ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" лютого 2025 р. справа № 300/9439/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Либовка Анна Володимирівна, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у внесенні даних про виключення з військового обліку та зобов'язання привести облікові дані позивача у відповідність до відомостей щодо виключення з військового обліку, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Либовка А.В. (надалі по тексту також - представник позивача, адвокат Либовка А.В.), звернувся в суд із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - відповідач, суб'єкт владних повноважень, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 привести облікові дані про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні даних про виключення з військового обліку останнього.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 29.12.2011 виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", про що у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 проставлено відповідно відмітку. Виключення з військового обліку відбулось на підставі вироку Галицького міського суду Івано-Франківської області від 10.06.2009 у справі №1-96/2009, яким визнано ОСОБА_1 винним у скоєнні злочину за частиною 1 статті 199 Кримінального Кодексу України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки.
З мобільного застосунку (додатку) "Резерв +" позивачу стало відомо про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не приведено у відповідність записи про ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі по тексту також - Реєстр), за інформацією Реєстру позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку відповідача.
ОСОБА_1 28.10.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій ставив питання про внесення змін до Реєстру з проставленням відмітки про виключення останнього з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Представник позивача адвокат Либовка А.В. 18.11.2024 скерувала до відповідача адвокатський запит в якому повідомила про невнесення змін до Реєстру щодо виключення позивача з військового обліку, просила надати інформацію про розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.10.2024. За доводами позивача, відповіді на звернення останнього від 28.10.2024 та адвокатського запиту від 18.11.2024 від відповідача не надходило.
В подальшому, ОСОБА_1 28.11.2024 засобами поштового зв'язку скерував на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву, в якій ставив вимогу у 5-ти денний строк привести облікові дані останнього в Реєстрі, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
При перевірці відомостей у мобільному застосунку (додатку) "Резерв +" позивачем виявлено, що вимоги, викладені у заявах від 28.10.2024 та 28.11.2024, відповідачем не виконано.
Як зазначив ОСОБА_1 , відповідно до пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №559 (надалі по тексту також - Порядок №559) у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідчені призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін, у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви. За доводами позивача, останній не є військовозобов'язаним, а невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку або мотивованої відмови по суті в таких діях, свідчить про допущення ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправної бездіяльності. З наведених підстав просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерувала на адресу суду клопотання про долучення доказів із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 20.12.2024", реєстрацію якого проведено судом 23.12.2024 за вх.№35470/24 (а.с.37-39).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано додаткові документи, необхідні для розгляду справи (а.с.40-41).
На виконання вимог ухвали суду від 23.12.2024, представником позивача супровідним листом від 07.01.2025 долучено до матеріалів адміністративної справи додаткові документи, який, разом із долученими доказами, зареєстрований судом 07.01.2025 за вх.№392/25 (а.с.44-46).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 скерував на адресу суду відзив від 27.01.2025 за №1/1/366 на позовну заяву, реєстрацію якого здійснено в суді 27.01.2025 за вх.№2112/25 (а.с.47-71). Відповідач не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у адміністративному позові, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступне.
Так, позивач 28.10.2024, 18.11.2024 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявами про внесення змін до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", до яких долучив копію військового квитка серії НОМЕР_1 . Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11.04.2024 за №3633-ІХ статтю 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, зокрема, з 18.05.2024 виключенню з військового обліку не підлягають особи, які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. При цьому, пунктом 4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560 (надалі по тексту також - Порядок №560) передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.
З дати набрання чинності змін, внесених в статтю 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", відсутні підстави для виключення ОСОБА_1 з військового обліку, а відтак, і внесення відповідних відомостей в Реєстр. Заявник, будучи зарахованим в запас, взятий на військовий облік засобами Реєстру автоматично, в порядку електронної інформаційної взаємодії, у тому числі, шляхом надання відповідних відомостей між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є Міністерство внутрішніх справ України та інші центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, через Міністра внутрішніх справ України.
В свою чергу, за результатами розгляду заяв позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомило останнього про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних. Відповідач зазначив, що спір щодо виключення з військового обліку виник у жовтні 2024 року, а тому застосуванню підлягають норми закону, чинні на момент звернення із заявою про внесення відомостей про виключення з військового обліку. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему від представника позивача адвоката Либовки А.В. надійшла відповідь із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 03.02.2025" на відзив, яка зареєстрована у суді 04.02.2025 за вх.№2793/25 (а.с.72-77). Представник позивача у поданій відповіді заперечила проти аргументів та доводів відповідача, сформованих у відзиві на позовну заяву, вказала на їх безпідставність, з огляду на наступне.
Як зазначила представник позивача, ОСОБА_1 не звертався із заявою про виключення з військового обліку, оскільки ще 29 грудня 2011 року виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", про що у військовому квитку серії НОМЕР_1 зроблено відповідну відмітку. Звернення позивача зумовлене невідповідністю даних, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дійсним обставинам. Заявник не перебуває у категорії військовозобов'язаних осіб, виключений у встановленому законодавством порядку з військового обліку, а тому не просить про його виключення з військового обліку.
Оскільки ОСОБА_1 з 29.12.2011 виключений з військового обліку відповідно до підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", то з цієї дати він є звільненим від виконання військового обов'язку, а тому відповідач помилково дійшов висновку про можливість повторного взяття позивача на військовий облік. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, письмових пояснень, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 30.11.2007 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 від 30.11.2007 (а.с.12).
Галицьким міським судом Івано-Франківської області 10 червня 2009 року у справі №1-96/2009р. ухвалено вирок, яким:
"… ОСОБА_1 визнати винним за ст.199 ч.1 КК України та призначити покарання - 3 роки позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання звільнити з випробуванням з іспитовим строком - 1 рік. Згідно ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки: не виїжджати за межі України без дозволу органу кримінально-виконавчої системи; повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи, навчання; періодична з'являтись для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи…" (а.с.46).
Згідно рукописного запису вчиненого відповідальним працівником Галицького районного суду Івано-Франківської області на копії вироку Галицького міського суду Івано-Франківської області 10 червня 2009 року у справі №1-96/2009р., виданого за заявою адвоката Либовки А.В., коментований вирок набрав законної сили 25.06.2009 (зворотній бік а.с.46).
Як слідує з відомостей військового квитка позивача від 14.02.2012 серії НОМЕР_1 , зокрема, в графі "VI. Відмітки про військовий облік" ОСОБА_1 згідно відтиску штампу (печатки) прийнятий на облік Івано-Франківським МВК Івано-Франківської області 29.12.2011 (зворотній бік а.с.16).
Також згідно відтиску штампу (печатки) в графі "VI. Відмітки про військовий облік" військового квитка, позивач виключений з військового обліку 29.12.2011 згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за підпунктом 6 пункту 6 статті 37 цього Закону (зворотній бік а.с.16).
ОСОБА_1 28.10.2024 згенеровано через офіційний мобільний застосунок (додаток) Міністерства оборони України "Резерв +" (надалі по тексту також - додаток "Резерв +") електронний військово-обліковий документ, зі змісту якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг №280320239309480300097 (а.с.28).
Згідно витягу з реєстру Оберіг №280320239309480300097, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач стоїть на обліку у відповідача, тип картотеки визначено "картотека вільних залишків", тип підкартотеки "підлягають призову на військову службу під час мобілізації", взято на військовий облік 29.12.2011 (а.с.69).
Облікова картка ОСОБА_1 № НОМЕР_3 містить відомості про те, що останнього 29.12.2011 прийнято на облік, а з 29.12.2011 позивач виключений з обліку. Графа "Службові відмітки" облікової картки містить відомості, що позивач з 29.11.2011 за абзацом 5 частини 1 статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", частиною 1 статті 199 Кримінального кодексу України звільнений від призову на строкову військову службу.
Військовий квиток видано 17.02.2012 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.70).
ОСОБА_1 28.10.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив внести зміни у Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.19). До означеної заяви позивачем долучено копію військового квитка серії НОМЕР_1 .
В матеріалах адміністративної справи містяться копії опису вкладення у цінний лист на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_1 , за двома найменуваннями, а саме "Заява ОСОБА_1 від 28.10.2024 про внесення змін до реєстру "Оберіг" про виключення з військового обліку на 1 арк.", "належним чином засвідчена копія військового квитка серії НОМЕР_1 ". Відправник ОСОБА_1 (а.с.20) і накладної №7601800262916 АТ "Укрпошта" на відправлення поштового відправлення з оголошеною цінністю.
Згідно витягу з веб-порталу АТ "Укрпошта" в розділі "трекінг поштових відправлень", поштове відправлення №7601800262916 вручено за довіреністю адресату 31.10.2024 (а.с.21).
Адвокат Либовка А.В. направила до ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатський запит від 18.11.2024 за №126-2024, в якому ставила вимогу про надання інформації, а саме:
- у зв'язку з чим ІНФОРМАЦІЯ_1 не приведено у відповідність дані записи про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- стан розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.10.2024 про внесення змін у Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку (а.с.22).
Вказаний адвокатський запит скеровано ІНФОРМАЦІЯ_1 поштовим зв'язком через АТ "Укрпошта", згідно квитанції від 18.11.2024 за №7601800309050 (а.с.23).
В подальшому, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 28.11.2024, в якій просив у 5-ти денний строк з моменту одержання заяви привести облікові дані про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.25). До цієї заяви позивачем долучено копію військового квитка серії НОМЕР_1 та військово-обліковий документ згенерований у застосунку "Резерв +" від 28.11.2024.
Скерування коментованої заяви на адресу відповідача відбулось цінним листом №7601800349701 із описом вкладення, а згідно витягу з веб-порталу АТ "Укрпошта" в розділі "трекінг поштових відправлень", поштове відправлення №7601800349701 вручено за довіреністю адресату 02.12.2024 (а.с.27).
У відзиві відповідач не заперечив проти отримання звернення ОСОБА_1 від 28.10.2024, однак зазначив про ненадходження адвокатського запиту від 18.11.2024 за №126-2024 і заяви позивача від 28.11.2024 (а.с.54).
Однак, до відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 долучено листи відповідача, надані на коментовані вище звернення, зокрема:
- листом від листопада 2024 року за №9/2656 відповідач, на звернення позивача від 28.10.2024, повідомив про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом та документом, який дає підставу для виключення з військового обліку для уточнення даних (а.с.66);
- листом від 04.12.2024 за №9/2817, на звернення представника позивача від 18.11.2024 [адвокатський запит від 18.11.2024 за №126-2024] повідомив адвоката Либовку А.В. про те, що ОСОБА_1 потрібно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом та документом, який дає підставу для виключення з військового обліку. Відповідно до статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни присуджені до позбавлення волі за тяжкі та особливо тяжкі злочини не підлягають виключенню з військового обліку (а.с.67);
- листом від 16.12.2024 за №9/3029, на звернення ОСОБА_1 від 28.11.2024, повідомлено заявника про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом та документом, який дає підставу для виключення з військового обліку для уточнення даних (а.с.68).
Матеріали адміністративної справи позбавлені доказів скерування (доведення до відома) листів ІНФОРМАЦІЯ_1 від листопада 2024 року за №9/2656, від 04.12.2024 за №9/2817 та від 16.12.2024 за №9/3029 позивачу та його представнику, доказів протилежного сторони суду не надали.
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року за №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі по тексту також - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами 1, 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (надалі по тексту також - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_1.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" №1951-VIII від 16.03.2017 (надалі по тексту також - Закон №1951-VIII).
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі по тексту також - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).
Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Згідно зі статтею 3 Закону №1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; ІНФОРМАЦІЯ_1 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_1, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. (стаття 8 Закону №1951-VIII)
Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_1, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені статтею 37 Закону №2232-ХІІ.
Згідно з пункту 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, що була чинною до 17.05.2024 року включно), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Як слідує з відомостей військового квитка позивача від 14.02.2012 серії НОМЕР_1 , зокрема, в графі "VI. Відмітки про військовий облік" ОСОБА_1 згідно відтиску штампу (печатки) прийнятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_1 29.12.2011 (зворотній бік а.с.16).
Також згідно відтиску штампу (печатки) в графі "VI. Відмітки про військовий облік" військового квитка, позивач виключений з військового обліку 29.12.2011 згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за підпунктом 6 пункту 6 статті 37 цього Закону (зворотній бік а.с.16).
ОСОБА_1 28.10.2024 згенеровано через офіційний мобільний застосунок (додаток) Міністерства оборони України "Резерв +" (надалі по тексту також - додаток "Резерв +") електронний військово-обліковий документ, зі змісту якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг №280320239309480300097 (а.с.28).
Згідно витягу з реєстру Оберіг №280320239309480300097, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач стоїть на обліку у відповідача, тип картотеки визначено "картотека вільних залишків", тип підкартотеки "підлягають призову на військову службу під час мобілізації", взято на військовий облік 29.12.2011 (а.с.69).
Облікова картка ОСОБА_1 № НОМЕР_3 містить відомості про те, що останнього 29.12.2011 прийнято на облік, а з 29.12.2011 позивач виключений з обліку. Графа "Службові відмітки" облікової картки містить відомості, що позивач з 29.11.2011 за абзацом 5 частини 1 статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", частиною 1 статті 199 Кримінального кодексу України звільнений від призову на строкову військову службу.
Військовий квиток видано 17.02.2012 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.70).
Верховною Радою України 11.04.2023 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" за № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (надалі по тексту також - Закон № 3633-ІХ).
Так, вищевказаним Законом №3633-ІХ внесені зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та частину 6 статті 37 цього Закону викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі по тексту також - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі по тексту також - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (надалі по тексту також - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 3 Порядку №1487 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а саме 30.04.2024 - дату звернення позивача до відповідача із заявою) військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
для резервістів - військовий квиток.
Відповідно до пункту 81 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.
Районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_1, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки беруть на військовий облік, знімають або виключають з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у яких відсутні військово-облікові документи, лише після відновлення зазначених документів.
Отже, виключення з військового обліку військовозобов'язаного передбачає проставлення відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного), для здійснення чого Порядком №1487 передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного для зняття його з військового обліку, що відповідає вимогам Порядку №1487.
Суд звертає увагу на те, що спірним у цій справі є оцінка дій/бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а не взяття/виключення позивача з військового обліку.
Водночас, суд критично оцінює обставину виключення ОСОБА_1 на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ з військового обліку із проставленням відтиску штампу (печатки) в графі "VI. Відмітки про військовий облік" військового квитка позивача "виключений з військового обліку 29.12.2011 згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за підпунктом 6 пункту 6 статті 37 цього Закону" (зворотній бік а.с.16).
Так, як слідує з вироку Галицького міського суду Івано-Франківської області від 10 червня 2009 року у справі №1-96/2009р. ОСОБА_1 визнано винним за статтею 199 частиною 1 КК України та призначено покарання - 3 роки позбавлення волі. На підставі статті 75 КК України ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання звільнено з випробуванням з іспитовим строком - 1 рік. Згідно статті 76 КК України покладено на засудженого обов'язки: не виїжджати за межі України без дозволу органу кримінально-виконавчої системи; повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи, навчання; періодична з'являтись для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи (а.с.46).
Станом на момент внесення до військового квитка позивача відомостей про виключення з військового обліку на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ, за частиною 1 статті 199 КК України за виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту, а також збут підробленої національної валюти України у виді банкнот чи металевої монети, іноземної валюти, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї передбачалось санкція у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
Водночас, відповідно до частин 3, 4, 5 статті 12 КК України (у редакції, станом на момент внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку) злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п'яти років, тяжким злочином є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років, особливо тяжким злочином є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.
Таким чином, злочин, за вчинення якого було засуджено позивача, станом на час його вчинення та станом на момент внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку, визнавався середньої тяжкості.
Згідно з пункту 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, що була чинною до 17.05.2024 року включно), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину
Таким чином, для суду залишається незрозумілою обставина внесення до військового квитка позивача відомостей про виключення з військового обліку на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ.
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону №2232-ХІІ керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Стосовно бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд зважає на наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154 (надалі по тексту також - Положення №154), ІНФОРМАЦІЯ_1 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
ІНФОРМАЦІЯ_1 утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - районні ІНФОРМАЦІЯ_1).
Завданнями районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених обов'язків, є виконання законодавства з питань військового обов'язку та військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (ІНФОРМАЦІЯ_1 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (РТЦК та СП), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального, а також правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Районні ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_1, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних. (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення (частина 1 статті 14 Закону 1951-VIII).
Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_1, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі по тексту також - Порядок №559) та форму військово-облікового документа.
Відповідно до пункту 1 Порядку №559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку №559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Пунктом 7 Порядку №559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (надалі по тексту - QR-код військово-облікового документа).
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
ОСОБА_1 28.10.2024 згенеровано через офіційний мобільний застосунок (додаток) Міністерства оборони України "Резерв +" (надалі по тексту також - додаток "Резерв +") електронний військово-обліковий документ, зі змісту якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер в реєстрі Оберіг №280320239309480300097 (а.с.28).
Відповідно до пункту 8 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Водночас, суд звертає увагу на те, що громадяни України, виключені з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного та таких осіб не поширюються обов'язки з військового обліку.
Згідно листів ІНФОРМАЦІЯ_1 від листопада 2024 року за №9/2656 (а.с.66) та від 16.12.2024 за №9/3029 (а.с.68), наданих у відповідь на звернення позивача від 28.10.2024 і 28.11.2024, відповідач розглянув зазначену заяву позивача в порядку Закону України "Про звернення громадян" та повідомив про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом та документом, який дає підставу для виключення з військового обліку для уточнення даних.
Отже, відповідач не надав доказів того, що заява позивача розглянута та за наслідком розгляду ним прийнято рішення про виправлення недостовірних відомостей Реєстру або відсутності підстав для такого виправлення, а також щодо внесення відповідних змін до військово-обліковий документа в електронній формі.
Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача запропонував особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як визначено пунктом 4 Порядку №559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.
Таким чином, з аналізу положень Порядку №559 слідує, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.
Отже, Порядком №559 не передбачено вимоги особистого прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З урахуванням зазначеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання засобами поштового зв'язку від позивача заяв від 28.10.2024 та від 28.11.2024 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку з 29.12.2011 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 , повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення або про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку або мотивовану відмову у задоволенні цієї заяви.
В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку або мотивованої відмову по суті в таких діях, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Крім того, суд звертає увагу й на те, що у постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 чітко зазначено, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
З огляду на вищенаведене, суд, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяв позивача від 28.10.2024 та від 28.11.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його з військового обліку.
В даному випадку, визначаючи належний спосіб захисту і відновлення права, позивач не врахував наступного.
Так, у адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 привести облікові дані про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту має забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. А відтак, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Судом встановлено, що саме відповідач наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та прийняття відповідного рішення щодо перевірки відомостей та внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Чинним законодавством не визначено чіткі умови для прийняття відповідного рішення відповідачем за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, а тому суд не може підміняти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, уповноважений на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру та військово-облікового документу або відмовити у внесенні таких змін.
Водночас, вимоги позивача про зобов'язання відповідача привести облікові дані про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки відповідач не ухвалював жодного рішення, яке віднесено до його компетенції, відповідно суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В силу вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Водночас, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 2 статті 9 КАС України).
У разі задоволення позову суд, застосовуючи припису пункту 10 частина 2 статті 245 КАС України, може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, зважаючи на встановлення у справі не виконання відповідачем при розгляді заяви позивача власних повноважень в належному і повному обсязі, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути та прийняти рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 28.11.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового обліку, у відповідності до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №559, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Інші сформовані позовні вимоги та їх формулювання, на переконання суду, поглинаються (враховуються) при вирішенні даного спору, за сформованими вище висновками і вирішення спору по суті.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1 211,20 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція №4018-8921-8326-6832 від 20.12.2024 (а.с.38).
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким вчинено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 , то з останнього підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 605,60 гривень, що пропорційно становить 50 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.
Як визначено частиною 1, пунктом 1 частини 3 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, до котрих, в тому числі, віднесено витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно статті 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Представником позивача, Либовкою Анною Володимирівною, котра діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АТ за №1087995 від 16.12.2024, в адміністративному позові просить стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 гривень.
На підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу, станом на дату ухвалення рішення у справі №300/9439/24, в матеріалах адміністративного позову містяться:
- договір про надання правничої допомоги №99-2024 від 28.10.2024, укладений між адвокатським об'єднанням "Індекс", в особі керуючого партнера Либовки Анни Володимирівни та ОСОБА_1 про надання правової допомоги в обсязі та умовах, передбачених цим договором (а.с.31-33);
- Додаткова угода №1 до договору про надання правничої допомоги №99-2024 від 28.10.2024 (а.с.34);
- свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001681 від 06.12.2019 (а.с.30);
- ордер на надання правничої допомоги серії АТ за №1087995 від 16.12.2024 (а.с.29).
Таким чином, представником позивача, на виконання вимог статті 134 КАС України, не надано суду належних доказів, які підтверджують здійснення ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу в розмірі 15 000,00 гривень, з огляду на вказане, у суду відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування останніх.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути та прийняти рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 28.11.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового обліку, у відповідності до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №559, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір в розмірі 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ), адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 ;
представник позивача: Либовка Анна Володимирівна (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001681 від 06.12.2019, ордер на надання правничої допомоги серії АТ за №1087995 від 16.12.2024), адреса місця реєстрації: вул. Незалежності, 4, офіс 420, м. Івано-Франківськ, 76018; адреса для листування: а/с, ВПЗ №18, м. Івано-Франківськ, 76008;
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), АДРЕСА_4 ;
Суддя Чуприна О.В.