Р І Ш Е Н Н Я№ 127/39335/24
10 лютого 2025 р. м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Медяної Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчук Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
Департамент Соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
У позовній заяві просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.12.2023 по 29.02.2024 у розмірі 5 973,09 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач знаходиться на обліку у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, та отримував допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до постанови КМУ №332 від 20.03.2022 року «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
14.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про взяття його на облік як внутрішньо переміщену особу та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням УСЗН (Лівобережне) від 14.07.2022 відповідачу призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2 000 грн. на період з 01.07.2022 по 30.09.2022. У подальшому строк отримання допомоги продовжувався.
29.01.2024 Міністерство фінансів України здійснило верифікацію отримувачів вказаної допомоги, під час якої встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває в місцях позбавлення волі, внаслідок чого у нього з грудня 2023 року немає права на отримання допомоги. Інформація за результатами верифікації надійшла позивачу лише 20.03.2024, тому виплату допомоги здійснено по 29.02.2024.
Загальна сума надміру виплаченої допомоги за період з 01.12.2023 по 29.02.2024 становить 6 000 грн., проте позивач через АТ «Акцент-Банк» здійснив часткове повернення цієї допомоги у сумі 26,91 грн. Отже, залишок надміру виплачених коштів складає 5 973,09 грн.
Вказане стало підставою звернення до суду.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 06.01.2025 відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Надано строк відповідачу для подання відзиву на позовну заяву, позивачу - відповіді на відзив та відповідачу на подання заперечення. (а.с. 60)
Представник позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Філіппова А.І. в судове засідання не з'явилася, проте надала заяву про рогляд справи в її відсутність. Позов підтримує, просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.
Частиною восьмою статті 178 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічне положення міститься і в ч. 2 ст. 191 ЦПК України.
Відповідно до ч.4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Враховуючи зазначене вище та положення ч. 4 ст. 223 ЦПК України і ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що 14.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Вінницької міської ради із заявою про взяття його на облік як внутрішньо переміщену особу №509-5001871156. (а. с. 42)
В той же день на підставі цієї заяви було сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб за №509-5001871156, в якій зазначено, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . (а. с. 43)
14.07.2022 ОСОБА_1 подав до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики міської ради заяву про надання йому допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. У заяві останній зазначив, що усвідомлює, що наведені ним відомості, які вплинули на надання допомоги, будуть перевірені згідно із законодавством, а також те, що він ознайомлений із умовами надання допомоги. (а. с. 44)
Рішенням Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради від 14.07.2022 на підставі поданих документів прийнято рішення про призначення відповідачу допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 2 000 грн щомісячно з 01.07.2022 по 30.09.2022 (а.с. 45)
Розпорядженням на продовження строку виплати від 19.09.2022 ОСОБА_1 встановлено допомогу у розмірі 2 000 грн. у період з 01.10.2022 по 31.12.2022. (а.с.46)
В подальшому допомога ОСОБА_1 призначалась та виплачувалась централізовано відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2 000 грн., щомісячно до лютого 2024 року включно. (а.с.52)
29.01.2024 Міністерством фінансів України проведено верифікацію отримувачів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та на підставі наданої Міністерством юстиції України інформації з Єдиного реєстру засуджених та узятих під варту надано рекомендацію по особовій справі ОСОБА_1 щодо призупинення вищевказаної допомоги у зв'язку з відбуванням покарання в місцях позбавлення волі (засуджено за ст. 185, 72 КК України, дата ухвалення судового 02.10.2023). Дата опрацювання невідповідності - 20.03.2024 (а.с.47-48).
З Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 у справі №127/21158/23, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України та призначити йому покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі. Початок строку відбування покарання вказано рахувати з дня набрання вироку законної сили. Вирок оскаржено в апеляційному порядку та ухвалою Вінницького апеляційного суду від 21.11.2023 вирок Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 залишено без змін. З Реєстру вбачається, що вирок набрав законної сили 21.11.2023.
Згідно з копією відповіді Департаменту з питань кримінальних покарань від 23.12.2024 №19433/45150/4.2/8-24/3/1/15-24, ОСОБА_1 з 26.06.2023 по 30.11.2023 тримався в установі «Вінницька установа виконання покарань (№1)», а з 30.11.2023 по 26.06.2024 відбував покарання, призначене вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023, в державній установі «Стрижавська виправна колонія (№81)». Станом на 20.12.2024 ОСОБА_1 в установах відбування покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України покарання не відбуває та під вартою не тримається. (а.с.51)
З довідки від 29.04.2024 вбачається, що ОСОБА_1 у період з липня 2022 року по лютий 2024 року отримував допомогу як внутрішньо переміщена особа на проживання у розмірі 2 000 грн в місяць, на загальну суму 40 000 грн.(а.с.52).
З розрахунку переплати від 19.08.2024 слідує, що встановлена переплата за період з грудня 2023 року по лютий 2024 року становить 6 000 грн. (а.с.53)
З копії відповіді АТ «А-банк» від 15.04.2024 №20.1.0.0.0/7-20240412/0106 вбачається, що на запит про повернення коштів клієнта ОСОБА_1 переведено кошти у сумі 26,91 грн. згідно запиту Вінницької міської ради. (а.с.54)
Відповідно до копії розрахунку утримання щодо ОСОБА_1 , відповідач повинен повернути переплату по отриманій допомозі як внутрішньо переміщеній особі у сумі 5 973,09 грн. (а.с.55)
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України« Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Факт того, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №509-5001871156 від 14.07.2022.
Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (далі Порядок).
Згідно п. 2 Порядку (тут і далі - в редакції на день призначення допомоги), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Відповідно п.3Порядку, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку).
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 року №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією РФ проти України» установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
Згідно до п.22 Порядку (в редакції, чинній на дату набрання вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 у справі №127/21158/23 та на дату здійснення верифікації Міністерством фінансів України), з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку. За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
У разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи. У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (п.24 Порядку (в редакції, чинній на дату набрання вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 у справі №127/21158/23 та на дату здійснення верифікації Міністерством фінансів України),
Згідно з п.7-1 Порядку (в редакції, чинній на дату набрання вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 у справі №127/21158/23 та на дату здійснення верифікації Міністерством фінансів України), допомога не призначається на отримувача, який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418), продовжується автоматично на один шестимісячний період. Виплата допомоги не продовжується особам які, зокрема, відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
Судом встановлено, що відповідач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, та з липня 2022 року по лютий 2024 року щомісячно отримував допомогу як внутрішньо переміщена особа на проживання у розмірі 2 000 грн у місяць.
Вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 02.10.2023 у справі №127/21158/23, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі. Вирок набрав законної сили 21.11.2023. З 30.11.2023 по 26.06.2024 ОСОБА_1 відбував покарання в державній установі «Стрижавська виправна колонія (№81)».
Отже, з грудня 2023 року відповідач втратив право на отримання допомоги.
Доказів, що відповідач повідомляв про цю обставину Департамент соціальної політики Вінницької міської ради матеріали справи не містять.
Про перебування відповідача в установі відбування покарань позивачу стало відомо лише в квітні 2024 року. Отже, відповідачу без належних правових підстав виплачено допомогу на проживання у сумі 6 000 грн. за період з грудня 2023 року по лютий 2024 року включно.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на викладене, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачене у випадку, якщо така сплата відбулась з вини набувача, у тому числі внаслідок його недобросовісності, що може бути у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Положеннями пункту 29 Порядку встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Відомостей про те, що відповідач добровільно повернув кошти позивачу матеріали справи не містять. Водночас, на запит Вінницької міської ради про повернення коштів клієнта ОСОБА_1 АТ «А-банк» перевів кошти у сумі 26,91 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволеню, а тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі за період з 01.12.2023 по 29.02.2024 у розмірі 5 973,09 грн.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3 028 грн.
Керуючись Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст.12, 16, 19,76-81, 141, 247, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.12.2023 по 29.02.2024 у розмірі 5 973,09 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір у сумі 3 028 грн.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50;
відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя