Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/124/25
Провадження № 3/499/105/25
Іменем України
10 лютого 2025 року смт Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук Олександр Олександрович, отримав протокол з матеріалами справи щодо ОСОБА_1 (далі також - особа), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в будинку АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
1.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та нормативний акт, що передбачає відповідальність особи такий
06 лютого 2025 року начальник відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області подав (далі також - відділення) до Іванівського районного суду Одеської області протокол від 03 лютого 2025 року (далі - протокол) з матеріалами справи, які свідчать, що особа 16 січня 2025 року о 21 годині 00 хвилин, з хуліганських мотивів погрожувала неповнолітній ОСОБА_2 фізичною розправою та ображала нецензурною лайкою в мережі «Телеграм», чим порушила громадський порядок та спокій громадян (далі також - матеріали, справа).
2. Мотиви і положення закону такі
2.1. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (пункт 3-1 Розділ ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 1, 2 статті 251 КУпАП).
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак у порушення вимог статті 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376, протокол не містить даних, що підтверджують факт правопорушення з приводу бажання не завдати шкоди конкретно визначеному потерпілому, а протиставити себе оточуючим узагалі, показати свою зверхність, виразивши явну зневагу до загальноприйнятих норм і правил поведінки, яка порушує саме громадський порядок і спокій громадян.
2.2. Суд зазначає, що відсутність належних пояснень свідків, фото- або відео зйомки, або інших доказів не дає можливість встановити наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення й обставин, що можуть виключати таку відповідальність.
2.3. Інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники) (частина 1 статті 270 КУпАП).
Суд наголошує, що істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітньої особи набуває можливість участі його батьків або законних представників під час першого пояснення та складання протоколу про адміністративне правопорушення. Тому існує потреба у визначенні процедури залучення батьків неповнолітнього до участі у справі, щоб забезпечити повідомлення батьків неповнолітньої особи або інших осіб як законних представників про складання протоколу.
Однак поліцейський, зважаючи на приписи частини 1 статті 270 КУпАП не забезпечив участь її законного представника чи захисника, під час складання стосовно особи протоколу, способом повідомлення і залучення до справи захисника та (або) його батьків - законних представників.
Матеріали справи взагалі не містять інформацію про законних представників (батьків) особи, а тому суд позбавлений можливості викликати їх до судового засідання й з'ясувати ці обставини в особи.
2.5. Частина 2 статті 268 КУпАП свідчить, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
3. Висновок такий
З огляду на зазначене справа розглянута бути не може, тому підлягає поверненню до відділення для належного оформлення, а особа, яка склала протокол має усунути зазначені в постанові недоліки з залученням до справи відповідних документів, повідомити про це особу та забезпечити доставку особи до суду.
Керуючись статтями 173, 256, 278 КУпАП, суддя,
Повернути до відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 173 КУпАП.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Олександр КРАВЧУК