Справа №760/3346/25 1-кс/760/2601/25
07 лютого 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого слідчого судді - ОСОБА_1
секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку покладених обов'язків, які діють під час запобіжного заходу застави відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Києва, громадянину України, працюючому на посаді начальника пасажирського поїзда Київського резерву провідників пасажирських вагонів та ЛНП ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, в рамках кримінального провадження, відомості щодо якого 30.01.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102090000024 за ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України, -
за участю прокурора - ОСОБА_3
захисника- ОСОБА_5
підозрюваного - ОСОБА_4
Встановив:
07.02.2025 до суду надійшло клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку покладених обов'язків, які діють під час запобіжного заходу застави відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках кримінального провадження, відомості щодо якого 30.01.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102090000024 за ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України.
Клопотання прокурора мотивується наступним.
Досудовим розслідування встановлено, що наказом від 22.06.2023 року № 2256/ос ОСОБА_4 переведено на роботу на умовах контракту з 22.06.2023 до 01.04.2025 на посаду начальника пасажирського поїзда Київського резерву провідників пасажирських вагонів та ЛНП ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця».Згідно п. 4 контракту з працівником № 197 від 01.04.2020 на ОСОБА_4 , серед інших, покладено наступні обов'язки:
- чесно і сумлінно виконувати вимоги нормативних документів, що регламентують порядок роботи начальника поїзда (пасажирського);
- забезпечувати виконання вимог «Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом», «Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України» та інших нормативних актів, правил, інструкцій, санітарних правил, наказів, розпоряджень тощо, які регламентують виконання «Робітником» своїх посадових обов'язків;
- забезпечувати правильність обліку та своєчасність передачі інформації щодо вільних та вивільнювальних місць у вагонах;
- забезпечувати проїзд пасажирів у вагонах поїзда лише згідно з проїзними документами відповідного зразка;
- забезпечувати виконання проїзною бригадою обов'язків, які покладені на неї інструкціями, правилами, розпорядженнями керівництва та наказами.
Відповідно до п. 12 вказаного контракту: у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених контрактом, сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього контракту; «Працівник» несе повну матеріальну відповідальність.
Згідно розділу I «Загальні положення» посадової інструкції начальника поїзда пасажирського»:
п. 1.1. Посада «Начальник пасажирського поїзда» відноситься до категорії «Керівники»;
п. 1.3. Начальник поїзда підпорядковується безпосередньо старшому майстру резерву провідників.
Відповідно розділу 2 «Завдання та обов'язки» посадової інструкції:
п. 2.1. Начальник поїзда повинен:
п. 2.1.1. Забезпечити виконання вимог Інструкції начальнику пасажирського поїзда, затвердженої наказом Укрзалізниці від 27.04.2012 № 158-Ц;
п. 2.1.4. Здійснювати контроль за роботою поїзної бригади, дотриманням трудової дисципліни і виконанням посадових обов'язків;
п. 2.1.8. Контролювати під час обходу вагонів поїзда правильне розміщення і проїзд у поїзді пасажирів згідно з проїзними документами, а також перевезення пасажирами ручної поклажі і багажу.
Відповідно розділу 4 «Відповідальність» посадової інструкції:
п. 4.1. Несе дисциплінарну та адміністративну відповідальність за порушення трудової дисципліни та посадових обов'язків, передбачених нормативною документацією, згідно з законодавством про працю та Положенням про дисципліну за наступними пунктами:
4.1.3. Допущення до посадки у вагон під час перевезення в міжнародному залізничному сполученні пасажирів без наявності належним чином оформлених документів, необхідних для виїзду до держави прямування, транзиту;
4.1.4. Перевезення одного і більше безквиткових пасажирів та надлишкової ручної поклажі;
4.4. За порушення членами поїзної бригади чинних нормативно-правових актів з охорони праці, безпеки руху, протипожежної безпеки, трудової дисципліни та службових обов'язків (перевезення одного і більше безквиткових пасажирів, допущення до посадки та в міжнародному залізничному сполученні пасажирів без наявності належним чином оформлених документів, необхідних для виїзду до держави прямування, транзиту, порушення митних та прикордонних правил перевезення, прийняття та спроба перевезення в пасажирських вагонах будь-яких відправлень (Експрес-передач) з порушенням вимог інструкції з надання таких послуг, перевезення, спроба перевезення надлишкової поклажі.
Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше січня 2024 року голова Первинної профспілкової організації Вагонної дільниці ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця (ПКВЧ-1) ОСОБА_6 як голова профспілки та член комісії з пролонгування та укладання трудових контрактів, спільно із заступником начальника ВП Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_7 , який має безпосередній вплив як особа керівного складу та безпосередній вплив серед службових осіб ВП Вагонної дільниці ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця (ПКВЧ-1) різного рівня, діючи з метою особистого збагачення, володіючи якостями лідерів та організаторськими здібностями, маючи досвід роботи, керуючись корисливими мотивами і прагненням до наживи, маючи на меті незаконне отримання доходів на постійній основі від вчинення тяжких злочинів, розробили план вчинення кримінальних правопорушень, всупереч інтересам служби та суспільства, використовуючи надані повноваження за розподілом адміністративно-розпорядчих функцій, з метою систематичного отримання неправомірної вигоди у сфері надання АТ «Укрзалізниця» послуг з обслуговування та перевезення пасажирів залізничним транспортом, який передбачав залучення як членів низки осіб, а саме інструкторів поїзних бригад, начальників пасажирських поїздів міжнародних сполучень та інших працівників, які між собою будуть взаємодіяти при вчиненні тяжких злочинів відповідно до їх рівня в обумовленій ієрархічній структурі.
Розуміючи, що розроблений ними план вони реалізувати самостійно не зможуть, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вирішили створити стійке ієрархічне об'єднання декількох осіб (п'ять і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізуються для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких злочинів учасниками цієї організації - злочинну організацію.
Згідно попередньо розробленого ОСОБА_6 та ОСОБА_7 плану вчинення кримінальних правопорушень, члени злочинної організації, залучені ними як виконавці, а саме інструктора поїзних бригад резерву провідників ВП Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», в умовах діючого воєнного стану та збільшенням попиту на популярні міжнародні напрямки, діючи за їх вказівками як організаторів злочинної організації, мали забезпечити умови та запровадити протиправну схему необлікованого продажу вільних або умовно-вільних пасажиромісць у вагонах поїздів з метою отримання неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, від послуг пасажирських перевезень, та запровадити механізм штучного створення дефіциту (нестачі) у системі продажу залізничних квитків на поїзди міжнародного сполучення №67/68 «Київ-Варшава», №19/20 «Київ-Хелм», №119/120 «Дніпро-Київ-Хелм-Київ-Дніпро», №23/24 «Київ-Хелм», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів», залучивши для цього підлеглих начальників пасажирських поїздів та інших осіб, які здійснюють на них рейси.
З метою виконання розробленого злочинного плану ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , здійснювався систематичний продаж вільних або умовно-вільних пасажиромісць у вагонах поїздів пасажирам, у тому числі у службових купе провідників та купе відпочинку провідників, які не реалізуються у системі вільного продажу квитків на поїзди, за сумами, що значно перевищують офіційну вартість проїзних документів, встановлену АТ «Укрзалізниця».
Вказані грошові кошти, вимушено (за відсутності квитків у вільному продажу) сплачені пасажирами організаторам та членам злочинної організації, провідникам поїзних бригад міжнародного напрямку, в порушення Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2006 №1196 «Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», поза касовим оформленням, в подальшому розподілялися між учасниками організованої організації.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, завдяки займаним службовим посадам, будучи особами із числа керівного складу та маючи безпосередній вплив серед службових осіб в АТ «Укрзалізниця», своїм організаторським здібностям, соціальним зв'язкам, наявним майновим ресурсам ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не пізніше 01.01.2024, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, створили злочинну організацію з метою вчинення тяжких злочинів, до складу якої увійшли інструктори (поїзних бригад) резерву провідників Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальники пасажирських поїздів, а саме: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , а також інші особи, причетність яких до вчинення кримінальних правопорушень, на даний час встановлюється слідством.
Вказані особи зорганізувалися у внутрішньо та зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, мали на меті спільне вчинення тяжких злочинів, діяли умисно й добровільно, усвідомлювали наслідки своїх спільних злочинних дій, були обізнаними зі злочинним планом, розробленим ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , власними функціями з його реалізації у відповідних частинах, координували свої злочинні дії між собою, підкоряючись при цьому вказаним організаторам, виконуючи їх вказівки та отримуючи поради, вживали заходів зі збереження діяльності злочинної організації в таємниці.
Стійкість злочинної організації було забезпечено стабільністю складу її учасників, забезпеченням безпечності та постійності її функціонування, міцними внутрішніми зв'язками між учасниками організації, тривалістю діяльності злочинної організації, чітким визначенням функцій кожного з учасників злочинної організації, високим рівнем узгодженості дій учасників, постійною ефективною комунікацією, звітністю та контролем всередині організації, єдиним планом злочинної діяльності.
Злочинна організація характеризується наявністю таких ознак:
- стійкість злочинної організації, забезпечувалась стабільністю складу її учасників, забезпеченням безпечності та постійності її функціонування, міцними внутрішніми зв'язками між учасниками організації, тривалістю діяльності злочинної організації, чітким визначенням функцій кожного з учасників злочинної організації, високим рівнем узгодженості дій учасників, постійною ефективною комунікацією, звітністю та контролем всередині організації, єдиним планом злочинної діяльності.
- ієрархічність злочинної організації забезпечена наявністю відповідної системно-структурної побудови об'єднання, яка включає в себе наявність загального керівництва (організаторів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ), а також чітко визначену підпорядкованість рядових членів злочинної організації керівників нижньої ланки, зокрема інструкторів поїзних бригад ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , вертикальними зв'язками між вищими та нижчими структурами об'єднання.
- стабільності злочинної організації, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація її функціонування, наявність необхідних для функціонування злочинної організації засобів вчинення злочину, згуртованості організації, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з членів злочинної організації факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
- попередньою зорганізованістю у спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений членами злочинної організації, план вчинення злочинної діяльності, розподілом ролей між членами злочинної організації, наявністю організаторів (керівників), забезпеченням безпеки свого функціонування шляхом визначення обмеженого довіреного кола осіб, яким було відомо про діяльність злочинного угрупування, тобто ефективного протидіяння факторам, що можуть їх дезорганізувати.
Створена ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинна організація характеризується корисливою направленістю дій її членів, єдністю їх намірів, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе, забезпечення умов та запровадження протиправної схеми необлікованого продажу вільних або умовно-вільних пасажиромісць, у тому числі службових купе та купе відпочинку провідників у вагонах поїздів, та запровадження механізму штучного створення дефіциту (нестачі) у системі продажу залізничних квитків на поїзди міжнародного сполучення, своєю стійкістю, чіткою розробкою плану вчинення злочинів, який доводився до кожного нового члена, детальною підготовкою до вчинення злочинів, а в кінцевому результаті раніше обумовленим розподілом неправомірної вигоди.
Діяльність злочинної організації була спрямована на здійснення спільного злочинного плану, щодо зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, всупереч інтересам АТ «Укрзалізниця».
У відповідності із розробленим планом злочинної діяльності, функції та задачі кожного члена злочинної організації були розподілені наступним чином:
ОСОБА_23 , діючи в складі злочинної організації, виконував визначені йому злочинні функції, а саме:
- добровільно вступив до складу злочинної організації будучи начальником поїзда міжнародного сполучення Київ-Хелм № 19/20, з метою вчинення кримінальних правопорушень, спрямованих на отримання неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, шляхом необлікованого продажу вільних або умовно-вільних пасажиромісць (у тому числі службових купе та купе відпочинку провідників) у вагонах поїздів міжнародного сполучення;
- працюючи на посаді начальника поїзда міжнародного сполучення, з метою систематичного отримання неправомірної вигоди від діяльності АТ «Укрзалізниця» залучив до протиправної діяльності інших осіб керованої ним поїзної бригади зазначеного поїзду;
- забезпечував функціонування злочинної організації шляхом створення необхідних умов для її існування, зокрема прикритті її злочинної діяльності під виглядом законної діяльності;
- безпосередньому керуванні вчиненням злочинів шляхом спрямування зусиль інших співвиконавців на безпосереднє вчинення кримінальних правопорушень з метою отримання неправомірної вигоди;
- отримував незаконну винагороду за вчинення злочинних дій у складі злочинної організації у відповідності до займаної ним ланки в ієрархічній структурі організації з метою подальшої передачі отриманої неправомірної вигоди інструкторам поїзних бригад або організаторам злочинної організації, в разі відсутності інструкторів поїзних бригад.
Таким чином, заступник начальника - начальник резерву провідників виробничого підрозділу вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_7 не пізніше 01.01.2024 року, з метою вчинення тяжких злочинів - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самого себе та інших осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави, спільно із ОСОБА_6 , створили та здійснювали керівництво стійким ієрархічним об'єднанням - злочинною організацією, до якої залучили осіб, які добровільно вступили до складу вказаної злочинної організації та надали згоду на участь у вчинюваних нею злочинах, а саме інструкторів (поїзних бригад): ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальників пасажирських поїздів міжнародних сполучень: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та інших осіб, причетність яких на даний час встановлюється слідством, якими було схвалено єдиний план вчинення кримінальних правопорушень та надано свою добровільну згоду на участь у злочинному угрупованні.
Злочинна організація, створена ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , якою вони керували, участь у якій прийняли інструктори (поїзних бригад) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальники пасажирських поїздів міжнародних сполучень ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та інші особи, на даний час причетність яких встановлюється органом досудового розслідування, завдяки розробленим її учасниками заходами, убезпечувала себе від викриття і діяла із 01.01.2024 на території України та припинила своє функціонування у зв'язку з її знешкодженням правоохоронними органами.
Крім того, досудовим розслідування встановлено, що наказом від 22.06.2023 року № 2256/ос ОСОБА_4 переведено на роботу на умовах контракту з 22.06.2023 до 01.04.2025 на посаду начальника пасажирського поїзда Київського резерву провідників пасажирських вагонів та ЛНП ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця».
Згідно п. 4 контракту з працівником № 197 від 01.04.2020 на ОСОБА_4 , серед інших, покладено наступні обов'язки:
- чесно і сумлінно виконувати вимоги нормативних документів, що регламентують порядок роботи начальника поїзда (пасажирського);
- забезпечувати виконання вимог «Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом», «Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України» та інших нормативних актів, правил, інструкцій, санітарних правил, наказів, розпоряджень тощо, які регламентують виконання «Робітником» своїх посадових обов'язків;
- забезпечувати правильність обліку та своєчасність передачі інформації щодо вільних та вивільнювальних місць у вагонах;
- забезпечувати проїзд пасажирів у вагонах поїзда лише згідно з проїзними документами відповідного зразка;
- забезпечувати виконання проїзною бригадою обов'язків, які покладені на неї інструкціями, правилами, розпорядженнями керівництва та наказами.
Відповідно до п. 12 вказаного контракту: у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених контрактом, сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього контракту; «Працівник» несе повну матеріальну відповідальність.
Згідно розділу I «Загальні положення» посадової інструкції начальника поїзда пасажирського»:
п. 1.1. Посада «Начальник пасажирського поїзда» відноситься до категорії «Керівники»;
п. 1.3. Начальник поїзда підпорядковується безпосередньо старшому майстру резерву провідників.
Відповідно розділу 2 «Завдання та обов'язки» посадової інструкції:
п. 2.1. Начальник поїзда повинен:
п. 2.1.1. Забезпечити виконання вимог Інструкції начальнику пасажирського поїзда, затвердженої наказом Укрзалізниці від 27.04.2012 № 158-Ц;
п. 2.1.4. Здійснювати контроль за роботою поїзної бригади, дотриманням трудової дисципліни і виконанням посадових обов'язків;
п. 2.1.8. Контролювати під час обходу вагонів поїзда правильне розміщення і проїзд у поїзді пасажирів згідно з проїзними документами, а також перевезення пасажирами ручної поклажі і багажу.
Відповідно розділу 4 «Відповідальність» посадової інструкції:
п. 4.1. Несе дисциплінарну та адміністративну відповідальність за порушення трудової дисципліни та посадових обов'язків, передбачених нормативною документацією, згідно з законодавством про працю та Положенням про дисципліну за наступними пунктами:
4.1.3. Допущення до посадки у вагон під час перевезення в міжнародному залізничному сполученні пасажирів без наявності належним чином оформлених документів, необхідних для виїзду до держави прямування, транзиту;
4.1.4. Перевезення одного і більше безквиткових пасажирів та надлишкової ручної поклажі;
4.4. За порушення членами поїзної бригади чинних нормативно-правових актів з охорони праці, безпеки руху, протипожежної безпеки, трудової дисципліни та службових обов'язків (перевезення одного і більше безквиткових пасажирів, допущення до посадки та в міжнародному залізничному сполученні пасажирів без наявності належним чином оформлених документів, необхідних для виїзду до держави прямування, транзиту, порушення митних та прикордонних правил перевезення, прийняття та спроба перевезення в пасажирських вагонах будь-яких відправлень (Експрес-передач) з порушенням вимог інструкції з надання таких послуг, перевезення, спроба перевезення надлишкової поклажі.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 , будучи службовою особою, спільно із організатором ОСОБА_6 , очоливши злочинну організацію, з метою реалізації розробленого ними плану, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, всупереч інтересам АТ «Укрзалізниця», а саме ненадходженням коштів від продажу квитків, в період часу з 01.01.2024 до 30.06.2024, діючи в складі злочинної організації, до якої увійшли виконавці: інструктори (поїзних бригад) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальники пасажирських поїздів міжнародних сполучень: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та інші особи, причетність яких на даний час встановлюється органом досудового розслідування, вчинив кримінальні правопорушення при наступних обставинах.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 01.01.2024, ОСОБА_7 спільно із організатором ОСОБА_6 , діючи в складі злочинної організації, до якої увійшли інструктори (поїзних бригад) ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , начальники пасажирських поїздів міжнародних сполучень ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та інші особи, причетність яких на даний час встановлюється слідством, узгодили план направлений на необліковану продажу вільних або умовно-вільних пасажиромісць у вагонах поїздів, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, від послуг пасажирських перевезень, та запровадили механізм штучного створення дефіциту (нестачі) у системі продажу залізничних квитків на поїзди міжнародного сполучення.
Беручи до уваги вище викладене, 11.12.2024 старшим слідчим слідчого відділу управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві капітаном поліції ОСОБА_24 за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024102090000024 повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255 КК України а саме: участь у злочинній організації, вчинена службовою особою, з використанням службового становища; ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самого себе, інших фізичних осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави, вчинене членом злочинної організації.
На думку сторони обвинувачення, у кримінальному провадженні наявні ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
1.Переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду.
Такий ризик підтверджується тяжкістю передбаченого покарання за інкриміновані підозрюваному ОСОБА_4 злочини, передбачені ч. 3 ст. 255, ч. 2 ст. 364 КК України. Вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 255 КК України, відповідно до ст. 12 КК України, є особливо тяжким, а санкція ч.3 ст.255 КК України передбачає реальне позбавлення волі на строк до 13 років з конфіскацією майна.Таким чином, існування ризику переховування підтверджується ймовірністю для підозрюваного бути засудженою на тривалий строк з примусовим відчуженням всього належного їй майна у сукупності.
До того ж в умовах збройної агресії російської федерації проти України велика кількість держав - партнерів України запровадила особливі умови надання прихистку її громадянам, що дозволить протягом тривалого часу легально перебувати на їх території. Так, указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначено, що на період дії правового режиму воєнного стану, конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені, у тому числі статтею 33 Конституції України, можуть бути обмежені. Кабінетом Міністрів України внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.З метою здійснення заходів правового режиму воєнного стану обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, окрім окремих категорій осіб, яким дозволено перетин державного кордону України.
Окрім того, у ОСОБА_4 наявний паспорт громадянина України для виїзду за кордон, а тому, враховуючи професійну діяльність підозрюваного, останній, будучи необтяженим певними процесуальним обв'язками, може вжити заходів для залишення території України.
Аналізуючи вказаний ризик в контексті практики Європейського суду з захисту прав людини, слід зазначити, що ризик втечі підсудного не може бути встановлений лише на основі суворості можливого вироку. Оцінка такого ризику має проводитись з посиланням на ряд інших факторів, які можуть або підтвердити існування ризику втечі або вказати, що вона маловірогідна і необхідність в утриманні під вартою відсутня (Panchenko v. Russia (Панченко проти Росії)). Ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню (Becciev v. Moldova (Бекчиєв проти Молдови).
Отже, враховуючи обставини вчинення кримінальних правопорушень, майновий стан підозрюваного ОСОБА_4 , ситуацію, яка склалася в державі в наслідок збройної агресії російської федерації, а також наявність в останнього можливості тривалий час легально перебувати за межами України у зв'язку з професійною діяльністю підозрюваного, в органу досудового розслідування є підстави вважати, що ОСОБА_4 з метою уникнення кримінальної відповідальності може залишити територію України.
2.Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.Кримінальні правопорушення, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 є такими, що вчинені шляхом використання великої кількості техніки та документів. Значний обсяг доказів у кримінальному провадженні складають документи та інформація з технічних засобів, якими користуються фігуранти, частина з яких на даний час залишається не вилученою і перебуває як у віданні підозрюваних так і, можливо, інших осіб, установ, організацій до яких планується звернення з тимчасовим доступом.
3.Незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні.
На стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду на стадії судового розгляду - усно, шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч.ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК України).
Поряд з цим, за змістом ч. 11 ст. 615 КПК України як докази в суді можуть бути використані і показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану. Проте хід і результати такого допиту мають фіксуватися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.
Тому, ризик впливу на свідків існує як на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, так і на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків, та дослідження їх судом. При цьому, більшість осіб, що можуть бути свідками у кримінальному провадженні у цьому ж провадженні є особами, що особисто знайомі з ОСОБА_4 . Разом з цим, установлення об'єктивних обставин вчинення кримінального правопорушення, окрім дослідження й аналізу документів, можливе лише шляхом проведення допитів осіб. Крім того, свідками у кримінальному провадженні є особи, що перебувають у безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_4 , який в силу своїх службових повноважень може здійснювати влив на свідків
4. Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Існує вірогідність того, що ОСОБА_4 , може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом вчинення корисливих кримінальних правопорушень, здійснювати підкуп свідків, інших осіб, перешкоджати виконанню процесуальних рішень шляхом неявки для проведення слідчих дій по справі за надуманими приводами, тощо. Практика Європейського суду з прав людини, свідчить про те, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства, а також наявність по кримінальному провадженню реальних ознак справжнього суспільного інтересу, що підтверджується фактом вчинення тяжких кримінальних правопорушень у світлу пору доби, з метою забезпечення виконання своїх обов'язків як підозрюваного перед слідчим, прокурором чи судом.
Таким чином, у кримінальному провадженні не зменшились ризики забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, передбачені п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст.177 КПК України, які вимагають залишення щодо підозрюваного запобіжного заходу.
Прокурор ОСОБА_3 , в судовому засіданні клопотання підтримав із наведених в самому клопотанні підстав.
Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_25 виступала проти задоволення клопотання прокурора. Просила суд, застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання для забезпечення виконання покладених на ОСОБА_4 обов'язків, оскільки вважає підозру необґрунтованою і не підтвердженою матеріалами досудового розслідування, а такою що базується тільки на припущеннях. А також, тесть підозрюваного - ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає в Київській області і потребує догляду з боку підозрюваного ОСОБА_4 .
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника.
Заслухавши сторони та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновків, які мотивує наступним чином.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024102090000024 від 30.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 2 ст. 364 КК України, та інших осіб у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що наказом від 22.06.2023 року № 2256/ос ОСОБА_4 переведено на роботу на умовах контракту з 22.06.2023 до 01.04.2025 на посаду начальника пасажирського поїзда Київського резерву провідників пасажирських вагонів та ЛНП ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця».
Злочинна організація, створена ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , якою вони керували, участь у якій прийняли інструктори (поїзних бригад) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальники пасажирських поїздів міжнародних сполучень ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та інші особи, на даний час причетність яких встановлюється органом досудового розслідування, завдяки розробленим її учасниками заходами, убезпечувала себе від викриття і діяла із 01.01.2024 на території України та припинила своє функціонування у зв'язку з її знешкодженням правоохоронними органами.
Загалом, унаслідок дій злочинної організації у складі організаторів ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , виконавців: інструкторів (поїзних бригад) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальників пасажирських поїздів міжнародних сполучень: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ненадходження коштів від продажу квитків АТ «Укрзалізниця» на потяги №67/68 «Київ-Варшава», №19/20 «Київ-Хелм», 119/120 «Дніпро-Київ-Хелм-Київ-Дніпро», №23/24 «Київ-Хелм», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, з урахуванням даних БД ГАРТ-1, даних АТ «Укрзалізниця» щодо обсягів продажу та вартості квитків, а також інших матеріалів, незаконно перевезено 34119 безквиткових пасажирів, та розрахунково підтверджується сума коштів, що не надійшла від продажу квитків АТ «Укрзалізниця», в загальній сумі 73 832 691,70 гривень.
У тому числі, лише за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, внаслідок злочинних дій начальника поїзда ОСОБА_4 , які полягали в отриманні неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державі, сума недоотриманих АТ «Укрзалізниця» коштів від продажу квитків на потяги №19/20 «Київ-Хелм» та 119/120 «Дніпро-Київ-Хелм-Київ-Дніпро» становить 108 057,81 грн. та 508 142,40 грн. відповідно, що у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
11.12.2024 старшим слідчим слідчого відділу управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві капітаном поліції ОСОБА_24 за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024102090000024 було повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованих ОСОБА_4 кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами допитів свідків, матеріалами зібраними в порядку ст. 93 КПК України, висновком судової експертизи, протоколом обшуку за місцем фактичного проживання, а також іншими матеріалами кримінального провадження.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Статтею 177 КПК України встановлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам, зокрема:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Зважаючи на те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого злочинів, а також те що необхідно забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків з метою запобігання можливим ризикам перешкоджати будь-яким чином кримінальному провадженню,
Ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_27 від 13.12.2024 у кримінальному провадженні було застосовано відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою із визначенням альтернативного запобіжного заходу у виді застави у розмірі 150 (сто п'ятдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 454 200 (чотириста п'ятдесят чотири тисячі двісті) гривень та встановленням відповідних обов'язків.
Відповідно до відповіді Київського слідчого ізолятора №08/28101 від 16.12.2024, ОСОБА_4 було внесено грошові кошти у визначеній сумі, а отже, відповідно до ухвали слідчого судді, у ОСОБА_4 виник обов'язок у виконанні покладений на нього обов'язків.
Постановою керівника Солом'янської окружної прокуратури м. Києва від 29 січня 2025 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, а саме до 10 березня 2025 року.
Підставою продовження строку дії покладених на підозрюваному ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризиків, які дають підстави вважати, що підозрюваний матиме можливість: переховуватися від слідства та суду, незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Так, інші більш м'які запобіжні заходи не забезпечать усунення існуючих ризиків, оскільки ОСОБА_4 надалі матиме можливість переховуватися від органу досудового слідства та суду, вчинення незаконного впливу на свідків, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Зазначені ризики є суттєвими і їхньому настанню неможливо запобігти у разі застосування до ОСОБА_4 , більш м'якого запобіжного заходу.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства. Таким чином, суду при вирішенні питання про запобіжний захід, який забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного, у відповідності до вимог закону слід взяти до уваги, крім даних, передбачених ст. 177 КПК України, характер справи, тяжкість кримінального правопорушення та наслідки вчинення протиправних діянь.
Разом з тим, не підлягає задоволенню клопотання прокурора в частині покладеного на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язку «не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду», оскільки, підозрюваний ОСОБА_4 , має на утриманні хворого тестя ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає в Київській області, Фастівський район, с. Мала Солтанівка, який потребує догляду. Крім того, прокурором не доведено необхідності і наявності достатніх підстав у покладанні саме цього обов'язку на підозрюваного ОСОБА_4 .
Враховуючи викладені обставини, застосування до ОСОБА_4 іншого запобіжного заходу не може запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України та не забезпечить належну поведінку підозрюванного, виконання ним процесуальних рішень та унеможливить спроби останнього перешкоджати кримінальному провадженню.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 2, 36, 131, 132, 176-178, 182, 183, 194, 197, 199 КПК України,-
Ухвалив:
Клопотання прокурора - звільнити частково.
Продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Києва, громадянину України, працюючому на посаді начальника пасажирського поїзда Київського резерву провідників пасажирських вагонів та ЛНП ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, які діють під час застосування запобіжного заходу у вигляді застави в межах строку досудового розслідування тобто до 10.03.2025 включно, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з працівниками ВП Вагонна дільниця ст. Київ-Пасажирський філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» з приводу кримінального провадження;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1