Рішення від 07.02.2025 по справі 140/13476/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/13476/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови у виплаті сум нарахованої пенсії ОСОБА_2 на виконання рішень суду та недоотриманої ним за життя; зобов'язання здійснити виплату недоодержаної суми пенсії її померлого сина ОСОБА_2 , нарахованої на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію по втраті годувальника.

Вказала, що після смерті її сина ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) залишилась недоотриманою його пенсія, що підлягала виплаті згідно рішень Волинського окружного адміністративного суду: від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23.

Зазначила, що 25.09.2024 звернулася до відповідача із заявою, у якій просила виплатити недоотриману пенсію її померлого сина ОСОБА_2 , яка виникла при здійсненні перерахунку на підставі вищезазначених рішень суду, додавши копії необхідних документів: свідоцтва про народження ОСОБА_2 , свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; довідки про спільне проживання, Витягу з реєстру територіальної громади та Інформації з реєстру Луцької міської територіальної громади (які підтверджують спільне проживання на день смерті ОСОБА_2 ), однак листом ГУ ПФУ у Волинській області №13476-12825/К-02/8-0300/24 від 15.10.2024 отримала відмову, із зазначенням, що для включення нарахованих доплат до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, необхідно надати рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що згідно із частинами першою - третьою статті 61 Закону № 2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Вважають, що недоотримана сума пенсії не набута позивачкою в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 та у неї відсутнє рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження, відтак ГУ ПФУ у Волинській області, відмовивши у виплаті недоотриманої пенсії її померлого чоловіка, діяло в межах чинного законодавства.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримував пенсію в разі втрати годувальника на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що підтверджується копіями розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0302007334.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в разі втрати годувальника відповідно до статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України у Волинській області від 06.11.2020 №54/16-266 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення із служби померлого батька - військовослужбовця Служби безпеки України ОСОБА_3 (з урахуванням раніше виплачених сум)..

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_2 з 05 жовтня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2 000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

На виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2 , де загальна сума недоотриманої пенсії становить 76 743,77 грн.

Згідно з свідоцтвом про народження від 12.05.1979 серії НОМЕР_1 , виданим Любомльським РАЦС Волинської області, ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є сином позивачки ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 13.09.2024 серії НОМЕР_2 , виданим Луцьким ВДРАЦС у Луцькому районі Волинської області ЗМУМЮ.

Згідно з Витягом з реєстру територіальної громади № 2024/011500925 від 23.09.2024 позивачка була зареєстрована з 05.11.1999 за адресою: АДРЕСА_1 .

За інформацією з реєстру Луцької міської територіальної громади від 17.09.2024 ОСОБА_2 знятий із зареєстрованого місця проживання з 09.09.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку зі смертю.

25.09.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою, в якій просила: виплатити недоотриману пенсію сина ОСОБА_2 , яка виникла при перерахунку пенсії на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду: від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23.

Листом №13476-12825/К-02/8-0300/24 від 15.10.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило позивача, що частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що в подібних випадках проводиться заміна сторони виконавчого провадження, однак в спірному випадку така заміна не проведена.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі по тексту - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частин 1, 3 статті 61 Закону України № 2262-XII суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте, батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №3-1).

Пунктами 3 та 4 розділу І Порядку №3-1 передбачено, що заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Відповідно до пункту 9 розділу ІІ Порядку №3-1 до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подаються такі документи:

1) свідоцтво про смерть пенсіонера;

2) документи, що підтверджують належність членів сім'ї до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, які передбачені пунктом 3 цього розділу;

3) документи, що засвідчують родинні відносини з померлим пенсіонером, які передбачені пунктом 12 цього розділу, та відомості про проживання з пенсіонером на день його смерті (у разі неможливості надати такі документи факт проживання з пенсіонером встановлюється у судовому порядку) (для виплати членам сім'ї, що не належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника).

Таким чином, суми недоодержаної пенсії, призначеної на підставі Закону України 2262-XII, виплачуються членам сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, або члена сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Відповідно до п.2.26 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1) для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у ч. 2 ст. 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.

Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, згідно з рішеннями Волинського окружного адміністративного суду: від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23 обліковується борг за пенсією належною ОСОБА_2 в сумі 76 743,77 грн згідно розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0302007334.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 13.09.2024 серії НОМЕР_2 , виданим Луцьким ВДРАЦС у Луцькому районі Волинської області ЗМУМЮ.

Згідно з свідоцтвом про народження від 12.05.1979 серії НОМЕР_1 , виданим Любомльським РАЦС Волинської області, ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є сином позивачки ОСОБА_1 .

З Витягу з реєстру територіальної громади № 2024/011500925 від 23.09.2024 та інформації з реєстру Луцької міської територіальної громади від 17.09.2024 вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , разом проживали на день його смерті, та вели спільне господарство.

Відтак, ОСОБА_1 є матір'ю та членом сім'ї померлого ОСОБА_2 , яка на момент його смерті проживала разом з ним.

Із заявою про виплату недоотриманої пенсії сина ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_1 звернулася 25.09.2024, що в свою чергу вказує на дотримання позивачем строку звернення, встановленого статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позивач відповідно до ст. 61 Закону № 2262-ХІІ має право на отримання недоотриманої пенсії померлого сина.

З урахуванням викладеного суд вважає протиправними дії відповідача, які полягають у відмові у виплаті позивачці нарахованої, але не виплаченої її померлому сину - ОСОБА_2 , оскільки стаття 61 Закону України № 2262 покладає на органи Пенсійного фонду України обов'язок із виплати, зокрема члену сім'ї, який проживав разом із пенсіонером на день його смерті, суми пенсії, що підлягала виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилася недоодержаною у зв'язку з його смертю.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач - ГУ ПФУ у Волинській області як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що дії щодо відмови у виплаті неодержаної суми пенсії ОСОБА_2 його матері - ОСОБА_1 , вчинені відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх вчинення.

Схожа позиція викладена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі № 500/4727/23, від 22.02.2024 у справі 380/5501/23.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоодержаної пенсії сина ОСОБА_2 після його смерті; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області виплатити ОСОБА_1 недоодержану пенсію сина ОСОБА_2 після його смерті згідно з рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23, відтак, позов підлягає до задоволення

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1 211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією від 19.11.2024 №39.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 , як матері померлого пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити ОСОБА_1 , як матері померлого пенсіонера ОСОБА_2 , відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю згідно з рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 140/1533/21 та від 22.05.2023 по справі № 140/5574/23.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026; Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич