Заводський районний суд м. Запоріжжя
вул. Мирослава Симчича 65, м. Запоріжжя, 69106, тел.099-55-49-125 , inbox@zv.zp.court.gov.ua
Справа № 332/2969/23
Провадження №: 1-кп/332/57/25
10 лютого 2025 р.м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Заводського районного суду м. Запоріжжя кримінальне провадження № 22023080000000779 від 15.05.2023 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Орлянське Василівського району Запорізької області, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка відповідно до ст. 480 КПК України не є особою, щодо якої здійснюється особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1899 та 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно- правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_6 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці ЗС рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і м. Дніпрорудне Запорізької області, яке було захоплено 13.03.2022 представниками держави-агресора, які створили незаконні органи влади на вказаній території з метою впровадження політичних і освітніх стандартів російської федерації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті Л06 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжена відповідними указами Президента України, затвердженими Законами України, зокрема Законом України від 07.02.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 06.02.2023 №58/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб, який діє наразі.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-УІІ), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч .1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Дніпрорудненська міська територіальна громада, у складі якої знаходиться м. Дніпрорудне, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на час складання обвинувального акту перебуває у ньому.
Так, після початку 24.02.2022 воєнних дій на території України, початком широкомасштабної агресії російської федерації та подальшої окупації м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області на виконання рекомендації Міністерства освіти і науки України та Департаменту освіти ЗОДА, а також відповідно до розпорядження законного призначеного директора вказаного навчального закладу ОСОБА_7 освітній процес для забезпечення безпеки студентів Державного навчального закладу «Дніпрорудненський професійний ліцей» (далі - ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей», юридична адреса: 71630, Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне, вул. Ентузіастів, буд. 25) здійснювався у дистанційному форматі. У подальшому 11.06.2022 за рекомендацією департаменту освіти і науки ЗОДА законний директор вказаного навчального закладу ОСОБА_7 виїхав з тимчасово окупованої території м. Дніпрорудне Василівського р-ну до м. Запоріжжя, а ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей» тимчасово переміщено на базу «Запорізького машинобудівного вищого професійного училища» (02543851, юридична адреса: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Виробнича, буд. 15) до завершення дії воєнного стану.
У той же час, приблизно у середині червня 2022 року (більш точна дата органом досудового розслідування не встановлена), знаходячись у м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями Російської Федерації, маючи відповідний досвід роботи, кваліфікацію, навички та професійні якості, скориставшись виїздом директора ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей» ОСОБА_7 та наявністю на території м. Дніпрорудне представників науково-педагогічного колективу і матеріально-технічної бази вказаного ДНЗ (у тому числі приміщень і аудиторного фонду, майстерень, технічного устаткування тощо), прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників збройних формувань російської федерації та окупаційної влади так званої «Администрации города Днепрорудное» на співпрацю і добровільно, з особистих мотивів, всупереч чинному законодавству України, усвідомлюючи свою протиправну діяльність, погодилася зайняти посаду в.о. директора вказаного закладу освіти.
Надалі, 20.06.2022 о 09 год. 00 хв., знаходячись у приміщенні кабінету №4 головного корпусу ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей» (знаходиться за адресою: 71630, Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне, вул. Ентузіастів, буд. 25), ОСОБА_5 під час зборів з представниками науково-педагогічного колективу вказаного закладу освіти публічно повідомив про те, що зайняла посаду в.о. директора ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцею», а також про відновлення освітнього процесу за стандартами освіти російської федерації.
Після чого розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора так званої «Администрации города Днепрорудное» №15 від 07.07.2022 ОСОБА_5 офіційно призначено виконуючою обов'язки директора освітнього закладу «Дніпрорудненського професійного ліцею», а в подальшому наказом міністра окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Министерства образования и науки Запорожской области» №328-К від 25.01.2023 ОСОБА_5 офіційно призначено директором «Государственного казенного учреждения профессиональная образовательная организация Запорожской области «Днепрорудненский профессиональный лицей», незаконно створеного на базі ДНЗ «Днігірорудненський професійний ліцей».
Перебуваючи на зайнятій посаді в.о. директора закладу освіти ОСОБА_5 , користуючись повноваженням та правами керівника закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань російської федерації, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади російської федерації на території м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області розпочала впроваджувати критерії та стандарти освітнього процесу, регламентовані нормами та вимогами федерального законодавства рф у сфері освіти, в освітній процес підпорядкованого їй закладу освіти ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей».
Зокрема, користуючись відповідними повноваженням та правами керівника закладу освіти, ОСОБА_5 на виконання вимог «Федерального государственного образовательного стандарта среднего общего образования» (далі - ФГОС СОО), затвердженого наказом міністерства освіти російської федерації від 17.05.2012 №413, яким встановлено сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основної освітньої програми початкової загальної освіти, а саме передбаченим ст. 22 ФГОС СОО критеріям рівня кваліфікації педагогічних працівників організації, яка здійснює освітню діяльність, організував та відправив підпорядкованих їй викладачів ДНЗ «Дніпрорудненського професійного ліцею», які викладають цикл дисциплін загальноосвітньої підготовки (дисципліни за 10-11 класи, які вивчають студенти 1 курсу навчання для отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту), а саме: викладача російської мови і літератури ОСОБА_8 для проходження спеціалізованих курсів підвищення кваліфікації, які розроблені «Федеральным государственным автономным образовательным учреждением дополнительного профессионального образования «Академия реализации государственной политики и профессионального развития работников образования министерства просвещения российской федерации» і проходили у період з 01 по 06 серпня 2022 року у м. Москва, рф, а також викладача англійської мови ОСОБА_9 , для проходження спеціалізованих курсів підвищення кваліфікації, які розроблені «Федеральным государственным автономным образовательным учреждением дополнительного профессионального образования «Академия реализации государственной политики и профессионального развития работников образования министерства просвещения российской федерации» і проходили у період з 26 по 30 вересня 2022 року у м. Євпаторія, анексованої АР Крим, з метою отримання педагогами відповідної кваліфікації для викладання дисциплін згідно з вимогами чинних стандартів освіти російської федерації.
Крім того, ОСОБА_5 , займаючи посаду керівника вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського р-ну Запорізької обл., керуючись положеннями ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-Ф3, згідно з яким в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо вказаною статтею не встановлено інше, ввела з 01.09.2022 використання російської мови для викладання та вивчення дисциплін у ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей».
Надалі, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей», перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, продовжила
впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному навчальному закладі, а саме, на виконання вимог ФГОС СОО вела з 01.09.2022 для викладання та вивчення у межах циклу дисциплін загальноосвітньої підготовки наступні дисципліни: «Русский язык» і «Русская литература», що передбачено відповідною предметною областю «Русский язык и литература» згідно з положеннями ст. 9.1 вказаного ФГОС СОО, дисципліни «Родной язык», що передбачено відповідною предметною областю «Родной язык и литература» згідно з положеннями ст. 9.2 вказаного ФГОС СОО, дисципліни «История», що передбачено відповідною предметною областю «Общественные науки» згідно з положеннями ст. 9.4 вказаного ФГОС СОО.
Надалі, ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського району, продовжуючи впровадження стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному закладі освіти, на виконання вимог ст. 27 ФГОС СОО, якою передбачено забезпечення підручниками, навчально-методичною літературою і матеріалами за всіма навчальними предметами основної освітньої програми початкової загальної освіти, основної загальної освіти та середньої загальної освіти відповідно, і п. 1 ч. 4 ст. 18 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-Ф3, згідно з яким організації, які здійснюють освітню діяльність з освітніх програм, що мають державну акредитацію, основного загального рівня освіти для використання при реалізації зазначених освітніх програм використовують підручники та розроблені в комплекті з ними навчальні посібники з числа підручників, що входять до федерального переліку підручників, допущених до використання при реалізації освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти, які мають державну акредитацію, у невстановлені досудовим розслідуванням місці та час замовила, а 11.11.2022 і 28.12.2022 отримала та передала для використання студентами 1 курсу «Дніпрорудненського професійного ліцею» під час опанування навчальних дисциплін відповідні навчальні підручники, які входять до вищевказаного федерального переліку.
Зокрема, здійснюючи свою протиправну діяльність, користуючись відповідними повноваженням та правами керівника закладу освіти, ОСОБА_5 передала студентам 1 курсу для використання під час опанування навчальної дисципліни «Русский язык» відповідний підручник «Русский язык 10-11 класс» (за редакцією ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 видавництво: АО «Издательство Просвещение»), під час опанування навчальної дисципліни «Русская литература» відповідні підручники «Литература» ( ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , издательство: ООО «Русское слово - учебник») і «Литература» ( ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ООО «Русское слово - учебник») , під час опанування навчальної дисципліни «История» відповідні підручники «История. Всеобщая история. Новейшая история)» (автор ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , издательство: АО «Издательство «Просвещение») та «История. История России» (автор ОСОБА_18 , ОСОБА_19 и др., издательство: АО «Издательство «Просвещение»), що внесені до «Федерального перечня учебников, допущенных к использованию при реализации имеющих государственную аккредитацию образовательных программ начального общего, основного общего, среднего общего образования организациями, осуществляющими образовательню деятельность», затвердженого наказом Министерства просвещения Российской Федерации від 20.05.2020 №254, під № 1.1.3.1.1.5.1, №1.1.3.1.2.1.1, №1.1.3.1.2.1.2, №113.3.1.2.1, №1.1.3.3.1.6.1 відповідно.
Крім того, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора «Дніпрорудненського професійного ліцею», перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному навчальному закладі, а саме, на виконання вимог «Федеральных государственных образовательных стандартов среднего профессионального образования» (далі - ФГОС СПО) з окремих спеціальностей, а також наказу «Министерства просвещения Российской Федерации» №336 від 17.05.2022 «Об утверждении перечней профессий и специальностей среднего профессионального образования и установлении соответствия отдельных профессий и специальностей среднего профессионального образования, указанных в этих перечнях, профессиям и специальностям среднего профессионального образования, перечни которых утверждены приказом министерства образования и науки российской федерации от 29 октября 2013 г. № 1199 «Об утверждении перечней профессий и специальностей среднего профессионального образования» змінила у підконтрольному закладі освіти структуру та зміст напрямків освіти відповідно до наук, груп наук та кодів спеціальностей (напрямків), за якими здійснюється освітній процес у вказаному закладі освіти.
Так, ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора та користуючись відповідними правами керівника закладу освіти, відповідно до вимог чинних ФГОС СПО російської федерації ввела наступні напрямки здобуття студентами середньої професійної освіти у ДН «Дніпрорудненський професійний ліцей» за такими спеціальностями: «13.01.10 Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования (по отрослям)», «43.01.09 Повар. Кондитер», «21.01.12 Машинист электровоза (на горных выработках)», «15.01.05 Сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки))», із відповідними циклами освітньої програми, дисциплінами та розподілом навчального навантаження, передбаченими стандартами освіти російської федерації за вказаними напрямками.
У подальшому ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського р-ну Запорізької обл., продовжуючи впровадження стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному закладі освіти, на виконання вимог Розділу VI «Требования к структуре программы подготовки квалифицированных рабочих, служащих» «ФГОС СПО по специальности 15.01.05 Сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки)», затвердженого наказом Міністерства освіти російської федерації від 29 січня 2016 р. № 50, ввела для викладання у групах напряму освіти «15.01.05 Сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки)» ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей» дисципліни, передбачені загальнопрофесійним навчальним циклом, а саме: у групі СВ-20 дисципліну «Основы экономики» (індекс ОП.05 назва дисципліни «Основы экономики» вказаного стандарту), у групі СВ-19 дисципліну «Допуски и технические измерения» (індекс ОП.04 назва дисципліни «Допуски и технические измерения»), а також дисципліни, передбачені професійним навчальним циклом, а саме: у групі СВ-21 дисципліну «Основы технологии сварки и сварочное оборудование» (індекс МДК.01.01, назва дисципліни «Основы технологии сварки и сварочное оборудование»); у групі СВ-20 дисципліну «Техника и технология ручной дуговой сварки (наплавки, резки) покрытыми электродами» (індекс МДК.02.01 назва дисципліни «Техника и технология ручной дуговой сварки (наплавки, резки) покрытыми электродами»).
Після чого, ОСОБА_5 , займаючи посаду в.о. директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського району, продовжуючи впровадження стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному закладі освіти, з метою забезпечення викладання дисциплін, передбачених стандартом освіти російської федерації «ФГОС СПО по специальности 15.01.05 сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки)», замовила, та 10.11.2022 отримала від «ОГА ПОУ «Новгородский химико-индустриальный техникум», а в подальшому надала вказівку видати для використання під час світнього процесу відповідну навчально-методичну літературу, яка відповідає стандарту та програмі напряму освіти «15.01.05 Сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки)».
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, з врахуванням того, що досудове розслідування даного кримінального провадження здійснювалось у спеціальному провадженні згідно ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 17.05.2023 року (т. 2 а.п. 112-115), тому ухвалою суду від 22.05.2024 прийнято рішення про здійснення відкритого спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні (т. 1 а.п. 207-209) та, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої.
У зв'язку з цим обвинувачена ОСОБА_5 не була допитана судом в якості обвинуваченої по суті пред'явленого їй обвинувачення.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).
Суть принципу законності відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_5 до слідчого (прокурора), направлених їй повідомлень з приводу її прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вона мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлена мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самою захисника; в) бути засудженою в її присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного їй захисника безплатно для неї.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Так, у рішеннях ЄСПЛ у справах «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року; «F.C.B. проти Італії» від 28 серпня 1991 року; «Т. проти Італії» від 12 жовтня 1992 року; «Пуатрімоль проти Франції» від 23 листопада 1993 року; «Кромбах проти Франції» від 13 лютого 2001 року; «Меденіца проти Швейцарії» від 14 червня 2001 року; «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року; «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» від 24 травня 2007 року висвітлено пункт про здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого в аспекті вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка закріплює право кожного на справедливий суд, коли немає підстав вважати, що обвинувачений не був належно повідомлений про розпочате щодо нього судове провадження; якщо він згодом може домогтися ухвалення нового судового рішення за його участі, в якому містилася б оцінка обґрунтованості висунутих проти нього обвинувачень, а також під час дотримання інших гарантій його конвенціальних прав. Це свідчить про те, що здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого не суперечить вимогам цього нормативно-правового акта міжнародного значення.
Натомість, ОСОБА_5 скористалась своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.
Таким чином ОСОБА_5 , в силу п. 3 ч. 3 ст. 323 КПК України, обізнана, тобто повинна була знати, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру та обвинувальний акт спрямовано до суду, втім до слідчого та у судові засідання жодного разу не з'явилась.
Про причини неявки суду не повідомила, можливістю взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції «ВКЗ» поза межами приміщення суду не скористалася.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Крім того, інтереси обвинуваченої ОСОБА_5 в судовому процесі належно і якісно були представлені захисником, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях.
Отже судом виконаний обов'язок вживати усіх заходів, необхідних для забезпечення обвинуваченій у колабораційній діяльності ОСОБА_5 права на кваліфікований захист, у тому числі і призначення захисника, який би надавав практичну юридичну допомогу ефективно, оскільки такий захист не може бути ілюзорним заради «видимості судового процесу», що є одним із основоположних елементів справедливого розгляду, на що неодноразово наголошував і наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка російської федерації, громадянка України, яка має вищу освіту, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ., раніше не судима, документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданим Василівським об'єднаним відділом Державної міграційної служби України в Запорізькій області, є громадянкою України, що підтверджується копією особової картки, долученою до матеріалів справи.
Отже, обвинувачена ОСОБА_5 є суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 збройні сили рф вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і м. Дніпрорудне, Василівського району Запорізької області.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Дніпрорудненська міська територіальна громада, у складі якої знаходиться м. Дніпрорудне, віднесені до тимчасово окупованих територій України.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, безпосередньо допитавши свідків, суд вважає, що вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
Розпорядженням голови окупаційної адміністрації міста Дніпрорудне від 07.07.2022 №15 про призначення ОСОБА_20 директором учбового закладу «Дніпрорудненський професійний ліцей» ( а.с. 136 т. 2);
Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб від 07.02.2023 №ЮЭ9965-23-17701676, з даних якого вбачається, що ОСОБА_5 є керівником учбового закладу «Дніпрорудненський професійний ліцей» ( а.с. 137-140 т. 2);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 від 28.03.2023, згідно змісту якого свідок ОСОБА_7 , за пред'явленими йому з 4-ма фотознімками жінок віком 50-55 років, на фотознімку №2 впізнав за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_5 . При цьому заявив, що він був з нею особисто знайомий з 2010 року, після призначення його директором Дніпрорудненського професійного ліцею. На той час вона працювала там же та обіймала посаду викладача англійської мови, у 2015 році звільнилася з ліцею за власним бажанням та влаштувалась вчителем у Балківську неповну середню школу Василівського району. У середині червня 2022 року у головному корпусі ліцею було зібрано колектив з метою представлення т.зв. нового директора ОСОБА_5 . Вона оголосила, що її призначили навести порядок у ліцеї та організувати роботу за стандартами освіти рф. Крім того, під час виступу зазначила, що усі хто погодиться на співпрацю обов'язково пройдуть курси підвищення кваліфікації у Криму для навчання викладачів російській програмі освіти. Після цього, обійшла всі приміщення ліцею та позривала усю українську символіку ( а.с. 141-143 т. 2);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 від 03.03.2023, зі змісту якого свідок ОСОБА_22 , за пред'явленими їй з 4-ма фотознімками жінок віком 50-55 років, на фотознімку №2 впізнала за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_5 . При цьому заявила, що вона працює в Дніпрорудненському професійному ліцеї з 2006 року, саме з цього часу вона знайома з ОСОБА_5 , яка займала посаду викладача англійської мови, у 2015 році звільнилася з ліцею за власним бажанням та влаштувалась вчителем у Балківську неповну середню школу Василівського району. У середині червня 2022 року у головному корпусі ліцею було зібрано колектив з метою представлення так званого нового директора ОСОБА_5 . ОСОБА_5 у своїй промові перед колективом ліцею зазначила, що учбові заклади повинні бути поза політикою та продовжувати навчальний процес. Після цього запропонувала написати заяви на роботу на її ім'я, щоб продовжувати працювати у вже російському ліцеї. Вказані заяви ми повинні були написати протягом години. Зі слів ОСОБА_5 , викладачі, які погодяться працювати, обов'язково мають пройти підвищення кваліфікації у АР Криму. Крім того, ОСОБА_5 зазначила про необхідність проведення обов'язкової інвентаризації майна, яке закріплено за відповідальними особами, з подальшою його передачею на баланс т.зв. «нового» ліцею. Відповідальними за проведення вказаної інвентаризації вона призначила свою доньку ОСОБА_23 та колишню начальницю штабу з цивільної оборони ДПЛ ОСОБА_24 ( а.с. 144-148 т. 2);
Відомістю успішності для отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту ОСОБА_25 група №3 «Машиніст електровоза; електрослюсар ( слюсар) черговий по ремонту обладнання» 2004-2007 р. від 11.04.2023, яка завірена підписом директора т.зв. «Державного казенної установи Професійна освітня організація Запорізької області «Дніпрорудненський професійний ліцей» - ОСОБА_5 ( а.с. 149 т. 2);
Відомістю для отримання диплому кваліфікованого робітника ОСОБА_25 група №3 «Машиніст електровоза; електрослюсар ( слюсар) черговий по ремонту обладнання» 2004-2007 р. від 10.04.2023, яка завірена підписом директора т.зв. «Державного казенної установи Професійна освітня організація Запорізької області «Дніпрорудненський професійний ліцей» - ОСОБА_5 ( а.с. 150 т. 2);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 від 06.03.2023, зі змісту якого свідок ОСОБА_26 , за пред'явленими їй з 4-ма фотознімками жінок віком 50-55 років, на фотознімку №2 впізнала за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_5 . При цьому заявила, що з 11.10.2018 займає посаду майстра Дніпрорудненського професійного ліцею ( ДПЛ). До 09.07.2022 постійно мешкала у м. Дніпрорудному. У зв'язку з незаконним захопленням міста Дніпрорудне рф була змушена виїхати зі своєю родиною до м. Запоріжжя на тимчасове проживання, оскільки відмовилась співпрацювати з незаконно призначеною адміністрацією ліцею та не бажала, щоб син навчався у школі за російськими програмами. З ОСОБА_5 раніше знайома не була. У середині червня 2022 року їй повідомили, що нова адміністрація ліцею збирає колектив на нараду. У зазначений час, вона прибула до ліцею, де ОСОБА_5 представилась новим директором ДПЛ. Від знайомих мені було відомо, що на вказану посаду її призначила окупаційна адміністрація. ОСОБА_5 у своїй промові перед колективом ДПЛ зазначила, що учбові заклади повинні бути поза політикою та продовжувати навчальний процес. Також, зазначила, що учбовий процес буде в подальшому адаптований до стандартів рф. Після цього запропонувала написати заяви на роботу на її ім'я, щоб продовжувати працювати у вже російському ліцеї. Після чого, майстер виробничого навчання запитав, чи можемо ми бути вільні, якщо не маємо бажання продовжувати роботу, на що ОСОБА_5 відповіла - так. Крім того, ОСОБА_5 зазначила про необхідність проведення обов'язкової інвентаризації майна, яке закріплено за відповідальними особами, з подальшою його передачею на баланс т.зв. «нового» ліцею. Відповідальними за проведення вказаної інвентаризації вона призначила колишню начальницю штабу з цивільної оборони ДПЛ ОСОБА_24 ( а.с. 151 - 154 т. 2);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 від 06.03.2023, зі змісту якого свідок ОСОБА_27 , за пред'явленими йому з 4-ма фотознімками жінок віком 50-55 років, на фотознімку №2 впізнав за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_5 . При цьому заявив, що з 2018 року займає посаду майстра Дніпрорудненського професійного ліцею ( ДПЛ). До 31.08.2022 постійно мешкав у с. Златопіль. У зв'язку з незаконним захопленням міста Дніпрорудне рф був змушений виїхати зі своєю родиною до м. Запоріжжя на тимчасове проживання, оскільки відмовився співпрацювати з незаконно призначеною адміністрацією ліцею та не бажав, щоб його діти навчався у школі за російськими програмами. З ОСОБА_5 знайомий з 2008 року, коли навчався у ДПЛ, а вона вела у нього англійську мову. У середині червня 2022 року йому стало відомо, що нова адміністрація ліцею збирає колектив на нараду. У зазначений час, він прибув до ліцею, де ОСОБА_5 представилась новим директором ДПЛ. Від знайомих мені було відомо, що на вказану посаду її призначила окупаційна адміністрація. ОСОБА_5 у своїй промові перед колективом ДПЛ зазначила, що учбові заклади повинні бути поза політикою та продовжувати навчальний процес. Також, зазначила, що учбовий процес буде в подальшому адаптований до стандартів рф. Крім того, під час виступу зазначила, що усі хто погодиться на співпрацю обов'язково пройдуть курси підвищення кваліфікації у Криму для навчання викладачів російській програмі освіти. Також, ОСОБА_5 зазначила про необхідність проведення обов'язкової інвентаризації майна, яке закріплено за відповідальними особами, з подальшою його передачею на баланс т.зв. «нового» ліцею. Відповідальними за проведення вказаної інвентаризації вона призначила свою доньку ОСОБА_23 , колишню начальницю штабу з цивільної оборони ДПЛ ОСОБА_24 та невідому йому жінку ( а.с. 155-158 т. 2);
Протоколом огляду старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 23.02.2023, інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, яка містить дані про нормативно-правові акти, які регламентують діяльність у сфері освіти рф, а також встановлюють стандарти освіти першого рівня освіти ( початковий, основний загальний і середній загальний) рф ( а.с. 159-167 т. 2);
Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб рф від 23.02.2023 №ЮЭ9965-23-23795836, згідно якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб рф станом на 23.02.2023 включений «Державне казенна установа Професійна освітня організація Запорізької області «Дніпрорудненський професійний ліцей», місцезнаходження: Запорізька обл.., Василівський р-н., м. Дніпрорудне, вул.. Ентузіастів, 25, директором якого є ОСОБА_5 ( а.с. 168-172 т. 2);
Протоколом огляду старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 07.02.2023 відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме: наявних публікацій у «Telegram» - каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з якого вбачається впровадження громадянкою України ОСОБА_5 стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному їй закладі освіти ( а.с. 174 - 189 т. 2);
Інформаційним листом Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації від 10.03.2023 №694/03.2-18, зі змісту якого вбачається, зокрема, що ОСОБА_5 , викладача іноземної мови, 06.06.2017 звільнено із займаної посади наказом директора Ліцею від 01.06.2017 №18-к ( а.с. 190 - 219 т. 2);
Протоколом огляду старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 20.03.2023 інформації, розміщеної на офіційному сайті «Єдиної державної електронної бази з питань освіти» «https://snfo.edbo.gov.ua/ ( а.с. 220-230 т. 2);
Протоколом огляду старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 20.09.2022 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, яка містить дані про нормативно-правові акти, які регламентують діяльність у сфері освіти рф, а також встановлюють стандарти освіти першого рівня освіти ( початковий, основний загальний і середній загальний) рф ( а.с. 231-247 т. 2);
Протоколом огляду старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 17.05.2023 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, яка містить дані про нормативно-правові акти, які регламентують діяльність у сфері освіти рф, а також встановлюють стандарти освіти за спеціальностями середньої професійної освіти рф ( а.с. 248-250 т. 2, 1 - 54 т. 3);
Протоколом старшого оперуповноваженого 1 сектору 6 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_29 від 21.02.2023 за результатами проведення негласної слідчої ( розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, з якого вбачається впровадження громадянкою України ОСОБА_5 стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному йому закладі освіти ( а.с. 58- 215 т. 3);
Протоколом старшого оперуповноваженого 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_21 від 20.03.2023 за результатами проведення негласної слідчої ( розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, з якого вбачається впровадження громадянкою України ОСОБА_5 стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному йому закладі освіти ( а.с. 217- 250 т. 3, 1- 143 т. 4 );
Інформаційною довідкою Управління СБУ в Запорізькій області від 24.10.2024 №59/2/3-11453 щодо перетину державного кордону України та/або лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України у період з 01.01.2023 по теперішній час громадянкою України ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( а.с. 179 т. 4);
Протоколом старшого оперуповноваженого в ОВС ГВ ЗНД ЗНД УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_29 від 06.03.2023 допиту свідка ОСОБА_26 , яка дала свідчення, що займає посаду майстра ДПЛ. До 09.07.2022 постійно мешкала у м. Дніпрорудному. До 09.07.2022 постійно мешкала у м. Дніпрорудному. У зв'язку з незаконним захопленням міста Дніпрорудне рф була змушена виїхати зі своєю родиною до м. Запоріжжя на тимчасове проживання, оскільки відмовилась співпрацювати з незаконно призначеною адміністрацією ліцею та не бажала, щоб син навчався у школі за російськими програмами. З ОСОБА_5 раніше знайома не була. У середині червня 2022 року їй повідомили, що нова адміністрація ліцею збирає колектив на нараду. У зазначений час, вона прибула до ліцею, де ОСОБА_5 представилась новим директором ДПЛ. Від знайомих їй було відомо, що на вказану посаду її призначила окупаційна адміністрація. ОСОБА_5 у своїй промові перед колективом ДПЛ зазначила, що учбові заклади повинні бути поза політикою та продовжувати навчальний процес. Також, зазначила, що учбовий процес буде в подальшому адаптований до стандартів рф. Після цього запропонувала написати заяви на роботу на її ім'я, щоб продовжувати працювати у вже російському ліцеї. Після чого, майстер виробничого навчання запитав, чи можемо ми бути вільні, якщо не маємо бажання продовжувати роботу, на що ОСОБА_5 відповіла - так. Крім того, ОСОБА_5 зазначила про необхідність проведення обов'язкової інвентаризації майна, яке закріплено за відповідальними особами, з подальшою його передачею на баланс т.зв. «нового» ліцею. Відповідальними за проведення вказаної інвентаризації вона призначила колишню начальницю штабу з цивільної оборони ДПЛ ОСОБА_24 ( а.с. 180-184 т. 4).
- Показами свідка ОСОБА_22 , яка пояснила, що вона з ОСОБА_5 знайома з 2006 року. Вони разом працювали викладачами у «Державній казенній установі Професійна освітня організація Запорізької області «Дніпрорудненський професійний ліцей». ОСОБА_5 викладала англійську мову. 24.02.2022 їх директор дав рекомендацію роз'їхатись по домам. Вона знаходилась в Дніпрорудному. В середені травня 2022 їх заклад відвідав Сальник, який був начальником відділу освіти окупаційної влади. Він приходив з озброєними чоловіками до їх навчального закладу. 20.06.2022 відбулись збори колективу. Відбувались збори в навчальному корпусе в четвертому кабінеті. Зібрався майже весь колектив. ОСОБА_5 представилась директором ліцею. Їй задавали питання. Вона пояснила, що навчання буде проводитись за адаптованими програмами щодо реалій. Наголосила на продовженні освітнього процесу. Зауважила, що українська мова також буде у навчальному процесі. Також сказала, що хто піде працювати, ті викладачі поїдуть на навчання в Крим. Сказала, що потрібно провести інвентарізацію. ОСОБА_30 була відповідальна за проведення інвентарізації. Більшість викладачів не погодились працювати далі. Зараз ліцей видає російські документи про освіту. ОСОБА_5 добровільно зайняла посаду. Хто мав бажання той виїхав з окупованої території.
Показами свідка ОСОБА_7 який повідомив, що є діючим директором Дніпрорудненського професійного ліцею. ОСОБА_5 знає особисто, оскільки вона працювала у ліцеї до 2015 року викладачем англійської мови, у неї завжди була про радянська позиція, вона була дуже амбітною людиною, у зв'язку з чим, довго не утримувалась на займаних посадах.
Йому відомо, що на початку повномасштабного вторгнення рф та тимчасової окупації м. Дніпрорудного, ОСОБА_5 сама запропонувала окупаційній владі свої послуги ( стати директором Дніпрорудненського професійного ліцею), у зв'язку з його відмовою співпрацювати з окупаційною владою.
ОСОБА_5 зустрічала його на вулиці та вимагала добровільно передати майно ліцею, яке він з проукраїнськими налаштованими працівниками ліцею сховав ( ноутбуки тощо) та залякувала його, якщо він цього не зробить, то вона здасть його фсб рф, після чого він «приповзе до неї на колінах», у зв'язку з чим він був змушений з сім'єю переховуватись спочатку у друзів на дачі, а потім у своїх батьків у смт. Михайлівка.
Зі слів співробітників, йому відомо, що в середині червня 2022 року ОСОБА_5 разом з ОСОБА_31 , який був призначений окупаційною владою начальником відділу освіти, проводили збори трудового колективу у Дніпрорудненському професійному ліцеї, де повідомила, що її призначили на посаду директора ліцею та шляхом залякування змусили з ОСОБА_31 в присутності солдат рф за допомогою колишнього вчителя української мови та літератури ОСОБА_32 , яка знала у кого знаходиться майно, працівників ліцею передати їм це майно. Після чого вона власноруч позривала всю українську символіку та за її особистою вказівкою була спалена українська література ( усі книжки, які були надруковані на українській мові), знищений кабінет історії. Також за її вказівкою, у подальшому, навіть дерева «Калина» ( як українська символіка), які були посаджені на території ліцею були знищені.
З інформації, яку йому передають громадяни України, які залишилися проживати на тимчасово окупованій території у м. Дніпрорудне ( проукраїнські настроєні), йому відомо, що після окупації м. Дніпрорудне, ліцей працює по російським стандартам та ОСОБА_5 виконує обов'язки його директора, що підтверджується її підписом на виданий документах ( атестатах та дипломах). Крім того, є світлини, де ОСОБА_5 разом зі своєю донькою на фоні російської символіки (прапори) вітала путіна з днем народження.
Також йому відомо, що ОСОБА_5 разом з донькою захопили квартири громадян України, які були вимушені виїхати з м. Дніпрорудне та здають їх солдатам рф.
Показами свідка ОСОБА_27 який повідомив, що займає посаду старшого майстра Дніпрорудненського професійного ліцею. У зв'язку з окупацією м. Дніпрорудне рф був змушений виїхати зі своєю родиною до м. Запоріжжя на тимчасове проживання, оскільки відмовився співпрацювати з незаконно призначеною адміністрацією ліцею та не бажав, щоб його діти навчався у школі за російськими програмами.
З ОСОБА_5 знайомий з 2008 року, коли навчався у ліцеї на газозварювальника, а вона викладала у нього англійську мову, як педагог вона була дуже «хамовита».
У середині червня 2022 року йому стало відомо, що нова адміністрація ліцею збирає колектив на нараду. У зазначений час, він прибув до ліцею, де ОСОБА_5 представилась новим його директором. Вона повідомила, що учбовий процес буде в подальшому адаптований до стандартів рф. Крім того, під час виступу зазначила, що усі хто погодиться на співпрацю обов'язково пройдуть курси підвищення кваліфікації у Криму для навчання викладачів російській програмі освіти.
Крім цього, заявила, що той, хто відмовиться від співпраці з новою владою, повинен передати майно ліцею відповідальній за інвентаризацію особі т.зв. «нового» ліцею. Відповідальними за проведення вказаної інвентаризації вона призначила свою доньку та колишню начальницю штабу з цивільної оборони ДПЛ ОСОБА_24 .
З «робочих чатів» йому відомо, що ОСОБА_5 продовжує працювати директором Дніпрорудненського ліцею, який діє за російськими стандартами, це підтверджується тим, що нова влада змінила назви програм, термін навчання та назви професій.
На запитання прокурора: «чи примушували ОСОБА_5 , піти на співпрацю з окупаційною владою?» Відповів, що на його думку - ні, оскільки, якщо людину примушують, то вона роботу робить без ентузіазму, а по ОСОБА_5 було видно, що вона була зацікавлена в організації освітнього процесу, а саме: як схиляла колектив піти на співпрацю з окупаційною владою. На його думку, ОСОБА_5 свідомо пішла на співпрацю з окупаційною владою рф.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено характеризуючі обвинуваченої ОСОБА_5 відомості, вимогу про наявність (відсутність) судимостей, та відповідь КНП ОКЗ з надання психіатричної допомоги» ЗОР про відсутність перебування під спостереженням лікарів нарколога та психіатра (а.с. 55-56 т.3), а також досліджені такі документи:
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 2 т. 2);
Повідомлення начальника СВ УСБУ України в Запорізькій області полковника юстиції ОСОБА_33 про початок досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 3-4 т. 2);
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22022080000001491 від 16.08.2022 ( а.с. 5 т. 2);
Повідомлення начальника СВ УСБУ України в Запорізькій області полковника юстиції ОСОБА_33 про початок досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000001491 від 16.08.2022 ( а.с. 6-7 т. 2);
Постанову прокурора відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_34 від 16.08.2022 про об'єднання матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №22022080000001490 від 16.08.2022 та №22022080000001491 від 16.08.2022 в одне провадження під №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 8-9 т. 2).
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 10-11 т. 2);
Постанову заступника начальника СВ УСБУ в Запорізькій області майора юстиції ОСОБА_35 від 17.08.2022 про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 12 - 13 т. 2);
Постанову прокурора відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_36 від 19.12.2022 про виділення матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 14-18 т. 2);
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22022080000002465 від 26.12.2022 ( а.с. 19 т. 2);
Доручення начальника СВ УСБУ України в Запорізькій області полковника юстиції ОСОБА_33 про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000002465 від 26.12.2022 ( а.с. 20 т. 2);
Постанову прокурора відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_36 від 26.12.2022 про об'єднання матеріалів досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №22022080000001490 від 16.08.2022 та №22022080000002465 від 26.12.2022 в одне провадження під №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 21 -22 т. 2);
Лист начальника СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_37 від 28.03.2023 на ім'я головного редактора газети «Урядовий кур'єр» про опублікування оголошення про виклик до СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_5 для отримання оригіналу повідомлення про підозру за ч. 3 ст. 111-1 КПК України, а також допиту як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 23 т. 2);
Протокол огляду слідчого 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_38 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 06.04.2023, інформації на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/ , а саме: опублікування повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за її участю як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 за ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 24-43 т. 2);
Протокол огляду слідчого 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_38 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 06.04.2023, інформації на сайті Офісу Генерального прокурора, а саме: опублікування повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за її участю як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 за ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 44- 53 т. 2);
Протокол огляду слідчого 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_38 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 06.04.2023, інформації на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/ , а саме: опублікування повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за її участю як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 за ч. 3 ст. 111-1 КК України, а також опублікування повідомлення про підозру ОСОБА_5 ( а.с. 54-76 т. 2);
Протокол огляду слідчого 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_38 , за участю спеціаліста - судового експерта сектору комп'ютерно-технічних експертиз та телекомунікаційних досліджень Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_28 від 06.04.2023, інформації на сайті Офісу Генерального прокурора, а саме: опублікування повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за її участю як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 за ч. 3 ст. 111-1 КК України, а також опублікування повідомлення про підозру ОСОБА_5 ( а.с. 77-86 т. 2);
Рапорт слідчої в ОВС 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_39 від 05.04.2023 про направлення за допомогою мобільного додатку «WhatsApp» на номер мобільного телефону НОМЕР_2 , який обліковується за ОСОБА_5 та нею використовується, скан-копії повідомлення про підозру, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, а також виклику для отримання оригіналу повідомлення про підозру ( а.с. 87-88 т. 2);
Постанова прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурора Кам'янсько - Дніпровського відділу Василівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_40 про виділення матеріалів досудового розслідування від 15.05.2023 ( а.с. 89-93 т. 2);
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22022080000000779 від 15.05.2023 ( а.с. 94-95 т. 2);
Повідомлення начальника СВ УСБУ України в Запорізькій області полковника юстиції ОСОБА_33 про початок досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 ( а.с. 96 т. 2);
Доручення начальника СВ УСБУ України в Запорізькій області полковника юстиції ОСОБА_33 про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 ( а.с. 97 т. 2);
Постанову слідчого 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_38 від 15.05.2023 про оголошення в державний та міжнародний розшук підозрювану ОСОБА_5 ( а.с. 98 - 100 т. 2);
Лист заступника начальника головного відділу - начальника 6 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_41 щодо розшуку ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 101 т. 2);
Клопотання слідчого 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_42 від 15.05.2023 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 102 - 111 т. 2);
Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 20.03.2023, справа №1-кс/311/966/2023, провадження №331/3094/23, якою надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 112-115 т. 2);
Лист начальника СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_37 від 18.05.2023 на ім'я головного редактора газети «Урядовий кур'єр» про опублікування повідомлення про ухвалення слідчим суддею рішення про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України ( а.с. 116 т. 2);
Лист слідчого 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_42 від 22.05.2023 на ім'я головного редактора газети «Урядовий кур'єр» про опублікування повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для вручення обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 ( а.с. 117 - 118 т. 2);
Рапорт слідчого 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_42 від 24.05.2023 щодо опублікування повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для вручення обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/ ( а.с. 119 - 131 т. 2);
Рапорт слідчого 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_42 від 24.05.2023 щодо опублікування повідомлення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000779 від 15.05.2023 відносно ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/ ( а.с. 132-133 т. 2);
Відповідь начальника 1 сектору 6 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_43 щодо виконання постанови про доручення проведення слідчих ( розшукових) дій від 08.12.2022 в рамках досудового розслідування кримінального провадження №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 135 т. 2);
Лист слідчого 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області лейтенанта юстиції ОСОБА_42 від 31.03.2023 на ім'я головного редактора газети «Урядовий кур'єр» про опублікування повідомлення про підозру гр. ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України - дії громадянина України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти та повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області для отримання оригіналу повідомлення про підозру за ч. 3 ст. 111-1 КК України, а також допиту як підозрюваної у кримінальному провадженні №22022080000001490 від 16.08.2022 ( а.с. 155 - 172 т. 1);
Відповідь начальника відділу ДРАЦС у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса) від 13.03.2023 №1430/06.10-36 про наявність актових записів за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 178 т. 4).
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використані своїх прав у межах та спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
В даному випадку, на думку суду вказані вище та досліджені у судовому засіданні докази відповідають саме такому критерію, є належними, допустимими, достовірними та такими, що у своїй сукупності підтверджують встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Вищевказані показання свідків та дані оглянутих оптичних дисків узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Під час допиту, свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_22 , ОСОБА_27 зазначили, що вони особисто знайомі з ОСОБА_5 . Вони впевнені, що ОСОБА_5 в період воєнного стану добровільно стала співпрацювати з окупаційною владою та добровільно обійняла запропоновану посаду директора Дніпрорудненського професійного ліцею, закликала інших вчителів Дніпрорудненського професійного ліцею до співпраці з державою-агресором та здійснила підбір працівників закладу освіти.
Під час вивчення матеріалів кримінального провадження не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких причин обмовили чи могли обмовити ОСОБА_5 в інкримінованому їй злочині.
Фактичним даними, що містяться у протоколах оглядів телеграм-каналів, сторінок Інтернет мережі, які з урахуванням відсутності доказів, що підривають довіру до них, узгоджуються із встановленими судом обставинами вчинення кримінального правопорушення.
Дані з відкритих джерел узгоджуються із показами свідків, за участю яких під час досудового розслідування були проведені та складені протоколи оглядів та протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, а також із показаннями, які ці ж свідки надали під час судового засідання.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Суд вважає вказане обвинувачення доведеним та кваліфікує дії ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, за ч. 3 ст.111-1 КК України, як колабораційна діяльність, тобто добровільне здійснення громадянином України пропаганди у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, та здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти.
Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» виходячи з того, що встановлення пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, судам необхідно всебічно досліджувати матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводити у вироку мотиви прийнятого рішення.
Судом обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_5 , не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_5 , є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану .
Частина 2 ст. 61 Конституції України передбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
При призначенні покарання ОСОБА_5 суд виходить із положень статті 65 КК України, а саме: з принципів законності, справедливості, індивідуалізації а також достатності покарання для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. При цьому, враховує ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_5 , злочину, який відповідно до вимог ст. 12 КК України є не тяжким злочином, суспільну небезпечність та характер скоєного злочину, особу обвинуваченої раніше не судима, має постійне місце мешкання, її вік та здоров'я (на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває).
Враховуючи особистість ОСОБА_5 , обставини кримінального провадження, факт відсутності обставин, що пом'якшують покарання, та наявність обставини, що обтяжує покарання, суд вважає, що виправлення обвинуваченої можливо лише в умовах ізоляції її від суспільства в місцях позбавлення волі. Суд вважає за необхідне призначити покарання обвинуваченій у виді позбавлення волі на максимальний строк, визначений санкцією ч. 3 ст. 111-1 КК України. Підстав для застосування ст. 69 КК України судом не встановлено.
Слід також зазначити, що значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викорінення української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російським стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денацифікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.
Тому, на переконання суду, призначення обвинуваченій ОСОБА_5 такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Санкцією ч. 3 ст. 111-1 КК України передбачено додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, місцевого самоврядування а також займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною з освітнім процесом в Україні суд враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.
Крім того, ОСОБА_5 вчинила злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачена своїми діями фактично допомогла державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави. Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, місцевого самоврядування, а також займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною з освітнім процесом в Україні.
При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування нею покарання слід рахувати з часу фактичного затримання.
Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України з моменту відбуття основного покарання.
Відомості про речові докази у матеріалах провадження відсутні, тому питання про долю речових доказів судом не вирішується.
Цивільний позов не заявлявся, процесуальні витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 297-1, 323, 369-371, 374, 376, 395 КПК України, суд, -
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, місцевого самоврядування, а також займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною з освітнім процесом строком на 15 (п'ятнадцять) років.
Строк відбуття покарання обвинуваченій рахувати з моменту фактичного приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення ОСОБА_5 права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, місцевого самоврядування, а також займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною з освітнім процесом, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Роз'яснити учасникам судового провадження право подати клопотання про помилування, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Суддя: ОСОБА_1