Справа № 697/833/23
Провадження № 1-кп/697/36/2025
10.02.2025 м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретарів с/з - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
прокурорів - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинуваченого - ОСОБА_7 ,
захисника - ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Канів Черкаської області матеріали кримінального провадження за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Хорошки Лубенського району Полтавської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, з вищою освітою, учасника бойових дій, раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 246, ч.3 ст.365 КК України-
Відповідно до обвинувального акту ОСОБА_7 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України - незаконній порубці дерев на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки державним інтересам, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 365 КК України - перевищення службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Так, відповідно до обвинувального акту досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням керівника Державного управління справами № 116-к від 16.04.2014 ОСОБА_7 призначено на посаду директора Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» (далі - ДО «ЛГ «Білоозерське»).
Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_7 , в силу Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» є працівником правоохоронного органу.
У відповідності до ч.3 ст. 18 КК України з моменту призначення на вказану посаду, ОСОБА_7 є службовою особою правоохоронного органу, який постійно здійснює функції представника влади.
Згідно із Положенням про Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське», затвердженим Розпорядженням ДУС № 205 від 23.08.2017, основною метою ДО «ЛГ «Білоозерське» є, зокрема: забезпечення підвищення охорони лісів, збереження території природно-заповідного фонду, охорона, захист, раціональне використання та відтворення об'єктів рослинного і тваринного світу.
ДО «ЛГ «Білоозерське» може отримувати в установленому порядку дозволи на спеціальне використання лісових ресурсів.
ДО «ЛГ «Білоозерське» зобов'язана дотримуватися порядку спеціального використання деревних та інших ресурсів лісу, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів способами, які б забезпечували збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів.
Керівництво ДО «ЛГ «Білоозерське» здійснюється її директором, який несе персональну відповідальність за виконання покладених на організацію завдань і функцій, а також за виконання своїх службових обов'язків. Окрім повноважень, передбачених у даному Положенні, директор здійснює інші, відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 90 Лісового кодексу України, основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
П.4 Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976 передбачено, що основними завданнями держлісоохорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.
Відповідно до ст.7 Лісового кодексу України вбачається, що ліси, які знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ч.1 та 5 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом- лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Згідно ст.105 Лісового кодексу України особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
У зв'язку з цим, законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Згідно ст. 100 Лісового кодексу України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до абз. 3 п.5 «Санітарних правил у лісах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555, заходи з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», інших актів законодавства щодо збереження пралісів із старовікових насаджень та цих Правил.
У відповідності до абз.2 п.13 «Санітарних правил у лісах України», у межах природно-заповідного фонду вибіркові санітарні рубки призначаються за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 20 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюється з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
До складу території національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.
Ст.60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Відповідно до ч.3, 4 ст.9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
П.2, 3 Розд. І Інструкції про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27, передбачено, що ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (далі - ліміти) затверджуються Міндовкілля. Ліміти визначають обсяги використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Відповідно до п. 2 та 3 Порядку видача спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства ( далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки. Відповідно до п.8 вказаного Порядку лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.
Так, Національний природний парк «Білоозерський» (далі - НПП «Білоозерський») створений 11.12.2009 згідно з Указом Президента України ОСОБА_9 № 1048/2009 від 11.12.2009. До території НПП «Білоозерський» погоджено в установленому порядку включення 7014,44 га земель державної власності, які вилучаються у ДО «ЛГ «Білоозерське» і надаються національному природному парку в постійне користування.
НПП «Білоозерський» входить до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
НПП «Білоозерський» був утворений на території колишніх Переяслав - Хмельницького району Київської області та Канівського району Черкаської області, на даний час функціонує в межах Бориспільського району Київської області та Черкаського району Черкаської області.
НПП «Білоозерський» межує із с. Хоцьки Бориспільського району Київської області з півночі, с. Світанок Бориспільського району Київської області та с. Озерище Черкаського району Черкаської області зі сходу, с. Ліпляве Черкаського району Черкаської області з півдня.
НПП «Білоозерський» розташований в межах земельних ділянок ділянок з кадастровими номерами №№ 7122083900:01: 001:1900, 7122085600:01:001:0214. Вказані земельні ділянки згідно з державними актами серії ЯЯ № 348693, серії ЯЯ № 348694 перебувають на праві постійного користування у ДО «ЛГ «Білоозерське».
У відповідності до Указу Президента України № 1048/2009, Кабінету Міністрів України та Державному управлінню справами доручалось вирішити у шестимісячний строк у встановленому порядку питання щодо реорганізації Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в Національний природний парк «Білоозерський» та затвердити відповідну документацію, однак вказані дії було виконано лише 28.12.2021.
Згідно із п.6-2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, у разі зміни постійного користувача чи власника лісів, ведення лісового господарства може здійснюватися на основі розроблених для попереднього постійного лісокористувача чи власника лісів матеріалів лісовпорядкування, поділу лісів на категорії, виділення особливо захисних лісових ділянок, розрахункових лісосік до завершення строку їх дії.
Ч.5 ст. 12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти.
З урахуванням викладеного, земельні ділянки №№ 7122083900:01:001:1900, 7122085600:01:001:0214 станом на момент вчинення кримінального правопорушення перебували в НПП «Білоозерський» на праві постійного користування, а ДО «ЛГ «Білоозерське» є організацією, у віданні якої перебували території природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський».
Фактично з 11.12.2009 по 28.12.2021 ДО «ЛГ «Білоозерське» знаходилось і здійснювало господарську діяльність на території НПП «Білоозерський», а тому її службові особи повинні були дотримуватися природоохоронного законодавства України та розробляти усі документи лісовпорядкування відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Однак, ОСОБА_7 , будучи директором ДО «ЛГ «Білоозерське», діючи в порушення зазначених вище нормативно-правових актів та всупереч Положенню про Державну організації «Лісове господарство «Білоозерське», усвідомлюючи протиправность своїх дій, передбачаючи суспільну небезпечність та наслідки, спричинені перевищенням ним службових повноважень при видачі лісорубних квитків із завищеними обсягами деревини, що відводилась у рубку на території національного природного парку, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
04.10.2021 ОСОБА_7 склав та підписав ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік. Землекористувачем зазначено ДО «ЛГ «Білоозерське». Того ж дня вказаний ліміт було затверджено Заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів ОСОБА_10 .
Даним лімітом було передбачено вибіркові санітарні рубки, в тому числі в Урочищі «Ліплявська дача» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4 - 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних. Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних.
Наступного дня, 05.10.2021 ОСОБА_7 звернувся до Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації із заявою про видачу дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення для вибіркових санітарних рубок та поліпшення санітарного стану лісів на загальний обсяг використання 5044 метрів кубічних, що відповідає ліміту № 176/2021 від 04.10.2021.
26.10.2021 Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації видано дозвіл № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду державного значення, яким дозволено вибіркові санітарні рубки в Урочищі «Ліплявська дача» НПП «Білоозерський» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4- 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних. Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних, що аналогічного ліміту № 176/2021 від 04.10.2021.
Незважаючи на це, ОСОБА_7 , діючи протиправно за заздалегідь розробленим злочинним планом, всупереч Лісовому кодексу України, Законам України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», маючи на меті збільшення прибутків ввіреної йому організації від реалізації зрубаної деревини, 04.11.2021 у робочий час, знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 40 метрів кубічних дерев у кварталі 66 виділі 4 (при встановленому ліміті у 25 метрів кубічних), 234 метри кубічних дерев у кварталі 118 виділі 2 (при встановленому ліміті у 118 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 05.11.2021 у робочий час ОСОБА_7 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 164 метри кубічних дерев у кварталі 66 виділі 9 (при встановленому ліміті у 90 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 23.11.2021 у робочий час ОСОБА_7 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 126 метрів кубічних дерев у кварталі 118 виділі 3 (при встановленому ліміті у 35 метрів кубічних), а також 28 метрів кубічних дерев у кварталі 118 виділі 4 (при встановленому ліміті у 10 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
На підставі зазначених лісорубних квитків на території НПП «Білоозерський» у 2021 році проведено рубку сухостійних дерев породи сосна у об'ємах, що були зазначені у лісорубних квитках, тобто із перевищенням ліміту № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку “Білоозерський» та без дотримання дозволу № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Внаслідок видання ОСОБА_7 лісорубних квитків серії КИ ЛРК № 007940, КИ ЛРК № 007942, КИ ЛРК № 007947, під час вибіркових санітарних рубок у НПП «Білоозерський», згідно висновку інженерно-екологічної експертизи від 25.01.2023 № 0012, було перевищено обсяги деревини, які дозволялось зрубати, а саме:
у кварталі 66 виділі 4 - перевищено на 11,93 метрів кубічних;
у кварталі 66 виділі 9 - перевищено на 29,68 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 2 - перевищено на 59,72 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 3 - перевищено на 67,14 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 4 - перевищено на 14,61 метрів кубічних.
Таким чином, ОСОБА_7 , діючи умисно, в порушення вимог Положення про ДО «ЛГ «Білоозерське», Санітарних правил в лісах України, Лісового кодексу України, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», вчиняючи дії, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, незаконно видав лісорубні квитки серії КИ ЛРК № 007940, серії КИ ЛРК № 007942, серії КИ ЛРК № 007947, що призвело до незаконної порубки дерев природно-заповідного фонду, у зв'язку з чим державі заподіяну шкоду на суму 1 646 859 грн (один мільйон шістсот сорок шість тисяч вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень 00 копійок), що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками державі у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням керівника Державного управління справами № 116-к від 16.04.2014 ОСОБА_7 призначено на посаду директора Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» (далі- ДО «ЛГ «Білоозерське»).
Згідно із Положенням про Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське», затвердженим Розпорядженням ДУС № 205 від 23.08.2017, основною метою ДО «ЛГ Білоозерське» є, зокрема: забезпечення підвищення охорони лісів, збереження території природно-заповідного фонду, охорона, захист, раціональне використання та відтворення об'єктів рослинного і тваринного світу.
ДО «ЛГ «Білоозерське» може отримувати в установленому порядку дозволи на спеціальне використання лісових ресурсів.
ДО «ЛГ «Білоозерське» зобов'язана дотримуватися порядку спеціального використання деревних та інших ресурсів лісу, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів способами, які б забезпечували збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів.
Керівництво ДО «ЛГ «Білоозерське» здійснюється її директором, який несе персональну відповідальність за виконання покладених на організацію завдань і функцій, а також за виконання своїх службових обов'язків. Окрім повноважень, передбачених у даному Положенні, директор здійснює інші, відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 90 Лісового кодексу України, основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
П. 4 Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976 передбачено, що основними завданнями держлісоохорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.
Відповідно до ст.7 Лісового кодексу України вбачається, що ліси, які знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ч.1 та 5 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Згідно ст.105 Лісового кодексу України особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушені порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
У зв'язку з цим, законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Згідно ст.100 Лісового кодексу України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до абз. 3 п.5 «Санітарних правил у лісах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555, заходи з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», інших актів законодавства щодо збереження пралісів із старовікових насаджень та цих Правил.
У відповідності до абз.2 п.13 «Санітарних правил у лісах України», у межах природно-заповідного фонду вибіркові санітарні рубки призначаються за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 20 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюється з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.
Ст.60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Відповідно до ч.3, 4 ст.9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
П.2, 3 Розд. І Інструкції про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27, передбачено, що ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (далі - ліміти) затверджуються Міндовкілля. Ліміти визначають обсяги використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Відповідно до п. 2 та 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої встановленому порядку розрахункової лісосіки. Відповідно до п.8 вказаного Порядку лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.
Так, Національний природний парк «Білоозерський» (далі - НПП « Білоозерський») створений 11.12.2009 згідно з Указом Президента України ОСОБА_9 № 1048/2009 від 11.12.2009, До території НПП «Білоозерський» погоджено в установленому порядку включення 7014,44 га земель державної власності, які вилучаються у ДО «ЛГ «Білоозерське» і надаються національному природному парку в постійне користування.
НПП «Білоозерський» входить до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
НПП «Білоозерський» був утворений на території колишніх Переяслав- Хмельницького району Київської області та Канівського району Черкаської області, на даний час функціонує в межах Бориспільського району Київської області та Черкаського району Черкаської області.
НПП «Білоозерський» межує із с. Хоцьки Бориспільського району Київської області з півночі, с. Світанок Бориспільського району Київської області та с. Озерище Черкаського району Черкаської області зі сходу, с. Ліпляве Черкаського району Черкаської області з півдня.
НПП «Білоозерський» розташований в межах земельних ділянок ділянок з кадастровими номерами №№ 7122083900:01:001:1900, 7122085600:01:001:0214. Вказані земельні ділянки згідно з державними актами серії ЯЯ № 348693, серії ЯЯ № 348694 перебувають на праві постійного користування у ДО «ЛГ «Білоозерське».
У відповідності до Указу Президента України № 1048/2009, Кабінету Міністрів України та Державному управлінню справами доручалось вирішити у шестимісячний строк у встановленому порядку питання щодо реорганізації Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в Національний природний парк «Білоозерський» та затвердити відповідно документацію, однак вказані дії було виконано лише 28.12.2021.
Згідно із п.6-2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, у разі зміни постійного користувача чи власника лісів, ведення лісового господарства може здійснюватися на основі розроблених для попереднього постійного лісу користувача чи власника лісів матеріалів лісовпорядкування, поділу лісів на категорії, виділення особливо захисних лісових ділянок, розрахункових лісосік до завершення строку їх дії.
Ч.5 ст. 12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти.
З урахуванням викладеного, земельні ділянки №№ 7122083900:01:001:1900, 7122085600:01:001:0214 станом на момент вчинення кримінального правопорушення перебували в НПП «Білоозерський» на праві постійного користування, а ДО «ЛГ «Білоозерське» є організацією, у віданні якої перебували території природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський».
Фактично з 11.12.2009 по 28.12.2021 ДО «ЛГ «Білоозерське» знаходилось і здійснювало господарську діяльність на території НПП «Білоозерський», а тому її службові особи повинні були дотримуватися природоохоронного законодавства України та розробляти усі документи лісовпорядкування відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Однак, ОСОБА_7 , будучи директором ДО «ЛГ «Білоозерське», діючи в порушення зазначених вище нормативно-правових актів та всупереч Положенню про Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське», усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи суспільну небезпечність та наслідки, спричинені незаконною порубкою дерев на території національного природного парку, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
04.10.2021 ОСОБА_7 склав та підписав ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік. Землекористувачем зазначено ДО «ЛГ «Білоозерське». Того ж дня вказаний ліміт було затверджено Заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів ОСОБА_10 .
Даним лімітом було передбачено вибіркові санітарні рубки, в тому числі в Урочищі «Ліплявська дача» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4 - 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних. Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних.
Наступного дня, 05.10.2021 ОСОБА_7 звернувся до Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації із заявою про видачу дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення для вибіркових санітарних рубок та поліпшення санітарного стану лісів на загальний обсяг використання 5044 метрів кубічних, що відповідає ліміту № 176/2021 від 04.10.2021.
26.10.2021 Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації видано дозвіл № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду державного значення, яким дозволено вибіркові санітарні рубки в Урочищі «Ліплявська дача» НПП «Білоозерський» із такими обсягами використання: у кварталі 66 виділі 4 - 25 метрів кубічних; у кварталі 66 виділі 9 - 90 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 2 - 118 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 3 - 35 метрів кубічних; у кварталі 118 виділі 4 - 10 метрів кубічних.Загальний обсяг використання в межах Урочища «Ліплявська дача» - 5044 метрів кубічних, що аналогічного ліміту № 176/2021 від .04.10.2021.
Незважаючи на це, ОСОБА_7 , діючи протиправно та за заздалегідь розробленим злочинним планом, всупереч Лісовому кодексу України, Законам України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», маючи на меті збільшення прибутків ввіреної йому організації від реалізації зрубаної деревини, 04.11.2021 у робочий час, знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/ 2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 40 метрів кубічних дерев у кварталі 66 виділі 4 (при встановленому ліміті у 25 метрів кубічних), 234 метри кубічних дерев у кварталі 118 виділі 2 (при встановленому ліміті у 118 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 05.11.2021 у робочий час ОСОБА_7 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/ 2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 164 метри кубічних дерев у кварталі 66 виділі 9 (при встановленому ліміті у 90 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
Окрім цього, аналогічним способом, 23.11.2021 у робочий час ОСОБА_7 , знаходячись у приміщенні ДО «ЛГ «Білоозерське» за адресою: Київська область. Бориспільський район, с. Хоцьки, вул. Лісова, 1, достовірно знаючи про затверджений ліміт № 176/ 2021 від 04.10.2021 та дозвіл № 01 від 26.10.2021, видав лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, у якому було незаконно зазначено, що у вибіркову санітарну рубку відводяться 126 метрів кубічних дерев у кварталі118 виділі 3 (при встановленому ліміті у 35 метрів кубічних), а також 28 метрів кубічних дерев у кварталі 118 виділі 4 (при встановленому ліміті у 10 метрів кубічних), чим надав дозвіл на проведення рубки у такому об'ємі.
З метою реалізації умислу на незаконну порубку дерев на території Національного природного парку «Білоозерький» директор ДО «ЛГ «Білоозерське» ОСОБА_7 організував зазначену порубку шляхом залучення інших осіб, запевнивши їх у тому, що в нього маються документина правомірність проведення цих робіт.
На підставі зазначених лісорубних квитків на території НПП «Білоозерський» у 2021 році проведено рубку сухостійних дерев породи сосна у об'ємах, що були зазначені у лісорубних квитках, тобто із перевищенням ліміту № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» та без дотримання дозволу № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Внаслідок видання ОСОБА_7 лісорубних квитків серії КИ ЛРК № 007940, КИ ЛРК № 007942, КИ ЛРК № 007947, під час вибіркових санітарних рубок у НПП «Білоозерський», згідно висновку інженерно-екологічної експертизи від 25.01.2023 № 0012, було перевищено обсяги деревини, які дозволялось зрубати, а саме:
у кварталі 66 виділі 4 - перевищено на 11,93 метрів кубічних;
у кварталі 66 виділі 9 - перевищено на 29,68 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 2 - перевищено на 59,72 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 3 - перевищено на 67,14 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 4 - перевищено на 14,61 метрів кубічних.
Таким чином, ОСОБА_7 , діючи умисно, в порушення вимог Положення про ДО «ЛГ «Білоозерське», Санітарних правил в лісах України, Лісового кодексу України, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», видавши лісорубні квитки серії КИ ЛРК № 007940, КИ ЛРК № 007942, КИ ЛРК № 007947, вчинив дії, які призвели до незаконної порубки дерев природно-заповідного фонду, у зв'язку з чим державі заподіяну шкоду на суму 1 646 859 грн (один мільйон шістсот сорок шість тисяч вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень 00 копійок), що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками державі у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів. Дії ОСОБА_7 органом досудового слідства кваліфіковані за частиною 4 ст. 246 КК України як незаконна порубка дерев на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки державним інтересам, а також за ч.3 ст. 365 КК України - як перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_7 винуватим у інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.4 ст.246, ч.3 ст. 365 КК України, себе не визнав, пояснив, що працював з 01.02.2008 року в ДО «ЛГ «Білоозерське» заступником директора, а з 2014 року є його директором. Обвинувачення є надуманим, а в обвинувальному акті викладено суб'єктивне тлумачення норм законодавства. Кримінальне провадження розпочалося із акту від 08.12.2021, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державної організації « Лісове господарство «Білоозерське», з результатами якого він, ОСОБА_7 , не погоджувався. На той час це підприємство працювало за кодом КВЕД 02.40 - надання допоміжних послуг у лісовому господарстві, що не відноситься до робіт у національному природному парку. Також відповідно до ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Президент України лише приймає рішення про створення Національного природного парку, але організація і оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами. Президент України лише прийняв рішення про передачу земельних ділянок Лісового господарства «Білоозерське» до Національного природного парку «Білоозерський» відповідно до закону. Порядок відведення земельних ділянок відповідно до цієї статті визначається Земельним кодексом України. Проте, в матеріалах кримінального провадження відсутні докази перебування земельних ділянок з відповідними кадастровими номерами у Національному природному парку «Білоозерський». Натомість земельні ділянки знаходяться в постійному користуванні Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», а їх цільове призначення - для ведення лісового господарства, а не природно-заповідного фонду. Президент України своїм Указом розпорядився створити національний природний парк на території державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», доручивши Кабінету Міністрів України, Державному управлінню справами в шестимісячний строк провести реорганізацію Лісового господарства «Білоозерське» в Національний природний парк. Проте Національний природний парк «Білоозерський» був створений лише 28.12.2021. Положення про Національний природний парк «Білоозерський» було затверджене в січні 2021 року. До ч.4 ст. 87 ЦК України юридична особа вважається створеною після її державної реєстрації. Сторона обвинувачення не надала жодного доказу про те, що земельні ділянки були вилучені з ДО « Лісове господарство «Білоозерське», передані та перебувають в постійному користуванні Національного природного парку «Білоозерський». Його звернення щодо зміни цільового призначення земельних ділянок з ведення лісового господарства на природно-заповідний фонд не розглянуто, цільове призначення не змінено. Проект організації територій національного природного парку «Білоозерський» затверджений лише у серпні 2022 році. Станом на 2021 рік центральним виконавчим органом на створення Національного природного парку «Білоозерський» кошти не було виділено. Він, ОСОБА_7 не мав права робити будь-які дії щодо реорганізації цих суб'єктів самостійно без розпорядження керівника Державного управління справами. Доцільність реорганізації Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» у Національний природний парк була визначена на кінець 2021 року, оскільки лісове господарство мало закінчити господарську діяльність та мати фінансову складову для проведення реорганізації. З такою доцільністю погодилось у Державне управління справами, тому розпорядженням керівника Державного управління справами було внесено зміни до розпорядження від січня 2021 «Про створення Національного природного парку «Білоозерське» та вирішено провести реорганізацію до 31.12.2021, що й було виконано ним, ОСОБА_7 28.12.2021 був підписаний передавальний акт прав та обов'язків ДО «ЛГ «Білоозерське» до НПП «Білоозерський».
Національний природний парк та лісове господарство є державною і не прибутковою організацією, тому звинувачення його у вчиненні правопорушення з метою збільшення прибутків такої організації є безпідставним. Також його обвинувачують у вчиненні злочину як посадової особи правоохоронного органу і інкримінують недотримання п.4 Положення про державну лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів. Проте у відповідності до п. 5 цього Положення до посадових осіб держлісоохорони належать посадові особи Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, згідно з додатком. Державна організація «Лісове господарство» у постійному користуванні або власності якої перебувають ліси,належить до сфери управління Державного управління справами.У цій організації немає державної лісової охорони, тобто він, ОСОБА_7 , не відноситься до посадових осіб лісової охорони. Відповідно до п. 4.4. Положення про ДО «ЛГ «Білоозерське» лісове господарство здійснює використання та відтворення лісових ресурсів. Правила ведення лісового господарства передбачають обов'язок заготівлі деревини на підставі обстежень, що проводяться лісовпорядними службами та відповідними працівниками лісогосподарського підприємства. Працівниками ДО «ЛГ «Білоозерське» було виявлено ознаки погіршення стану лісів, зроблено повідомлення про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень. 17.11.2020 було зазначено площа пошкодження та окомірно обсяг пошкодженої деревини - сухостійної деревини в межах Урочища «Ліплявська дача» Черкаської області. Також на виконання Санітарних правил у лісах України запрошена лісопатологічна служба та було оглянуто разом із працівниками ділянки, де виявлено погіршення санітарного стану лісу. За результатами такого обстеження лісопотолог надав висновок щодо необхідності здійснення лісозахисних чи інших засобів поліпшення санітарного стану лісів за результатами огляду санітарного стану лісової ділянки від 13.01.2021. Разом була визначена площа -202,9 га та орієнтований запас деревини, що підлягає виробуванню - в кубічних метрах на 1 гектар, категорія категорія захищеності лісів - 3 (захисні ліси -лісовий ресурс, а не природно-заповідні ліси). Проведене патологічне обстеження виявило, що ці ділянки мають ще й значний рівень ураження: з'явилося значна кількість всихаючих дерев, причина цього негативні чинники - посуха, зниження рівня грунтових вод, інше, зростання чисельності стовбурових шкідників, через їх поширення значно погіршився патологічний стан лісів та їх деградацію. Для поліпшення санітарного та лісопатологічного стану насаджень в ДО ЛГ «Білоозерське» необхідно провести оздоровчі заходи - вибіркової санітарної рубки на площі 202,9 га. Відбір дерев провести у 2021 році відповідно до п. 6, 12, 14 17, 23, 26 Санітарних правил у лісах Україні та ст. 33 «Про тваринний світ, згідно з якими рубки до термін тиші (15 червня) проводити не можна. Санітарна вирубка не могла знизити повноту лісових насаджень, оскільки частина сухостоїв залишається для того, щоб екосистема жила. Інші сухостійні дерева, виділені в рубку, наносили шкоду іншим насадженням. Він, ОСОБА_7 , також звертася до наукового інституту лісового та садово-паркового господарства, працівник якого теж обстежив ці ліси. Як осередок потерційної захаращеності, виявлені сухостійні, вітровальні нахилені, буроломні та аварійні дерева. Санітарна рубка необхідна була для утримання належного санітарного стану лісів. Після цього складено перелік заходів щодо поліпшення санітарного стану лісів, яку підписує лісозахисна організація та управління лісового та мисливського господарства. Після цього провено відведення деревостанів, які підлягають виробуванню працівниками, які номерують дерева з діаметром стовбура 24 і більше. Дерева із меншим діаметром стовбура заносяться до перелікової відомості. Дані цієї відомості внесені до програми та розраховано кількість ліквідної деревини ( категорії - дров'яна (промислового і непромислового використання), ліквідної( А.Б,С) не виявлено. На підставі цього видано лісорубний квиток. Санітарну вирубку проведено за тендерною процедурою, якій здійснено відпуск деревини. За кількістю вирубаних дерев-пеньків, які клеймовані та нумеровані, сплачені податки за лісокористування. При перевірці ДБР також підтвердили, що свіжозрубаних пеньків немає і кількість зрубаних дерев не розходиться із документацією. З 2014 до 2021 ДО «ЛГ «Білоозерське» не зверталося до Управління екології та природних ресурсів обдержадміністрації, до Міністерства захисту довкілля за погодженням переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів та за лімітами на спеціальне природокористування. У 2021 обласне управління лісового господарства у Черкаській області, які здійснюють обстеження і підписують перелік заходів санітарного стану лісів, відмовилось підписувати такий перелік заходів без погодження із Державною екологічною інспекцією, посилаючись на Указ Президента 2009 року щодо створення Національного природного парку. Необхідність вирубки дерев у 2021 році було зумовлене незадовільним санітарним станом та виконанням кошторису для забезпечення господарської діяльності ДО «ЛГ «Білоозерське», тому він погодився на таку процедуру, звернувся до науково-технічної ради Канівського природного заповідника для наукового обґрунтування спеціального використання природних ресурсів, хоча доводив, що це не законно, оскільки ДО «ЛГ «Білоозерське» не відноситься до природно-заповідного фонду. Вимоги служб про погодження із екологічною інспекцією плану заходів санітарної вирубки лісу до суду не оскаржував, оскільки це займає багато часу, а господарську діяльність ДО «ЛГ «Білоозерське» необхідно проводити та створити НПП «Білоозерський», процес створення якого відбувався протягом всього 2021 року, адже було 3 розпорядження уповноваженого з державного управління справами та визначено строк створення Національного природного парку до 31.12.2021. Доцільність його створення погоджено саме в кінці року, щоб завешити фінансовий рік, створити спеціальний фонд для фінансування створення НПП «Білоозерське», оскільки для нього необхідно створити своє лісовпорядкування. Створення національного природного парку серед року призвела б до зупинки діяльності цієї організації. Також необхідно було визначити режим територій національного природного парку, його функціональне зонування на заповідну, стаціонарно-рекреаційна, регульовано-рекреаційна, господарська.
На протязі 2021 року була невизначеність щодо створення національного природного парку, строків проведення реорганізація ДО «ЛГ «Білоозерське». Перелік заходів санітарного стану лісів, з якого об'єм деревини було перенесено в ліміт по певній ділянці, містив лише орієнтовну величину та не відповідав відомостям по санітарному стану лісів,проте законодавець не предбачив вказівку орієнтовних обмірів у лімітах. Він дотримався лімітів і дозволу спеціального використання, оскільки в них містилися об'єми в межах національного природного парку. Загальний ліміт не перевищено. Всі відведені дерева були виключно пошкоджені, сухостійні, буреломні, в незадовільному стані. Жодної ділової деревини не було зрубано, вирубка проведена лише для поліпшення санітарного стану.Для національного природного парку не може застосовуватися лісовпорядкування лісового господарства 2006 року, оскільки така діяльність не може відноситись до діяльності національного природного парку, тому посилання на цей вид діяльності в національному природному парку безпідставне. Також в національному природному парку не може бути 3 і 4 категорії лісів, як визначено лісовпорядкуванням 2006 році. А лише 1 категорія лісів (природоохоронні, науково-дослідницькі, культурно-освітні ліси, рекреаційно-оздоровчі ліси), також мають бути виставлені в натурі межові знаки, відведені земельні ділянки. Перелік заходів санітарного стану лісів, з якого перенесено обсяги деревини до ліміту, містить лише 3 категорію лісів. Проект організації території Національного природного парку «Білоозерський», де вказані межі парку,зонування, створений лише 02.08.2022. Станом на 2021 функціонального зонування не було.Земельні ділянки перебували у 2021 році у постійному користуванні саме для ДО «ЛГ «Білоозерське» для ведення лісового господарства. Оскільки до 28.12.2021 такої юридичної особи НПП «Білоозерський» не існувало, статусу природного -заповідного фонду території ДО «ЛГ «Білоозерське» не мали. Земельні питання регулюються не Указом Президента України, а ч.4 ст. 53 «Про природно-заповідний фонд України». Немає жодного документа про те, що земельні ділянки перебували у постійному користуванні НПП «Білоозерський» та що у віданні ДО «ЛГ «Білоозерське» перебували території природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський, оскільки такого на 2021 не існувало. Жодних зв'язків між ДО ЛГ «Білоозерське» та НПП «Білоозерське» не існувало, оскільки такої організації створено не було. Проект організації територій, лісовпорядкування, Положення про науково-технічну раду були розроблені у 2022 році. Посилання на п. 6-2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України також є безпідставним, оскільки у 2021 році не відбулося зміни постійного користувача лісових ділянок і доказів про це не надано. Крім того, у організаціях, де не створюються спеціальні адміністрації має бути охоронне зобов'язання, проте ніяких угод про охоронне зобов'язання не укладалося, відповідальна особа не визначалася.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_11 пояснив, що в 2021 році працював на посаді державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища, коли екологічною інспекцією виявлено перевищення лімітів вирубки природно-заповідного фонду в НПП «Білоозерський». Указом Президента України у 2009 році було створено НПП «Білоозерський» та території ДО «ЛГ Білоозерське». З цього часу вказана територія відносилась до природно-заповідного фонду та перебувала у користуванні ДО «ЛГ Білозерське». У 2021 році керівник ДО «ЛГ «Білозерське» звернувся до управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА та отримав дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів, який виданий у відповідності із законодаством про природно-заповідний фонд. Дозвіл видавався на підставі затверджених Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України лімітів. Ліміти встановлювалися на підставі наукового обгрунтування. Під час перевірки ДО «ЛГ «Білоозерське» виявлено, що у 2021 році останнім було перевищено ліміти вирубки на території НПП «Білоозерський». Чи встановлювалися ліміти і чи видавалися дозволи ДО «ЛГ «Білоозерське» з 2009 до 2021 року на спеціальне використання природних ресурсів природно-заповідного фонду сказати не може. Перевірка ДО «ЛГ «Білоозерське» щодо дотримання законодавства про природно-заповідний фонд у 2021 році здійснювалася тому, що в 2021 році цьому господарству за зверненням його керівника було встановлено ліміти та надано дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів НПП «Білоозерський», який відповідно до Указу Президента України від 2009 року знаходився в межах території лісового господарства. До території НПП «Білоозерський» входить все, що на ній знаходиться.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_12 пояснив, що він працює головним спеціалістом відділу земельних, водних ресурсів та заповідної справи управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА з 2013 року. У 2009 році Указом Президента України був створений НПП «Білоозерський» загальнодержавного значення і з цього часу територія цього об'єкту природно-заповідного фонду перебувала під охороною держави. Наразі на території Черкаської області є три національні природні парки загальнодержавного значення, які внесені до Переліку об'єктів природно-заповідного фонду, що є у вільному доступі та розміщений на сайті Черкаської ОДА. У 2021 році до Управління екології надійшов лист від Міндовкілля про затвердження лімітів для використання природних ресурсів на території НПП «Білоозерське», де встановлено вид рубки, території, об'єкти та строки спеціального використання природних ресурсів природно-заповідного фонду. Відповідно до цих лімітів Управління екології надало дозвіл ДО «ЛГ «Білоозерське» на спеціальне використання в межах НПП «Білоозерський» в дільниці №3, №4. При видачі дозволів враховувалися матеріали таксації, які діяли на той час. Також надавалось рішення науково-технічної ради Канівського природного заповідника, так як не була створена науково-технічна рада НПП «Білоозерський». Проте законодавстом не передбачено подання рішення науково-технічної ради саме цього об'єкту природно-заповідного фонду. У 2020 році дозвіл ДО «ЛГ Білоозерське» на спеціальне використання природних ресурсів управління екології Черкаської ОДА не видавало. Чи погоджувався Перелік заходів санітарного стану лісів ДО «ЛГ Білоозерське» до 2021 року сказати не може. Коли була створена спеціальна адміністрація НПП «Білоозерський» та зареєстрований національний природний парк як юридична особа, розроблені Положення про об'єкт природно-заповідного фонду та Проект організації території НПП «Білоозерський» йому, свідку, не відомо. НПП «Білоозерський» вперше звертався до управління екології із заявами у 2022 році. До цього землекористувачем цієї території була ДО «ЛГ «Білоозерське». Поділ лісів на категорії здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, відповідно до якої до 1-ї категорії належать ліси природоохоронного призначення, а до 3-ї категорії - захисні ліси.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_13 пояснила, що працює на посаді начальника природо-охоронного дослідного відділення НПП «Білоозерське» із 07.06.2023. На кінець 2021 року вона працювала помічником лісничого ДО «ЛГ «Білоозерське». До її посадових обов'язків входило лісогосподарські роботи, рубка, посадка лісу, ведення матеріально-технічної бази. НПП «Білоозерський» зареєстрований 28.12.2021. У 2021 році до створення НПП «Білоозерський» вона, працюючи в ДО «ЛГ «Білоозерське» готувала матеріали для поліпшення стану лісів, виписувала лісорубні квитки, які підписував керівник. Перед цим вона обстежувала стан лісу, склала повідомлення про погіршення санітарного стану лісів, склала перелік заходів для поліпшення стану лісів та повідомляла Державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Київлісозахист», представники якої самостійно обстежували територію лісу і складали свій акт за результатами санітарного та лісопатологічного обстеження, погоджуювали перелік заходів для поліпшення санітарного стану лісів, дописували свої пропозиції. перевіряли таксаційний опис. У лісовому господарстві ліміти на санітарне вирубування лісу не встановлюються. У лісовому господарстві складається лише перелік заходів поліпшення санітарного стану лісів, що погоджується із Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Київлісозахист» та Управлінням лісового і мисливського господарства. У 2021 році вона виписувала в такому ж порядку лісорубні квитки як і до цього часу. У лісовому господарстві залежно від стану лісів допускається вирубка від 8 кубів і більше, якщо це необхідно для поліпшення стану лісу через зараженість шкідниками, сухостій. Відводяться ділянки та дерева, які підлягають вирубці, записуються у нумераційні відомості діаметром від 24 см і вище, описується категорії пошкодження. Діаметром стовбура від 8 до 20 см дерева записується в облікову відомість. Також рахується матеріально-грошова оцінка і виписуються лісорубні квитки. Рубка у 2021 році була проведена на підставі цих лісорубних квитків. Складено акт заготовленої деревини, при цьому Інструкцією про проведення огляду місць рубок допускається похибка 10 відсотків. На пеньку має бути клеймо, номер. При огляді після санітарної вирубки у 2021 році незаконної вирубки не виявлено, всі дерева були проклеймовані та прономеровані. При вирубці дерев у національному природному парку ліміт надається на кожен виділ, дільницю. Перед цим складається повідомлення про погіршення санітарного стану лісів, акт лісопатологічного обстеження, перелік заходів, матеріали лісовпорядкування і книга обліку хвороб і шкідників, рішення науково-технічної ради національно-природного парку. Ліміти встановлюються у НПП «Білозерське». НПП «Білоозерський» був створений 28.12.2021 згідно розпорядження державного управління справами Президента директором ДО «ЛГ Білоозерське». У 2012, 2013 році здійснювалися перелік санітарного стану лісів. Ці ліміти діяли лише 2012 і в 2013 роках. В лісовому господарстві були 2,3,4 категорії лісів. Лісорубний квиток виписувався відповідно до фактично відведених ділянок по переліку заходів поліпшення санітарного стану лісів, а не згідно лімітів. Управління екології вимагало узгодити ліміти у 2021 році з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, мотивуючи, що з 2009 року Указом Президента України створений НПП «Білоозерський».
На обґрунтування винуватості ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених 4 ст. 246 та ч.3 ст. 365 КК України, стороною обвинувачення були надані такі докази, які були досліджені судом у судовому засіданні та їм надана правова оцінка:
- Витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні № 62022100140000021 від 26.05.2022, відповідно до якого внесені відомості про вчинення службовими особами Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 246 та ч.3 ст. 365 КК України ( а.с.117-118 т.1);
- лист Державної екологічної інспекції України Державної екологічної інспекції України від 17.01.2022 № 03-5-18/199, відповідно до якого були встановлені порушення вимог природоохоронного законодавства, в т.ч.: режим території національного природного парку «Білоозерський» з урахуванням класифікації та цільового призначення не додержується; не розроблено проект організації Національного природного парку «Білоозерський»; відсутнє охоронне зобов'язання території Національного природного парку «Білоозерський»; не виконуються вимоги до системи охоронних знаків щодо території Національного природного парку «Білоозерський»; не створено спеціальні наукові підрозділи у національному природному парку «Білоозерський», відбір дерев для санітарних рубок у межах Національного природного парку «Білоозерський» проводиться без участі головного природознавця; не здійснюється первинний облік кадастрових відомостей щодо території Національного природного парку «Білоозерський»; виявлено факти перевищення ліміту та дозволу на спеціальне використання природних ресурсів (лісових ресурсів) при проведенні вибіркових санітарних рубок 2021 року в межах території Національного природного парку «Білоозерський», а саме: у кварталі 66 виділі 4 площа 1,0 га ( ліміт та дозвіл на 25 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007940 взято та освоєно 40 м3); квартал 66 виділ 9 площа 3,9 га (ліміт та дозвіл на 90 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007942 взято та освоєно 164 м3), квартал 18 виділ 2 площа 4,5 га (ліміт та дозвіл на 118 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007940 взято та освоєно 234 м3), квартал 118 відділ 3 площа 1,4 га ( ліміт та дозвіл на 35 м3, відповідно долі сирубного квитка КИ ЛРК № 007947 взято та освоєно 126 м3), квартал 118 видів 4 площа 0,4 га (ліміт та дозвіл на 35 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007947 взято та освоєно 28 м3) ( а.с. 119-120 т.1);
- акт від 08.12.2021 № 43/3/2021/ПЛ складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного наглду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державна організація «Лісове господарство «Білоозерське», відповідно до якого виявлено встановлені порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: не розроблено проект організації Національного природного парку «Білоозерський» ; відсутнє охоронне зобов'язання території Національного природного парку «Білоозерський»; не виконуються вимоги до системи охоронних знаків щодо території Національного природного парку «Білоозерський», не створено спеціальні наукові підрозділи у національному природному парку «Білоозерський»; відбір дерев для санітарних рубок у межах Національного природного парку «Білоозерський» проводиться без участі головного природознавця; не здійснюється первинний облік кадастрових відомостей щодо території Національного природного парку «Білоозерський»; виявлено факти перевищення ліміту та дозволу на спеціальне використання природних ресурсів (лісових ресурсів) при проведенні вибіркових санітарних рубок 2021 року в межах території Національного природного парку «Білоозерський», а саме: у кварталі 66 виділі 4 площа 1,0 га ( ліміт та дозвіл на 25 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007940 взято та освоєно 40 м3); квартал 66 виділ 9 площа 3,9 га (ліміт та дозвіл на 90 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007942 взято та освоєно 164 м3); квартал 18 виділ 2 площа 4,5 га (ліміт та дозвіл на 118 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007940 взято та освоєно 234 м3), квартал 118 виділ 3 площа 1,4 га (ліміт та дозвіл на 35 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007947 взято та освоєно 126 м3), квартал 118 виділ 4 площа 0,4 га (ліміт та дозвіл на 35 м3, відповідно до лісорубного квитка КИ ЛРК № 007947 взято та освоєно 28 м3) ( а.с.121-143, т.1). З текстом акту ОСОБА_7 не погодився, про що свідчить відповідний запис у акті;
- направлення Державної екологічної інспекції центрального округу Державної екологічної інспекції України для здійснення перевірки за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» від 03.11.2021 № 06-28/899 ( а.с. 144-145, т.1);
- припис Державної екологічної інспекції центрального округу Державної екологічної інспекції України від 13.12.2021 №03.5-11/46/2021, відповідно до якого з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планової перевірки Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» (акт № 43/3/5/2021/ПЛ від 08.12.2021) приписано розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень та встановлено терміни їх усунення (а.с.146-147 т.1);
- розрахунки розміру шкоди заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев від 24.12.2021, відповідно до яких державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища центрального округу ОСОБА_11 та старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища центрального округу ОСОБА_14 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541 визначено розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд через незаконну рубку або пошкодження дерев та рослин, що мають здерев'яніле стебло, до ступеня припинення росту при проведення санітарної рубки 2021 в межах НПП «Білоозерський» в кварталі 118 виділі 2, яка становить 259361,50 грн, у кварталі 118 виділ 3, яка становить 150623,00 грн, у кварталі 118 виділі 4, яка становить 35576,50 грн, у кварталі 66 виділі 4, яка становить 30393,00 грн, у кварталі 66 виділ 9, яка становить 169 437,50 грн, (а.с. 148-149, 154-155, 158-159, 161-162, 164-165, т.1);
- перелікові відомості вибіркових санітарних рубок 2021 у кварталі 118 виділ 2, у кварталі 118 виділ 3, у кварталі 118 виділ 4, у кварталі 66 виділ 4, у кварталі 66 виділ 9, ДО “ЛГ “ Білоозерський» , відповідно до яких зазначена порода дерев діаметр пня, стан дерева та кількість вирубаних дерев при здійсненні цих заходів ( а.с.150-153, 156-157, 160, 163, 166-169, т.1);
- протокол огляду від 28.07.2022, фототаблиці та плани-схеми до нього, відповідно до яких проведено огляд місцевість Національного природного парку «Білоозерський» на території Черкаської та Київської областей, в результаті якого у виділі 2 кварталу 118 не виявлено свіжозрубаних пнів дерев. Зазначена спеціалістами кількість пнів відповідає за характеристиками тим, які виявлені та описані під час планової перевірки, (акт № 43/3/5/2021/ПЛ), переліковою відомістю від 07.12.2021 - кількість пнів 385. У виділі № 3 квадрату 118 виявлені 103 пні, кількість яких відповідає тим, які виявлені та описані під час планової перевірки (акт № 43/3/5/2021/ПЛ), переліковій відомості від 02.12.2021, у виділі 4 квадрату 118 виявлено 52 пні, що відповідає переліковій відомості від 02.12.2021 та тим, які виявлені та описані під час планової перевірки (акт № 43/3/5/2021/ПЛ), виділ 9 квадрату 66 виявлено 360 пнів, що відповідає переліковій відомості від 02.12.2021 та тим, які виявлені та описані під час планової перевірки (акт № 43/3/5/2021/ПЛ), у виділі № 4 квадрату 118 виявлено 67 пнів, кількість та характеристика яких відповідає тим, які виявлені та описані під час планової перевірки (акт № 43/3/5/2021/ПЛ) та збігаються із переліковою відомістю від 02.12.2021 ( а.с. 171-177, т.1);
- лист Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 27.02.2019 №2861/02/10-02-18, відповідно до якого станом на 26.02.2019 звернення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» щодо погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» Черкаської області на 2019 рік та отримання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів в межах території НПП до управління не надходили (а.с. 178-189, т.1);
- перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» Черкаська область на 2021 рік, погоджене директором Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист», начальником Управління екології природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації, начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, до якого погоджено вибіркову санітарну рубку в урочищі «Ліплявська дача», дільниці № 3 (квартали 4, 5, 6, 11,22, 46, 66) та дільниці 4 ( квартали 83, 90, 103, 109, 117, 118, 119, 130, 133) ( а.с. 181- 182, т.1);
- Акт від 13.01.2021 лісопатологічного і санітарного обстеження насаджень ДО «ЛГ «Білоозерське», в яких заплановані заходи поліпшення санітарного стану лісів на 2021 рік. Згідно з актом за наслідками обстеження комісією в складі провідного інженера лісопатолога ДСЛП «Київлісозахист», головного лісничого, старших майстрів ДО «ЛГ «Білоозерське» встановлено необхідність проведення вибіркової санітарної рубки на загальній площі 202,9 га в урочищі «Ліплявська дача» у зв'язку з утворенням великої кількості всихаючих дерев, свіжих сухостоїв та сухостоїв торішніх років, зумовлених впливом негативних чинників, що призвело до підвищення зростання чисельності стовбурових шкідників та їх поширення навкруги, через що лісопатологічна ситуація в насадженнях значно погіршилася, вибіркові санітарні рубки провести відповідно Санітарних правил в лісах України у максимально стислі строки з використанням найефективніших методів і технологій запобігання негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (а.с. 183-184, т.1);
- Проект організації та розвитку лісового господарства Державна організація «Лісове господарство «Білоозерське» Черкаської області, Ліплявська дача, титильна сторінка Проекту організації та розвитку Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» Державного управління справами, 2006 (а.с. 185-188, т.1);
- ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів в межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік, землекористувач- Державна організація «Лісове господарство «Білоозерське», Київська та Черкаська область, затверджений Заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, згідно із яким затверджено вибірково-санітарну рубку, зокрема в Урочищі «Ліплявська дача», майстерська дільниця № 3,№ 4 в загальному об'ємі 5044 м3, в тому числі: у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га , господарська зона- 25 м3; квартал 66 виділ 9 площа 3,9 га , господарська зона - 90 м3; квартал 118 виділ 2, площа 4,5 га , господарська зона 118 м3; квартал 118 виділ 3, площа1,4, господарська зона 35 м3; квартал 118 виділ 4, площа 0,4 га, господарська зона 10 м3 (а.с. 190-192, т.1);
- копія заяви директора ДО «ЛГ «Білоозерське» ОСОБА_7 від 05.10.2021 Управлінню екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське», зокрема на вибіркові санітарні рубки, поліпшення санітарного стану лісів на площі 5044 м3 (а.с. 193, т.1);
- Дозвіл № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів в межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, виданий Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське», відповідно до якого дозволено вибіркову санітарну рубку в Урочищі «Ліплявська дача», майстерська дільниця № 3,№ 4 загальним об'ємом 5044м3, в тому числі: у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га, господарська зона- 25 м3; квартал 66 виділ 9 площа 3,9 га, господарська зона - 90 м3; квартал 118 виділ 2, площа 4,5 га, господарська зона 118 м3; квартал 118 виділ 3, площа 1,4 га, господарська зона 35 м3; квартал 118 виділ 4, площа 0,4 га, господарська зона 10 м3 (а.с. 194-197, т.1);
- лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, виданий Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське» на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів від 26.10.21 № 01 на 2021 рік, виданого Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної адміністрації на вибіркову санітарну рубку в лісництво Урочище «Ліплявська дача» у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га- 40 м3; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га - 234 м3 (а.с. 198, т.1);
- лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021 виданий Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське» на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів від 26.10.21 № 01 на 2021 рік, виданого Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної адміністрації на вибіркову санітарну рубку в лісництво Урочище «Ліплявська дача» у кварталі 66 виділ 9 площа 3,9 га - 164 м3; у кварталі 83 виділ 3 - 9,4 га - 96 м3 (а.с. 199, т.1);
- лісорубний квиток серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, виданий Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське» на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів від 26.10.21 № 01 на 2021 рік, виданого Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної адміністрації на вибіркову санітарну рубку в лісництво Урочище «Ліплявська дача» у кварталі 4 виділ 1, площа 4,6 га - 76 м3; квартал 118 виділ 3, площа 1,4 га - 126 м3; квартал 118 виділ 4, площа 0,4 га - 28 м3 (а.с. 200, т.1);
- відомості матеріально-грошової оцінки лісосіки 2021 ДО «ЛГ «Білоозерське» у кварталі 118 виділ 4, у кварталі 118 виділ 3, у кварталі 66 виділ 9, у кварталі 118 виділ 2, у кварталі 66 виділ 4 (а.с.201, 208, 214, 220, 226, т.1).
- відомості розподілу ліквідної деревини за класами якості в розрізі груп діаметрів ДО «ЛГ «Білоозерське», підрозділ «Ліплявська дача» у кварталі 118 виділ 4, у кварталі 118 виділ 3, у кварталі 66 виділ 9, у кварталі 118 виділ 2, у кварталі 66 виділ 4 (а.с.202, 209, 215, 221, 227, т.1);
- відомості матеріальної оцінки лісосіки за переліком дерев, відведених в рубку ДО «ЛГ «Білоозерське», підрозділ «Ліплявська дача» у кварталі 118 виділ 4, у кварталі 118 виділ 3, у кварталі 66 виділ 9, у кварталі 118 виділ 2, у кварталі 66 виділ 4 (а.с.203, 210, 216, 222, 228, т.1);
- відомості переліку дерев на ділянці відведеній у вибіркову санітарну рубку ДО «ЛГ «Білоозерське» у кварталі 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га; у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га (а.с.204, 211, 217, 223, 229, т.1);
- нумераційні відомості дерев призначених для вибіркової санітарної рубки ДО «Лісове господарство «Білоозерське», урочище «Ліплявська дача» у кварталі 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га; у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га ( а.с.205, 235, 236-239, 240-243, 244, т.1);
- Плани-схеми покладання інструментальної зйомки ділянки вибіркової санітарної рубки ДО «Лісове господарство «Білоозерське», урочище «Ліплявська дача» у кварталі 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га;у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га (а.с.206, 212, 219, 225, 230, т.1);
- Повідомлення Державної організація «Лісове господарство» Білоозерське» Державного управління справами Черкаська область про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень в урочищі «Ліплявська дача», у кварталі 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га;у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га, відповідно до якого комісійно виявлено ступінь, обсяг пошкодження деревини окомірно на 1 гектар (а.с.207, 213, 218, 224, 231, т.1);
- висновок експерта за результатами переведення судової інженерно-екологічної експертизи № 0012 від 25.01.2023 та додатками до нього, відповідно до яких шкоду довкіллю за якісними показниками можна оцінити впливом на довкілля, унаслідок санітарної рубки на території Національного природного парку «Білоозерський» Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське». розмір шкоди, заподіяної державі, обчисленої згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 № 575 «Про затвердження спеціальних такст для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» складає 1646859,00 грн. кримінальним правопорушенням завдано матеріальних збитків на суму 1646859,00 грн, що у 250 і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян, а тому в даному випадку внаслідок скоєння злочину спричинено тяжкі наслідки. Висновком експерта встановлено, що у досліджуваній ситуації унаслідок недотримання норм чинного законодавства були неправомірно проведені суцільні санітарні рубки на території кварталу 66 виділ 4, кварталу 66 виділ 9, кварталу 118 виділ 2, кварталу 118 виділ 3, кварталу 118 виділ 4; були порушені наступні норми законодавства з питань охорони навколишнього природного середовища: частина 1 статті 3, пункт 21 частини 2 статті 3, частина 4 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»; пункт 27 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.199 № 555; пункти 2 та 5 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України; пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів»; Закон України «Про природно-заповідний фонд України». Дії посадових осіб Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» не відповідало вимогам частина 1 статті 3, пункт 21 частини 2 статті 3, частина 4 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»; пункт 27 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555; пункти 2 та 5 частини 2статті 19 Лісового кодексу України; пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів»; Закон України «Про природно-заповідний фонд України». Дії посадових осіб Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, а саме затвердження ліміту призвело до порушення Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (а.с.1-63, т.2);
- довідка про витрати на проведення експертизи з додатком (а.с.64-66, т.2);
- Положення про Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське» в редакції 2017 року (а.с.67-77, т.2);
- Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб підприємців та громадських формувань про реєстрацію 16.12.2005 Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», керівник - ОСОБА_7 (а.с.38, т.2);
- Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань про реєстрацію 28.12.2021 Національного природного парку «Білоозерський» (а.с.79);
- Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, серія ЯЯ № 348693 від 24.04.2007, відповідно до якого Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське» Київська область Переяслав Хмельницький район с. Хоцьки, надано в постійне користування земельну ділянку площею 2414,71 га адмінмежах Озерищанської сільської ради Канівського району Черкаської області для ведення лісового господарства (а.с.80, т.2);
- Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 239979369 від 11.01.2021, відповідно до якого Земельна ділянка, з кадастровим номером 7122085600: 01:001:0214, площею 2414,71 га на підставі державного акту ЯЯ № 348693 від 24.04.2007 надана державою Україна в особі Канівської районної державної адміністрації в постійне користування Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське» (а.с.81, т.2);
- Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, серія ЯЯ № 348694 від 24.04.2007, відповідно до якого Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське», Київська область, Переяслав-Хмельницький район, с. Хоцьки, надано в постійне користування земельну ділянку площею 941,51 га в адмінмежах Ліплявської сільської ради Канівського району Черкаської області для ведення лісового господарства (а.с.82, т.2);
- Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 239965921 від 11.01.2021, відповідно до якого земельна ділянка, з кадастровим номером 7122083900:01:001:1900, площею 941,51 га на підставі державного акту ЯЯ № 348694 від 24.04.2007 надана державою Україна в особі Канівської районної державної адміністрації в постійне користування Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське» (а.с.83, т.2);
- матеріали перевірки Державної екологічної інспекції столичного округу Державної екологічної інспекції України ДО «Лісове господарство «Білоозерське» (Національного природного парку «Білоозерський») про діяльність у 2021 році, відповідно до яких (акт № 3/1/355 від 10.12.2021) встановлено порушення, в тому числі: Проект організації території об'єкта природно-заповідного фонду на Національний природний парк «Білоозерський» не розроблено та не затверджено у встановленому порядку, відомості стосовно первинного обліку кадастрових відомостей щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду на об'єкт Національний природний парк «Білоозерський» не надано, охоронні зобов'язання території та об'єктів природно-заповідного фонду Національний природний парк «Білоозерський» не оформлені, матеріали лісовпорядкування не затверджено, не здійснюються заходи щодо мінімізації пошкодження дерев, що не підлягають вирубуванню (а.с.85- 108, т.2);
- припис Державної екологічної інспекції столичного округу Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське» № 4/2/1071 від 10.12.2021 на усунення виявлених під час перевірки порушень у сфері охорони навколишнього природного середовища (а.с.109-110, т.2)
- претензія Державної екологічної інспекції столичного округу від 10.05.2022 № 19/08-06 про відшкодування шкоди Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське», заподіяною порушенням законодавства про природно-заповідний фонд підприємства, внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту та до ступеня не припинення росту (а.с. 111-112, а.с.т.2);
- платіжні доручення №181 від 21.12.2022 та № 151 від 24.10.2022, відповідно до яких Національним природним парком «Білоозерський» відшкодовано розмір шкоди згідно претензії № 19/08-06 від 10.05.2022 (а.с.113-114, т.2)
- розпорядження керівника Державного управління справами № 116-к від 16.04.2014, відповідно до якого ОСОБА_7 23.04.2014 призначено на посаду директора Державної організації «Лісове господарство «Білозерське» (а.с.115, т.2);
- розпорядження керівника Державного управління справами № 70-П від 28.12.2001 про звільнення ОСОБА_7 28.12.2021 з посади директора Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в порядку переведення для подальшої роботи у Національному природному парку «Білоозерський» (а.с. 116);
- розпорядження керівника Державного управління справами № 76-П від 29.12.2021 про покладення тимчасово виконуючого обов'язки директора Національного природного парку «Білоозерський» на заступника директора Національного природного парку «Білозерський» ОСОБА_7 з 30.12.2021 до призначення директора Національного природного парку «Білоозерський» (а.с.117,т.2).
Вище наведеними письмовими доказами сторони обвинувачення підтверджується та не заперечувалося стороною захисту, що на території кварталу 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га; у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га державної організації лісове господарство «Білоозерське» була проведена вибіркова санітарна рубка сухостою сосни на підставі лісорубних квитків серії КИ ЛРК № 007940 від 04.11.2021, серії КИ ЛРК № 007942 від 05.11.2021, серії КИ ЛРК № 007947 від 23.11.2021, в об'ємі, зазначеному у лісорубних квитках.
Наданими стороною обвинувачення доказами підтверджується та не заперчується стороною захисту той факт, що вказаний у лісорубних квитках об'єм деревини перевищує об'єми деревини, зазначеному у дозволі на спеціальне використання природних ресурсів від 26.10.21 № 01 на 2021 рік виданому Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної адміністрації Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське», зокрема: у кварталі 66 виділі 4 - перевищено на 11,93 метрів кубічних;
у кварталі 66 виділі 9 - перевищено на 29,68 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 2 - перевищено на 59,72 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 3 - перевищено на 67,14 метрів кубічних;
у кварталі 118 виділі 4 - перевищено на 14,61 метрів кубічних.
Такі дії ОСОБА_7 кваліфіковані стороною обвинувачення як незаконна порубка дерев на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки державним інтересам, а також як перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Сторона захисту не погоджується із таким обвинуваченням, посилаючись на те, що на час вибіркової санітарної рубки сухостійної сосни, територія вказаних кварталів перебувала у користуванні ДО «Лісове господарство «Білоозерське», мала категорію захищеності лісів- 3 (захисні ліси), та у зв'язку з відсутністю державної реєстрації НПП «Білоозерський», проекту землеустрою та проекту організації території НПП «Білоозерський» не могла бути віднесена до території природно-заповідного фонду. Також загальний обсяг деревини, визначений у лімітах по господарству не перевищено.
Так, на спростування висунутого обвинувачення сторона захисту надала докази, які були досліджені судом безпосередньо у судовому засіданні, та їм надана правова оцінка судом, зокрема:
- копію акту Державної екологічної інспекції столичного округу №4-130 від 07.08.2020, в тексті якого зазначається, що відповідно до листа ДО «ЛГ «Білоозерське» від 30.07.2020 № 16/72-119 є нереалізованим Указ Президента України від 11.12.2009 № 1048 «Про створення Національного природного парку «Білоозерський», питання щодо реорганізації Державної організації в Національний парк не вирішено, відповідні території організації парку не передані, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та проект з організації і встановлення меж території майбутнього НПП «Білоозерський» - не розроблені. Державна організація продовжує функціонувати в структурі Державного управління справами як лісове господарство (а.с. 205-211, т.2);
- висновок експерта № 858 від 12.06.2003 за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної експертом «Інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» за заявою ОСОБА_7 , відповідно до якого ліміт на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік ДО «Лісове господарство «Білоозерське» не перевищено, вимоги лісового та природоохоронного законодавства України користувачем Державною організацією «Лісове господарство «Білоозерське» у межах Національного природного парку «Білоозерський» щодо встановлення та використання ліміту на використання природних ресурсів в межах території Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік дотримано. В ході проведення вибіркової санітарної рубки в межах Національного природного парку «Білоозерський» постійним лісокористувачем Лісове господарство «Білоозерське» шляхом вилучення з насаджень сухостійних, відмираючих, дуже ослаблених внаслідок пошкоджень шкідниками, хворобами лісу і внаслідок повалених окремих дерев на підставі дозвільних документів: лісорубного квитка №007900 від 04.10.2021 квартал 66 виділ 4, квартал 118 виділ 2, лісорубного квитка № 007942 від 05.11.2021 квартал 66 виділ 9, лісорубного квитка №007947 від 23.11.2021 квартал 118 виділи 3,4 № 01 від 26.10.2021 на спеціальне використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» Державній організації «Лісове господарство «Білозерське» обсягом використання ліміту - 544 м3 строком до 31.12.2021, враховуючи ліміт № 176/2021 від 04.10.2021 на використання природних ресурсів у межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 екологічної шкоди довкіллю не завдано ( а.с.212-261, т.2);
- розпорядження керівника Державного управління справами від 28.01.2021 № 15 “ Про припинення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» шляхом реорганізації (перетворення) у Національний природний парк «Білоозерський», відповідно до якого видано розпорядження припинити Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське» шляхом реорганізації (перетворення) у Національний природний парк «Білоозерський» відповідно до чинного законодавства, утворити комісію з припинення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», здійснити заходи з припинення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» шляхом реорганізації (перетворення) в Національний природний парк «Білоозерський» відповідно до порядку не пізніше шести місяців з дати його видання, установити що Національний природний парк «Білоозерський» є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» згідно з передавальним актом, визнати таким, що втратило чинність розпорядження керівника Державного управління справами від 10.02.2010 № 23 «Про створення Національного природного парку «Білоозерський» шляхом реорганізації (перетворення) Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» ( а.с. 264, т.2);
- розпорядження керівника Державного управління справами від 29.07.2021 № 172, відповідно до якого внесено зміни до пункту 4 розпорядження від 28.01.2021 в частині строків здійснення реорганізації (перетворення) Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в Національний природний парк «Білоозерський», строки продовжено до 10.12.2021 ( а.с. 263, т.2);
- розпорядження керівника Державного управління справами від 03.12.2021 № 281, відповідно до якого внесено зміни до пункту 4 розпорядження від 28.01.2021 в частині продовження строків здійснення заходів з припинення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» шляхом реорганізації (перетворення) в Національний природний парк «Білоозерський» до 13.12.2021 (а.с.262, т.2), якими сторона захисту обґрунтовує відсутність реорганізації (перетворення) Державної організації «Лісове господарство «Білозерське» у Національний природний парк «Білоозерський» станом на 10.12.2021;
- ліміт на використання природних ресурсів в межах Національного природного парку «Білоозерський» на 2021 рік від 04.10.2021, виданого Лісовому господарству «Білоозерське» про затвердження загального об'єму вибіркової санітарної рубки - 8565 м? (а.с. 272-274, т.2), яким захист спростовує позицію обвинувачення про перевищення обсягів деревини, дозволених для вирубки та відсутність прямого умислу на вчинення незаконної порубки дерев на території природно-заповідного фонду за наявності передбаченого законом дозволу ;
- копії державних актів на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 348693 від 24.04.2007, серія ЯЯ № 348694 від 24.04.2007,Витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 239979369 від 11.01.2021, № 239965921 від 11.01.2021 (а.с. 265-269 , т.2), на обґрунтування позиції захисту щодо того, що станом на 10.12.2021 земельні ділянки у Лісового господарства «Білоозерське» не вилучені та не передані Національному природному парку «Білоозерський» у постійне користування, не розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок і Проект організації та встановлення меж території Національного природного парку;
- перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», Черкаська область на 2021 рік, погоджений директором Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист», начальником Управління екології природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації, начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства (а.с. 270-271, т.2), де зазначено необхідність здійснення вибіркової санітарна вирубки лісових насаджень на лісових ділянках Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», з категорією захисних лісів - категорія 3, які не можуть перебувати на земельних ділянках національних природних парків, у котрих категорія захищеності має цифровий показник 1;
- Наказ Державного комітету лісового господарства України від 16.06.2010 № 187 «Про віднесення до відповідних категорій лісів Київської та Черкаської областей, що знаходяться в постійному користуванні Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», відповідно до додатку 2 якого встановлена категорія лісів Державної організації «Лісове господарство «Білозерське» як захисні ліси (а.с.276-277, т.2);
- розпорядження керівника Державного управління справами від 26.01.2022 № 23 «Про затвердження Положення про науково-технічну раду Національного природного парку «Білоозерське» та від 23.02.2022 № 56 «Про затвердження складу науково-технічної ради Національного природного парку «Білоозерське» (а.с. 278-283, т.2), як обґрунтування неможливості фактично існування Національного природного парку без науково-технічної ради;
- Наказ Міністра Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 02.08.2022 № 282 «Про затвердження проекту організації території Національного природного парку «Білоозерський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів; наказ Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства від 30.08.2022 «Про затвердження матеріалів лісовпорядкування Національного природного парку «Білоозерський» ( а.с. 284-288, т.2), якими сторона захисту доводить, що розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та встановлення меж території Національного природного парку в порушення Указу Президента України від 11.12.2009 фактично було виконано тільки в 2022;
- клопотання адміністрації Національного природного парку «Білоозерський» до Черкаської обласної військової адміністрації від 23.01.2023 «Про переведення до категорії земель природно-заповідного фонду земельних ділянок Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» ( а.с. 288, т.2);
- лист Державного агентства лісових ресурсів України Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Київлісозахист» від 28.02.2023 № 48 ( а.с. 288, т.2);
- штатний розпис Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» станом на 2021 рік, штатний розпис Національного парку «Білоозерський» на 2022 рік (а.с.291-292, т.2), на обґрунтування позиції про відсутність посад працівників служби охорони, екологічної освіти, наукових підрозділів, які відповідно до ст. 12 Закону України Про природно-заповідний фонд України є обов'язковими в штаті працівників Національного природного парку;
- акт обстеження ділянок лісових насаджень, відведених у вибіркові санітарні рубки від 04.11.2021 (а.с. 293, т.2), на підтвердження нумерації і представлення клейма на деревах, які перебувають у нежиттєздатному стані та підлягають видаленню, оскільки становлять значну загрозу виникнення пожеж та погіршують природне лісовідновлення у такого типу лісових екосистемах;
- Акт «Про результати проведення обстежень лісових насаджень лісогосподарських підприємств Черкаської області на предмет встановлення причин висихання та визначення видового складу шкідників та хвороб соснових насаджень» Державного агентства лісових ресурсів України від 15.07.2022 (а.с. 299-311, т.2), відповідно до якого станом на 15.07.2022 на території НПП «Білоозерський» в кварталі 118 виявлено незадовільний санітарний стан насаджень, близько 75% насаджень всихає та всохло, що викликає термінову необхідність вчинення необхідних заходів з поліпшення санітарного стану лісів;
- передавальний акт від 28.12.2021, затверджений керівником Державного управління справами, відповідно до якого комісія з припинення Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» шляхом реорганізації (перетворення) у Національний природний парк «Білоозерський» склала акт про те, що всі зобов'язання Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», всі права та обов'язки, а також всі активи та пасиви переходять до правонаступника Національного природного парку «Білоозерський» (а.с.294-298, т.2), Вказаним актом сторона захисту обґрунтовує, що станом до 28.12.2021 зобов'язання, права та обов'язки, а також всі активи та пасиви Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» до правонаступника Національного природного парку «Білоозерський» не переходили;
- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань про реєстрацію Національного природного парку «Білоозерський» 28.12.2021 (а.с. 312, т.2), на обґрунтування позиції захисту про те, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Всебічно вивчивши всі обставини кримінального провадження та оцінивши кожний наданий доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про недоведеність в діях ОСОБА_7 складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 246, ч.3 ст. 365 КК України, вчинення яких йому інкримінуються, а саме об'єктивної сторони таких правопорушень, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
У відповідності до вимог ст.337 КПК України, судовий розгляд проводиться лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.
Згідно ст.22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом, та сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду доказів.
Відповідно до ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.
Згідно ст.92 КПК України, обов'язок доказування події кримінального правопорушення, винуватості обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення покладається на прокурора.
Відповідно до ст. 370 КПК України, судове рішення ухвалюється судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженим під час судового розгляду.
Статтею 7 КПК України закріплені найважливіші засади кримінального провадження, серед яких є верховенство права, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини.
Стаття 2 КПК України встановлює, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, у справі «Барбера, Мессеґе і Хабардо проти Іспанії» Європейський Суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинуватості вимагає, серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не розпочинали розгляд справи з упередженої думки, що підсудний вчинив злочин, який йому ставиться в вину; обов'язок доказування лежить на обвинуваченні і будь-який сумнів має тлумачитися на користь підсудного.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Капо проти Бельгії», в кримінальних справах питання прийняття доказів належить досліджувати загалом в світі пункту 2 статті 6 Європейської Конвенції про захист з прав людини і вимагає воно, окрім іншого, щоб тягар доказування лежав на стороні обвинувачення.
Стаття 2 КК України встановлює, що підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Складом злочину визнається сукупність закріплених у кримінальному законі ознак, за наявності яких реально вчинене суспільно небезпечне діяння визнається злочином.
Елементи складу будь-якого злочину є: об'єкт злочину; об'єктивна сторона злочину; суб'єктивна сторона злочину; суб'єкт злочину.
Разом з тим, відсутність хоча б одного з цих елементів складу злочину свідчить про те, що дії (бездіяльність) особи, поведінка якої оцінюється у даному конкретному випадку, не є злочином.
Кримінальним законом встановлено, що суб'єктами злочинів проти довкілля за ч.4 ст. 246 КК України можуть бути особи, які досягли 16-річного віку, за ч.3 ст. 365 КК України - спеціальний суб'єкт - працівник правоохоронного органу.
Суб'єктивна сторона цих злочинів характеризується умисною формою вини.
Об'єктом злочину за ст. 246 КК України є встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення лісу як важливого елемента навколишнього природного середовища. Суспільна небезпечність незаконної порубки лісу полягає в тому, що ці дії завдають шкоди довкіллю в цілому, їх науково обґрунтованому, раціональному використанню, охороні та відтворенню лісів.
Предметом злочину є дерева і чагарники, які ростуть у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду незалежно від їх деревостану, тобто як сироростучі так і сухостійні.
Незаконною визнається порубка лісу, яка здійснюється фізичними особами або представниками юридичної особи без спеціального дозволу (лісорубного квитка, ордера), а також за наявності спеціального дозволу, але з недотриманням передбачених у ньому вимог щодо території (зони порубки), способу, строків, породи чи об'єму дерев та/або чагарників, або уповноваженими на проведення санітарно-оздоровчих заходів (зокрема вибіркових та/ або суцільних санітарних рубок, ліквідація захаращеності) особами, але без дотримання ними вимог, передбачених Санітарними правилами в лісах України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555 зі змінами та доповненнями.
Сторона обвинувачення інкримінує ОСОБА_7 вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 246 КК України, зокрема- незаконна порубка дерев на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки державним інтересам.
Незаконна порубка лісу на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки, вчинена працівником правоохоронного органу при перевищенні влади або службових повноважень утворює сукупність злочинів передбачених ч.4 ст. 246 та ч.3 ст. 365 КК України.
Таким чином для кваліфікації дій ОСОБА_7 за ч.4 ст. 246 КК та ч.3 ст. 365 КК України необхідно встановити як кваліфікуючу ознаку об'єктивної сторони цих правопорушень - тяжкі наслідки, які були спричині цими діями, а для кваліфікації його дій за ч.4 ст. 246 КК України ще й як кваліфікуючу ознаку - вчинення таких дій на території природно-заповідного фонду, оскільки саме таку ознаку містить обвинувачення.
Судом встановлено, що Указом Президента України ОСОБА_9 № 1048/2009 від 11.12.2009 постановлено: створити на території Переяслав-Хмельницького району Київської області та Канівського району Черкаської області національний природний парк «Білоозерський». До території національного природного парку «Білоозерський» погоджено в установленому порядку включення 7014,44 гектара земель державної власності, які вилучаються у Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» і надаються національному природному парку в постійне користування. Вказаним Указом Кабінету Міністрів України, Державному управлінню справами доручено: вирішити у шестимісячний строк у встановленому порядку питання щодо реорганізації Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» в національний природний парк «Білоозерський»; забезпечити: затвердження у шестимісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк «Білоозерський»; вирішення протягом 2010 року відповідно до законодавства питання щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку «Білоозерський» 7014,44 гектара земель; розроблення протягом 2010 року проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту з організації та встановлення меж території національного природного парку, виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками; розроблення протягом 2010 - 2011 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку «Білоозерський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів; продовження разом із Київською та Черкаською обласними державними адміністраціями роботи з розширення території національного природного парку «Білоозерський» за рахунок включення прилеглих земель, насамперед лісового фонду; передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та підготовки проектів законів про Державний бюджет України на наступні роки кошти, необхідні для функціонування національного природного парку «Білоозерський».
Як визначено Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-ХІІ зі змінами та доповненнями, до природно-заповідного фонду належать ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і економічну цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об'єктом природно-заповідного фонду України.
До складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.
Порядок організації, використання і охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України.
Відповідно до ст. 100 Лісового кодексу України Порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 № 2456-ХІІ, в редакції чинній як на час видання Указу Президента України № 1048/2009 від 11.12.2009, так і в редакції чинній на час інкримінованих ОСОБА_7 кримінальних правопорушень визначено правові засади функціонування територій об'єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, ч.1, 4 ст. 5 цього Закону встановлено., що завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки загальнодержавного значення, а також регіональні ландшафтні парки є юридичними особами.
З наданих стороними доказів вбачається, що Національний природний парк «Білоозерський» зареєстрований як юридична особа 28.12.2021, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 28.12.2021
Тобто на час вчинення інкримінованих дій ОСОБА_7 не було виконано вимоги ст. 5 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 № 2456-ХІІ щодо засад функціонування як юридичної особи Національного природного парку “Білоозерський».
Крім того, стороною обвинувачення не доведено та матеріалами кримінального провадження не підтверджено, що території кварталу 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталі 118 виділ 3, площа 1,4 га; у кварталі 66 виділ 9, площа 3,9 га; у кварталі 118 виділ 2, площа 4,5 га; у кварталі 66 виділ 4, площа 1,0 га Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» до 28.12.2021 мали статус територій природно-заповідного фонду - Національного природного парку «Білоозерський»,
Так, відповідно до ч.1,4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 № 2456-ХІІ землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до п.6.3.3, 8.1-8.4 Методичних рекомендацій щодо розроблення проектів створення природних територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.08.2018 № 306 у пункті «Інформація про користувачів та власників земельних ділянок, запропонованих для заповідання» проекту створення природних територій та об'єктів природно-заповідного фонду України зазначається повна назва користувачів та власників земельних ділянок, площа та форма власності на кожну земельну ділянку, категорія земель. У разі включення земельних ділянок, які перебувають у запасі, вказується категорія земель та найменування органу влади, якому надано право ними розпоряджатися. У разі включення земельних ділянок, які перебувають у складі лісового фонду вказується інформація про лісництва, квартали та виділи, які заповідаються, долучаються картографічні та планово-картографічні матеріали, в т.ч. картосхеми із відображенням меж території або об'єкта ПЗФ; окремих користувачів та власників земельних ділянок; земельних ділянок, що мають вилучатися та надаватися території або об'єкта ПЗФ у постійне користування або входитимуть до його складу без вилучення із зазначенням в експлікаціях площ ділянок; картосхеми або оглядової карти розташування проектованої території або об'єкта ПЗФ відносно прилеглих меж адміністративно-територіального устрою; картосхеми попереднього функціонального зонування території для території або об'єкта ПЗФ тих категорій, для яких відповідно до Закону провадиться функціональне зонування.
Указом Президента України № 1048/2009 від 11.12.2009 прийнято рішенням про створення Національного природного парку “Білоозерський». Проте самі межі такого об'єкту та території, засади його функціонування встановлюються Проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок та проектом з організації та встановлення меж території національного природного парку, які виходячи з доказів, наданих сторонами були розроблені лише протягом 2022 року та були відсутні на час інкримінованих ОСОБА_7 кримінальних правопорушень у 2021 році.
Відповідно до абз. 5 ст. 8 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду забезпечується зокрема, додержання вимог щодо охорони території та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, здійснення оцінки впливу на довкілля. Натомість матеріалами кримінального провадження не доведено, що така документація Національного природного парку «Білоозерський» була наявна станом на 2021 рік.
З огляду на викладене, належними та допустимими доказами не доведено, що територія, якою користувалася Державна організація «Лісове господарство «Білоозерське» для ведення лісового господарства відповідно до державних актів, серія ЯЯ № 348693 від 24.04.2007, серія ЯЯ № 348694 від 24.04.2007, а саме в межах кварталу 118 виділ 4,площа 0,4 га; у кварталу 118 виділ 3, площа 1,4 га; кварталу 66 виділ 9, площа 3,9 га; кварталу 118 виділ 2, площа 4,5 га; кварталу 66 виділ 4, площа 1,0 га, на 2021 рік належала до території природно-заповідного фонду - Національного природного парку “Білоозерський».
При цьому застосування Проекту організації та розвитку лісового господарства Державна організація «Лісове господарство «Білоозерське» як проекту організації об'єкту чи територій природно-заповідного фонду суперечить ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Натомість застосування лісовпорядкування ДО «ЛГ «Білоозерське» до об'єкта природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський» на час вчинення інкримінованих дій ОСОБА_7 , про яке стверджує обвинувачення є недопустимим, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» № 2321-IX, яким передбачені таке застосування (п. 6-2 Прикінцевих Положень Лісового кодексу України) прийнятий 20.06.2022 та набув чинності 10.07.2022, тобто після вибіркової санітарної рубки в ДО «ЛГ «Білоозерське» у 2021 році.
Положення про Державну організацію «Лісове господарство «Білоозерське» визначає лише порядок, мету та завдання її діяльності на противагу доказам, наданим стороною захисту, а саме: розпорядження керівника Державного управління справами від 26.01.2022 № 23 «Про затвердження Положення про науково-технічну раду Національного природного парку «Білоозерське» та від 23.02.2022 № 56 «Про затвердження складу науково-технічної ради Національного природного парку «Білоозерське», наказ Міністра Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 02.08.2022 № 282 «Про затвердження проекту організації території Національного природного парку «Білоозерський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів; наказ Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства від 30.08.2022 «Про затвердження матеріалів лісовпорядкування Національного природного парку «Білоозерський», які визначають критерії та порядок функціонування Національного природного парку «Білоозерський» та межі об'єктів та території, на який такий порядок поширюється.
Натомість перехід 28.12.2021 зобов'язань, прав та обов'язків, а також активів і пасивів від Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» до її правонаступника Національного природного парку «Білоозерський» підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань про реєстрацію Національного природного парку «Білоозерський» та передавальним актом від 28.12.2021.
Відсутність проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, здійснення оцінки впливу на довкілля об'єкта природно-заповідного фонду - НПП «Білоозерський», визначення його меж та порядку функціонування, а також державної реєстрації такої юридичної особи на 2021 рік свідчить про невизначення меж території НПП «Білоозерський» як об'єкта природно-заповідного фонду на час видачі лісорубних квитків директором Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» ОСОБА_7 .
Показання свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про віднесення території ДО «ЛГ «Білоозерське» до природно-заповідного фонду з моменту прийняття Указу Президента України про створення НПП «Білоозерський» не є належними доказами щодо визначення меж НПП «Білоозерський», оскільки такі встановлюються лише письмовими доказами, і не можуть ґрунтуватися на припущеннях. Показання цих свідків в іншій частині, а також показання свідка ОСОБА_13 стосуються порядку проведення вибіркової санітарної вирубки ДО «ЛГ «Білоозерське» та прийнятих рішень державних органів та службових осіб, які супроводжували таку вирубку.
Про відсутність змін цільового призначення земельних ділянок ДО «ЛГ «Білоозерське» станом на 2021 рік в межах лісосіки у кварталі 118 виділ 4, у кварталі 118 виділ 3, у кварталі 66 виділ 9, у кварталі 118 виділ 2, у кварталі 66 виділ 4 свідчать також відомості в графі «категорія захищеності» Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» Черкаська область на 2021 рік, де така категорія визначена цифровим показчиком «3е» або «3»
Так, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок» від 16.05.2007 № 733 зі змінами та доповненнями та Наказу Державного агентства лісових ресурсів України № 9 від 21.01.2013 «Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України» така категорія лісу віднесена до захисних лісів.
Натомість письмовими доказами, а саме: Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб підприємців та громадських формувань про реєстрацію 16.12.2005 Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське», Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, серія ЯЯ № 348693 від 24.04.2007, Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 239979369 від 11.01.2021, Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, серія ЯЯ № 348694 від 24.04.2007, Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 239965921 від 11.01.2021 підтверджується надання земельних ділянок площею 2414,71 га адмінмежах Озерищанської сільської ради Канівського району Черкаської області та 941,51 га в адмінмежах Ліплявської сільської ради Канівського району Черкаської області Державній організації «Лісове господарство «Білоозерське» саме для ведення лісового господарства.
Згідно із Наказом Державного комітету лісового господарства України від 16.06.2010 № 187 «Про віднесення до відповідних категорій лісів Київської та Черкаської областей, що знаходяться в постійному користуванні Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» (додаток 2) встановлена категорія лісів Державної організації «Лісове господарство «Білозерське» як захисні ліси.
При цьому докази, що свідчать про зміну цільового призначення вказаних земельних ділянок на землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення станом на 2021 рік, відсутні.
Стороною обвинувачення також неспростовано, що питання переведення земельних ділянок Державної організації «Лісове господарство «Білоозерське» до категорії земель природно-заповідного фонду стало вирішувалися вже після реєстрації Національного природного парку «Білоозерський» про що свідчить клопотання адміністрації Національного природного парку «Білоозерський» до Черкаської обласної військової адміністрації від 23.01.2023.
Інші докази, в т.ч. ліміт № 176/2021 від 04.10.2021, копія заяви директора ДО «ЛГ «Білоозерське» ОСОБА_7 від 05.10.2021, дозвіл № 01 від 26.10.2021 не є доказами, якими встановлюються межі території природно-заповідного фонду - Національного природного парку «Білоозерський» станом на 2021 рік.
За таких обставин наданими стороною обвинувачення доказами не доведено вчинення дій, які інкримінуються ОСОБА_7 за ч.4 ст. 246 КК України, саме на території природно-заповідного фонду.
Безпосереднім об'єктом злочину передбаченого ч.3 ст. 365 КК України є встановлений порядок службової діяльності в правоохоронних органах.
Об'єктивна сторона цього злочину характеризується діянням, а саме активними діями, зумовленими службовим становищем винного і пов'язане з його владними чи службовими повноваженнями; які явно виходять за межі цих повноважень та призвели до тяжких наслідків правам, свободам та інтересам фізичних, юридичних осіб або державним чи громадським інтересам за кваліфікуючою ознакою - спричинення тяжких наслідків.
Отже, як для кваліфікації дій ОСОБА_7 за ч.4 ст. 246 КК України так і за ч.3 ст. 365 КК України необхідним є встановлення кваліфікуючої ознаки об'єктивної сторони - тяжких наслідків.
У відповідності до примітки ст. 246 КК України тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Як вказано у примітці до ст. 364 КК України тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п'ятдесят разів і більше перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, визначення кваліфікуючої ознаки за ч.4 ст. 246 та ч.3 ст. 365 КК- тяжких наслідків прямо пов'язана із розміром шкоди, завданої охоронюваним правам, свободам та інтересам фізичних, юридичних осіб або державним чи громадським інтересам, оскільки інкриміновані діяння ОСОБА_7 є кримінальними правопорушення з матеріальним складом.
Враховуючи докази, яким судом вже надавалася оцінка при вирішенні питання щодо складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 246 КК України, а також оцінюючи інші докази, надані сторонами для обстоювання своїх позицій, суд встановив наступне.
На час вчинення інкримінованого діяння ОСОБА_7 , при вирішенні питання, чи шкода, яка була заподіяна незаконною порубкою, спричинила тяжкі наслідки (оціночне поняття), потрібно враховувати вартість, екологічну цінність, кількість незаконно вирубаного лісу, розмір шкоди, завданої довкіллю й обчисленої за відповідними таксами.
Як вбачається із висновку експерта за результатами переведення судової інженерно-екологічної експертизи № 0012 від 25.01.2023 та додатками до нього, розмір шкоди, заподіяної державі, обчислений згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 № 575 « Про затвердження спеціальних такст для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» та визначений у сумі 1646859,00 грн, що у 250 і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян, та зроблено висновок, що в даному випадку внаслідок скоєння злочину спричинено тяжкі наслідки.
Визначений висновком експерта № 0012 від 25.01.2023 розмір шкоди покладений в основу обвинувачення, як за ч.4 ст. 246 КК України, так і ч.3 ст. 365 КК України.
Відповідно до обвинувального акту ОСОБА_7 інкримінується вчинення правопорушень у 2021 році.
Розмір шкоди стороною обвинувачення визначений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 № 575, відповідно до якої такси для визначення шкоди в порівнянні із таксами за Постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541, яка діяла на час інкримінованих ОСОБА_7 правопорушень, є суттєво вищими.
Таким чином, неврахування спеціальних такст для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд на час вчинення правопорушення призводить до погіршення становища обвинуваченої особи, у будь-якому випадку.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 КК України, якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію в часі має той закон, що скасовує злочинність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
Водночас положення ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно із рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 N 1-рп/99 Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом'якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.
Такий же принцип неявно гарантований і ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Цей принцип втілюється в правилі про те, що, якщо існують відмінності між кримінальним законодавством, чинним на момент вчинення злочину, та наступними кримінальними законами, прийнятими до винесення остаточного рішення, суди повинні застосовувати закон, положення якого є найбільш сприятливими для обвинуваченого.
Верховний Суд у постановах від 03.12.2019 у справі № 601/1141/18 та від 07.10. 2024 у справі N 278/1566/21, зазначав щодо дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, яка закріплена у ст. 58 Основного Закону України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визначення розміру шкоди за підзаконно-нормативним актом, який не діяв на час вчинення інкримінованих дій особі, і який посилює відповідальність такої особи, прямо суперечить ст. 58 Конституції України, ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 5 КК України.
Як вбачається із акту від 08.12.2021 № 43/3/2021/ПЛ, розрахунків розміру шкоди, виявлені під час перевірки перевищення ліміту та дозволу на спеціальне використання природних ресурсів (лісових ресурсів) при проведенні вибіркових санітарних рубок 2021 року ДО «Лісове господарство «Білоозерське» ґрунтувалися виходячи із даних ліміту, дозволу, лісорубних квитків та інших первинних документів за умови здійснення таких санітарних вирубок в межах території природно-заповідного фонду - Національного природного парку «Білоозерський».
Виявлені таким чином порушення, зокрема перевищення лімітів вибіркової санітарної рубки в Урочищі «Ліплявська дача» у кварталі 66 виділ 4, кварталі 66 виділ 9, кварталі 118 виділ 2, кварталі 118 виділ 3, кварталі 118 виділ 4 застосовувалися при проведенні судової інженерно-екологічної експертизи № 0012 від 25.01.2023 як вихідні дані для встановлення об'єму такого перевищення та вартості шкоди, заподіяної порушенням природно-заповідного фонду.
Проте доказами сторони обвинувачення не доведено, що вибіркові санітарні рубки у 2021 році у зазначених кварталах здійснювалися ДО «ЛГ «Білоозерське» в межах території яка за цільовим призначенням відносилася природно-заповідного фонду, та не були викликані незадовільним санітарним станом насаджень. Питання щодо визначення об'єму деревини та шкоди, завданої довкіллю такою виробкою поза межами території природно-заповідного фонду перед експертом не ставилося.
До того ж встановлення ліміту, а в подальшому видання дозволу проводились без врахування вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», свідчить на користь доводів сторони захисту про відсутність статусу території природно-заповідного фонду в межах кварталу 66 виділ 4, кварталу 66 виділ 9, кварталу 118 виділ 2, кварталу 118 виділ 3, кварталу 118 виділ 4 ДО «ЛГ «Білоозерське».
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться, зокрема: верховенство права; законність; презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За вимогами ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи (ст.17 КПК України).
Суд не може збирати докази з власної ініціативи. Збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження у порядку, передбаченому цим Кодексом. Обов'язок доказування обставин у даному кримінальному провадженні покладається саме на сторону обвинувачення.
Сторони не бажали звернутися до суду з відповідними клопотаннями, надати розрахунки, призначити судову експертизу.
Визначити самостійно обсяг деревини, вибіркова санітарна вирубка якої була перевищена у межах лісів 3 категорії захищеності та на землях з цільовим призначенням - ведення лісового господарства, а так само розрахувати шкоду, суд не може оскільки для цього необхідні спеціальні знання.
За таких обставин розмір шкоди, заподіяний діями ОСОБА_7 не визначений.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться, зокрема: верховенство права; законність; презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Сторона обвинувачення не надала суду достатніх доказів для якими б доводився склад кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.246, ч.3 ст. 365 КК України.
При цьому суд позбавлений можливості в порядку ч. 3 ст. 337 КПК України з метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення виходячи з обставин, викладених вище та необхідністю застосування спеціальних знань .
Відповідно до Постанови Верховного Суду від 13.01.2021 у справі № 243/1573/17 положення ч. 3 ст. 337 КПК України не вказують на те, що у разі непідтвердження за результатом судового розгляду висунутого особі обвинувачення сторона обвинувачення може очікувати, що суд самостійно віднайде в діях цієї особи бодай якийсь інший злочин і ухвалить обвинувальний вирок, оскільки саме доведення перед судом винуватості особи у вчиненні злочину є прямим обов'язком сторони обвинувачення.
Згідно з ч.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 62 Конституції України, ч. 2 ст. 17 КПК України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчинені злочину (кримінального правопорушення) і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом, а, відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України та ч. 4 ст. 17 КПК України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
У справі «Ушаков проти України» від 18.06.2015 ЄСПЛ визначає: «Суд, при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Згідно ч.3 ст.373 КПК України, обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.
Відповідно до п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01.11.1996 №9, визнання особи винуватою у вчиненні злочину може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи в сукупності досліджені під час судового розгляду докази з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що прокурором не доведено наявність об'єктивної сторони складу правопорушень, передбачених ч.4 ст. 246, ч.3 ст. 365 КК України в діях ОСОБА_7 , зокрема, що була проведена незаконна порубка дерев на території природно-заповідного фонду, якщо вона спричинила тяжкі наслідки державним інтересам та ОСОБА_7 було допущено перевищення службових повноважень, тобто що він вчинив як працівник правоохоронного органу дії, які явно виходили за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.
Враховуючи вищевикладене, не доведеність складу правопорушень, передбачених ч.4 ст. 246, ч.3 ст. 365 КК України в діях ОСОБА_7 , останнього необхідно виправдати.
Запобіжний захід ОСОБА_7 під час судового провадження не обрано. Цивільний позов не заявлявся.
Процесуальні витрати у зв'язку із виправданням ОСОБА_7 підлягають відшкодуванню за рахунок держави.
Речові докази відсутні.
Керуючись ст.ст. 331, 349, 369, 370, 373, 374, 395 КПК України, суд,
ОСОБА_7 визнати невинуватим і виправдати його на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у зв'язку недоведеністю у його діях складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч.3 ст.365 КК України.
Запобіжний захід ОСОБА_7 не обирати.
Витрати за проведення судової інженерно-еколологічної експертизи № 0012 від 25.01.2023 у розмірі 60134 гривень 50 копійок відшкодувати за рахунок держави.
Вирок може бути оскаржений до Черкаського апеляційного суду через Канівський міськрайонний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення.
Головуючий ОСОБА_1