Постанова від 10.02.2025 по справі 160/13762/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 160/13762/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року (суддя Рищенко А.Ю.)

у справі №160/13762/24

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просив:

- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 протиправною щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.03.2024 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби від 20.03.2024 по суті; подати комплект документів для виплати грошової компенсації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; для виплати грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження військової служби в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.03.2024 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із заявою про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби, однак відповідачем всупереч вимог законодавства його заяву розглянуто не було.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року у задоволені позову відмовлено.

Суд виходив з того, що відповідачем на виконання приписів Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Закону України «Про звернення громадян», 19.04.2024 розглянуто звернення ОСОБА_1 від 20.03.2024 з наданням відповіді за №1298. За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність доказів протиправної бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача від 20.03.2024.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків обставинам справи. Позивач зазначає, що відповідь, яку долучив відповідач до відзиву на позов, позивач не отримував та, як наслідок, про неї не знав.

Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду першої інстанції залишити, вважаючи необґрунтованими доводи позивача. Відповідач зауважує, що розглянув заяву позивача та прийняв рішення про відмову в її задоволенні з огляду на наявні її недоліки, а отже жодної бездіяльності відповідач не допустив.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача та суттю наданої ним відповіді на звернення позивача від 20.03.2024.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив на апеляційну скаргу, вважає, що ця відповідь не містить обґрунтувань вимог позивача. В той же час, вказує, що всім доводам позивача, викладеним у відповіді на відзив, надавалася оцінка судом під час розгляду справи в суді першої інстанції, також відповідач неодноразово зазначав на неспроможність аргументів позивача в тексті процесуальних документів.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 КАС України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Внаслідок отримання травм, поранень у зв'язку із захистом Батьківщини, позивачу встановлено третю групу інвалідності.

20.03.2024 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із заявою про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби.

До заяви долучено: копію довідки про місце служби; копію РНОКПП; копію постанови ВЛК; копію довідки МСЕК; копію довідки про обставини травми; копію реквізитів банківського рахунку.

Вважаючи протиправною бездіяльність, яка полягає у не розгляду означеної заяви, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Під час розгляду справи судом першої інстанції з'ясовано, що відповідач розглянув заяву позивача від 20.04.2023 та надав відповідь листом №1298 від 19.04.2024, яким повідомлено позивачу, що ним до заяви від 20.03.2024 долучені неякісні копії документів. Більш того, такі копії документів не завірені нотаріально, у зв'язку з чим ОСОБА_1 запропоновано повторно звернутись із заявою та відповідним пакетом документів, які завірені належним чином.

В той же час докази, які б свідчили про належне повідомлення позивача про розгляд його заяви від 20.04.2023, в матеріалах справи відсутні, сторонами не подані.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ передбачена одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до п.1 ст. 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема у разі:

пп.4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;

пп.5) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

За правилами п.6 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п.10 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ).

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Пунктом 11 Порядку №975 в редакції на час виникнення спірних правовідносин передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подає уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Відповідно до п.12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Відповідно до п.13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Наказом Міністерства оборони від 14.08.2014 №530, зареєстрованим в Міністерстві

юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яким, в тому числі, визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (зі змінами).

Відповідно до п.4.5 Положення №530 за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, здійснюється виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (зі змінами) (далі - Порядок виплати допомоги).

Командир (начальник) військової частини, установи (організації), у якій проходив (проходить) службу військовослужбовець, зобов'язаний:

роз'яснити права та пільги, установлені чинним законодавством для військовослужбовця (членів сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця), у тому числі щодо права на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

сприяти своєчасному оформленню документів, визначених Порядком виплати допомоги;

забезпечити належний контроль за виплатою одноразової грошової допомоги.

За приписами п. 4.7 Положення №530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України командир військової частини.

У всіх випадках уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги (військові частини, військові навчальні заклади, установи, організації та ТЦКСП), мають отримати від заявників згоду на обробку даних про фізичну особу відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

Відповідно до п.4.9 Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.

Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.

У разі наявності технічних можливостей документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, можуть подаватися уповноваженими органами через систему електронного документообігу з дотриманням встановлених вимог.

Згідно з п.4.10 Положення №530 заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та ТЦКСП), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

В даному випадку, виходячи зі змісту та суті поданої позивачем заяви від 20.03.2024 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби та долучених до неї документів, суд апеляційної інстанції не погоджується з судом першої інстанції, що спірні правовідносини мають регулюватися Законом України «Про звернення громадян», оскільки означена вище заява від 20.03.2024 подана позивачем до військової частини НОМЕР_1 у відповідності до Порядку №975.

Відповідно до законодавчо визначеної процедури призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у разі настання інвалідності саме Міністерство оборони України, як головний розпорядник бюджетних коштів, спрямованих на виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям вирішує питання призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю).

Повноваження відповідача - уповноваженого органу в розумінні пункту 13 Порядку № 975 полягають в тому, що він оформляє та подає до головного розпорядника коштів документи на одержання одноразової грошової допомоги, при цьому, відповідач, отримавши документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за будь-яких обставин зобов'язаний у 15-денний строк направити їх до Міністерства оборони України разом з висновком щодо наявності підстав для призначення/відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

Аналогічний по суті висновок сформований у постанові Верховного Суду від 10.08.2020 у справі №331/2964/17, де Верховним Судом також зазначено, що саме у висновку про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги відповідач (уповноважений орган) мав викласти власну позицію, а не у листі, направленому позивачу.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що ані Порядок №975, ані Положення №530 не містять вимоги щодо додання військовослужбовцем до заяви про виплату одноразової грошової допомоги копій документів, засвідчених нотаріально.

Законодавцем саме на уповноважені органи покладений обов'язок з оформлення документів для призначення військовослужбовцям одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №2262-ХІІ. Відповідач, оформлюючи документи та перевіряючи їх на відповідність з оригіналами, не позбавлений можливості завірити їх копії.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що у спірних відносинах відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що визначений законом, тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.03.2024 про виплату одноразової грошової допомоги за настання інвалідності під час проходження служби протиправною; зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби від 20.03.2024 по суті; подати комплект документів для виплати грошової компенсації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи зробив висновки, які не в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст.317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року у справі №160/13762/24 скасувати, прийняти нове рішення.

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 від 20.03.2024 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за настання інвалідності під час проходження служби від 20.03.2024 по суті, подати комплект документів для виплати грошової компенсації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги за настання інвалідності під час проходження військової служби.

В решті позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко