Постанова від 30.01.2025 по справі 127/1908/25

Справа № 127/1908/25

Провадження № 3/127/425/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2025 р.м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді - Шидловського О.В.,

за участю: секретаря судового засідання Докійчук С.А.

представника Вінницької митниці Держмитслужби Цибко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №21 в м. Вінниці матеріали, що надійшли від Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку Р.Молдова:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. Р.Молдова НОМЕР_1 , виданий 17.05.2023, органом ОСОБА_3 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

16.09.2024 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення “Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону, по смузі руху «зелений коридор», прибув легковий автомобіль марки «TOYOTA AVENSIS», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (Р.Молдова), під керуванням громадянина Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який слідував з України до Р.Молдова.

Формою проходження митного контролю водій автомобіля обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю «зелений коридор». Тим самим шляхом вчинення дій він заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

В ході подальшого митного контролю та митного огляду, під час огляду вищевказаного транспортного засобу, в поліетиленовому пакеті, що знаходився в багажнику вищезазначеного автомобіля було виявлено: предмети круглої форми, схожі на монети, в загальній кількості - 14 шт., які тимчасово вилучено у гр. Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), як безпосередні предмети порушення митних правил. Виявлені предмети переміщувалися без ознак приховування їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.

Для з'ясування питань, що виникли у зазначеній справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях в галузі мистецтвознавства.

З метою встановлення належності тимчасово вилучених товарів до предметів, що мають культурну та/або історичну цінність, Вінницькою митницею направлено запит від 06.11.2024 разом із тимчасово вилученими предметами до Вінницького обласного художнього музею для проведення мистецтвознавчого дослідження.

Відповідно до експертного висновку, наданого експертною комісією Вінницького обласного художнього музею від 27.11.2024 №159-03/С-159, представлені на мистецтвознавче дослідження монети є предметами музейного значення, мають культурну та історичну цінність. Рекомендовано до занесення до Державного реєстру національного культурного надбання. Загальна вартість: 7800,00 грн.

Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення...».

Згідно п. 1.6. Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення, а також за наявності Свідоцтва.

На момент переміщення через митний кордон у гр. Р.Молдова ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) було відсутнє Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.

Відповідно до п. 2.9 Наказу № 614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.

Таким чином, гр. ОСОБА_4 - ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) не задекларував товари, які мають ознаки історичної, культурної цінності та підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та подачі дозвільних документів а саме: предмети за візуальними ознаками схожих на монети - 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм, з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквеним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1791 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквеним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1770 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1779 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1775 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1786 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1772 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1796 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1787 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1792 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1777 з іншої сторони, тобто намагався перемістити зазначені предмети з порушенням встановленого порядку, визначеного чинним законодавством України.

У судове засідання ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, проте в матеріалах справи міститься його заява, в якій останній просить суд розглядати справу без його участі (а.с. 18), а також для забезпечення стягнення штрафу добровільно сплатив його суму на рахунок митниці, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с. 19).

Представник митниці в судовому засіданні протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримав та просив притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.

Вислухавши думку представника Вінницької митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_6 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.

Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян.

Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

В судовому засідання встановлено, що 16.09.2024 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення “Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону, по смузі руху «зелений коридор», прибув легковий автомобіль марки «TOYOTA AVENSIS», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (Р.Молдова), під керуванням громадянина Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який слідував з України до Р.Молдова.

Формою проходження митного контролю водій автомобіля обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю «зелений коридор». Тим самим шляхом вчинення дій він заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

В ході подальшого митного контролю та митного огляду, під час огляду вищевказаного транспортного засобу, в поліетиленовому пакеті, що знаходився в багажнику вищезазначеного автомобіля було виявлено: предмети круглої форми, схожі на монети, в загальній кількості - 14 шт., які тимчасово вилучено у гр. Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), як безпосередні предмети порушення митних правил. Виявлені предмети переміщувалися без ознак приховування їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України, товар - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.

Згідно ч. 2 ст. 371 МК України, товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 евро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.

Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення...».

Згідно п. 1.6. Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення, а також за наявності Свідоцтва.

На момент переміщення через митний кордон у гр. Р.Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було відсутнє Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.

Відповідно до п. 2.9 Наказу № 614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.

Відповідно до експертного висновку, наданого експертною комісією Вінницького обласного художнього музею від 27.11.2024 №159-03/С-159, представлені на мистецтвознавче дослідження монети є предметами музейного значення, мають культурну та історичну цінність. Рекомендовано до занесення до Державного реєстру національного культурного надбання. Загальна вартість: 7800,00 грн.

Таким чином, гр. Р.Молдова ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) не задекларував товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в скоєнні порушення митних правил по справі підтверджується: протоколом про порушення митних правил від 16.09.2024 №0315/40100/24 (а.с. 2-8); - експертним висновком Вінницького обласного художнього музею (а.с.26-31); - доповідною запискою гол. держ. інсп. ОВ УБК та ПМП ОСОБА_7 (а.с. 20-23).

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень, із конфіскацією товарів порушення митних правил.

Відповідно до ст. 519-520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.

Крім того, із ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн., сплата якого передбачена ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст. 471, 519-520, 527, 528 Митного Кодексу України, ст.ст. 23, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень із конфіскації товарів порушення митних правил, а саме: предмети за візуальними ознаками схожих на монети - 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм, з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквеним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1791 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквеним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1770 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1779 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1775 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1786 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1772 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1796 з іншої сторони; 2 предмети округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1787 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1792 з іншої сторони; 1 предмет округлої форми діаметром 42 мм. з металу коричневого кольору, з викарбуваним гербом двоголового орла та написом (п'ять копьекь) з однієї сторони та із викарбуваним буквенним зображенням та царською короною вверху монети, з написом 1777 з іншої сторони, які знаходиться на складі Вінницької митниці, за адресою: м. Вінниця, вул. Лебединського, 17.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Вінницької митниці ДМС витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 50 грн. 46 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: