Справа № 752/27138/24
Провадження № 2/752/3911/21
іменем України
27.01.2025 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Данілової Т.М.
з участю секретаря Моркотун О.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Служби безпеки України, третя особа - Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація, про визнання права на виключення квартири з числа службових та про зобов"язання подати клопотання про виключення квартири з числа службових, -
у грудні 2024 року позивачі звернулися у суд з позовом про визнання права на виключення квартири з числа службових та про зобов"язання подати клопотання про виключення квартири з числа службових.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 23 грудня 2024 року відкрито загальне позовне провадження у даній справі. (а.с. 70)
В підготовче засідання представник відповідача надіслала клопотання про закриття провадження у даній справі, оскільки даний спір є публічно-правовим і належить до юрисдикції адміністративного суду.
Вислухавши думку позивача та представника позивачів, які не заперечували проти задоволення клопотання, суд вважає, що проваження у справі необхідно закрити з огляду на наступне.
Позивачі звернувся з позовом про визнання права на виключення квартири з числа службових та зобов'язання вчинити певні дії. Підставою для звернення з цим позовом стала відмова СБУ у виключенні займаної Позивачами квартири з числа службових.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (абзац другий частини другої статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Пунктом 11 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 3 серпня 2006 року, передбачено, що виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.
Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.
Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком (пункт 10 Інструкції № 380).
Отже, у спірних правовідносинах Відповідач наділений повноваженнями приймати рішення, що впливають на можливість реалізації позивачем соціальних гарантій в силу його особливого статусу, визначеного Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто внаслідок проходження ним публічної служби, різновидом якої є служба військова.
Для визначення юрисдикції суду у спорі з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження чи звільнення суд має встановити, чи проходила особа публічну службу, а також, у зв'язку з чим - прийняттям, проходженням або звільненням - виник спір (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 712/5476/19 (пункт 47)).
Публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України у чинній редакції). За змістом пункту 15 частини першої статті 3 КАС України у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, військова служба теж була віднесена до служби публічної.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції, чинній на час звернення позивача із рапортом від 5 лютого 2018 року; близький за змістом припис є і в поточній редакції цієї частини, чинній з 23 червня 2018 року).
Отже, військова служба є різновидом служби публічної. Тому спори з приводу проходження військової служби, зокрема з приводу соціального захисту військовослужбовців (включно зі спорами з військовими частинами щодо реалізації гарантій забезпечення військовослужбовців житловими приміщеннями), належать до юрисдикції адміністративних судів.
Позивач, мотивуючи позов приписами Конституції України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Інструкції, оскаржив дії відповідача, житлова комісія якого не розглядає його рапорт про виключення квартири з числа службового житла. Соціальна гарантія, якої, як він вважав, його протиправно позбавили, передбачена для осіб, які проходять військову, тобто публічну службу. Інакше кажучи, право, яке позивач вважає порушеним, він набув саме у зв'язку з проходженням військової служби. Тому даний спір слід розглядати за правилами тієї юрисдикції, яка вирішує спори, з приводу проходження публічної служби (аналогічно, як і спори, пов'язані з реалізацією інших соціальних гарантій (пільг), визначених для військовослужбовців).
З урахуванням наведеного вважаємо, що даний спір є публічно-правовим і належить до юрисдикції адміністративного суду.
Такого висновку у подібних правовідносинах дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 8 червня 2022 року у справа № 362/643/21(провадження № 14-32цс22).
За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі (частина друга статті 250 ЦПК України ).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз'яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об'єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства.
Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі (частина перша статті 256 ЦПК України).
Враховуючи, що Позивачі просять визнати за ними право на виключення з числа службового житла квартири і зобов'язати СБУ подати до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації належним чином оформлене клопотання про виключення з числа службового житла вказаної квартири, даний спір є публічноправовим і належить до юрисдикції адміністративного суду відповідно до пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України, просимо закрити провадження у справі №752/27138/24.
Керуючись ст. 255 ч. 1 п. 1 ЦПК України, суд, -
Закрити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Служби безпеки України, третя особа - Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація, про визнання права на виключення квартири з числа службових та про зобов"язання подати клопотання про виключення квартири з числа службових.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві повернути ОСОБА_2 судовий збіру розмірі 2 422,40 грн., сплачений нею через АТ «Таскомбанк" згідно квитанції 0599-6369-4188-040 від 19.12.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві повернути ОСОБА_3 судовий збіру розмірі 2 422,40 грн., сплачений ним через АТ «Таскомбанк" згідно квитанції1755-1903-4884-8826 від 19.12.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві повернути ОСОБА_4 судовий збіру розмірі 2 422,40 грн., сплачений нею через АТ «Таскомбанк" згідно квитанції 7075-8279-1592-8292 від 19.12.2024 року.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: