Справа № 203/5798/24
1-кс/0203/704/2025
10 лютого 2025 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі клопотання прокурора першого відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до документів, заявлене в рамках кримінального провадження №42023040000000565,-
До Кіровського районного суду м.Дніпропетровська надійшло вищезазначене клопотання прокурора.
Враховуючи положення ч.2 ст.163 КПК України, наявність ризиків знищення або зміни документів, про тимчасовий доступ до яких постановлено питання у клопотанні прокурора, останнє слід розглянути без виклику особи, у володінні якої знаходяться відповідні документи.
Перевіривши доводи клопотання та дослідивши надані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.131 КПК України одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Частинами 1,3,5,6 ст.132 КПК України встановлено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частинами 5,6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Частиною 7 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Під час розгляду клопотання встановлено, що Третім слідчим відділом (із дислокацією у м.Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023040000000565 від 02.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, за фактом привласнення коштів місцевого бюджету під час надання послуг з поточного ремонту автошляхів міста Дніпра.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва забезпечується прокурорами Дніпропетровської обласної прокуратури.
В ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що починаючи з січня 2023 року посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі - Департамент), а саме: директор Департаменту ОСОБА_4 , 1969 р.н. заступник директора Департаменту ОСОБА_5 , 1990 р.н., головний бухгалтер Департаменту ОСОБА_6 , 1973 р.н. за вказівкою офіційного радника міського голови ОСОБА_7 ,1978 р.н. створили умови для укладання договорів підряду з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в особі директора ОСОБА_8 , 1971 р.н., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі директора та засновника ОСОБА_9 , 1977 р.н., інших пов'язаних комерційних структур, з метою розтрати коштів місцевого бюджету під час надання послуг з утримання автошляхів міста Дніпро, злочинна діяльність яких прикривається службовими особами правоохоронного органу, спричиняючи шкоду територіальній громаді міста.
Також встановлено, що у період 2023-2024 років, посадовими особами Департаменту, за вказівкою офіційного радника міського голови ОСОБА_7 1978 р.н., оголошено про проведення публічних закупівель стосовно надання послуг з благоустрою населених пунктів-послуги з поточного ремонту автошляхів.
За результатами проведених закупівель між Департаментом та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » були укладені договори надання послуг за №№ 12/01-2 від 12.01.2023, 18/04-1 від 18.04.2023, 30/05-1 від 30.05.2023, 06/02-1 від 06.02.2024, 18/03-1 від 18.03.2024, 20/05-2 від 20.05.2024, 08/07-1 від 08.07.2024, 29/07-1 від 29.07.2024 загальною сумую понад 1,5 млрд. грн.
На підставі складеної посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » первинної виконавчої документації та поданої замовнику, яка з боку Департаменту підписується виключно ОСОБА_4 , на розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » перераховано бюджетні кошти на загальну суму 1 002 573 457 грн.
Для штучного завищення вартості експлуатації будівельних машин, механізмів та товарів, які використовуються під час виконання робіт, упродовж 2023-2024 років, використовуючи розрахункові рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », проведено ряд «фіктивних» господарських операцій щодо закупівлі бордюрів, щебню, асфальтобетонної, щебнево-піщаної сумішей, паливо-мастильних речовин, автомобільних деталей для поточного ремонту техніки, наданням послуг з оренди техніки та інших будівельних матеріалів у яких в якості контрагентів залучені наступні підприємства: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_4 .
Відповідно до отриманої інформації встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 під час моніторингу виявили порушення законодавства про публічні закупівлі, які було допущені посадовими особами Департаменту.
3 огляду на виявлені порушення ІНФОРМАЦІЯ_6 зобов'язано Департамент здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов?язальних правовідносин за укладеним договором №18/03-1 від 18.03.2024 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
З метою забезпечення позову заступника керівника обласної прокуратури в інтересах держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 до Департаменту, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про визнання недійсним договору про надання послуг з поточного ремонту автошляхів №18/03-1 від 18.03.2024, що змусило сторін зменшити суму вказаного договору на 113 371 532, 25 грн, чим вдалося попередити незаконне витрачення бюджетних коштів на вказану суму.
Однак, маючи єдиний умисел на заволодіння коштами місцевого бюджету у сумі 113 371 532,25 грн., в електронній системі закупівель 09.07.2024 знов опубліковано аналогічне оголошення про проведення Департаментом процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуг з благоустрою населених пунктів -послуг з поточного ремонту автошляхів, очікуваною вартістю 115,5 млн. грн. (ідентифікатор закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
За результатами проведеної закупівлі між Департаментом та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договір про надання послуг з поточного ремонту автошляхів у м. Дніпро № 29/07-1 від 29.07.2024, зі строком надання послуг до 31.12.2024, на суму 113 298 774,28 грн. За укладеним договором наразі сплачено бюджетних коштів на суму понад 97 млн. грн.
Зазначену процедуру закупівлі здійснено з тими ж порушеннями законодавства про публічні закупівлі, що і у закупівлі, за результатами якої укладено договір №18/03-1 від 18.03.2024.
Як у договорі №29/07-1 від 29.07.2024, так і договорі №18/03-1 від 18.03.2024, Департаментом та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з метою полегшення заволодіння коштами місцевого бюджету, та створення перешкод правоохоронним органам, експертним установам у встановленні місця надання послуг задля проведення уповноваженими органами огляду, відібрання зразків матеріалів для проведення експертизи, умисно не конкретизовано місце надання послуг, а зазначено лише про їх надання у м. Дніпро.
Також, встановлено, що основними постачальниками послуг в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є:
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »(ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яке за 2023-2024 рік отримала коштів за послуги, товар тощо на суму понад 597 млн. грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), яке за 2024 рік отримала коштів за оренду техніки на суму понад 7 млн. грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) наданням послуг оренди т.з., який належить комунальному підприємству міської ради, на суму 427 679 грн.;
-МПП БФ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 21 291 184.84 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 816 488.24 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 2 369 601.61 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 630 995.93 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 1 684 834.74 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 33 775 798.39 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 11 556 194.64 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 370 120 961.65 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 1 916 340.89 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 2 686 609.58 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 1 114 045.26 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 26 853 332.82 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_18 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 3 071 919.44 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (ЄДРПОУ НОМЕР_19 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 1 693 956.23 грн.;
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (ЄДРПОУ НОМЕР_20 ) наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 5 590 248.24 грн.
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » ЄДРПОУ НОМЕР_21 наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 10 090 178.15 грн.;
-ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_25 ЄДРПОУ НОМЕР_22 наданням послуг з поточного ремонту автошляхів на суму 20 231 418.76 грн.
Також встановлено, що вказані контрагенти, відповідно до ланцюгу взаємовідносин здійснюють легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом, у тому числі через розрахункові рахунки зазначених вище підприємств, а також через фізичних осіб підприємців та кінцевих бенефіціарних власників зазначених підприємств, у т.ч. рахунок НОМЕР_23 , відкритий ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_26 ».
Посилаючись на вказані обставини, прокурор у поданому клопотанні, з метою повного, всебічного і об'єктивного розслідування обставин, які підлягають доказуванню в ході досудового розслідування, встановлення особи (осіб), які можливо вчинили вищевказане кримінальне правопорушення, просив надати тимчасовий доступ до інформації та документів по зазначеним вище рахункам.
Перевіряючи доводи клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя враховує, що останні в достатній мірі свідчать про факт вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 КК України.
Також слідчий суддя враховує, що з огляду на обставини та спосіб вчиненого кримінального правопорушення, інформація та документи, про тимчасовий доступ до яких ставиться питання в клопотанні прокурора, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, які підлягають доказуванню відповідно до ст.91 КПК України, зокрема для встановлення осіб, причетних до його вчинення, забезпечать можливість проведення необхідних судових експертиз, дозволять підтвердити чи спростувати факт заволодіння бюджетними грошовими коштами, шляхом неякісного та неповного надання послуг за вказаним договором, встановити розмір завданих кримінальним правопорушенням збитків та надати належну правову кваліфікацію діям осіб.
Іншими способами, окрім як шляхом тимчасового доступу до вищевказаних інформації та документів, отримати необхідні відомості, а також довести обставини, які передбачається довести, неможливо.
В зв'язку з чим, слідчий суддя приходить до висновку про обгрунтованість клопотання та необхідність його задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,22,91,131,132,159-166,369-372 КПК України,
Клопотання прокурора першого відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до документів, заявлене в рамках кримінального провадження №42023040000000565 - задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації та належним чином завірених копій документів з можливістю їх вилучення (виїмки), що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_24 , МФО НОМЕР_25 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , або за адресою відділення у м.Дніпрі), які містять банківську таємницю та стосуються клієнтів банку, а саме:
-завірених належним чином копій документів щодо відкриття, обслуговування та функціонування банківського рахунку НОМЕР_23 , відкритому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), у тому числі: заяви на відкриття банківського рахунку; копії паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру особи; номеру телефону на ім'я якої відкрито рахунок; копій паспортів та довідок про присвоєння ідентифікаційних номерів; номерів телефонів осіб, яким на підставі довіреності, надано право розпорядження банківським рахунком; інших документів створених або наданих у зв'язку з відкриттям (закриттям) та функціонуванням банківського рахунку.
-роздруківки (виписки) руху грошових коштів в електронному вигляді на магнітному (електронному) носії інформації в форматі Word (.doc), Excel (.xlsx), .txt та паперовому вигляді, які відображують надходження та списання грошових коштів по рахунку: НОМЕР_23 , відкритому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), із зазначенням вхідного та вихідного залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу (години, хвилини та секунди) надходження коштів на рахунок та перерахування з нього, із зазначенням документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО, ІНН та номерів рахунків контрагентів, з якими проведені операції ; інформації щодо IP-адрес, які використовувались для входу в мережу Інтернет для керування системою «Банк-Клієнт» та « ІНФОРМАЦІЯ_27 »; IP-адрес (з часом та датою) imei-пристроїв, номера телефонів за допомогою, яких здійснювались входи до онлайн-банкінгу із використанням рахунків відкритих на ім'я вищевказаних осіб та підприємств, з 00.00 год. 01.01.2023 до моменту надання тимчасового доступу;
-належним чином завірених копій первинних банківських документів у т.ч. (видаткові ордери, касові чеки, довіреності, грошові чеки тощо), що обґрунтовують перерахування та отримання готівкових грошових коштів з карткового рахунку НОМЕР_23 , відкритому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), з 00.00 год. 01.01.2023 до моменту надання тимчасового доступу;
-даних систем відео спостереження і фото фіксації з банкоматів, а також з відділень банківської установи, на електронному носії щодо одержання грошових коштів з карткового рахунку НОМЕР_23 , відкритому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), з 00.00 год. 01.01.2023 до моменту надання тимчасового доступу.
Право на тимчасовий доступ надати прокурорам, що входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні №42023040000000565 - ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ; старшому слідчому Третього слідчого відділу (з дислокацією у м.Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідування, розташованого у м.Полтаві, ОСОБА_26 .
Строк дії ухвали встановити терміном у два місяці з дня її постановлення.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в судді.
Слідчий суддя ОСОБА_1