Ухвала від 10.02.2025 по справі 711/979/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/979/25

Номер провадження 1-кс/711/301/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

за участю:

секретаря судових засідань - ОСОБА_2

прокурора - ОСОБА_3

підозрюваного - ОСОБА_4

захисника - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання прокурора відділу Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №12023250000000364 від 02.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 367 КК України, про продовження строку забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади, відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси Черкаської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, який є особою з інвалідністю другої групи, одруженого, працюючого на посаді начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор відділу Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, поданим в рамках кримінального провадження №12023250000000364 від 02.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 367 КК України, про продовження строку забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що Спеціалізованою екологічною прокуратурою (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №12023250000000364 від 02.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 367 КК України, досудове розслідування в якому здійснюється групою слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку проведення досудового розслідування стали матеріали оперативного підрозділу УСР в Черкаській області ДСР НП України, які 10.01.2023 надійшли на адресу СУ ГУНП в Черкаській області за заявою про вчинення кримінального правопорушення Голови громадської організації «Справедливість Черкащини» ОСОБА_6 . Із заяви встановлено, що службові особи КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 036328652, зареєстрованого за адресою: Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Івана Мазепи, будинок 117, в умовах воєнного стану, виконуючи закупівлі за завищеними цінами сміттєвозів, контейнерів, заволоділи бюджетними коштами, чим заподіяли матеріальної шкоди місцевому бюджету.

Крім того встановлено, що до СУ ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали УСР в Черкаській області ДСР НП України про вчинення кримінального правопорушення, з матеріалів вбачається, що службова особа Ш. комунального підприємства на території Черкаської області вимагає неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів за вчинення дій, які відносяться до його компетенції.

За даним фактом СУ ГУНП в Черкаській області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024250000000289 від 05.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

05.08.2024 постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження № 12023250000000364 та № 12024250000000289 об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

Зокрема в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , перебуваючи відповідно до наказу від 29.03.2019 № 23-к, на посаді начальника полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 036328652, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто будучи службовою особою в розумінні п. 1 примітки до ст. 364 КК України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно з корисливих мотивів з метою власного збагачення, за попередньою змовою з іншими працівниками Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, вимагав та отримав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду за безперешкодне завезення та захоронення відходів на територію полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044, в адміністративних межах Руськополянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області, без оформлення будь-яких документів, за наступних обставин.

Відповідно до Статуту КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 28.03.2023 № 39-29:

П. 2.1. головною метою діяльності Підприємства є створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності середовища, захист довкілля, покращення санітарного стану та мікроклімату міста, збереження об'єктів та елементів благоустрою, у тому числі зелених насаджень від несанкціонованих сміттєзвалищ, впровадження комплексу заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку у місті, приймання, вивезення, знешкодження твердих та рідких побутових відходів.

П. 2.2. основними напрямками діяльності підприємства є: вивезення на договірних умовах від житлового фонду міста (незалежно від відомчої підпорядкованості та форми власності), шкіл, дитячих дошкільних закладів, медичних та торгівельних закладів, підприємств, організацій, установ твердих побутових відходів (ТПВ) та рідких нечистот; підбір та вивезення сміття з вулиць міста в межах, що обумовлені технічними можливостями обладнання; підбір трупів, знешкодження бездомних тварин (собак, котів) та приймання їх від населення міста і утилізація; відлов бродячих тварин, приймання тварин (собак) від населення, їх утримання, ветеринарна діяльність щодо утримання у притулках тварин; приймання і знешкодження твердих побутових відходів на сміттєзвалище, які вивозяться транспортом інших підприємств та організацій; ветеринарна діяльність; надання права користування сміттєзвалище для відбору вторинної сировини.

Рішенням Черкаської міської ради від 15.08.2023 №45-14, визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

Відповідно до посадової інструкції начальника полігону ТПВ ОСОБА_4 , затвердженої 01.04.2019 директором Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, зокрема начальник полігону ТПВ належить до категорії керівників. Здійснює керівництво діяльністю звалищем (полігоном твердих побутових відходів - ТПВ) і підпорядковується заступнику директора підприємства. Забезпечує експлуатацію полігону ТПВ у відповідності до нормативно-правових актів, які регламентують діяльність із захоронення твердих побутових відходів. Контролює відповідність матеріалу, який призначений для захоронення, паспорту, узгодженому із СЕС.

Так, ОСОБА_4 , обіймаючи у вказаному комунальному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто будучи службовою особою, діючи умисно з корисливих мотивів з метою одержання для себе неправомірної вигоди, 02.08.2024 в ході розмови із ОСОБА_7 , висловив вимогу надання йому неправомірної вигоди у виді сплати грошових коштів в сумі 50000 (п'ятдесят тисяч) гривень за безперешкодне завезення та захоронення відходів на територію полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради десяти вантажівок з побутовим та будівельним сміттям, без оформлення будь яких документів.

З метою реалізації свого умислу, 30.08.2024 ОСОБА_4 у ході телефонної розмови узгодив із робітником з благоустрою ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради ОСОБА_8 , що останній забезпечить безперешкодне завезення на територію вказаного полігону ТПВ одного вантажного автомобіля із побутовим сміттям без його облікування, як того вимагає встановлений порядок.

Після вивантаження побутового сміття на території полігону ТПВ, 30.08.2024 діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізовуючи свій злочинний умисел на незаконне одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 , за попередньою змовою із робітником з благоустрою ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради ОСОБА_8 , отримав неправомірну вигоду в сумі 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень за безперешкодне завезення одного вантажного автомобіля та у подальшому захоронення відходів на території вказаного полігону ТПВ, шляхом узгодження із ОСОБА_8 , що останній отримає вказану суму грошових коштів від ОСОБА_7 , що ОСОБА_8 і зробив 30.08.2024 близько 12 години 22 хвилин, перебуваючи на території полігону ТПВ, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044, в адміністративних межах Руськополянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_4 , 11.09.2024 обіймаючи в комунальному підприємстві Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто будучи службовою особою, діючи умисно з корисливих мотивів, за попередньою змовою іншими працівниками Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, повторно, з метою одержання для себе неправомірної вигоди, в ході розмови із ОСОБА_7 , висловив вимогу надання йому неправомірної вигоди у виді сплати грошових коштів в сумі 8000 (вісім тисяч) гривень за безперешкодне завезення та захоронення відходів на територію полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради двох вантажівок з побутовим та будівельним сміттям, без оформлення будь яких документів.

Після цього, 11.09.2024 діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізовуючи свій злочинний умисел на незаконне одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 , за попередньою змовою із робітником з благоустрою ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради ОСОБА_8 , отримав неправомірну вигоду в сумі 4000 (чотири тисячі) гривень за вивезення і захоронення сміттям з одного вантажного автомобіля на територію вказаного полігону ТПВ, шляхом надання вказівки останньому отримати вказану суму грошових коштів від ОСОБА_7 , що ОСОБА_8 і зробив 11.09.2024 близько 13 години 20 хвилин, перебуваючи на території полігону ТПВ, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044, в адміністративних межах Руськополянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області.

Таким чином, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_4 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержані службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого їй службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди та кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержані службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого їй службового становища, за попередньою змовою групою осіб, вчиненого повторно, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.

11.09.2024 о 13 годині 21 хвилину, не території вищезазначеного полігону твердих побутових відходів, який розміщений в адміністративних межах села Руська Поляна Черкаського району Черкаської області на земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, робітника КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після безпосереднього отримання неправомірної вигоди від заявника ОСОБА_7 , за вказівкою ОСОБА_4 .

Також, 11.09.2024 о 13 годині 21 хвилину, затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_9 .

12.09.2024 ОСОБА_4 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: заявою про вчинене кримінальне правопорушення від ОСОБА_7 ; показаннями свідка ОСОБА_7 ; даними протоколів огляду, помітки та вручення грошових коштів з додатками; даними протоколів обшуку; даними протоколів проведення негласних слідчих (розшукових) дій, іншими матеріалами кримінального провадження.

Крім того, під час здійснення процесуального керівництва в кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023, за результатами огляду полігону для розміщення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів, який розташований за земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044 в адміністративних межах Руськополянської сільської ради, за межами населеного пункту, що перебуває на балансі та в розпорядженні КП «Черкаська служба Чистоти» Черкаської міської ради, виявлено та вилучено відходи, зовні схожі на люмінесцентні лампи та скляної вати (скловати), що є небезпечними для життя, здоров'я та довкілля відходами.

09.12.2024 за даним фактом Черкаською обласною прокуратурою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024250000000109, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.

Постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження за № 12023250000000364 та 42024250000000109, об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

Крім того встановлено, що ОСОБА_4 , відповідно до наказу від 29.03.2019 № 23-к, перебуваючи на посаді начальника полігону твердих побутових відходів комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог посадової інструкції начальника полігону ТПВ від 01.04.2019, здійснював неналежне керівництво діяльністю звалищем, не забезпечив експлуатацію полігону ТПВ у відповідності до нормативно-правових актів, які регламентують діяльність із захоронення твердих побутових відходів; безпосередньо не керував організацією добової карти, не забезпечив дотримання встановленої схеми вирівнювання; не контролював відповідність матеріалу, який призначений для захоронення, паспорту, узгодженому із СЕС; не проводив належної перевірки завантаженості транспортних засобів на відповідність обсягу ТПВ, який вказаний у шляховому листі, допускав захоронення відходів, в тому числі небезпечних відходів на території полігону, що призвело до виникнення 01.07.2024 пожежі на території полігону ТПВ площею 0,5 га внаслідок самозаймання речей та матеріалів, за результатами чого здійснено забруднення повітря шкідливими для довкілля речовинами, відходами, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля та завдало шкоди, обрахованої Державною екологічною інспекцією Центрального округу в розмірі 1 808 090,91 гривень.

30.07.2024 за даним фактом Черкаською окружною прокуратурою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024252010000089, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та в подальшому постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження за № 12023250000000364 та 42024252010000089, об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

Досудовим розслідуванням встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 на момент вчинення злочину обіймав і на теперішній час продовжує обіймати посаду начальника полігону твердих побутових відходів Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

Необхідність відсторонення від посади ОСОБА_4 начальника полігону твердих побутових відходів Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради викликана тим, що на теперішній час органом досудового розслідування не встановлено повне коло осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень, серед працівників Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та останній використовуючи свої службові повноваження може впливати на працівників полігону твердих побутових відходів Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , де ОСОБА_8 являється учасником вчинення кримінального правопорушення. Крім того, ОСОБА_4 використовуючи свої службові повноваження та з метою уникнення кримінальної відповідальності може як самостійно, так і шляхом надання вказівок підлеглим працівникам, складати завідомо підробні документи спрямовані на створення виправдувальних доказів, чим буде перешкоджати кримінальному провадженню.

Крім того, згідно з приміткою 1 ст. 45 КК України злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 відноситься до категорії корупційних. Злочин, передбачений ст. 368 КК України, відповідно до розділу ХVІІ Кримінального кодексу України, належить до злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.

Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом. Вказаний порядок визначено главою 14 КПК України.

27.09.2024 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 відсторонено підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до 11.11.2024, в межах досудового розслідування.

07.11.2024 постановою заступника керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_12 , строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023, продовжено до 12.12.2024.

11.11.2024 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_13 строк відсторонення від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжено до 11.12.2024, тобто в межах досудового розслідування.

06.12.2024 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023 продовжено до п'яти місяців, тобто до 12.02.2025.

11.12.2024 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_14 строк відсторонення від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,. продовжено до 08.02.2025.

05.02.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_14 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023 продовжено до шести місяців, тобто до 12.03.2025.

При цьому прокурор вказує, що необхідність продовження відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , викликана тим, що обіймаючи посаду підозрюваний може впливати на інших учасників кримінального провадження, а саме: охоронців полігону твердих побутових відходів ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_15 , з метою ухилення від кримінальної відповідальності, шляхом надання відповідних вказівок підлеглим працівникам, продовжувати свою злочинну діяльність.

Враховуючи викладене, прокурор просить продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.03.2025.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в ньому та додатні до нього докази. Додатково зазначив, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні не завершено, підозра у вчиненні ОСОБА_16 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України є досить обґрунтованою, зважаючи на зібрані органом досудового розслідування докази. Крім того, в ході досудового розслідування було встановлено вчинення інших кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239 та ч. 2 ст. 367 КК України, які об'єднано в одне провадження з даним кримінальним провадженням. На даний час триває проведення судово-інженерної експертизи, за результатами якої буде надано правову кваліфікацію діям підозрюваного та пред'явлено остаточну підозру. Наголошував, що саме перебування ОСОБА_4 на посаді начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради спонукало його до вчинення кримінально-протиправних дій, у вчиненні яких він підозрюється. Органом досудового розслідування ще не встановлено повне коло осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень. Також, ОСОБА_4 задля уникнення покарання може особисто чи через третіх осіб чинити тиск на інших учасників кримінальних правопорушень, у вчиненні яких він підозрюється, зокрема на працівників полігону, які є його підлеглими, з метою зміни наданих ними показів, чи відмови від дачі показів. На переконання сторони обвинувачення, задля досягнення дієвості досудового розслідування, необхідно продовжити строк відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.03.2025.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 заперечував проти задоволення клопотання прокурора вказуючи, що його підзахисний став жертвою провокації, саме ОСОБА_7 привіз відходи, які є небезпечними для довкілля. Зауважував, що ОСОБА_4 залишився без роботи, не отримує заробітну плату, тобто не має засобів для існування. Він не може впливати на свідків, оскільки досудове розслідування на стадії завершення, докази всі зібрані, тому ОСОБА_4 має право повернутись до виконання своїх службових обов'язків.

Підозрюваний ОСОБА_4 повністю підтримав позицію свого захисника.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши копії матеріалів, якими сторона обвинувачення обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до положень ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст.131 КПК України, відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Частиною 2 статті 155 КПК України закріплено вичерпний перелік вимог щодо змісту клопотання про відсторонення. Так, у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) посада, яку обіймає особа; 5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; 6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; 7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Частинами 1, 2 ст. 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відсторонення від посади можна визначити як тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Отже, законодавець пов'язує застосування такого заходу для запобігання негативних наслідків, які можуть виникнути у зв'язку із виконанням підозрюваною особою своїх функціональних обов'язків.

Частиною 2 ст.157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

За приписами ч. 1 ст. 158 КПК України, прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Судом встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування в об'єднаному кримінальному провадженні №12023250000000364 від 02.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 368 КК України.

Так, 02.10.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023250000000364 було внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, на підставі матеріалів оперативного підрозділу УСР в Черкаській області ДСР НП України за заявою голови громадської організації «Справедливість Черкащини» ОСОБА_6 про вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, до СУ ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали УСР в Черкаській області ДСР НП України про вчинення кримінального правопорушення, з матеріалів вбачається, що службова особа Ш. комунального підприємства на території Черкаської області вимагає неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів за вчинення дій, які відносяться до його компетенції.

За даним фактом СУ ГУНП в Черкаській області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024250000000289 від 05.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

05.08.2024 постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження № 12023250000000364 та № 12024250000000289 об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

11.09.2024 ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України та 12.09.2024 останньому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого їй службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди; та в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дії з використанням наданого їй службового становища, за попередньою змовою групою осіб, вчиненого повторно, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.

Крім того, під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023, за результатами огляду полігону для розміщення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів, який розташований за земельній ділянці з кадастровим номером 7124985200:01:001:0044 в адміністративних межах Руськополянської сільської ради, за межами населеного пункту, що перебуває на балансі та в розпорядженні КП «Черкаська служба Чистоти» Черкаської міської ради, виявлено та вилучено відходи, зовні схожі на люмінесцентні лампи та скляної вати (скловати), що є небезпечними для життя, здоров'я та довкілля відходами.

09.12.2024 за даним фактом Черкаською обласною прокуратурою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024250000000109, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.

Постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження за № 12023250000000364 та 42024250000000109, об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

Також органом досудового розслідування було встановлено, що ОСОБА_4 , відповідно до наказу від 29.03.2019 № 23-к, перебуваючи на посаді начальника полігону твердих побутових відходів комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог посадової інструкції начальника полігону ТПВ від 01.04.2019, здійснював неналежне керівництво діяльністю звалищем, не забезпечив експлуатацію полігону ТПВ у відповідності до нормативно-правових актів, які регламентують діяльність із захоронення твердих побутових відходів; безпосередньо не керував організацією добової карти, не забезпечив дотримання встановленої схеми вирівнювання; не контролював відповідність матеріалу, який призначений для захоронення, паспорту, узгодженому із СЕС; не проводив належної перевірки завантаженості транспортних засобів на відповідність обсягу ТПВ, який вказаний у шляховому листі, допускав захоронення відходів, в тому числі небезпечних відходів на території полігону, що призвело до виникнення 01.07.2024 пожежі на території полігону ТПВ площею 0,5 га внаслідок самозаймання речей та матеріалів, за результатами чого здійснено забруднення повітря шкідливими для довкілля речовинами, відходами, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля та завдало шкоди, обрахованої Державною екологічною інспекцією Центрального округу в розмірі 1 808 090,91 гривень.

30.07.2024 за даним фактом Черкаською окружною прокуратурою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024252010000089, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та в подальшому постановою прокурора Черкаської обласної прокуратури кримінальні провадження за № 12023250000000364 та 42024252010000089, об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12023250000000364.

На даний час, органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке згідно положень ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, оскільки санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м.Черкаси від 13.09.2024 (справа №711/7148/24) відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 днів, тобто до 09.11.2024 включно, з визначенням альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 121 120 грн., а також покладено на підозрюваного процесуальні обов'язки, а саме:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом,

- не відлучатися за межі м. Черкаси без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- утримуватися від спілкування, у будь-якій формі (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв'язку чи через мережу Інтернет) зі свідками у даному кримінальному провадженні, зокрема працівниками КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, крім випадків необхідності такого спілкування безпосередньо в ході проведення слідчих чи процесуальних дій за їх участі та участі ОСОБА_4 у присутності слідчого чи прокурора;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України.

У зв'язку із внесенням застави, підозрюваного ОСОБА_4 було звільнено з-під варти.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.09.2024 (справа №711/7414/24) ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника полігону твердих побутових відходів К) П «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до 11.11.2024, в межах досудового розслідування.

07.11.2024 постановою заступника керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_12 , строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023, продовжено до 12.12.2024.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.11.2024 строк відсторонення від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 11.12.2024, тобто в межах досудового розслідування.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06.12.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023 продовжено до п'яти місяців, тобто до 12.02.2025.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.12.2024 строк відсторонення від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підозрюваного ОСОБА_4 продовжено до 08.02.2025.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.02.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000364 від 02.10.2023 продовжено до шести місяців, тобто до 12.03.2025..

Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема, заявою про вчинене кримінальне правопорушення від ОСОБА_7 ; показаннями свідка ОСОБА_7 ; даними протоколів огляду, помітки та вручення грошових коштів з додатками; даними протоколів обшуку; даними протоколів проведення негласних слідчих (розшукових) дій, іншими матеріалами кримінального провадження.

Надаючи оцінку обґрунтованості підозри, варто звернути увагу, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини термін «обґрунтована підозра» у скоєнні кримінального правопорушення передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити злочин. При цьому, тлумачення поняття «обґрунтованості» залежить від усіх обставин справи (рішення від 22.10.1997 у справі «Ердагоз проти Туреччини», № 21890/93, § 51; рішення від 30.08.1990 у справі «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства», серія A № 182, § 32).

На думку слідчого судді, наведені в клопотанні обставини в сукупності та додані до нього матеріали кримінального провадження, якими обґрунтовані доводи клопотання, дають підстави вважати, що підозра у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України є обґрунтованою. При цьому слідчий суддя враховує усталену практику ЄСПЛ (наприклад, пункт 32 рішення у справі Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom від 30.08.1990 (заяви № 12244/86, 12245/86; 12383/86), згідно якої термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (пункт 175 рішення ЄСПЛ від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (заява № 42310/04).

Разом з тим, слід наголосити, що слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження.

Крім того, правильність кваліфікації дій підозрюваної особи, так само як і наявність чи відсутність в її діях складу злочину вирішуються виключно вироком суду та не підлягають вирішенню на досудовому провадженні.

Згідно наказу директора Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради від 29.03.2019 № 23-к встановлено, що ОСОБА_4 переведено на посаду начальника полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради з 01 квітня 2019 року.

Згідно примітки до статті 364 КК України, - службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.

В розумінні ч. 3 ст. 18 КК України відповідно до наданих ОСОБА_4 повноважень, він є службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто на час подій та обставин кримінальних правопорушень, які йому інкримінуються органом досудового розслідування, останній міг бути суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.

Згідно з приміткою 1 ст. 45 КК України злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 відносяться до категорії корупційних. Злочин, передбачений ст. 368 КК України, відповідно до розділу ХVІІ Кримінального кодексу України, належить до злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.

Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При цьому, виходячи з аналізу норми ч. 1 ст. 157 КПК України, вживання сурядного розділового сполучника «або» для з'єднання однорідних членів речення створює альтернативний перелік і якщо такий перелік перераховує умови для настання певного правового наслідку, то наслідок настає за наявності хоча б однієї з перерахованих умов.

Слідчий суддя не буде акцентувати увагу на тому, чи існують докази того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, про які також вказавав прокурор у кримінальному провадженні. Оцінку цих ризиків слідчий суддя проведе з точки зору доказів, які підтверджують, що підозрюваний має реальну можливість здійснити відповідні дії на шкоду інтересам кримінального провадження.

Так, інкриміновані підозрюваному тяжкі корупційні кримінальні правопорушення вчинено ним безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним тяжких корупційних злочинів, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, останній зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.

Крім того слід враховувати, що в ході досудового розслідування даного кримінального провадження, органом досудового розслідування було виявлено факти вчинення інших кримінальних правопорушень та на даний час слідством перевіряється можлива причетність ОСОБА_4 до їх вчинення.

Також, з урахуванням фіксування вчинення нових кримінальних правопорушень, органом досудового розслідування встановлюється повне коло осіб, причетних до їх вчинення, в тому числі і серед працівників полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

Посада, яку обіймає ОСОБА_4 , надає йому можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можливість як самостійно, так і шляхом надання відповідних вказівок підлеглим працівникам, приховати чи скласти завідомо неправдиві документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення злочинів, а також можливість впливати на свідків, а саме працівників полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, з метою зміни ними своїх показів або відмови від дачі показів та уникнення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на вищевказаній посаді, зможе негативно вплинути на подальший хід досудового розслідування кримінального провадження, зокрема останній може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом використання своїх повноважень, зокрема впливати на свідків, а саме працівників полігону ТПВ Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, які є його підлеглими.

Тобто обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.

Сторона обвинувачення довела, що не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Вимоги прокурора мають обґрунтовану правову підставу. Також слідчий суддя не вбачає негативних наслідків відсторонення підозрюваної від посади для інших осіб. При цьому відсторонення від посади ще не є звільненням з посади.

Слід також зазначити, що доводи, на які посилається сторона захисту під час вирішення цього клопотання, не є тими, які унеможливлюють застосування до підозрюваного такого заходу забезпечення кримінального провадження, а сімейний та фінансовий стан підозрюваного не нівелюють існуючі ризики у кримінальному провадженні, оскільки не надають впевненості та гарантій у недопущені вчинення останнім протиправних дій, при реальній можливості їх здійснити, маючи повноважень за посадою.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним тяжких злочинних корупційних діянь, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.03.2025.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 110, 131, 132, 154, 156-158, 309, 369-372, 395 КПК України слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №12023250000000364 від 02.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 367 КК України, про продовження строку забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - задовольнити.

Продовжити строк відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, від посади начальника полігону твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.03.2025.

Копію ухвали вручити підозрюваному, його захиснику, прокурору, а також направити до КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, юридична та фактична адреса: м. Черкаси, вул. Чайковського, 117.

Ухвала підлягає до негайного виконання, але може бути оскаржена безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1