Рішення від 10.02.2025 по справі 560/18417/23

Справа № 560/18417/23

РІШЕННЯ

іменем України

10 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування дозволу.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт №ХМ012230227827 від 03.03.2023 року, виданий Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради, на об'єкт - нове будівництво торгово-офісних приміщень по вул. Гунській, 3 Хмельницької області, Кам'янець-Подільський район, Кам'янець-Подільська територіальна громада, м. Кам'янець-Подільський.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є власником квартир АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . Через незаконне будівництво торгово-офісних приміщень по АДРЕСА_2 . Замовником будівництва є ОСОБА_2 , а генеральним підрядником - ТОВ "Дан-Сервіс". При цьому, спірний дозвіл на виконання будівельних робіт є протиправним, оскільки виданий з порушенням норм законодавства.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що оскаржений дозвіл на виконання будівельних робіт виданий на об'єкт «Нове будівництво торгово-офісних приміщень вул. Гунська, 3» відповідно до вимог Закону України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI) та Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 №747) (далі - Порядок №466), за відсутності підстав для відмови у його видачі, встановлених частиною 4 статті 37 Закону №3038-VI та пункту 30 Порядку №466.

До суду надійшли письмові пояснення, в яких третя особа просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що проектні рішення розроблені та відповідають вимогам закону та ДБН. До виключної компетенції органів містобудування та архітектури органів місцевого самоврядування належить питання видачі містобудівних умов і обмежень, а на органи державної архітектурно-будівельної інспекції покладено питання перевірки дотримання вказаних вимог на етапі проведення будівництва. При цьому, містобудівні умови і обмеження позивачем не оскаржуються. Посилання позивача у справі на ДБН 360-92 є недоречним, оскільки вказані ДБН не діють та не діяли станом на дату видачі містобудівних умов і обмежень.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.11.2023 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, вказані представником ОСОБА_1 в клопотанні від 01.11.2023. Продовжено на п'ять днів з моменту отримання копії цієї ухвали ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №560/18417/23 в частині подання: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України/або обґрунтувань за яких позивач вважає, що строк звернення до суду з позовними вимогами не пропущено; доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.11.2023 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, вказані представником ОСОБА_1 в клопотанні від 13.11.2023. Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради про визнання протиправною та скасування дозволу - повернуто позивачеві.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2024 ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.11.2023 скасовано, а справу направлено до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.06.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Залучено ОСОБА_2 до участі в справі №560/18417/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2024 заяву ОСОБА_3 про надання доступу до електронної справи №560/18417/23 в підсистемі "Електронний суд" повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.10.2024 заяву ОСОБА_3 задоволено. Залучено ОСОБА_3 у справу №560/18417/23 в якості представника третьої особи - ОСОБА_2 . Надано ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) доступ до справи №560/18417/23 через підсистему "Електронний суд".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2024 клопотання представника третьої особи Воєвідко Максима Ярославовича задоволено частково. Продовжено ОСОБА_2 процесуальний строк на подання пояснень та долучити їх до справи №560/18417/23. В задоволенні інших вимог клопотання відмовлено.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_2 придбав за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 22.09.2020, посвідченим приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу Хмельницької області Цвіляк А.О. за реєстровим номером 941 земельну ділянку загальною площею 0,03 га, кадастровий номер 6810400000:01:005:0155, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_2 19.01.2021 одержав містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва "Нове будівництво торгово-офісних приміщень по вул. Гунська, 3", затверджені наказом Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради від 19.01.2021 №11.

Вказане будівництво здійснюється на належній ОСОБА_2 земельній ділянці кадастровий номер: 6810400000:01:005:0155 площею 0,03 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради 03.03.2023 видав ОСОБА_2 дозвіл на виконання будівельних робіт № ХМ 012230007827.

Приватним підприємством «Проект-Менас» розроблено проектну документацію PD01:8015-2658-0078-3676 від 04.01.2023. Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКОЕКСПЕРТИЗА» виконано експертний звіт (Позитивний) щодо розгляду проектної документації на нове будівництво торгово-офісних приміщень по вул. Гунська, 3. Відповідно до статті 14 Закону України «Про архітектурну діяльність» містобудівне та архітектурне проектне рішення погоджено головним архітектором міста.

Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради на підставі поданих документів, внесено відомості до Реєстру будівельної діяльності та видано дозвіл на виконання будівельних робіт №ХМ012230227827 від 03.03.2023.

Позивач, вважаючи дозвіл на виконання будівельних робіт №ХМ012230227827 від 03.03.2023 протиправним та таким, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Закон №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 1 Закону №3038-VI встановлено, що: замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією; проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Згідно з статтею 22-2 Закону №3038-VI реєстр будівельної діяльності є компонентом електронної системи, який забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, захист, облік інформації, зокрема, щодо документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

З використанням Реєстру будівельної діяльності створюються, зокрема, такі електронні документи (крім документів, які містять відомості, що становлять державну таємницю): містобудівні умови та обмеження, зміни до них, відмова у їх наданні, скасування містобудівних умов та обмежень; дозвіл на виконання будівельних робіт, зміни до нього, повідомлення про відмову в його наданні та анулювання дозволу, внесення відомостей про припинення права на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №3038-VI забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Приписами статті 26 Закону №3038-VI визначено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно з статтею 26-1 Закону №3038-VI документи для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва подаються до суб'єкта надання відповідної послуги за вибором заявника (якщо інше не визначено цим Законом): 1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є суб'єкт звернення та суб'єкт надання відповідної послуги; 2) у паперовій формі особисто заявником (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або поштовим відправленням з описом вкладення.

Виключно в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є суб'єкт звернення та суб'єкт надання відповідної послуги, подаються документи для отримання таких адміністративних та інших визначених цим Законом послуг щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України "Про державну таємницю") як, зокрема, отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до статті 29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Згідно з частиною 1 статті 34 Закону №3038-VI встановлено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Відповідно до частини 2 статті 34 Закону №3038-VI зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Положеннями статті 37 Закону №3038-VI визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Для отримання дозволу подається заява, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду - у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою); 3) копія документа, що посвідчує право власності на будівлю чи споруду, або рішення співвласників багатоквартирного будинку про виконання будівельних робіт з реконструкції, реставрації, капітального ремонту, прийняте відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"; 4) документ, що підтверджує управління багатоквартирним будинком об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або управителем багатоквартирного будинку, або житлово-будівельним (житловим) кооперативом, - у разі виконання будівельних робіт з реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або управителем багатоквартирного будинку, або житлово-будівельним (житловим) кооперативом; 5) копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; 6) інформація про інженера-консультанта (у разі його залучення); 7) інформація про ліцензію, що надає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; 8) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, копія договору суперфіцію або копія документа, що посвідчує право власності на будівлю чи споруду, не подається, якщо державна реєстрація такого права здійснювалася у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У такому разі інформація про документ, що посвідчує відповідне речове право, зазначається у заяві про видачу дозволу на виконання будівельних робіт. Видача дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Порядок видачі та анулювання дозволу на виконання будівельних робіт визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 27 Порядку №466 встановлено, що дозвіл видається на безоплатній основі відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю з використанням Реєстру будівельної діяльності (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»).

Приписами пункту 28 Порядку №466 визначено, що замовник (його уповноважена особа) подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву через електронний кабінет (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»).

До заяви додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника (співвласників), засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; інформація про інженера-консультанта (у разі його залучення); інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля».

Копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, копія договору суперфіцію або копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, не подається у разі, коли державна реєстрація такого права здійснювалася у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»). У цьому випадку інформація про документ, який посвідчує відповідне речове право, зазначається у заяві про видачу дозволу на виконання будівельних робіт.

Під час подання заяви через електронний кабінет автоматично програмними засобами здійснюється аналіз даних, зазначених у заяві та поданих документах, на їх повноту, відповідність формату, логічність та достовірність. За результатами такого аналізу формується чек-лист, до якого включається перелік питань, що підлягають перевірці посадовою особою органу архітектурно-будівельного контролю, для прийняття рішення щодо видачі дозволу або відмови у його видачі.

Згідно з пунктом 29 Порядку №466 орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви: видає дозвіл на виконання будівельних робіт або відмовляє у його видачі з використанням Реєстру будівельної діяльності (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України “Про державну таємницю»); під час видачі дозволу на виконання будівельних робіт проставляє відмітку про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі (у разі коли така відмітка не проставлена на картографічній основі до видачі дозволу).

Відповідно до частини 4 статті 37 Закону №3038-VI підставою для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт є: 1) неподання відомостей або документів, необхідних для прийняття рішення про видачу такого дозволу; 2) невідповідність поданих документів вимогам законодавства; 3) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; 4) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля"; 5) подання заяви про видачу дозволу на виконання будівельних робіт особою, яка не є замовником згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону, або уповноваженою ним особою; 6) наявність у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно обтяжень, пов'язаних з будівництвом (арешт, пов'язаний з користуванням відповідним об'єктом, заборона проведення будівельних робіт, обмеження користування земельною ділянкою тощо).

Рішення про видачу або анулювання дозволу на виконання будівельних робіт може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права видачі дозволу), або оскаржено до суду.

Пунктом 30 Порядку №466 встановлено, що підставою для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт є: 1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу такого дозволу; 2) невідповідність поданих документів вимогам законодавства: невідповідність цільового призначення земельної ділянки; наявність у поданих документах порушень містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, зокрема дотримання вимог висотності (блакитна лінія), щільності населення, планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони), дотримання охоронних зон об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури та об'єктів підвищеної небезпеки (червоні та жовті лінії), а також зелених насаджень (зелена лінія); 3) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; 4) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля».

Щодо твердження позивача про невідповідність намірам забудови цільового призначення земельної ділянки, на забудову якої видано спірний дозвіл, суд зазначає та враховує таке.

Наведеними нормами встановлено, що забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Статтею 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою.

Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 22.09.2020, посвідченим приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу Хмельницької області Цвіляк А.О. за реєстровим номером 941, земельна ділянка загальною площею 0,03 га, кадастровий номер 6810400000:01:005:0155, розташована за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Гунська, 3, має цільове призначення цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 №548, землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування).

З викладеного слідує, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, будівництво торгово-офісних приміщень на вул. Гунські, 3, відповідає Генерального плану міста, а наведене підтверджує відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам закону та містобудівній документації.

Крім того, Державними будівельними нормами ДБН Б.2.2.-12:2019 «Планування та забудова територій» передбачено доцільність формування багатофункціональних архітектурно-планувальних структур та зазначено, що окремі земельні ділянки мають бути планувально об'єднані, серед іншого, у функціональну зону житлової та громадської забудови.

Державними будівельними нормами ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки і споруди. Основні положення» визначено, що багатофункціональні будинки і комплекси - це будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, будинків та споруд різного громадського і житлового призначення, поєднання яких обумовлене експлуатаційними потребами, економічною доцільністю і містобудівними вимогами.

Твердження позивача на те, що проектна документація та містобудівні умови не відповідають вимогам закону, суд оцінює критично. Повноваження державного архітектурно-будівельного контролю визначені в пункті 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553. До виключної компетенції органів містобудування та архітектури органів місцевого самоврядування належить питання видачі містобудівних умов і обмежень, а органи державної архітектурно-будівельної інспекції покладені питання перевірки дотримання вказаних вимог на етапі проведення будівництва.

Посилання позивача у справі на ДБН 360-92 є помилковим, оскільки 01.10.2019 набув чинності ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», який розроблено, фактично, на заміну ДБН 360-92 і, відповідно, останні не діють та не діяли станом на дату видачі містобудівних умов і обмежень.

Щодо доводів позивача про недотримання відстані між старим будинком та новим будівництвом, то в пункті 15.2 діючих ДБН 2.2-12:2019 зазначено, що вказані відстані можуть не застосовуватись, у визначених випадках. Вказане в тому числі і було предметом експертного дослідження проекту та враховано в розробленому проекті.

Стосовно посилання позивача на Технічний звіт "Обстеження приватного житлового будинку, що розташований по вул. Гунська, буд. 5, кв. №1 та №2 у м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області з метою визначення технічного стану будівельних конструкцій», затверджений директором ТОВ "НВО "УКРБУДЕКСПАРТ" 24.04.2023, то суд оцінює їх критично. У вступі зазначеного звіту вказано, що роботи з обстеження приватного житлового будинку, що розташований по вул. Гунська, буд. 5, кв. №1 та №2 у м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області, проведені з метою визначення технічного стану будівельних конструкцій будинку з визначенням можливості подальшої безпечної експлуатації та оцінки його відповідності першій основній вимозі "Механічний опір та стійкість" основних вимог до будівель і споруд в редакції пункту 4 статті 7-2 ЗУ "Про будівельні норми" для подальшої безпечної експлуатації. Зі змісту наведеного слідує, що технічний звіт не є експертним висновком, не був спрямований на визначення причинного зв'язку між руйнуванням будівлі та проведенням будівельних робіт.

Оскільки проектними рішеннями передбачено підключення об'єкта до електричних мереж (Технічні умови №25/18 від 29.04.2021), централізованого водопостачання та водовідведення (Технічні умови №17 від 23.02.2021), то об'єкт будівництва «Нове будівництво торгово-офісних приміщень на вул. Гунські, 5» не підлягає обов'язковій оцінці впливу на довкілля відповідно до норм Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Твердження третьої особи про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, суд оцінює критично, оскільки, як наведено, ухвала суду від 20.11.2023 у справі №560/18417/23, якою визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду та повернуто позовну заяву позивачу, скасована постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2024.

Таким чином, спірний дозвіл виданий на підставі норм законодавства та, відповідно, відсутні підстави для визнання його протиправним і скасування.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування дозволу відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )

Відповідач:Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Кам'янець-Подільської міської ради (вул. Степана Бандери буд. 48, м. Кам'янець-Подільський, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32302 , код ЄДРПОУ - 39898556)

Третя особа:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк