Рішення від 10.02.2025 по справі 480/7990/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року Справа № 480/7990/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області включити період відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із вимогою зарахувати період відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу, але відповідач відмовив позивачу у зарахуванню такого періоду. Позивач зазначає, що у наявні відповідні довідки установи виконання покарань, в яких відображено, що з 23.11.2005 до 11.10.2008 відбував виконання покарань. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином. У відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивач не звертався до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії. Разом із тим, позивач декілька разів звертався до ГУ ПФУ в сумській області, зокрема, 18.03.2024 подав скан-копію трудової книжки. Проте, у зв'язку із відсутністю титульного аркуша трудової книжки неможливо ідентифікувати застраховану особу та було запропоновано повторно подати документи. 05.04.2024 позивач повторно подав скан-копію трудової книжки. 21.08.2024 отримав консультацію, а саме позивачу роз'яснено про терміни подання заяви про призначення пенсії, про відсутність сплати страхових внесків з 2005 по 2008 роки. Також було запропоновано подати заяву про попередній розрахунок пенсії, але позивач відмовився.

Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судом було витребувано відповідні документи у позивача та відповідача.

Позивач та представник позивача ухвалу суду отримав, витребувані судом документи чи письмові пояснення надано не було.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

В даному випадку, спірним є те, що під час усного звернення 21.08.2024 до ГУ ПФУ в Сумській області із вимогою включення періоду відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 відповідач не зарахував такий період до страхового стажу.

Факт звернення позивача 21.08.2024 відповідачем у відзиві не заперечується, зазначається, що за період з 2005 р. по 2008 р. не включено до страхового стажу у зв'язку із відсутністю сплати страхових внесків.

Як зазначає позивач, відповідно до довідки ДУ «Сумський слідчий ізолятор» №2/42 від 30.05.2024 ОСОБА_1 26.11.1998 (заарештований), засуджений 27.09.1999 Сумським обласним судом, 20.10.1999 направлений для відбування покарання до УС 319/66 Сумської області (а.с.7).

Відповідно до довідки ДУ «Конотопська виправна колонія (№130) №14/3/59 від 27.07.2024 ОСОБА_1 відбував кримінальне покарання в Шосткинській ВК №66 з 21.10.1999 по 24.11.2000 та був направлений до Сумської ВК №116. Районним судом Харківської області від 07.11.2005 згідно ст. 82 КК України невідбуту частину строку покарання замінено на 3р. 19дн. обмеження волі. До Конотопського ВЦ №130 прибув 16.01.2005 з виправного центру №106 м.Балаклея. Звільнений 11.10.2008 ухвалою Конотопського міськрайонного суду сумської області від 03.10.2008 згідно ст. 81 КК України умовно-достроково на 1 міс.14 днів (а.с.8).

Відповідно до довідки ДУ «Хролівський виправний центр №140» №14/12/1-562/я від 29.05.2024 ОСОБА_1 прибув до установи 23.11.2005 з Дергачівської виправної колонії №109, вибув 13.01.2005 до Конотопського виправного центру №130. Початок строку 26.11.1998, кінець строку 10.11.2008 (а.с.9).

Відповідно до довідки ДУ «Дергачівська виправна колонія №109» ОСОБА_1 відбув покарання з 31.01.2005 по 15.11.2005 (а.с.10).

Позивач зазначає, що відбування призначеного покарання надає йому право на зарахування такого періоду до страхового стажу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 21 Закону № 1058-IV, персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в стаж роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору, а також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.

Згідно з пунктом «а» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується, крім іншого: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

01.01.2004, набрав чинності Кримінально-виконавчий кодекс України, частиною 4 статті 122 якого встановлено, що час роботи засуджених у період відбування ними покарання у виді позбавлення волі зараховується у стаж роботи для призначення трудової пенсії.

Згідно з частиною першою статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України, засуджені мають право на соціальне забезпечення, у тому числі й на отримання пенсій відповідно до законів України.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон N 1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Змістом статті 1 Закону N 1058-IV визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону N 1058-IV.

Так, згідно із пунктом "а" частини третьої статті 56 Закону України від 05.11.91 N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується, крім іншого: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Як зазначено вище, відповідно до частин другої та четвертої статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2004, особи, яким до відбування покарання призначена пенсія, підлягають державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах. Час роботи засуджених у період відбування ними покарання у виді позбавлення волі зараховується у стаж роботи для призначення трудової пенсії.

Згідно з положеннями абзацу п'ятого частини першої статті 40 Закону N 1058-IV враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Період страхового стажу до 1 липня 2000 року підтверджується даними, обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Отже, починаючи з 01 січня 2004 року встановлено можливість зарахування до страхового стажу особи, який враховується при призначенні їй пенсії, періоду роботи засуджених у період відбування ними покарання у відповідному закладі обмеження чи позбавлення волі за наявності сукупності двох умов:

1) підтвердження трудового стажу відповідною довідкою;

2) сплата особою страхових внесків протягом такого періоду.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі № 211/3009/17 та від 11 грудня 2018 року у справі № 326/1422/16-а (2-а/326/40/2016).

Звернення за призначенням пенсії здійснюється у відповідності з Порядком подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку, заява, зокрема, про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію або через вебпортал електронних послуг або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436. Згідно з пунктом 2.23 Порядку, при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Під час розгляду справи судом враховується, що матеріалами справи не підтверджується, що позивач звертався до відповідача із письмовою заявою про призначення пенсії.

Жодного рішення ГУ ПФУ в Сумській області про відмову у призначенні пенсії позивачу з підстав неврахування до загального страхового стажу періоду відбування покарань у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 до 11.10.2008 не приймало, в матеріалах справи відсутнє.

Ухвалою суду при відкритті провадження витребовувалися у позивача усі звернення з приводу питань пенсійного забезпечення та усі рішення (листи, тощо) за результатами розгляду таких звернень; письмові пояснення та докази, що стосуються суті звернень позивача до ГУ ПФУ в Сумській області, про що зазначено представником позивача в адміністративному позові; письмові пояснення та докази того, чи звертався позивач до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії. Витребувані документи позивачем чи представником позивача не надано.

Зазначені документи, в т.ч. і заява позивача про призначення пенсії витребовувалася також судом у відповідача. Відповідно до інформації, викладеної у відзиві на позов, представник відповідача зазначає, що письмової заяви про призначення пенсії позивачем не подавалося.

Таким чином матеріалами справи не підтверджується, що відповідачем було порушено право позивача на призначення пенсії, оскільки відповідної заяви про призначення пенсії в порядку, встановленому законодавством, позивачем надано не було.

В адміністративному позові позивачем не обґрунтовується та не заявляється позовні вимоги щодо призначення пенсії позивачу.

Таким чином, на даний час у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу період відбування покарання у вигляді обмеження волі, вимоги позивача щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області включити період відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу, оскільки позивачем не подана заява про призначення пенсії, відповідачем така заява не розглядалася, рішення не приймалося, а тому є передчасно заявленими.

Зокрема, матеріалами справи не підтверджується факт того, що позивачем була подана заява про призначення пенсії, і у відповідача виник обов'язок приймати вмотивоване рішення саме про призначення пенсії чи про відмову у призначенні пенсії.

В разі подання в майбутньому позивачем заяви при призначення пенсії документів буде недостатньо, то відповідач має всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, провести перевірку для з'ясування вказаних обставини, повідомити позивача про те, які документи необхідно подати додатково.

Суд зазначає що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Відповідно до ч.7 ст.246 КАС України, висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

В даному випадку, позовні вимоги позивача судом визнаються передчасно заявленими, враховуючи вищевикладене та те, що позивач заяву про призначення пенсії до відповідача взагалі не надавав. Крім того, на час звернення позивача до суду відсутнє і рішення ГУ ПФУ в Сумській області про призначення пенсії із неврахуванням спірного періоду до стажу позивача.

Фактично матеріали справи свідчать про неналежний розгляд усного звернення позивача щодо проведення попереднього страхового стажу позивачу, в т.ч. і щодо страхового стажу за період відбування покарання позивачем у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (ч. 1 ст. 3). Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (ч. 3 ст. 3).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення може бути усним і викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

Порядок розгляду заяв передбачено ст. 15 Закону України «Про звернення громадян». Зокрема, передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Жодної письмової відповіді на усне звернення з питань щодо включення періоду відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу та фактичний попередній розрахунок страхового стажу позивача відповідачем не надано, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачу взагалі надано письмову вмотивовану відповідь на усне звернення від 21.08.2024.

При цьому факт звернення із відповідним усним проханням щодо здійснення попереднього розрахунку пенсії, в т.ч. і за період з 2005 по 2008 роки відповідачем не заперечується, оскільки такі обставини зазначаються у відзиві на адміністративний позов.

Статтею ст. 15 Закону України «Про звернення громадян'передбачено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Враховуючи те, що на час розгляду справи по суті, відповідачем не надано будь-якої письмової відповіді на усне звернення позивача з питань щодо включення періоду відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу, суд вважає за необхідне, у відповідності до вимог ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав позивача, та зобов'язати відповідача розглянути усне звернення 21.08.2024 з питань щодо включення періоду відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу та попереднього розрахунку пенсії та надати письмову відповідь на зазначене усне звернення позивача із вищезазначених питань.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового, сплачену позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області (і.к. 21108013, вул. Степана Бандери, 43,м. Суми,Сумська область,40009) розглянути та надати письмову відповідь на усне звернення 21.08.2024 ОСОБА_1 (і.к. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з питань попереднього розрахунку пенсії та включення періоду відбування покарання ОСОБА_1 у вигляді обмеження волі з 23.11.2005 по 11.10.2008 до загального страхового стажу.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (і.к. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета