Ухвала від 10.02.2025 по справі 580/10820/23

УХВАЛА

про відмову у прийнятті звіту

10 лютого 2025 року Справа № 580/10820/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Ротмістрівської сільської ради про виконання рішення суду в адміністративній справі № 580/10820/23 за позовом ОСОБА_1 до Ротмістрівської сільської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 580/10820/23 за позовом ОСОБА_1 до Ротмістрівської сільської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням від 12.04.2024, що набрало законної сили 14.05.2024, у справі № 580/10820/23 Черкаський окружний адміністративний суд зобов'язав Ротмістрівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441 та прийняти одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України.

04.07.2024 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 580/10820/23.

Ухвалою від 14.08.2024 суд встановив Ротмістрівській сільській раді строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23;

Ухвалою від 04.12.2024 суд встановив Ротмістрівській сільській раді новий строк подання до суду звіту про виконання рішення суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23.

06.01.2025 Ротмістрівська сільська рада подала до суду звіт № 02-38/18 про виконання судового рішення, в якому зазначила, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду відділом комунальної власності, житлово-комунального господарства та земельних відносин було розроблено проекти рішень «Про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства» та винесено на чергову сесію, яка відбулася 23.12.2024, однак на сесії сільської ради депутатами Ротмістрівської сільської ради під час голосування рішення не було прийнято.

Ухвалою від 07.01.2025 суд вирішив розглянути звіт Ротмістрівської сільської ради про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи.

29.01.2025 ОСОБА_1 подав до суду пояснення щодо поданого відповідачем звіту, в яких зазначив, що всупереч рішенню суду від 12.04.2024 Ротмістрівська сільська рада не приймає жодного рішення, передбаченого ч. 3 ст. 128 ЗК України, та не зазначає причин відмови в його прийнятті. Вважає поданий відповідачем звіт неналежним, тому необхідно накласти на керівника Ротмістрівської сільської ради, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розглянувши звіт Ротмістрівської сільської ради про виконання судового рішення, суд встановив таке.

На виконання рішення суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 Ротмістрівська сільська рада 24.04.2024 розглянула заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441, однак депутати сільської ради під час голосування рішення не прийняли, що підтверджується витягом з протоколу № 39 сесії сільської ради восьмого скликання від 24.04.2024.

На виконання ухвали суду від 04.12.2024, якою суд встановив новий строк подання до суду звіту та зобов'язав Ротмістрівську сільську раду подати до суду звіт про виконання рішення суду від 12.04.2024, Ротмістрівська сільська рада 23.12.2024 повторно розглянула заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441, однак депутати сільської ради під час голосування рішення не прийняли, що підтверджується витягом з протоколу № 48 сесії сільської ради восьмого скликання від 23.12.2024.

Приймаючи рішення за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду, суд врахував таке.

Згідно статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За змістом частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

Відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 відповідач був зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441 та прийняти одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

При цьому, згідно з ч. 5 ст. 128 ЗК України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Частина 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 46 цього ж Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Ст. 12 ЗК України передбачає, що до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Таким чином, враховуючи вказані законодавчі приписи, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями розпоряджатися землями, які перебувають у комунальній власності.

З наведених норм законів слідує висновок, що в місячний строк на пленарному засіданні сесії рада розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якщо такий проект відсутній, та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 Ротмістрівська сільська рада 24.04.2024 та повторно 23.12.2024 розглянула заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441, однак депутати сільської ради під час голосування рішення не прийняли.

Тобто, Ротмістрівська сільська рада, розглянувши на сесії сільської ради 24.04.2024 та 23.12.2024 не прийняла жодного з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, а саме не надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якщо такий проект відсутній, та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, та не відмовила в продажі із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Проте, резолютивною частиною рішення суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 відповідача зобов'язано прийняти одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України.

Тому, відповідач на виконання зазначеного рішення суду зобов'язаний був за результатами повторного розгляду заяви позивача від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж зазначеної земельної ділянки, прийняти одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 ЗК України. Проте жодного рішення, передбаченого ч. 3 ст. 128 ЗК України, відповідач не прийняв.

Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (ч. 1 ст. 382-2 КАС України).

Ч. 1 ст. 382-3 КАС України встановлює, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 382-3 КАС України передбачає, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Так, відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 на момент подання відповідачем звіту від 06.01.2025 виконано не в повному обсязі.

Суд врахував, що відповідач на виконання рішення суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 двічі вирішував на пленарних засіданнях сільської ради питання щодо надання дозволу ОСОБА_1 на продаж спірної земельної ділянки, однак не було прийнято рішення, передбаченого ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України.

У зв'язку з цим суд на підставі ч. 11 ст. 382-3 КАС України не приймає звіт про виконання рішення суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 та встановлює новий строк для подання звіту.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 382-1 КАС України, суд вважає за необхідне встановити Ротмістрівській сільській раді для подання звіту про виконання рішення суду у цій справі місячний строк з дня отримання відповідачем копії цієї ухвали.

Щодо накладення на керівника Ротмістрівської сільської ради штрафу, то суд зауважує, що суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту.

Враховуючи, що в цій справі рішення не прийнято у зв'язку з тим, що не всі депутати проголосували за чи проти, суд не вбачає підстав для накладення на керівника сільської ради штрафу, оскільки виконання рішення суду від нього не залежить.

Згідно ч. 8 ст. 382-3 якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

Керуючись ст. 241-243, 248, 256, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Відмовити у прийнятті звіту Ротмістрівської сільської ради від 06.01.2025 № 02-38/18 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23.

Встановити Ротмістрівській сільській раді новий строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 580/10820/23 протягом одного місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Зобов'язати депутатів Ротмістрівської сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про надання дозволу на продаж земельної ділянки, кадастровий номер 7123787200:02:002:0441 та прийняти одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, а саме: про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Роз'яснити депутатам Ротмістрівської сільської ради, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд своєю ухвалою має право накласти на депутатів Ротмістрівської сільської ради, які не проголосували при прийнятті вказаного рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до частини 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Алла РУДЕНКО