Ухвала від 10.02.2025 по справі 592/4039/24

Справа № 592/4039/24

Провадження № 6-а/592/2/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючої судді Корольової Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Панасовської В.В., розглянувши заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

04.02.2025 року Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області (далі - Головне управління) звернулось до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення у зазначеній вище адміністративній справі, посилаючись на те, що у них на розгляді перебуває заява ОСОБА_1 від 17.10.2024 року щодо виконання виконавчого листа Ковпаківського районного суду м. Суми від 13.09.2024 року по справі № 592/4039/24 про повернення даній особі стягнуті грошові кошти в розмірі 11 220,00 гривні, а саме: суму штрафу в розмірі 10 200,00 гривень стягнуту на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму виконавчого збору в розмірі 1 020 грн по ВП №74301297 стягнуту на користь Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Під час опрацювання зазначеного документа виявлено, що у резолютивній частині рішення, викладеній у вищевказаному виконавчому документі, не визначено спосіб стягнення коштів, а саме: з державного бюджету чи за рахунок бюджетних асигнувань боржника. Дана обставина унеможливлює виконання виконавчого листа Ковпаківського районного суду м. Суми від 13.09.2024 по справі № 592/4039/24. Зазначають, що до повноважень Головного управління не належить визначення способу і порядку виконання судового рішення, а також воно самостійно не має визначати належного боржника за виконавчими документами. Тому заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання ухвали Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.06.2024 року по справі № 592/4039/24 шляхом зазначення в абзаці третьому резолютивної частини відповідного судового рішення належного боржника - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судове засідання сторони не з'явились.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.

Так, 09.04.2024 року Ковпаківським районним судом м. Суми ухвалено рішення, котрим задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення. Скасовано постанову у справі про адміністративне правопорушення №53 від 28.11.2023 року, що винесена ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі т.в.о. начальника ОСОБА_2 , якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП у виді штрафу 5100 грн, а провадження по справі закрити.

Рішення суду не оскаржувалося та набрало законної сили 22.04.2024 року.

10.06.2024 року Ковпаківський районний суд м.Суми своєю ухвалою допустив поворот виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 09 квітня 2024 року по справі № 592/4039/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення. Постановив повернути ОСОБА_1 стягнуті з нього грошові кошти в розмірі 11220,00 гривні, а саме: суму штрафу в розмірі 10200,00 гривень, стягнуту на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму виконавчого збору в розмірі 1020 грн по ВП № 74301297 стягнуту на користь Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у м. Суми Східного міжрегіонального у правління Міністерства юстиції.

Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Поняття «спосіб та порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що обраний позивачем.

Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений.

При цьому, суд не може змінити зміст рішення або його суть.

Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим.

При вирішенні питання про зміну способу виконання суд повинен з'ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість виконання рішення.

Як зміну способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю його виконання раніше визначеним способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не повинна змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.

Отже, зі змісту зазначених правових приписів випливає те, що встановлення способу або порядку виконання рішення суду здійснюється за умови наявності обставини, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим.

У даному випадку, Головне управління просить суд змінити спосіб і порядок виконання ухвали Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.06.2024 року по справі № 592/4039/24 шляхом зазначення у судовому рішенні належного боржника - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Однак, позов ОСОБА_1 було пред'явлено саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім того, у постанові про відкриття виконавчого провадження від 29.02.2024 року ВП №74301297 стягувачем також було вказано ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Здійснення безпосереднього списання коштів казначейством передбачено п. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 460/2011, Державна казначейська служба України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (у редакції від 30 січня 2013 року).

Відповідно до пунктів 35, 38 Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене та те, що судом не встановлено обставин, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, тому суд не вбачає документальних та нормативних підстав задля його зміни та, відповідно, задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області.

Керуючись ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з дня її проголошення, безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ухвали).

Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.

Суддя Г.Ю. Корольова