2025 року). Водночас, наказом керівника підприємства №56/101 від 25.10.2023 у зв'язку з тривалою відсутністю на робочому місці (лікарняний) припинено доступ до державної таємниці ОСОБА_6 (термін дії допуску до ДТ за формою 3 діє до червня 2025 року).
Комісією також встановлено, що певною категорією посадових осіб ТДВ «Завод «Кварц», яким оформлено допуск до державної таємниці, протягом тривалого часу не здійснюється ознайомлення та робота із секретними відомостями. Вказане свідчить, що номенклатура посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці (затверджена керівником товариства 28.09.2022 обл.№27/101) сформована керівником РСО без врахування посадових інструкцій (функціональних обов'язків), які визначають характер виконуваної працівниками роботи із секретною інформацією, чим порушено вимоги п.50 Порядку 939.
Водночас, керівником РСО в порушення вимоги п.211 Порядку 939 в Переліку режимних приміщень (обл.№8дск від 31.03.2015) вказані неактуальні акти обстеження режимних приміщень підприємства (акт обстеження каб.№1/100 - обл.№14/101 від 17.04.2023, акт обстеження каб.№1/102 - обл.№15/101 від 18.04.2023). Також з'ясовано, що ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 349, 353 Порядку 939 не розроблено та не впроваджено номенклатуру справ секретного діловодства на 2025 рік.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , як керівником РСО, порушено вимоги п.п.41,42 Порядку 939 щодо обов'язків покладених на режимно-секретний орган, в частині здійснення контролю за станом режиму секретності у ТДВ «Завод «Кварц».
Вищеописані порушення порядку забезпечення та здійснення режимно-секретної діяльності носять триваючий характер та створюють передумови у Товаристві з додатковою відповідальністю «Завод «Кварц» до невиконання державних завдань та функцій у сфері охорони державної таємниці.
Під час проведення спеціальної експертизи в ТДВ «Завод «Кварц», комісією Управління СБ України в Чернівецькій області витоку інформації з обмеженим доступом та нанесення шкоди державним інтересам не виявлено. Однак, ОСОБА_1 , як уповноважена посадова особа - керівник РСО, відповідальний за роботу з секретними документами, що циркулюють в установі та секретоносій, допустив невиконання службових обов'язків у сфері збереження державної таємниці покладених на нього, чим порушив вимоги ст.21, п. 4 ст.28, п. 9, ст.39 Закону щодо забезпечення охорони державної таємниці згідно встановлених вимог в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, чим скоїла адміністративне правопорушення у сфері охорони державної таємниці, передбачене п. 6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП.
В суді адмінправопорушник вину визнав.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №361 від 30.01.2025 року та іншими матеріалами справи.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ст. 212-2 ч. 1 п. 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в зв'язку з чим за вчинене його необхідно притягнути до відповідальності.
При накладенні стягнення враховую, характер вчиненого правопорушення та ступінь вини порушника, його особу, матеріальний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Також вважаю, що згідно вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 40-1, 212-2 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Постановив:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за п. 6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 (п'ятсот десять) гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: