П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 лютого 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/19686/24
Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Дата і місце ухвалення: 25.10.2024 р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А.І.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Аргіровій М. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Національного природного парку «Тузловські лимани» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року по справі за позовом Національного природного парку «Тузловські лимани» до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, -
У червні 2024 року Національний природний парк «Тузловські лимани» (далі - НПП «Тузловські лимани», позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Південного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Південного офісу Держаудитслужби від 20 грудня 2023 року № 299 в частині пункту 1.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року, яким було призначено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року;
- визнати протиправними дії посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року та зобов'язати Південний офіс Держаудитслужби утриматись від проведення такої ревізії.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідно до п. 1.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І-й квартал 2024 року, затвердженого наказом № 299 від 20.12.2023 року, передбачено, що у березні 2024 року заплановано проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача. Підставою проведення вказаного заходу державного фінансового контролю стало звернення Управління СБУ в Одеській області № 65/5/і/6-2616 від 02.06.2023 року. Відповідно до додатку 7 Плану, ревізія повинна була відбуватись за період 01.01.2020 року по 31.12.2023 року, а місяцем та роком проведення попереднього заходу державного фінансового контролю зазначено 2020 рік. 14.02.2024 року відповідач направив позивачу лист-повідомлення про проведення ревізії № 151507-14/810-2024 від 14.02.2024 року, в якому повідомив, що ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку, яка була вказана у Плані проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року буде розпочата з 05.03.2024 року, при цьому, на вимогу позивача не була надана програма ревізії та перелік питань, які зазначені у зверненні правоохоронного органу УСБУ в Одеській області. Перенести початок ревізії у зв'язку з перебуванням в.о. директора парку у відрядженні відповідач не погодився. Позивач вказує, що Південним офісом Держаудитслужби з 04.09.2023 року по 10.11.2023 року уже здійснювався збір інформації у межах державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів за період 2020-2022 р.р. та І півріччя 2023 року. Таким чином, позивач вважає, що відповідач запланував проведення повторної перевірки за той самий період і при цьому не надав позивачу ні план, ні програму ревізії. 13.03.2024 року головні державні аудитори відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Південного офісу Держаудитслужби прибули на ревізію, надавши лише Програму ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку за 01.01.2020-31.12.2023, копії листа - звернення УСБУ в Одеській області від 02.06.2023 року № 65/5/і/6-2616 не надано. Програма передбачала перевірку питань, що вже перевірялись під час державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міндовкілля за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року. Ревізори відмовились вносити запит до Журналу перевірок та журналу відвідувачів Парку. 13.03.2024 року посадовими особами Південного офісу Держаудитслужби було складено акт про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани». Позивачем було складено порівняння Плану ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року та запити, які подавалися при проведенні збору інформації у межах державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міндовкілля за період 2020-2022 р.р. та І півріччя 2023 року та встановлено, що питання, які були досліджені в межах держаного фінансового аудиту у вересні-листопаді 2023 року є ідентичними тим, які відповідач включив до програми ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку у березні 2024 року. 07.06.2024 року Національним природним парком «Тузловські лимани» отримало лист Південного офісу Держаудитслужби № 151507-14/2417-2024, яким повідомлено про те, що відповідно до пункту 1.2.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на II-й квартал 2024 року з 18 червня 2024 року буде розпочато ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року. 18 червня 2024 року до адміністративної будівлі НПП «Тузловські лимани» прибули головні державні аудитори відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Південного офісу Держаудитслужби, які надали власні направлення та програму ревізії, затверджену наказом начальника Південного офісу Держаудитслужби. Копії зверненні УСБУ в Одеській області № 65/5/і/6-2616 від 02.06.2023 року не було надано. Позивач вважає, що при призначенні ревізії були порушені норми Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2001 року № 955. На думку позивача, Південний офіс Держаудитслужби мав залишити лист УСБУ в Одеській області без виконання із обґрунтуванням неможливості його виконання з тих підстав, що цей лист не відповідає вимогам Порядку, а також з огляду на те, що він не містить фактів про порушення бюджетного законодавства чи фінансової дисципліни, а навіть не містить періоду за який необхідно провести ревізію НПП «Тузловські лимани», а отже, вказане звернення не відповідає вимогам, що встановлені п. 28 Постанови № 550 та п. 2.3 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, який затверджено наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 року № 346/1025/685/53, оскільки не містить ні обґрунтування необхідності проведення ревізії, ні переліку питань, на які відповідно до компетенції органів державного фінансового контролю необхідно дати відповідь, ні періоду, за який потрібно перевірити НПП «Тузловські лимани». Таким чином, зважаючи на викладені вище обставини, включення позивача до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на І-й квартал 2024 року на підставі звернення правоохоронного органу, яке не відповідає вимогам законодавства із тих самих питань та за той самий період, який вже був об'єктом державного фінансового аудиту у попередньому плановому періоді, позивач вважає, що є безпідставним, необґрунтованим, суперечить нормам чинного законодавства та принципам встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, принципу обґрунтованості (прийняття рішення або ж вчинення дій з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а також використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, порушення норм процесуального права, а тому, просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що підставою для включення позивача до плану заходів на 1 квартал 2024 року стало не «виявлення порушень», як про це написав суд в оскаржуваному рішенні, а лист УСБУ в Одеській області від 02.06.2023 року за № 65/5/і/6-2616, який не відповідав вимогам п. 28 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2001 року № 955, п. 1.3., 2.3 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, який затверджено наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 року № 346/1025/685/53. Апелянт посилається на те, що лист від 02.06.2023 року за № 65/5/і/6-2616 УСБУ в Одеській області не містив низки відомостей, наявність яких визнається обов'язковою вимогою для його розгляду відповідачем та подальшого включення ревізії позивача до плану заходів державного фінансового контролю на наступний плановий період (квартал), що зобов'язувало відповідача такий лист повернути протягом 10 робочих днів правоохоронному органу для уточнення або ж повідомити про неможливість проведення ревізії (залишити без виконання) з обґрунтуванням неможливості його виконання. Таким чином, на думку апелянта, проведення оскаржуваних ревізій було протиправним та безпідставним, а висновки суду суперечать фактичним обставинам, наявним у справі доказам та положенням чинного законодавства. Крім того, апелянт посилається на те, що суд першої інстанції зробив висновок про те, що вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» за період 01.01.2020 року по 31.05.2024 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на II квартал 2024 року та зобов'язання утриматися від таких дій є: неефективним способом захисту - позивач має оскаржувати вже результати ревізії; позивач допустив орган державного фінансового контролю до ревізії; неправомірність дій органу державного фінансового контролю при призначенні ревізії не може бути предметом окремої позовної вимоги, але може бути підставами позову про визнання протиправною вимоги, прийнятої за наслідками такої ревізії та складеного акту. На думку апелянта, вказане вище є фактично перекладенням відповідальності за бездіяльність суду на позивача, суперечить усталеній судовій практиці та положенням чинного процесуального і матеріального права. Апелянт зазначає, що саме судом допущено ситуацію, внаслідок якої вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на II квартал 2024 року та зобов'язання утриматися від таких дій стала неефективним способом захисту: внаслідок невжиття судом заходів забезпечення позову; судом не розглянуто справу у розумний строк, у зв'язку із чим, ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності завершилась складенням акту ревізії від 22 серпня 2024 року № 151507-11/87. Апелянт зазначає, що з огляду на завершення ревізії, позивач використав єдиний можливий спосіб забезпечити ефективний спосіб захисту порушеного права - це подання заяви про зміну предмету позову, однак, суд відмовив у задоволенні заяви про зміну предмета позову. Апелянт вказує, що судом фактично відмовлено у прийнятті до розгляду вимоги позивача про скасування вимоги органу державного фінансового контролю, складеної за результатами ревізії, а з іншої відмовлено у задоволенні позову з підстав не заявлення позову про скасування цієї ж вимоги органу державного фінансового контролю, складеної за результатами ревізії.
Представником відповідача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Національний природний парк «Тузловські лимани» є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення. НПП віднесено до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Суд першої інстанції також встановив, що Управління Служби безпеки України в Одеській області листом від 02.06.2023 року № 65/5/і/6-2616 звернулось до Південного офісу Держаудитслужби щодо включення до плану державного фінансового контролю аудиту та ревізії НПП «Тузловські лимани» та перевірки з питань дотримання чинного законодавства службовими особами вказаного підприємства при використанні бюджетних коштів, а також дотримання принципу максимальної економії, ефективності та пропорціональності при проведенні державних закупівель, з посиланням на те, що Управління СБУ на виконання завдань з контррозвідульного захисту об'єктів критичної інфраструктури в бюджетній, соціальній та фінансовій сферах, перевіряються факти можливого порушення чинного законодавства при використанні НПП «Тузловські лимани» бюджетних коштів.
Південний офіс листом від 12.06.2023 року № 151507-17/2755-2023 повідомив Управління Служби безпеки України в Одеській області, що наразі відповідно до п. 1.12 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на ІІ квартал 2023 року передбачено проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів за період з 01 січня 2020 року по 30 березня 2023 року, під час якого передбачено проведення збору інформації в НПП «Тузловські лимани». У разі встановлення під час проведення збору інформації порушень, що призвели до втрат ресурсів, Південним офісом буде ініційовано проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в НПП «Тузловські лимани».
Відповідно до п. 1.12 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на ІІ квартал 2023 року, Державною аудиторською службою України проводився державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року, в рамках якого Південним офісом у вересні-листопаді 2023 року проводився збір інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани». За наслідками збору інформації у НПП «Тузловські лимани» аудиторами відповідача було складено довідку збору інформації у НПП «Тузловські лимани» від 23 листопада 2023 року за № 07-16/27-у. Вказану довідку відповідач надіслав на адресу НПП «Тузловські лимани» листом від 23.11.2023 року № 151507-14/5280-2023 та до Державної аудиторської служби України листом від 08.12.2023 року № 151507-12/5491-2023.
Відповідачем включено до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року (п. 1.3.5.1) у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача. План затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби № 299 від 20.12.2023 року. Підставою проведення вказаного заходу державного фінансового контролю зазначено звернення УСБУ в Одеській області № 65/5/і/6-2616 від 02.06.2023 року. Відповідно до додатку 7 Плану, ревізія повинна була відбуватись за період 01.01.2020 року по 31.12.2023 року, а місяцем та роком проведення попереднього заходу державного фінансового контролю було зазначено 2020 рік.
14 лютого 2024 року відповідач направив позивачу лист-повідомлення про проведення ревізії № 151507-14/810-2024, в якому повідомив, що ревізія буде розпочата з 05.03.2024 року.
На звернення Парку про надання програми ревізії та переліку питань, які зазначені у зверненні правоохоронного органу УСБУ в Одеській області, про перенесення початку ревізії у зв'язку з перебуванням в.о. директора парку у відрядженні, відповідач надав відповідь, в якій повідомив Парк, що проведення контрольного заходу буде розпочато з 13.03.2024 року, копія програми ревізії буде надана керівнику, просив Парк забезпечити посадових осіб Держаудитслужби всім необхідним для здійснення перевірки (робоче місце, зв'язок, місце для зберігання документів), а також надати до ревізії установчі, фінансові, бухгалтерські (первинні і зведені на паперових носіях) документи, статистичну, фінансову та бюджетну звітність, господарські договори, розпорядчі та інші документи, пов'язані із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складанням фінансової звітності, призначити посадову особу на період відрядження в.о. директора Парку.
13.03.2024 року в адміністративну будівлю НПП «Тузловські лимани» прибули головні державні аудитори відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування ПО ДАС Ніна Усенко та Олена Картакай, надали направлення від 07.03.2024 року №№ 106, 107 в.о. директора Парку Ірині Вихристюк, також була надана Програма ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку за 01.01.2020-31.12.2023 роки.
В.о. директора ОСОБА_1 відмовлено від підпису на направленнях та недопущено посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби до проведення планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року.
Свої дії позивач аргументує відсутністю копії листа - звернення УСБУ в Одеській області від 02.06.2023 року № 65/5/і/6-2616, на підставі якого і здійснювалась вказана ревізія, а також тією обставиною, що серед основних питань ревізії, що містились в наданій аудиторами Програмі, були питання, що вже перевірялись під час державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міндовкілля за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року.
Посадовими особами Південного офісу складений акт про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року.
Відповідач направив позивачу відповідь на лист № 142/01/29-24 від 13.03.2024 року, в якій повідомив, що відповідно до п. 12 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550, не передбачено надання інших документів, окрім направлення та програми ревізії .
22.03.2024 року листом № 166/01/29-24 позивач надіслав відповідачу заперечення щодо акту, складеного посадовими особами Південного офісу Держаудитслужби, в якому зазначив, що зважаючи на програму ревізії, аудитори планують перевіряти ті ж самі питання, які перевірялись у вересні-листопаді 2023 року. Вичерпний перелік зазначених питань ревізії, повинен міститись у вказаному зверненні УСБУ в Одеській області. Проте, лист № 65/5/і/6- 2616 не було надано для ознайомлення.
26.03.2024 року Державна аудиторська служби України звернулась з листом № 000700-14/4065-2024 до Міндовкілля, в якому просила вжити невідкладних заходів реагування та сприяти проведенню органом державного фінансового контролю ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку.
Державна аудиторська служба України листом від 28.03.2024 року № 000700-18/4179-2024, зобов'язала здійснити повторний вихід до НПП «Тузловські лимани» для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, додавши копію листа Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.03.2024 року № 11/11-01/1031-24 «Про сприяння у проведенні ревізії», в якому Департамент природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля листом від 27.03.2024 року № 11/11-01/1024-24 доручив керівництву НПП «Тузловські лимани» вжити заходів щодо сприяння проведенню органом державного фінансового контролю ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності.
Наказом Південного офісу від 23.04.2024 року № 92 внесені зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року шляхом доповнення розділу 1 пунктом 1.2.5.1 «Ревізія окремих питань фінансово- господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» та додатком 9, який передбачає, що період перевірки охоплює 01.01.2020 року по 31.05.2024 року.
На підставі направлень від 14.06.2024 року №№ 301, 302, 303 виданих начальником Південного офісу Держаудитслужби, ревізійною групою у складі головних державних аудиторів відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Південного офісу Держаудитслужби Мірзаханова О.А., Усенко Н.І., Картакай О.С. 18.06.2024 року розпочато ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року.
Не погоджуючись із наказом Південного офісу Держаудитслужби від 20 грудня 2023 року № 299 в частині пункту 1.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року, діями посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з яких виходив останній вирішуючи справу, з огляду на викладене.
Згідно ст.ст. 1, 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 року (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України з дотриманням принципів, визначених Законом України «Про адміністративну процедуру».
Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтями 3, 4 Закону № 2939-XII передбачено, що державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
Відповідно до вимог ст. 8 Закону № 2939-XII, орган державного фінансового контролю: 1) здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників; відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень; 2) розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому; 3) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб; 4) здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Кабінетом Міністрів України.
Орган державного фінансового контролю розглядає листи, заяви і скарги громадян про факти порушення законодавства з фінансових питань. Звернення, в яких повідомляється про крадіжки, розтрати, недостачі, інші правопорушення, негайно пересилаються правоохоронним органам для прийняття рішення згідно з законодавством.
Згідно ст. 10 Закону № 2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право: 1) перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); 2) безперешкодного доступу в ході державного фінансового контролю на склади, у сховища, виробничі та інші приміщення, що належать підприємствам, установам та організаціям, що контролюються; призупиняти в межах своїх повноважень бюджетні асигнування, зупиняти операції з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, а також застосовувати та ініціювати застосування відповідно до закону інших заходів впливу у разі виявлення порушень законодавства; 3) залучати на договірних засадах кваліфікованих фахівців відповідних органів виконавчої влади, державних фондів, підприємств, установ і організацій для проведення контрольних обмірів будівельних, монтажних, ремонтних та інших робіт, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів і готової продукції, інших перевірок; 4) вимагати від керівників підконтрольних установ проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків, у разі відмови у проведенні таких інвентаризацій - звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників зазначених підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться ревізія, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви на термін не більше 24 годин з моменту такого опечатування, зазначеного в протоколі. Порядок опечатування кас, касових приміщень, складів та архівів встановлюється Кабінетом Міністрів України; при проведенні ревізій вилучати у підприємств, установ і організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про порушення, а на підставі рішення суду - вилучати до закінчення ревізії оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який скріплюється підписами представника органу державного фінансового контролю та керівника відповідного підприємства, відповідної установи, організації, та залишенням копій таких документів таким підприємствам, установам, організаціям; 5) одержувати від Національного банку України та його установ, банків та інших кредитних установ необхідні відомості, копії документів, довідки про банківські операції та залишки коштів на рахунках об'єктів, що контролюються, а від інших підприємств і організацій, в тому числі недержавної форми власності, що мали правові відносини із зазначеними об'єктами - довідки і копії документів про операції та розрахунки з підприємствами, установами, організаціями. Одержання від банків інформації, що становить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність»; 6) одержувати від службових і матеріально відповідальних осіб об'єктів, що контролюються, письмові пояснення з питань, які виникають у ході здійснення державного фінансового контролю; 7) пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; 8) порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; 9) накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ, адміністративні стягнення; 10) звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; 11) одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; 12) проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється; 13) при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку; 14) ініціювати проведення перевірок робочими групами центральних органів виконавчої влади; 15) порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
Згідно ч.ч. 1-3, 10, 14-17 ст. 11 Закону № 2939-XII, плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку:
1) направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю;
2) копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії.
Проведення ревізій органами державного фінансового контролю не повинно порушувати нормального режиму роботи підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності.
Зустрічні звірки, які проводяться органами державного фінансового контролю, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу державного фінансового контролю.
Пунктами 4-26 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок 550) передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до Закону та цього Порядку.
Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.
Органи державного фінансового контролю за письмовим зверненням можуть отримувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій інформацію, що стосується діяльності та фінансового стану об'єкта контролю.
У ході підготовки до ревізії посадовими особами органу державного фінансового контролю складається програма ревізії.
Програма ревізії має містити найменування об'єкта контролю, тему, період та питання, що підлягають ревізії відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю. Програма затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником чи уповноваженою керівником цього органу посадовою особою.
Під час проведення ревізії до програми ревізії можуть вноситися зміни у порядку її затвердження.
У разі потреби зміни періоду, що підлягає ревізії, після внесення в установленому порядку змін до плану проведення заходів державного фінансового контролю (або отримання відповідного рішення суду в разі проведення позапланової виїзної ревізії) до програми ревізії вносяться відповідні зміни, які затверджуються та видаються у порядку затвердження програми ревізії. При цьому нове направлення не оформлюється.
Посадова особа органу державного фінансового контролю, яка проводить ревізію, надає на вимогу керівника об'єкта контролю чи його заступника копію програми ревізії.
Орган державного фінансового контролю, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об'єкту контролю повідомлення.
Про проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічної звірки не повідомляється.
Склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової).
Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.
До участі в ревізії за письмовим зверненням керівника органу державного фінансового контролю можуть залучатися фахівці міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій.
На проведення ревізії органом державного фінансового контролю на кожну посадову особу органу державного фінансового контролю та залученого фахівця оформляється в двох примірниках направлення встановленого Мінфіном зразка.
Перед початком ревізії посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці повинні під розписку на примірнику органу державного фінансового контролю видати керівнику об'єкта контролю чи його заступнику направлення та копію рішення суду (у разі проведення позапланової виїзної ревізії за рішенням суду).
Якщо керівник об'єкта контролю чи його заступник відмовляється від підпису, але не заперечує проти проведення ревізії, про це зазначається у вступній частині акта ревізії.
У разі продовження строку планової або позапланової виїзної ревізії в межах визначеної Законом тривалості посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені фахівці зобов'язані надати керівнику об'єкта контролю чи його заступнику направлення з продовженим строком проведення ревізії.
Якщо строк планової виїзної ревізії чи строк позапланової виїзної ревізії, яка проводиться за рішенням суду, продовжений понад визначену Законом тривалість, посадові особи органу державного фінансового контролю зобов'язані пред'явити керівнику об'єкта контролю також копію відповідного рішення суду.
Посадові особи органу державного фінансового контролю зобов'язані розписатися в журналі реєстрації перевірок об'єкта контролю (у разі його надання). Факт ненадання об'єктом контролю журналу фіксується у вступній частині акта ревізії.
Керівники об'єкта контролю, а також підприємства, установи чи організації, у яких проводиться зустрічна звірка, забезпечують посадовим особам органу державного фінансового контролю місце для роботи, створення умов для зберігання документів, можливість користування зв'язком, комп'ютерною, розмножувальною та іншою технікою, а також надання інших послуг для виконання службових обов'язків.
Ревізія проводиться шляхом: документальної перевірки, що передбачає встановлення відповідності законодавству установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних і зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об'єкта контролю, пов'язаних із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). Надання документів об'єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об'єкта контролю чи його заступником у строк, який зазначається посадовими особами органу державного фінансового контролю у вимозі про надання документів та встановлюється з урахуванням запитуваного обсягу таких документів; фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних посадових осіб органу державного фінансового контролю або фахівців інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від керівників об'єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб органу державного фінансового контролю та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб'єкта господарювання - виконавців робіт.
Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть перевіряти документи об'єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю.
У разі відмови керівників об'єкта контролю від проведення інвентаризації посадові особи органу державного фінансового контролю вживають заходів відповідно до Закону.
Перелік і обсяг відомостей про результати ревізії на об'єкті контролю не підлягають розголошенню до їх повного документування в акті ревізії, крім випадків, передбачених законодавством.
Для дослідження питань, передбачених програмою ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю мають право отримувати на об'єкті контролю перелік відомостей, що містять інформацію з обмеженим доступом.
У разі виявлення порушень законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, посадові особи органу державного фінансового контролю повинні вимагати від працівників об'єкта контролю, причетних до виявлених порушень, письмові пояснення.
Якщо працівники об'єкта контролю відмовляються від надання письмових пояснень, цей факт фіксується в акті ревізії.
Для з'ясування окремих обставин фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю посадові особи органу державного фінансового контролю можуть вимагати та одержувати письмові пояснення від працівників об'єкта контролю, а також інформацію від інших осіб відповідно до Закону.
Пояснення оформляються на ім'я посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію, з обов'язковим зазначенням дати.
Перелік питань щодо обставин фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю, які потребують пояснень, надається працівникам об'єкта контролю одним із способів, визначених пунктом 39 цього Порядку.
У разі ненадання письмових пояснень протягом трьох робочих днів з дня отримання працівником об'єкта контролю переліку питань чи у разі відмови працівником об'єкта контролю від їх надання цей факт зазначається в акті ревізії.
Якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об'єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи органу державного фінансового контролю невідкладно повідомляють про це керівнику органу державного фінансового контролю чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.
У разі коли під час проведення ревізії виявлено документи, які свідчать про порушення законодавства, і на об'єкті контролю не гарантується збереження та не виключена можливість їх підробки, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть на підставі рішення суду вилучати на строк до закінчення ревізії оригінали таких документів та оформляти вилучення відповідним актом із залишенням у справах об'єкта контролю копій вилучених документів та їх опису.
Копії акта вилучення та опису вилучених документів об'єкта контролю вручаються під розписку уповноваженій особі об'єкта контролю. Якщо уповноважена особа об'єкта контролю відмовляється від засвідчення акта вилучення чи підпису про отримання його копії, відповідні документи видаються об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
У разі вилучення документів об'єкта контролю у зв'язку з їх підробленням або виявленими зловживаннями орган державного фінансового контролю негайно повідомляє про це правоохоронні органи для прийняття рішення про вилучення таких документів. Якщо правоохоронними органами не прийнято відповідне рішення, зазначені документи в останній день ревізії повертаються об'єкту контролю.
Для повернення вилучених оригіналів документів об'єкта контролю, а також їх передачі правоохоронним органам складається відповідний акт та опис повернутих (переданих) документів. Про передачу вилучених оригіналів документів правоохоронним органам орган державного фінансового контролю повідомляє об'єкту контролю з наданням копії опису переданих документів.
Акт вилучення та опис вилучених документів, акт повернення (передачі) та опис повернутих (переданих) документів реєструються органом державного фінансового контролю не пізніше наступного робочого дня після їх підписання в журналі реєстрації описів.
Для підтвердження виявлених ревізією фактів посадові особи органу державного фінансового контролю у разі потреби отримують від об'єкта контролю завірені копії документів, які засвідчують відповідні факти, і долучають їх до матеріалів ревізії.
Якщо керівники об'єкта контролю відмовляються від надання завірених копій документів, це зазначається в акті ревізії.
Планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, унаслідок дії непереборної сили, на період воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях, а також у разі обґрунтованого звернення об'єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів, а у разі зупинення планової виїзної ревізії унаслідок дії непереборної сили чи введення воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях - протягом 60 робочих днів після припинення дії непереборної сили чи припинення/скасування воєнного або надзвичайного стану відповідно.
Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу державного фінансового контролю за поданням посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію.
У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, повідомлення про дату зупинення ревізії.
Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об'єкта контролю. Повідомлення про зупинення та поновлення ревізії здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.
Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.
У разі відсутності бухгалтерського обліку на об'єкті контролю, недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю або залученого фахівця до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об'єктивних і незалежних від органу державного фінансового контролю обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує акт про неможливість проведення ревізії із зазначенням відповідних причин, який надається об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, та долучається до матеріалів ревізії.
У разі усунення таких обставин ревізія за рішенням керівника органу державного фінансового контролю може бути завершена в установленому законодавством порядку. При цьому до її тривалості не включається строк, протягом якого ревізія фактично не проводилася. В іншому випадку ревізія не вважається проведеною і орган державного фінансового контролю має право вдруге організувати та провести ревізію об'єкта контролю, зокрема в плановому порядку, протягом того ж календарного року.
Про факти недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії, ненадання необхідних для перевірки документів та інші незалежні від органу державного фінансового контролю обставини, що перешкоджають проведенню ревізії, орган державного фінансового контролю інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.
Перешкоджання посадовим особам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізії є підставою для застосування до об'єкту контролю санкцій, передбачених законодавством, і для притягнення керівника об'єкта контролю до визначеної законом юридичної відповідальності.
На підставі акта про неможливість проведення ревізії через відсутність бухгалтерського обліку орган державного фінансового контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, надає об'єкту контролю вимоги щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує про це орган управління об'єкта контролю.
Керівник об'єкта контролю повідомляє органу державного фінансового контролю про усунення таких обставин наступного робочого дня після їх усунення.
Якщо відсутність належного бухгалтерського обліку окремих операцій об'єкта контролю дає можливість проводити ревізію з інших питань програми, така ревізія проводиться за цими питаннями. Орган державного фінансового контролю, який виявив відсутність бухгалтерського обліку окремих операцій, надає об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, вимогу щодо приведення обліку у відповідність із законодавством та інформує орган управління об'єкта контролю. Факт відсутності належного бухгалтерського обліку окремих операцій об'єкта контролю зазначається в акті ревізії та протоколі про адміністративне правопорушення.
Керівник об'єкта контролю повинен забезпечити поновлення бухгалтерського обліку в строк не більш як два місяці з дати надіслання органом державного фінансового контролю відповідної вимоги. Посадовим особам органу державного фінансового контролю забороняється брати участь у поновленні бухгалтерського обліку на об'єкті контролю.
З метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю органами державного фінансового контролю можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях.
Для проведення зустрічної звірки посадовій особі органу державного фінансового контролю та залученому фахівцю видається направлення встановленого Мінфіном зразка.
Направлення на проведення зустрічної звірки надається керівнику об'єкта зустрічної звірки чи його заступнику у спосіб, визначений пунктом 12 цього Порядку.
За результатами зустрічної звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий і третій примірники якої долучаються до додатків до акта ревізії. Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка.
Довідку зустрічної звірки підписує посадова особа органу державного фінансового контролю. У разі проведення посадовими особами органу державного фінансового контролю та залученими фахівцями зустрічної звірки у складі групи довідку зустрічної звірки підписує керівник групи.
Вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у тому ж порядку, який визначено для акта ревізії.
Заходи, визначені пунктами 42-44 цього Порядку, щодо довідок зустрічних звірок не здійснюються.
У разі недопущення посадової особи органу державного фінансового контролю або залученого фахівця до проведення зустрічної звірки, ненадання необхідних для звірки документів складається за підписом посадових осіб органу державного фінансового контролю акт, який долучається до акта ревізії та у якому зазначається факт такого недопущення, і невідкладно інформуються правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законом.
Стосовно осіб об'єкта контролю, які чинять перешкоди у проведенні зустрічної звірки і ревізії, вживають заходів для притягнення до юридичної відповідальності відповідно до закону.
Згідно п.п. 27-34 Порядку 550, за зверненням правоохоронного органу органи державного фінансового контролю в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові виїзні ревізії за місцезнаходженням об'єкта контролю.
У разі ненадання правоохоронним органом рішення суду про проведення позапланової виїзної ревізії, але за наявності у зверненні правоохоронного органу фактів, що свідчать про порушення вимог законів, контроль за дотриманням яких віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, можливе включення ревізії об'єкта контролю до плану проведення заходів державного фінансового контролю на наступний плановий період за умови, що така установа не ревізувалася органами державного фінансового контролю у плановому порядку протягом поточного календарного року.
Звернення правоохоронного органу розглядається органом державного фінансового контролю, якщо воно підписане керівником правоохоронного органу чи його заступником і містить: повну назву об'єкта контролю, дані про його місцезнаходження, організаційно-правову форму; інформацію про належність об'єкта контролю до підконтрольних установ; обґрунтування необхідності проведення ревізії; перелік питань, на які відповідно до компетенції органів державного фінансового контролю необхідно дати відповідь; зазначення періоду проведення ревізії об'єкта контролю.
Якщо зазначені дані викладені в рішенні суду про надання дозволу на проведення ревізії, допускається їх відсутність у зверненні правоохоронного органу, до якого додається таке рішення.
Рішення щодо включення ревізії об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу до плану проведення заходів державного фінансового контролю приймається керівником органу державного фінансового контролю.
Про прийняте рішення інформується протягом 10 робочих днів після отримання звернення відповідний правоохоронний орган.
Позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ); постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення; інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави для її проведення, дати початку та закінчення проведення ревізії.
Звернення правоохоронного органу, що не відповідає вимогам визначеним у пунктах 28 і 29 цього Порядку, та/або не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, підлягає поверненню протягом 10 робочих днів правоохоронному органу для уточнення.
Для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю на підставі питань, що містяться у зверненні, постанові слідчого або прокурора, рішенні суду, програма ревізії, яка письмово погоджується з правоохоронним органом.
З метою комплексного охоплення плановою виїзною ревізією питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю до програми крім зазначених у зверненні правоохоронного органу питань можуть включатися за ініціативою органу державного фінансового контролю інші питання відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю.
Звернення правоохоронного органу, постанова слідчого або прокурора, рішення суду долучаються до матеріалів ревізії і залишаються в органі державного фінансового контролю.
Органи державного фінансового контролю проводять з правоохоронними органами щоквартальні звірки результатів розгляду переданих їм актів ревізій відповідно до порядку взаємодії органів державного фінансового контролю з правоохоронними органами.
Відповідно до п.п. 2-9 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2001 року № 955 (далі - Порядок № 955), проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюється відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, які складаються на плановий період, яким є кожний квартал.
Плани проведення заходів державного фінансового контролю включають питання, вирішення яких належить до компетенції органів державного фінансового контролю.
Строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначаються Держаудитслужбою.
Основними підставами для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є: а) закони, акти Президента України, постанови Верховної Ради України, прийняті відповідно до Конституції та законів України, акти Кабінету Міністрів України, доручення Прем'єр-міністра України, накази Мінфіну; б) звернення правоохоронних органів, юридичних і фізичних осіб; в) пропозиції Рахункової палати, Мінфіну, Мінекономіки, ДФС, Казначейства, прийняті органами державного фінансового контролю до виконання; г) ініціатива, виявлена органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв, як: економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період; значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього контролю; ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах; ґ) ініціатива, виявлена підконтрольними установами та їх органами управління, прийнята органами державного фінансового контролю до виконання.
До планів проведення заходів державного фінансового контролю включаються заходи державного фінансового аудиту та інспектування за високоризиковими операціями щодо використання державних ресурсів за підставами, зазначеними у підпунктах «б»-«ґ» пункту 7 цього Порядку.
Внесення змін до планів проведення заходів державного фінансового контролю проводиться у порядку їх затвердження.
Звернення, пропозиції, ініціативи, передбачені у підпунктах «б», «в», «ґ» пункту 7 цього Порядку, що надійшли після затвердження плану заходів державного фінансового контролю, можуть з урахуванням пункту 7-1 цього Порядку бути враховані під час складання плану заходів державного фінансового контролю на наступні планові періоди.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, Управління Служби безпеки України в Одеській області листом від 02.06.2023 року № 65/5/і/6-2616 звернулось до Південного офісу Держаудитслужби щодо включення до плану державного фінансового контролю аудиту та ревізії НПП «Тузловські лимани» та перевірки з питань дотримання чинного законодавства службовими особами вказаного підприємства при використанні бюджетних коштів, а також дотримання принципу максимальної економії, ефективності та пропорціональності при проведенні державних закупівель, з посиланням на те, що Управління СБУ на виконання завдань з контррозвідульного захисту об'єктів критичної інфраструктури в бюджетній, соціальній та фінансовій сферах, перевіряються факти можливого порушення чинного законодавства при використанні НПП «Тузловські лимани» бюджетних коштів.
Південний офіс листом від 12.06.2023 року № 151507-17/2755-2023 повідомив Управління Служби безпеки України в Одеській області, що наразі відповідно до п. 1.12 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на ІІ квартал 2023 року передбачено проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів за період з 01 січня 2020 року по 30 березня 2023 року, під час якого передбачено проведення збору інформації в НПП «Тузловські лимани». У разі встановлення під час проведення збору інформації порушень, що призвели до втрат ресурсів, Південним офісом буде ініційовано проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в НПП «Тузловські лимани».
Відповідно до п. 1.12 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на ІІ квартал 2023 року, Державною аудиторською службою України проводився державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року, в рамках якого Південним офісом у вересні-листопаді 2023 року проводився збір інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани».
За наслідками збору інформації у НПП «Тузловські лимани» аудиторами відповідача було складено довідку збору інформації у НПП «Тузловські лимани» від 23 листопада 2023 року за № 07-16/27-у, яка містить інформацію про наявні порушення, що призвели до втрат ресурсів.
Відповідачем включено до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року (п. 1.3.5.1) у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача. План затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби № 299 від 20.12.2023 року. Підставою проведення вказаного заходу державного фінансового контролю зазначено звернення УСБУ в Одеській області № 65/5/і/6-2616 від 02.06.2023 року. Відповідно до додатку 7 Плану, ревізія повинна була відбуватись за період 01.01.2020 року по 31.12.2023 року, а місяцем та роком проведення попереднього заходу державного фінансового контролю було зазначено 2020 рік.
14 лютого 2024 року відповідач направив позивачу лист-повідомлення про проведення ревізії № 151507-14/810-2024, в якому повідомив, що ревізія буде розпочата з 05.03.2024 року.
За наведеного правового регулювання та обставин даної справи, колегія суддів відхиляє доводи апелянта та погоджується з висновком суду першої інстанції, що сукупність даних листа УСБУ та довідки збору інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани», яка складена Державною аудиторською службою України під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року і яка містить інформацію про наявні порушення, що призвели до втрат ресурсів, дало підстави відповідачу для включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача.
Доводи апелянта про те, що вказаний вище лист УСБУ не відповідає вимогам п. 28 Порядку № 955 не спростовує наведених висновків суду, оскільки цей лист сам по собі не став підставою для включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача.
Колегія суддів наголошує, що відповідач у спірному випадку врахував це звернення при складанні плану заходів державного фінансового контролю лише після складання довідки збору інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани», що здійснено під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року і яка містить інформацію про наявні порушення, що призвели до втрат ресурсів.
Доводи апелянта про те, що у спірному випадку підставою для прийняття наказу про включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача були не встановлені порушення, а саме лист УСБУ, про що зазначено у Плані, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки, як вже зазначено колегією суддів, лист УСБУ був врахований відповідачем при складанні плану заходів державного фінансового контролю лише після проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року, під час якого складено довідку збору інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани», яка містить інформацію про наявні порушення, що призвели до втрат ресурсів.
Колегія суддів зазначає, що зміст наведених вимог Закону № 2939-XII свідчить, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення, зокрема, інспектування, яке здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії (планової, позапланової) та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Закон № 2939-XII також встановлює умови та обмеження у проведенні планової ревізії, а саме:
- планова виїзна ревізія має бути передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю;
- планова виїзна ревізія проводиться не частіше одного разу на календарний рік;
- право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Судом першої та апеляційної інстанцій у даній справі не встановлено порушень вимог Закону № 2939-XII, а так само і вимог Порядків №№ 550, 955, які б давали підстави суду для скасування прийнятого відповідачем наказу в частині включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача.
Доводи позивача про те, що у спірному випадку фактично проведено повторну ревізію не відповідають обставинам справи, оскільки довідка збору інформації у Національному природному парку «Тузловські лимани», на яку посилається позивач, складена Державною аудиторською службою України під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за період 2020-2022 роки та І півріччя 2023 року. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що збір інформації не є заходом державного фінансового контролю, що спростовує твердження позивача щодо проведення повторного заходу державного фінансового контролю з тих самих питань та за той самий період.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що оскаржуваним наказом включено до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача, однак, фактично ревізію проведено не було та відповідачем складено акт про неможливість проведення такої ревізії.
В свою чергу, наказом Південного офісу від 23.04.2024 року № 92 внесені зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року шляхом доповнення розділу 1 пунктом 1.2.5.1 «Ревізія окремих питань фінансово- господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» та додатком 9, який передбачає, що період перевірки охоплює 01.01.2020 року по 31.05.2024 року (підстава проведення заходу - власна ініціатива).
Цей наказ не оскаржено позивачем у даній справі.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів відхиляє доводи апелянта та вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для скасування наказу відповідача в частині включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю природокористування Південного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року у березні 2024 року проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача.
Що стосується вимог про визнання протиправними дій посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року та зобов'язання Південний офіс Держаудитслужби утриматись від проведення такої ревізії, колегія суддів зазначає наступне.
13.03.2024 року в адміністративну будівлю НПП «Тузловські лимани» прибули головні державні аудитори відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування ПО ДАС Ніна Усенко та Олена Картакай, надали направлення від 07.03.2024 року №№ 106, 107 в.о. директора Парку Ірині Вихристюк, також була надана Програма ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Парку за 01.01.2020-31.12.2023 роки.
В.о. директора Вихристюк І.М. відмовлено від підпису на направленнях та недопущено посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби до проведення планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року.
З огляду на викладене, відповідачем складено акт від 13.03.2024 року про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року.
Наказом Південного офісу від 23.04.2024 року № 92 внесені зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року шляхом доповнення розділу 1 пунктом 1.2.5.1 «Ревізія окремих питань фінансово- господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» та додатком 9, який передбачає, що період перевірки охоплює 01.01.2020 року по 31.05.2024 року (підстава проведення заходу - власна ініціатива).
Колегія суддів звертає увагу на те, що цей наказ не оскаржено позивачем у даній справі.
В свою чергу, самі по собі дії посадових осіб Південного офісу Держаудитслужби щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків, а тому, підстави для їх визнання протиправними відсутні.
Крім того, як встановлено судом першої інстанції та не оспорюється учасниками справи, на підставі направлень від 14.06.2024 року №№ 301, 302, 303, виданих начальником Південного офісу Держаудитслужби, ревізійною групою у складі головних державних аудиторів відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Південного офісу Держаудитслужби Мірзаханова О.А., Усенко Н.І., Картакай О.С. 18.06.2024 року розпочато ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» за період з 01.01.2020 року по 31.05.2024 року.
Оскільки 18.06.2024 вже розпочалась ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани», відповідач завершив ревізію, складений акт ревізії від 22.08.2024 року, та сформована та надіслана позивачу вимога про усунення порушень № 151507-14/4270-2024 від 18.09.2024 року, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач допустив орган державного фінансового контролю до ревізії, а тому, позивач має оскаржувати вже результати ревізії.
Апелянт вважає, що саме судом допущено ситуацію, внаслідок якої вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на II квартал 2024 року та зобов'язання утриматися від таких дій стала неефективним способом захисту.
Колегія суддів не погоджується з такими доводами апелянта.
Колегія суддів наголошує, що наказом Південного офісу від 23.04.2024 року № 92 внесені зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року шляхом доповнення розділу 1 пунктом 1.2.5.1 «Ревізія окремих питань фінансово- господарської діяльності Національного природного парку «Тузловські лимани» та додатком 9, який передбачає, що період перевірки охоплює 01.01.2020 року по 31.05.2024 року (підстава проведення заходу - власна ініціатива), і цей наказ не оскаржено у даній справі.
Більш того, ревізія позивача, враховуючи вимоги наведеного наказу, була розпочата - 18.06.2024 року.
З даним позовом позивач звернувся 21.06.2024 року.
Тобто, обставини щодо допуску посадових осіб до проведення ревізії у спірному випадку мали місце до подання позову у даній справі, а тому, доводи позивача, що судом першої інстанції допущено ситуацію, внаслідок якої вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо включення за власною ініціативою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності НПП «Тузловські лимани» до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на II квартал 2024 року та зобов'язання утриматися від таких дій стала неефективним способом захисту є безпідставними.
Що стосується посилань апелянта на те, що судом першої інстанції не вжито заходів забезпечення позову, колегія суддів зазначає, що ухвала суду першої інстанції про відмову у задоволенні заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову не є предметом апеляційного перегляду.
Що стосується доводів апелянта про те, що у зв'язку із тим, що ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності завершилась складенням акту ревізії від 22 серпня 2024 року № 151507-11/87, позивач використав єдиний можливий спосіб забезпечити ефективний спосіб захисту порушеного права - це подання заяви про зміну предмету позову, однак, суд відмовив у задоволенні заяви про зміну предмета позову, колегія суддів зазначає, що вимоги ст. 47 КАС України дають позивачу право змінити предмет або підстави позову, однак, КАСУ не наділяє позивача правом на зміну, як предмету, так і підстав позову. Проте, у спірному випадку позивачем була подана заява, в якій позивач змінив не тільки предмет, а й підстави позову, оскільки заявлено додаткові вимоги, які існували, як на момент подання позову, так і такі, що виникли після відкриття провадження у даній справі. Позивачем фактично заявлені нові додаткові позовні вимоги, які не зазначені у тексті позовної заяви, та які ґрунтуються на інших обставинах, а не змінено предмет позову. Таким чином, колегія суддів вважає, що у суду першої інстанції не було підстав для розгляду заяви позивача про зміну одночасно предмета та підстав позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції цілком обґрунтовано в судовому рішенні зазначив про те, що позивач не позбавлений права на оскарження результатів ревізії, в тому числі, не позбавлений права посилатись на протиправність дій відповідача щодо проведення такої ревізії.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються наведеними висновками суду апеляційної інстанції та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 309, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Національного природного парку «Тузловські лимани» залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено та підписано 10.02.2025 року.
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова