Справа № 500/6905/24
06 лютого 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чепенюк О.В.,
за участі секретаря судового засідання Фаранюк О.Л.,
представника позивача Кметика В.Я.,
представника відповідача Багрія Б.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника - адвоката Кметика Віталія Ярославовича звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач), в якому просив:
визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_4 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1933 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII), що оформлена повідомленням за №27706 від 28.10.2024;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізацію на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII як члену сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І групи, зайнятої постійним доглядом за нею, та, відповідно, видати довідку за формою згідно із Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560).
Позов обґрунтований тим, що 24.05.2024 ОСОБА_1 , маючи намір оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою та необхідними документами, надіславши їх засобами поштового зв'язку на адресу відповідача. У цій заяві повідомляв, що здійснює постійний сторонній догляд за рідним дядьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який є інвалідом І групи. До заяви, серед іншого, додав заяву ОСОБА_2 , якою той підтверджує відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані його утримувати, чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за ним. ОСОБА_1 просив ІНФОРМАЦІЯ_3 провести перевірку викладених у заяві обставин та, відповідно, матеріали за результатами такої перевірки надіслати керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою його місця проживання для складення акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, визначеною Порядком №560.
У відповідь на цю заяву позивач отримав повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 за №12936 від 25.05.2024 про необхідність особистого (а не поштовим зв'язком) повідомлення про відповідні зміни персональних даних, а також надання документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону № 3543-XII.
Такі дії/бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач оскаржив у судовому порядку; рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №500/3796/24 позов задоволено та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.05.2024 та прийняти рішення згідно із пунктом 61 Порядку №560.
12.09.2024 позивач звернувся до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з заявою про складання та видачу акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) ОСОБА_1 за ОСОБА_2 . У відповідь на цю заяву сільська рада 23.09.2024 повідомила заявника, що йому необхідно долучити документи, що підтверджують неможливість членів сім'ї другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи або ж звернутися безпосередньо до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відповідною заявою.
Позивач після набрання рішенням суду від 16.09.2024 у справі №500/3796/24 законної сили, 21.10.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою встановленої форми, направивши її разом з необхідними документами поштовим зв'язком, та просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідачем надіслано позивачу листа від 28.10.2024, який стосувався виконання рішення суду у справі №500/3796/24, відповідно до якого прийнято рішення про відмову у проведенні перевірки по заяві відповідно до пункту 61 Порядку №560, у зв'язку із внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України №930 від 16.08.2024.
Окремо відповідач направив позивачу повідомлення встановленої форми від 28.10.2024 за №27706 про результати розгляду його заяви від 21.10.2024 про надання відстрочки. За змістом повідомлення протоколом від 24.10.2024 №108 Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - Комісія) ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період з таких причин: відсутній акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які б могли здійснювати такий догляд (додаток 8 до Порядку №560, зі змінами від 16.08.2024 №930) або документ про отримання компенсації (допомоги надбавки) на догляд; недотримані вимоги пункту 58 Порядку №560 (заява про надання відстрочки подається особисто).
Позивач не погоджується з відмовою відповідача від 28.10.2024 за №27706 через те, що він особисто повідомив відповідача про зміну персональних даних та надав документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, а обов'язок «особисто повідомити/особисто подати» та «особисто прибути» не є тотожнім у спірних правовідносинах.
Щодо іншої підстави для відмови у наданні відстрочки - відсутності акта про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) або документа про отримання компенсації (допомоги надбавки) на догляд, то зауважує, що вперше з заявою позивач звернувся 24.05.2024 та просив ІНФОРМАЦІЯ_3 провести перевірку викладених у заяві обставин з направленням її результатів керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування для складення відповідного акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Вважає, що відсутність запитуваного акта зумовлена бездіяльністю відповідача, яка встановлена судовим рішенням у справі №500/3796/24. Стосовно змін, внесених до Порядку №560 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №930 від 16.08.2024, то представник позивача вважає, що оскільки первинна заява подавалася задовго до внесення цих змін, то мала бути розглянута на підставі тих норм закону, що діяли на момент подання відповідної заяви.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та з урахуванням положень статей 257-262 КАС України, призначено у справі судове засідання.
У відзиві на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_3 проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що розпорядженням Тернопільської районної військової адміністрації від 20.05.2024 №174/01-01 створена Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з представників Тернопільської районної військової адміністрації та ІНФОРМАЦІЯ_4 . Комісія розглядає заяви щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації особисто подані військовозобов'язаними, заява ОСОБА_1 надійшла поштовим зв'язком. Відповідь підготована та надана в терміни та в порядку, визначені Законом України "Про звернення громадян", за вихідним №27706 від 28.10.2024. У відповіді роз'яснено причину відмови у наданні відстрочки від мобілізації, а саме: відсутній акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які б могли здійснювати такий догляд (додаток 8 до Порядку № 560 зі змінами від 16.08.2024 № 930) або документ про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд; недотримано вимог пункту 58 цього ж Порядку.
Також відповідач зазначає, що він не приймає рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації, таке рішення приймає Комісія колегіально. Голова та члени Комісії не мають доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз даних, тому відповідно до абзацу 10 пункту 60 Порядку №560 повідомляє заявника про необхідність надання відповідних підтвердних документів. Відповідно до пункту 59 цього Порядку відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Станом на сьогоднішній день працівники та військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_4 проходять процедуру оформлення логінів та тимчасових паролів доступу до інформаційної системи Єдиних та Державних реєстрівавтоматичних систем Міністерства юстиції України в державному підприємстві "Національні інформаційні системи". У разі відсутності технічної можливості доступу до Єдиних та Державних реєстрівавтоматичних систем Міністерства юстиції України та публічних електронних реєстрів, Комісія працює у відповідності до пунктів 58, 60 Порядку №560 та приймає рішення на підставі особисто поданих заяв військовозобов'язаних з документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів Комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення Комісії оформляється протоколом.
У відповіді на відзив представник позивача наполягає на тому, що твердження відповідача про те, що заява на відстрочку має бути подана особисто військовозобов'язаним шляхом безпосереднього візиту до приміщення територіального центру комплектування та соціальної підтримки не ґрунтуються на вимогах закону. Можливість особистого подання заяви особою, шляхом надіслання такої заяви засобами поштового зв'язку отримувачу такої заяви ніким та нічим не обмежена та не заборонена. Щодо відсутності запитуваних Комісією документів, то ще раз підкреслює, що відсутність запитуваного акта зумовлена бездіяльністю відповідача, відповідач не враховує, що заява ОСОБА_1 від 24.05.2024 подавалася задовго до внесення змін до Порядку №560 (а.с.96-101).
Ухвалою суду від 23.01.2025 задоволено клопотання представника відповідача про залучення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 як співвідповідача, залучено до участі у цій справі в якості співвідповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 , розгляд справи розпочато спочатку.
Комісія подала до суду відзив на позовну заяву, проти позову заперечує, пояснення викладені у відзиві ідентичні поясненням ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.149-154).
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, вказуючи на ті ж обставини та обґрунтування, що й у позовній заяві і вже поданій відповіді на відзив ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.158-163).
У судовому засіданні 06.02.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у заявах по суті справи, просив позов задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Комісії, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не прибув, причин неприбуття не повідомив.
З огляду на відсутність повідомлення Комісії про причини неприбуття його представника до суду, суд визнав такі не поважними та проводив розгляд справи за відсутності представника цього відповідача.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_7 , є військовозобов'язаним.
24.05.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою, у якій повідомляв, що здійснює постійний сторонній догляд за рідним дядьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який є інвалідом І групи, підгрупа «А», що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія АВ №1068931 від 20.09.2018. Зазначив, що додає заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , від 21.05.2024, якою той підтверджує відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані його утримувати, чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за ним, та просив провести перевірку викладених у заяві обставин, та, відповідно, матеріали за результатами такої перевірки надіслати керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою його місця проживання, для складення акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою визначеною додатком 8 до вказаного вище Порядку. Вказав, що таку заяву подає у порядку пункту 61 Порядку №560, та надіслав її відповідачу засобами поштового зв'язку.
Позивач одночасно з цією заявою надіслав ІНФОРМАЦІЯ_6 наступні документи:
завірену нотаріально копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 , № НОМЕР_1 , виданого 06.10.2022, орган що видав 6133;
витяг з реєстру територіальної громади, номер витягу 2024/003722303 від 15.04.2024, про місце проживання ОСОБА_1 ;
завірену нотаріально копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 , серії НОМЕР_2 , виданого Тернопільським РВ УМВС України в Тернопільській області 19.06.1998;
завірену нотаріально копію картки платника податків ОСОБА_2 ;
завірену нотаріально копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серії АВ №1068931 від 20.09.2018, відповідно до якої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , встановлено І групу інвалідності довічно;
завірену нотаріально копію заяви ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про те, що він не має інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані його утримувати, а також не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за ним, та про те, що постійний сторонній догляд за ним здійснює племінник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; справжність підпису ОСОБА_2 на заяві від 21.05.2024 посвідчено Скідан О.Є., приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за №3240.
На цю заяву відповідач надіслав заявнику листа за №12936 від 25.05.2024 з роз'ясненням про необхідність особистого прибуття до територіального центру для надання відомостей про зміни персональних даних чи заяв про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з посиланням на пункт 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, пункт 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) без розгляду питання по суті.
ОСОБА_1 оскаржив бездіяльність відповідача до суду. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №500/3796/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 24.05.2024 про проведення перевірки відповідно до пункту 61 Порядку №560, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.05.2024 та прийняти рішення згідно з пунктом 61 Порядку №560 (а.с.40-42). Рішення відповідачем не оскаржувалося та набрало законної сили по закінченню строку на оскарження.
Також судом встановлено, що 12.09.2024 позивач звернувся до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (за місцем проживання) з заявою про складання та видачу акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), ОСОБА_1 за ОСОБА_2 . До заяви, серед іншого, додав нотаріально засвідчені копії свідоцтв про народження щодо себе, батька ОСОБА_3 , дядька (рідного брата батька) ОСОБА_2 (а.с.34).
До позовної заяви долучені ще копії свідоцтв про народження братів батька позивача, з них вбачається, що дядько позивача ОСОБА_2 має трьох рідних братів: ОСОБА_3 (батько позивача), ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с.35-39).
У відповідь на вказану вище заяву Байковецька сільська рада Тернопільського району Тернопільської області надіслала листа за №2577 від 20.09.2024, у якому з посиланням на пункт 61 Порядку №560 з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України №930 від 16.08.2024, зазначила про необхідність долучити документи, що підтверджують неможливість членів сім'ї другого ступеня споріднення здійснювати постійних догляд за особою з інвалідністю І чи II групи або ж звернутися безпосередньо до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відповідною заявою за формою згідно додатку 4 до Порядку №560.
21.10.2024 після набрання рішенням суду від 16.09.2024 у справі №500/3796/24 законної сили та отримання відповіді від сільської ради позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою за формою згідно з додатком 4 до Порядку №560, повідомивши про те, що є особою, яка на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.44-45).
До цієї заяви заявник долучив копії таких документів:
військового облікового документа ОСОБА_1 , - тимчасове посвідчення № НОМЕР_3 , видане ВК Тернопільського ОМВК 25.02.2019;
паспорта громадянина України ОСОБА_1 ;
витягу з реєстру територіальної громади №2024/003722303 від 15.04.2024;
паспорта громадянина України ОСОБА_2 ;
витягу з реєстру територіальної громади №2024/010886473 від 10.09.2024;
картки фізичної особи платника податків ОСОБА_2 ;
свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_4 від 28.02.2001;
свідоцтва про народження ОСОБА_2 , серії НОМЕР_5 від 11.07.1961;
свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_6 від 11.04.1964;
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія АВ №1068931 від 20.09.2018 про встановлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , І групи інвалідності довічно;
заяви ОСОБА_1 від 24.05.2024 у порядку пункту 61 Порядку №560 від 16.05.2024;
рішення суду від 16.09.2024 у справі №500/3796/24.
Ця заява надіслана на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та отримана адресатом 22.10.2024 (а.с.46-48), зареєстрована відповідачем за вх №С-4036 (а.с.118-136).
Матеріали адміністративної справи містять повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27706 про розгляд заяви ОСОБА_1 від 21.10.2024 (вх №С-4036) та лист ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27693, адресований позивачу, про виконання рішення суду у справі №500/3796/24 (а.с.49-51).
У повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27706 зазначено, що протоколом від 24.10.2024 №108 Комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: відсутній акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які б могли здійснювати такий догляд (додаток 8 до Порядку №560, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів №930 від 16.08.2024) або документ про отримання компенсації (допомоги надбавки) на догляд та недотримання вимог пункту 58 Порядку №560 (за наявності підстав для одержання відстрочки військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5).
У відповіді від 28.10.2024 за №27693 відповідач повідомляв позивача про те, що на момент повторного розгляду його заяви від 24.05.2024 на виконання судового рішення у справі №500/3796/24 до пункту 61 Порядку №560 внесені зміни постановою Кабінету Міністрів №930 від 16.08.2024 і наведений їх зміст. Зазначив, що начальник чи інші посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 не входять до складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду в органах місцевого самоврядування, а тому на момент повторного розгляду заяви не наділені повноваженнями щодо здійснення перевірки фактів здійснення догляду чи інших сімейних обставин військовозобов'язаного. Згідно відомостей з державного електронного реєстру військовозобов'язаних " ІНФОРМАЦІЯ_8 " заявник перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_6 і щодо нього прийнято рішення про відмову у проведені перевірки по вищезазначеній заяві в порядку пункту 61 у зв'язку з внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів №930 від 16.08.2024.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII, з підстав, викладених у повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27706, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України, затвердженими відповідними законами України, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє дотепер.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною одинадцятою статті 38 Закону №2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.
Відповідно до статті 1 цього Закону мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону N93543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою, з урахуванням змін, чинних з 18.05.2024) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
З 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, Зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки. До цього порядку постійно вносяться зміни та доповнення.
У спірному випадку первинна заява про надання відстрочки позивачем подавалася 24.05.2024, відразу після набрання Порядком №560 чинності.
Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний подає на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку. В свою чергу, комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, у разі необхідності вжити додаткових заходів для з'ясування підстав для надання відстрочки й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Підстава для надання відстрочки у спірному випадку передбачена пунктом 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ. Порядок №560 визначає певні особливості надання відстрочки за цією підставою.
Так пункт 61 Порядку №560 (у редакції чинній на час подання першої заяви позивачем 24.05.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 ) передбачав таке: Військовозобов'язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відокремлений відділ перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов'язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який здійснює догляд.
У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов'язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов'язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім'я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який звернувся із відповідною заявою.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п'яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Редакція цього пункту зазнала у подальшому змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 930 від 16.08.2024 (чинних з 21.08.2024), та містить такі норми: Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
У свою чергу у підпункті 14 додатка 5 Порядку №560 наведений такий перелік документів, що підтверджують право на відстрочку:
для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
У цій справі, суд встановив, що ОСОБА_2 (особа, за якою здійснює догляд позивач) ІНФОРМАЦІЯ_5 , є особою з інвалідністю І групи; з 10.09.2024 його місце проживання зареєстроване за тією ж адресою, за якою проживає позивач (село Байківці, Тернопільський район), до цього був зареєстрований у місті Тернополі; не має родичів першого ступеня споріднення (діти, чоловік чи дружина, а також батьки), має родичів другого ступеня споріднення - трьох братів пенсійного віку, позивач відноситься до осіб третього ступеня споріднення.
Особливість цієї справи полягає у тому, що первинно позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з заявою про надання відстрочки, а з заявою про проведення перевірки в порядку, визначеному пунктом 61 Порядку №560 (до жовтня 2024 році окрім цієї заяви позивач не звертався з заявою про надання відстрочки до відповідача). Така заява подавалася 24.05.2024, коли цей пункт визначав такий алгоритм дій:
військовозобов'язаний (який не має права на призначення компенсації по догляду) звертається до ТЦК та СП із заявою довільною форми, до якої додає письмову заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд;
військовозобов'язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім'я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду);
ТЦК та СП перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду) з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов'язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який здійснює догляд;
комісія виконавчого органу місцевого самоврядування на підставі фактичних даних та з урахуванням наданих ТЦК та СП матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
У спірному випадку позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 , проте до виконавчого органу місцевого самоврядування з заявою не звертався для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду).
Зареєстрованим місцем проживання дядька позивача станом на 24.05.2024 було АДРЕСА_1 . Представник позивача у судовому засіданні стверджував, що фактично ОСОБА_2 проживав з позивачем. Також представник позивача зазначав, що ОСОБА_1 звертався до Байковецької селищної ради Тернопільського району про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), проте лише усно, письмову заяву вперше подав до Байковецької селищної ради Тернопільського району 12.09.2024, тобто після внесення змін до пункту 61 Порядку №560 та реєстрації місця проживання дядька за однією адресою з позивачем.
Суд зауважує, що до внесення змін до пункту 61 Порядку №560 для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов'язаний мав звертатися з заявою на ім'я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Також суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 жодної перевірки по заяві позивача від 24.05.2024 не проводив. У відзиві на позовну заяву цей відповідач стверджує про відсутність на той час та й на даний час доступу до будь-яких державних реєстрів для перевірки даних про військовозобов'язаних. Проте фактичною відмовою по заяві позивача від 24.05.2024 було подання її заявником поштовим зв'язком, а не через особисте прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Водночас такі обставини щодо дій/бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 не звільняли позивача від обов'язку звернутися до керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 . Лише цей суб'єкт владних повноважень, а не ІНФОРМАЦІЯ_3 складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, визначеною у додатку 8 Порядку №560, що є обов'язковим документом для вирішення у подальшому районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки питання отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
З 21.08.2024 цей алгоритм дій не передбачає надання військовозобов'язаним до ТЦК та СП заяви особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, про підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати постійний догляд, та здійснення інших перевірок, а передбачає лише звернення військовозобов'язаного до виконавчого органу місцевого самоврядування з визначеним переліком документів для встановлення факту здійснення постійного догляду. Відповідна комісія виконавчого органу місцевого самоврядування відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, та за наслідками цих заходів складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Разом з тим, і в першій редакцій пункту 61 Порядку №560, і в другій редакції, військовозобов'язаний мав (має) звернутися до виконавчого органу місцевого самоврядування, відповідна комісія якого має встановлює факт здійснення постійного догляду та складає за встановленою формою акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до ТЦК та СП для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Такий акт передбачений і в першій, і наступній редакції пункту 61 Порядку №560, як і звернення військовослужбовця з окремою заявою до ТЦК та СП про надання відстрочки від призову на військову службу.
У спірному випадку позивач подавши вперше 24.05.2024 заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 мав би звернутися і до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (за місцем проживання) з заявою про складання та видачу акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), ОСОБА_1 за ОСОБА_2 .
У даному випадку бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо нерозгляду по суті його заяви від 24.05.2024 через те, що вона подана поштовим зв'язком, а не особисто, не мала бути перешкодою для отримання інших документів, які необхідні заявнику для підтвердження права на відстрочку, а саме акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
ОСОБА_1 звернувся для отримання такого акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) 12.09.2024 до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, проте такого акта не отримав.
З переліку додатків, які вказані у зверненні до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, вбачається, що заявник надав такі документи, які підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення нотаріально засвідчені копії свідоцтв про народження щодо себе, батька ОСОБА_3 та дядька (рідного брата батька) ОСОБА_2 (а.с.34).
З огляду на те, що ця заява подавалася позивачем 12.09.2024, то відповідно до пункту 61 Порядку, пункту 14 додатку 5 Порядку №560 заявник мав надати окрім документів, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), ще й документи, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи, як-от: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Матеріали справи містять інші відомості про родинні зв'язки, зокрема, копії свідоцтв про народження про ще двох дядьків позивача (рідних братів батька) ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.34-39).
Отож, ОСОБА_2 , факт догляду за яким має підтвердити позивач, має трьох братів (другий ступінь споріднення) - ОСОБА_6 (батька позивача), ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . При цьому чинна редакція пункту 61 Порядку №560 (на час звернення позивача до Байковецької сільської ради) не вказує на те, що догляд за особою з інвалідністю мають здійснювати лише працездатні особи.
Повертаючись до поданої позивачем заяви до Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, суд зазначає, що згідно з переліком документів, долучених до неї, заявник надав лише копію довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією стосовно ОСОБА_2 , але відсутні інші документи про неможливість догляду за ним членами сім'ї другого ступеня споріднення.
Байковецька сільська рада Тернопільського району Тернопільської області відмовила у видачі акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) саме через відсутність документів, що підтверджують неможливість членів сім'ї другого ступеня спорідненості здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І групи (а.с.43).
Отож, позивач звернувся до відповідачів для вирішення питання про надання йому відстрочки на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII без надання відповідного акта про встановлення факту здійснення ним догляду (постійного догляду) за дядьком ОСОБА_2 особою з інвалідністю І групи.
За таких обставин бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо нерозгляду по суті його заяви від 24.05.2024 не має суттєвого значення для висновків у цій справі, оскільки однією з підстав оскаржуваної відмови є відсутність у поданих ОСОБА_1 документах про відстрочку від військової служби акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Необхідність його подання було і є вимогою пункту 61 Порядку №560 і до 21.08.2024, і після цієї дати.
Норми пункту 61 Порядку, чинні після 21.08.2024 лише деталізували яким чином підтверджуються (якими документами) неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня спорідненості здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І групи, через що такий догляд має здійснювати саме член сім'ї третього ступеня спорідненості.
Отож, даючи відповідь на питання чи належні документи для підтвердження права на відстрочку надав заявник разом з заявою від 21.10.2024 та як мали діяти відповідачі за описаних у цій справі обставин, суд зазначає, що право на відстрочку, передбачене пунктом 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII позивач як член сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I групи ОСОБА_2 , матиме лише у разі підтвердження факту постійного догляду за ним за умови відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення або якщо такі члени сім'ї самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, засвідченого актом Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Оскільки такий акт ОСОБА_1 відповідачам разом з заявою від 21.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не надав, то у цій частині рішення Комісії про відмову у наданні відстрочки, оформлене протоколом від 24.10.2024 №108 та доведене до відома заявника повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27706, є правомірним.
Інша підстава відмови стосується недотримання позивачем пункту 58 Порядку №560 (подання заяви про відстрочку від призову під час мобілізації поштовим зв'язком, а не через особисте прибуття та відвідування ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Надаючи оцінку такій підставі відмови суд зазначає про таке.
Вище суд зазначав положення частини одинадцятої статті 38 Закону №2232-ХІІ, які визначають обов'язок, зокрема, військовозобов'язаних особисто повідомити у разі змін сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання або перебування, освіти, місця роботи, посади органи, де вони перебувають на військовому обліку.
Тотожні норми містяться і у Порядку №1487, у тому числі в Правилах військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), норми якого також вище наведені.
Разом з тим, ні положення Закону №2232-ХІІ, ні Порядку №1487 не передбачають обов'язку особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Обов'язок «особисто повідомити» не означає «особисто прибути».
При цьому у спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов'язаним особисто.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв'язком заяву від 21.10.2024 та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
Отримавши таку заяву з додатками, відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідком її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.
У спірному випадку заява позивача Комісією по суті розглянута, Комісією прийняте відповідне рішення, але однією з підстав для відмови у відстрочці позивачу вказано про необхідність його особистого прибуття для подання відповідної заяви, що є неправомірним та не є обов'язковою вимогою наведених вище нормативно-правових актів. Відтак, відмова відповідачів з цієї підстави є протиправною, оскаржуване рішення Комісії, оформлене протоколом від 24.10.2024 №108 та доведене до відома заявника повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.10.2024 за №27706, лише в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки відповідач питання наявності підстав для надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ розглянув по суті і при розгляді цієї справи підтверджено відсутність умов для надання відстрочки за цією підставою, то вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізацію на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII як члену сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І групи до задоволення не підлягає.
Отож, системно проаналізувавши приписи законодавства України та надавши оцінку наявним у справі доказам та ключовим обставинам справи, суд доходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 605,60 грн. Судовий збір у цій справі був сплачений відповідно до квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки №18 від 18.11.2024 (а.с.18).
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 24.10.2024 №108 та доведене до відома ОСОБА_1 повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.10.2024 за №27706, в частині відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстави недотримання заявником вимог пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, щодо особистого подання до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви та документів, які підтверджують право на відстрочку.
У задоволенні решти вимог позовної заяви відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Відповідачі: ІНФОРМАЦІЯ_9 , АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_8 ;
Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено та підписано 10 лютого 2025 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.