Справа № 627/177/25
11.02.2025
11.02.2025 рокус-ще Краснокутськ
Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Вовк Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Сектору поліцейської діяльності №1 Богодухівського районного відділу поліції ГУ НП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Колонтаїв Краснокутського району Харківської області, непрацюючої , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,
ОСОБА_1 станом на 11.02.2025 неналежним чином виконує батьківські обов'язки щодо навчання своїх малолітніх дітей: доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які систематично безпідставно пропускають онлайн - уроки в Колонтаївському ліцеї Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, та на неодноразові звернення класних керівників не реагує.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, пояснивши , що в неї не має коштів сплачувати за інтернет.
Суд, вислухавши поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі , дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Не дивлячись на те, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала , її вина підтверджується наступними доказами , а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 032477 від 11.02.2025, яким зафіксовано факт правопорушення, та де ОСОБА_1 власноручно зазначила, що дійсно ухилялася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання малолітніх дітей;
свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Колонтаївської сільської ради Краснокутського району Харківської області 04.10.2013;
свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_3 , виданим Колонтаївською сільською радою Краснокутського району Харківської області 12.09.2011;
листом директора Колонтаївського ліцею Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_4 від 10.02.2025, згідної якої учні ліцею ОСОБА_2 (6 клас) та ОСОБА_3 (8 клас) систематично пропускають онлайн-уроки та не виконують домашні завдання без поважних причин (батьки пояснень щодо пропусків не надавали);
характеристикою директора Колонтаївського ліцею ОСОБА_4 та класного керівника ОСОБА_5 на ОСОБА_2 , ученицю 6 класу, з якої вбачається, що ОСОБА_6 навчається в ліцеї з 1-го класу. Учениця систематично пропускає уроки з усіх навчальних предметів, домашні завдання не надсилає, тести на освітніх платформах не виконує, обов'язкове моніторингове дослідження з географії у форматі гугл-тестів не пройшла. За час навчання з ОСОБА_6 неодноразово проводилися бесіди щодо пропусків онлайн-уроків. Мама ОСОБА_1 була попереджена про ситуацію з навчанням доньки в письмовій формі. На загальношкільні та класні батьківські збори (онлайн) не приєднувалася. Пояснення від батьків класний керівник не отримувала;
характеристикою директора Колонтаївського ліцею ОСОБА_4 та класного керівника ОСОБА_7 на ОСОБА_3 , учня 8 класу, з якої вбачається, що ОСОБА_8 навчається в ліцеї з 1-го класу. Учень має систематичні пропуски уроків з основних предметів: українська мова, історія України, англійська мова, географія, не виконує домашні завдання. Станом на 11.02.2025 з початку 2-го семестру має 17 пропущених уроків за 12 днів. За час навчання з учнем та батьками систематично проводилися бесіди щодо пропусків онлайн-уроків. Мама, ОСОБА_1 , неодноразово була попереджена про ситуацію з навчанням сина в усній формі.
Положеннями ч.1 ст.184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.1998 у справі про тлумачення терміну «законодавство» визначено, що під законодавством слід розуміти (охоплюється) закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Тобто, якщо вказані акти передбачають обов'язки батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, то за порушення таких батьків мають притягувати до відповідальності згідно диспозицій норм ст.184 КУпАП.
Згідно ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Відповідно до положень ст.252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Протокол про адміністративне правопорушення, який складений з виконанням процесуальних вимог уповноваженою особою, є документом, який офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою посадовою особою, його зміст відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , згідно ст.34,35 КУпАП, судом не встановлено.
Таким чином, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, тобто ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов навчання малолітніх дітей.
Враховуючи вищевикладене, характер правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, суддя дійшла висновку, що факт правопорушення та вина ОСОБА_1 підтверджені повністю та до неї доцільно застосувати адміністративне стягнення у виді попередження.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2025 року - 3028,00 грн), що становить 605 грн 60 коп., який також підлягає стягненню з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності , на користь держави.
Керуючись ч.1 ст.184, ст.283,284, 285,287 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винноюу вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106)в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Краснокутський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Л. В. Вовк