Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 лютого 2025 року Справа №200/483/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому порядку у спрощеному позовному провадженні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення до участі у справі другого відповідача, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 грудня 2024 року № 025050007237 щодо відмови призначити позивачу пенсію за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу роботи позивача, що дає право на отримання пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 26 серпня 1993 року по 15 березня 1994 року, з 15 липня 1994 року по 7 лютого 1995 року, з 1 жовтня 1997 по 1 грудня 1997 року та з 3 лютого 2001 по 10 березня 2003 року та зобов'язати призначити пенсію за віком з 20 грудня 2024 року.
Ухвалою суду від 27 січня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
4 лютого 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому також викладено клопотання про залучення до участі у справі для всебічного розгляду даної справи в якості другого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, яке обгрунтовано наступним.
Позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Орган Пенсійного фонду України, який первинно розглядав заяву особи, в подальшому не має доступу до електронної пенсiйної справи i у випадку зобов'язання його судом вчинити певнi дiї, як то зарахувати певнi перiоди до стажу, повторно розглянути заяву, призначити або виплатити пенсію, цей орган позбавлений можливостi вчинити такi дії внаслiдок вiдсутностi доступу до електронної пенсiйної справи.
Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) фактичного місця проживання особи для здійснення виплати, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області
Розглядаючи клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення до справи другого відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у випадку, якщо позовні вимоги скеровані не до тієї особи, яка повинна відповідати за цими позовними вимогами, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Предметом оскарження в межах даної справи є рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Також позивачем заявлені позовні вимоги, спрямовані на відновлення порушеного (на переконання позивача) права - про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинити дії із зарахування до страхового стажу позивача певних періодів його роботи та призначення позивачу за наслідком розгляду його заяви від 20 грудня 2024 року пенсії за віком.
30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Мінюсті України 16 березня 2021 року за № 339/35961, якою були внесені зміни в тому числі і до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Внесені зміни передбачають застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 1 квітня 2021 року.
Заява про призначення пенсії […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). Заява про призначення пенсії […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, […] через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) з використанням електронного підпису […] (п. 1.1).
Пунктом п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Згідно з п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що:
- із заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України (органу, що призначає пенсію), через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто до сервісного центру), або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, або через вебпортал Дія […] (п. 1.1);
- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, […] сканує документи; на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; […] (п. 4.2);
- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
- принцип екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок), незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, тобто територіального органу Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, тобто територіальному органу Пенсійного фонду України, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч. 3 цієї ж статті у разі скасування […] індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Приписами ч. 4 зазначеної статті передбачено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи із наведених вище приписів, суд приходить до висновку про те, що у випадку прийняття судом рішення про неправомірність рішення, прийнятого за наслідком розгляду заяви громадянина про призначення пенсії, належним суб'єктом, який має вчинити дії, спрямовані на відновлення порушеного права (повторно розглянути заяву про призначення пенсії, зарахувати за наслідком розгляду цієї заяви до страхового стажу громадянина певних періодів роботи та т.і.) - є суб'єкт владних повноважень, який прийняв неправомірне (за висновком суду) рішення.
Питання доступу працівників структурних підрозділів Пенсійного фонду України до електронних пенсійних справ громадян н е є питанням спору щодо права, порушеного суб'єктом владних повноважень (органом, що призначає пенсію) - зазначене питання має вирішуватись в порядку внутрішньої взаємодії структурних підрозділів Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про залучення до справі другого відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 48, 242, 245, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення до справи другого відповідача - ідмовити.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна