справа № 492/1760/24
Провадження № 2/492/426/25
про повернення заяви у зв'язку з невиконанням
ухвали про залишення заяви без руху
та повернення сплаченого судового збору
10 лютого 2025 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Черевата В.І.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про видачу судового наказу, -
До Арцизького районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 про видачу судового наказу.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Череватій В.І.
Пред'явлена заява в силу ч. 1 ст. 185 ЦПК України ухвалою суду від 13 січня 2025 року була залишена без руху, оскільки була подана з порушенням ст. ст. 163, 164 ЦПК України. Повідомлено заявницю про необхідність виправити зазначені недоліки заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху шляхом усунення вищевказаних недоліків та роз'яснено, що в разі не усунення недоліків, заява буде вважатися неподаною та повернута.
Так, відповідно до ст. 9 ЦПК України та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», цивільне судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою. Згідно зі ст. 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.
Разом з тим, заяву ОСОБА_1 було викладено російською мовою.
За статтею 14 Закону України "Про засади державної мовної політики", судочинство в Україні у цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою, а сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу. Рішенням Конституційного Суду України від 28 лютого 2018 року № 2-р/2018, Закон України "Про засади державної мовної політики" від 03 липня 2012 року № 5029-VI, зі змінами, визнаний неконституційним, втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України зазначеного рішення.
Таким чином, Закон України "Про засади державної мовної політики" на момент складання позову, його подання та безпосередньо вирішення судом питання щодо відкриття провадження по справі, є нечинним. Отже чинне законодавство України не дозволяє подавати до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені недержавною мовою.
Крім того, як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 1999 року у справі № 10-рп/99, українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації, тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).
З огляду на зазначене, ОСОБА_1 роз'яснено, що заява повинна була викладена державною (українською) мовою.
При цьому зазначено, що аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 червня 2014 року (справа № 21-227а14).
Така ж позиція Касаційного суду з питання мови адміністративного судочинства відповідає правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 06 липня 2016 року (справа № 21-1092а16).
Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Статус української мови як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави. Статус української мови як єдиної державної мови в Україні визначається виключно Конституцією України. Порядок функціонування і застосування державної мови визначається виключно законом. Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом. Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов'язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені цим Законом. Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.
Відповідно до частини четвертої статті 9 ЦПК України, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
У разі, якщо заявник не володіє українською мовою, зазначено, що соціально незахищеним верствам населення Законом України «Про безоплатну правову допомогу», гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Отже, заявниці було роз'яснено про необхідність оформлення заяви державною мовою та подачу її до суду із відповідною копією для відповідача у виді окремого документа.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права). Нормою права, яка врегульовує подібні за змістом відносини є ч. 1 ст. 185 ЦПК України, відповідно до якого суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Крім іншого, заява про видачу судового наказу не відповідала вимогам ст. ст. 163, 164 ЦПК України, а саме: у заяві повинно було зазначено: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України), а також інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються; перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. До заяви про видачу судового наказу додаються: документ, що підтверджує сплату судового збору; документ, що підтверджує повноваження представника, якщо заява підписана представником заявника; копія договору, укладеного в письмовій (в тому числі електронній) формі, за яким пред'явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості; інші документи або їх копії, що підтверджують обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги. Якщо заяву подано в електронній формі до боржника, який має електронний кабінет, заявник надалі повинен подавати будь -які процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом його заяви, виключно в електронній формі.
Однак таких відомостей заява ОСОБА_1 не містила.
За вищевказаних обставин, подальший рух заяви про видачу судового наказу є неможливим.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Оскільки нормами ЦПК України не передбачена можливість залишення без руху заяви про видачу судового наказу, в даному випадку підлягають застосуванню за аналогією положення ЦПК України щодо залишення без руху позовної заяви.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права). Нормою права, яка врегульовує подібні за змістом відносини є ч. 1 ст. 185 ЦПК України, відповідно до якого суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Заявниці необхідно було надати до суду нову редакцію заяви про видачу судового наказу з врахуванням ухвали від 13 січня 2025 року та усунути недоліків шляхом:
- Надання до суду заяви викладеної державною мовою та подачу її до суду із відповідною копією для відповідача.
- Зазначенням повного найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України), а також інших даних, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; імені (прізвище, ім'я та по батькові) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; вимог заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються; переліку доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Зазначаємо, що порядок звернення до суду за судовим захистом регулюється нормами ЦПК України. Заявник має дотримуватись цих норм процесуального закону.
Як вбачається з поштового повідомлення 28 січня 2025 року заявниця отримала ухвалу про залишення заяви без руху від 13 січня 2025 року у зв'язку з чим заявниця повинна була усунути зазначені в ухвалі суду недоліки по 04 лютого 2025 року включно, однак від заявниці заява з виправленими недоліками до канцелярії суду не надходила. Крім того, станом на 10 лютого 2025 року заява з виправленими недоліками до суду не надійшла.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Таким чином, приймаючи до уваги невиконання вимог ухвали від 13.01.2025 року, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про видачу судового наказу, підлягає поверненню заявниці на підставі ч. 3 ст. 185 ЦПК України.
Відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Тому, на підставі викладеного, заяву ОСОБА_1 про видачу судового наказу, необхідно вважати неподаною і повернути заявниці.
Разом з тим, в силу п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», заявниці ОСОБА_1 підлягає поверненню суми судового збору, сплачені при зверненні до суду, що підтверджено відповідними платіжними документами.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя -
Заяву ОСОБА_1 про видачу судового наказу - вважати неподаною та повернути заявниці.
Повідомити заявниці, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9363-5374-1777-0034 від 14 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 300 (триста) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м. Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 ;22030101; (Державна судова адміністрація України, 050; Судовий збір).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9363-5038-3137-6073 від 14 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 200 (двісті) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м. Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 . Судовий збір).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9363-5448-9843-8688 від 14 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 250 (двісті п'ятдесят) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м.Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 ;22030101; (Державна судова адміністрація України, 050; Судовий збір).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9364-8485-2081-0067 від 27 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 400 (чотириста) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м.Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 . Судовий збір).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9363-5448-9843-8688 від 14 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 250 (двісті п'ятдесят) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м.Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 ;22030101; (Державна судова адміністрація України, 050; Судовий збір).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , через Державну Казначейську службу України сплачену суму судового збору, відповідно до платіжної інструкції № 9363-5013-0030-7716 від 14 грудня 2024 року, суму судового збору у розмірі 400 (чотириста) гривень 00 копійок (отримувач: ГУК в Одеській області/м.Арциз/22030101, код отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA488999980313121206000015638, надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України; призначення платежу:*;101; НОМЕР_1 ;22030101; (Державна судова адміністрація України, 050; Судовий збір).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.І. Черевата