Ухвала від 10.02.2025 по справі 904/485/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

10.02.2025м. ДніпроСправа№ 904/485/25

Суддя Ярошенко В.І. , розглянувши матеріали

за позовом ОСОБА_1 , Дніпропетровська область, Кам'янський район, с. Правобережне

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровське Сільськогосподарське Підприємство Промінь", Дніпропетровська область, Кам'янський район, с. Бородаївські Хутори

про визнання недійсним договору оренди землі

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровське Сільськогосподарське Підприємство Промінь" в якому просить суд:

- розірвати договір оренди землі від 01.09.2021;

- стягнути за договором оренди земіл від 01.09.2021 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровське Сільськогосподарське Підприємство Промінь" орендну плату за користування землею за 2024.

Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку про відмову у її прийнятті з таких підстав.

Статтею 16 Цивільного кодексу України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 Господарського кодексу України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Зазначене право на звернення до суду зумовлене та може бути реалізоване з дотриманням процесуальної форми у визначеному процесуальним законом порядку, відтак, суд зазначає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб'єктної юрисдикції справ.

Відповідно до частиною 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

У відповідності до статті 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

З аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що за загальним правилом сторонами у господарському судочинстві є особи, які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:

1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;

3) справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів;

6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем є фізична особа. Предметом спору є - розірвання договору оренди землі від 01.09.2021 та стягення орендної плати за користування землею за 2024.

Обґрунтовуючи позов позивачка зокрема посилається на те, що вона неодноразово зварталась безпосередньо до бухгалтерії Товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровське Сільськогосподарське Підприємство Промінь", але відповідь не отримала.

Водночас, суд зазначає, що для віднесення спору до корпоративного недостатньо послатися на обставини справи, які свідчать про його наявність. Необхідною умовою для віднесення спору до корпоративного є відповідний суб?єктний склад, тобто спір має виникнути між учасником та товариством, або ж між учасниками, або між товариством (в інтересах якого до суду звертається учасник) та посадовою особою такого товариства. Також необхідною умовою віднесення спору до корпоративного є саме предмет такого спору.

Предметом корпоративного спору може бути, зокрема, спори, що пов?язані з створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Позов, заявлений у цій справі не містить позовних вимог, що носять корпоративний характер (наприклад вимогу про скасування рішення загальних зборів, на підставі якого спірне майно було передано до статутного капіталу одного з відповідачів), а спрямований на захист права власності на нерухоме майно.

Тому суд доходить висновку, що спір не є корпоративним, тому з огляду на суб?єктивний склад його має бути розглянуто в порядку цивільного, а не господарського судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Враховуючи, що господарським судом встановлено, що подана позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, не підлягає розгляду.

Позовну заяву належить розглядати у загальному суді за правилами цивільного судочинства, з урахуванням виключної територіальної підсудності - за місцезнаходженням майна, щодо якого існує спір.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.

Керуючись статтями 2,4-5, 175, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі № 904/485/25 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровське Сільськогосподарське Підприємство Промінь" про визнання недійсним договору оренди землі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя В.І. Ярошенко

Попередній документ
125058713
Наступний документ
125058715
Інформація про рішення:
№ рішення: 125058714
№ справи: 904/485/25
Дата рішення: 10.02.2025
Дата публікації: 12.02.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (17.02.2025)
Дата надходження: 11.02.2025
Предмет позову: визнання недійсним договору оренди землі