Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 лютого 2025 року Справа№200/8705/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач 2) про:
- визнання протиправними дій щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 7994,47 гривень за 2014-2016 роки при призначенні пенсії в 2024 році;
- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2021-2023 роки в сумі 13559,41 гривень починаючи з 16.06.2024 року.
Крім того, просить встановити судовий контроль у формі надання звіту Головним управлінням ПФУ в Донецькій області щодо виконання рішення суду та звернути до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позову зазначає, що отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
16.06.2024 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка йому була призначена, але з порушенням, оскільки при призначенні пенсії відповідач протиправно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки у розмірі 7994,47 гривень, а не показник середньої заробітної плати за 2021-2023 роки в сумі 13559,41 гривень при призначенні пенсії в 2024 році, як передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначає, що вказані дії відповідача значно знизили його середньомісячний заробіток для обчисленні пенсії, що призвело до зниження розміру самої пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Прийнято розгляд справи проводити в строки встановлені ст. 258 КАС України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року залучено у якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Відповідно до вимог статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідачем 1 надано відзив на позовну заяву від 13.01.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач з 28.08.2014 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
ОСОБА_1 через веб-портал звернувся із заявою №4462 від 16.06.2024 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка йому була призначена за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Наголошує, що позивач звернувся до управління не з заявою про призначення пенсії, а с заявою про переведення на інший вид пенсії.
Вказує, що законодавством не передбачено застосування зазначених норм при переведенні з пенсії за вислугу років на будь-який інший вид пенсії, тому відсутні підстави застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки з 16.06.2024 року.
Зазначає, що за результатом розгляду заяви про перерахунок пенсії від №4462 від 16.06.2024 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно Закону №1058, розмір середньої заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 становить 7994,47 гривень - це середня заробітна плата з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1,17х1,11х1,11х1,14х1,197х1,0976).
Таким чином, пенсію ОСОБА_1 обраховано у відповідності до норм Закону №1058.
Наголошує, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.
Відповідачем 2 також надано відзив на позовну заяву від 07.02.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач звернувся до суду з порушенням шестимісячного строку, а позовні вимоги просить задовольнити з 16.06.2024.
Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне щодо строку звернення до суду. Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. В період з 28.08.2014 по 15.06.2024 отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
16.06.2024 позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою № 4462 про перехід на інший вид пенсії. Заява позивача опрацьовувалась за принципом екстериторіальності в порядку «єдиної черги» Головним управлінням та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізької області. Рішенням від 04.07.2024 № 914270178610 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону.
Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 39 років 1 місяць 17 днів (порахований по 29.11.2023). Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону, становить 0,39083.
Заробітна плата за період з 01.07.2000 по 31.08.2014, обчислена згідно зі статтею 40 Закону, становить 9218,18 грн (7994,47 грн х 1,15307, де: 7994,47 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 1,15307 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії позивача за віком згідно Закону з 16.06.2024 склав 3655,22 грн, де: 3602,74 грн - основний розмір пенсії (9218,18 грн х 0,39083); 52,48 грн - доплата за 4 роки понаднормового стажу (1312,00 грн х 4 %, де 1312,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 01.05.2017).
Згідно із статтею 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Підтвердження довідки про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати, зазначених в довідках, первинними документами.
Оскільки до заяви від 16.06.2024 № 4462 про перехід на інший вид пенсії не було долучено акт перевірки відповідності сум заробітної плати, зазначених в довідці № 8 від 12.05.2014, виданої Новотроїцькою сільською радою, первинним документам, до розрахунку заробітної плати не було враховано період з 01.09.1993 по 31.08.1998, який було враховано при обчисленні пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У зв'язку з цим, направлено лист до Головного управління Пенсійного фонду України від 26.06.2024 № 1100-0305-9/42705 про доопрацювання пенсійної справи з урахуванням наявних в паперові пенсійні справі документів.
25.07.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії з 16.06.2024 з урахуванням заробітної плати за період з 01.09.1993 по 31.08.1998. Заробітна плата взята за період з 01.08.1993 по 31.07.1998 та з 01.07.2000 по 31.08.2014, обчислена згідно зі статтею 40 Закону, склала 10446,29 грн (7994,47 грн х 1,30669, де: 7994,47 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 1,30669 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Таким чином, розмір пенсії позивача за віком відповідно до Закону з 16.06.2024 склав 4135,20 грн, де: 4082,72 грн - основний розмір пенсії (10446,29 грн х 0,39083); 52,48 грн - доплата за 4 роки понаднормового стажу (1312,00 грн х 4 %, де 1312,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 01.05.2017).
Наголошує, що пунктом «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено лише право на достроковий вихід на пенсію для певної категорії громадян, проте обчислюється пенсія за нормами Закону № 1058.
Вказує, що застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року переведення на інший вид пенсії, передбачене виключно у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та за умови додавання до страхового стажу не менше 24 календарних місяців (пункт 3 статті 45 Закону №1058).
З огляду на зазначене наголошує, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах норм чинного законодавства України, і, як наслідок - не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач з 28.08.2014 року значиться на пенсійному обліку відповідача та раніше отримував пенсію за вислугу років згідно із ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що не спростовується сторонами та доведено протоколами з пенсійної справи позивача.
16.06.2024 року позивач через вебпортал ПФУ звернувся з заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсія позивачеві відповідачем була призначена, але, як вважає позивач, з порушенням, оскільки при призначенні пенсії відповідач протиправно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки у розмірі 7994,47 гривень.
15 липня 2024 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою, в якій просив надати роз'яснення щодо розрахунку призначеної пенсії в 2024 році.
09 серпня 2024 року відповідач 1 надав відповідь в якій зазначив, що позивача було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та що у зв'язку з переходом на пенсію за віком показник середньої заробітної плати застосований за 2014-2016 років в сумі 7994,47 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2021- 2023 років в сумі 13559,41 грн. при призначенні пенсії в 2024 році.
При цьому, середньомісячний заробіток для обчисленні пенсії позивача значно зменшився, що в свою чергу призвело до зниження розміру самої пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно із ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
За приписами пунктів 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Частина третя статті 45 №1058-IV встановлює, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Системний аналіз вищезазначених положень законодавства свідчить про те, що частиною третьою статті 45 №1058-IV передбачено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого Закону (у спірних правовідносинах - Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII), то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV, проведене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17 від 13.12.2018 у справі №185/860/17).
Суд звертає увагу, що у постановах від 10.04.2019 у справі № 211/1898/17 та від 10.07.2018 у справі № 520/6808/17 Верховний Суд зазначив, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом, 28.08.2014 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до статті 55 Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач вперше звернувся 16.06.2024 року.
При вирішенні даної адміністративної справи суд також враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), за якими у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17.
Таким чином, при зверненні із заявою до територіального органу Пенсійного фонду України після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, позивач набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону №1058-IV, а на призначення іншого виду пенсії (за віком на загальних підставах) із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону №1058-IV, оскільки за таким призначенням звернувся вперше у червні 2024 року.
Відтак, при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач мав застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021-2023 роки, як передбачено частиною другою статті 40 Закону №1058-ІV.
Зазначений висновок суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17, висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 31.07.2019 у справі №720/208/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 28.09.2022 у справі №184/886/17, від 29.03.2023 у справі №240/4170/19.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01.01.2004 здійснюється на підставі Закону № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону № 1788-XII.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021-2023 роки.
Доводи відповідачів щодо того, що позивачу в 2024 році не призначалась пенсія, а його переведено з одного виду пенсії на інший вид пенсії, тому застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-VI не підлягає, суд не приймає до уваги, оскільки з аналізу норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
За таких підстав, суд дійшов висновку, що відповідачем необґрунтовано використано механізм переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно із Законом № 1058-ІV, а тому при обчисленні пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стосовно заперечень відповідача 2 в частині дотримання строку звернення до адміністративного суду суд зазначає таке.
Стаття 122 КАСУ передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся з заявою про переведення на інший вид пенсії 16.06.2024 року, відповідь від відповідача щодо розрахунку пенсії отримав 09.08.2024 року, а звернувся до суду - 13.12.2024 року.
За таких обставин строк звернення до суду не є пропущеним з боку позивача.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по даній справі суд зазначає, що в силу положень ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Отже, у викладеній нормі йдеться про право, а не обов'язок суду щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення. Водночас з цим, позивачем не наведено, і матеріли справи також не містять обставин, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення.
Стосовно спонукання відповідача до негайного виконання рішення суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Оскільки позивачем не заявлялися вимоги щодо стягнення конкретних сум, суд позбавлений можливості допустити негайне виконання рішення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки право позивача на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 16.06.2024 року, порушено, таке право підлягає відновленню.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 7994,47 гривень за 2014-2016 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії в 2024 році.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2021-2023 роки в сумі 13559,41 гривень, починаючи з 16.06.2024 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 10 лютого 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова