Справа №293/113/25
Провадження № 3/293/92/2025
11 лютого 2025 рокуселище Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч.2 ст.184 КУпАП
29.01.2025 до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №112375 від 22.01.2025 ОСОБА_1 22.01.2025 близько 13:00 год. за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , ухилилась від виконання своїх обов'язків відносно свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , 2009 р.н., а саме: перебувала з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, тремтіння рук та поведінка, що не відповідає обстановці. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ст.150 СК України та ст.11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
11.02.2025 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, причини неявки не повідомила. Про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить довідка про доставку судової повістки у виді SMS повідомлення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення разом з додатками до нього підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
У відповідності до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина).
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається, зокрема, на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Згідно вимог ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
З норми ст.278 КУпАП вбачається, що при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення (ст.251 КУпАП) є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №112375 від 22.01.2025 ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Диспозиція ч.2 ст.184 КУпАП є банкетною, і передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Тобто адміністративна відповідальність за ч.2 ст.184 КУпАП настає за дії, передбачені ч.1 ст.184 КУпАП, а саме: ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Однак доказів вчинення ОСОБА_1 протягом року будь-якого з порушень, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП до протоколу не надано.
Натомість у протоколі вказано, що ОСОБА_1 раніше притягувалась до адміністративної відповідальності.
Суд зазначає, що належним доказом повторності вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП є відповідна постанова про притягнення особи до відповідальності, яка набрала законної сили.
Дана інформація має важливе значення для вирішення питання про кваліфікацію дій правопорушниці, і, відповідно, про міру її відповідальності.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не вправі самостійно збирати інформацію, обов'язок щодо збирання доказів, відповідно ст.251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Вказані у своїй сукупності недоліки унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд адміністративного матеріалу і прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, який склав протокол, для доопрацювання та належного оформлення.
Відповідно до п.12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року “Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», роз'яснено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Таким чином, матеріали необхідно повернути до органу Національної поліції для належного оформлення з дотриманням вимог ст.256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, ч.2 ст.130, 256, 278, 283 КУпАП, суддя
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №112375 від 22.01.2025 повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Людмила ПРОЦЕНКО