Справа № 697/21/25
Провадження № 3/697/111/2025
06 лютого 2025 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Деревенський І.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працуючого слюсарем ремонтником в ПрАТ «МХП», -
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення),-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №144717 від 15.12.2024, ОСОБА_1 , 15.12.2024 у період час з 11:50 год по 12:00 год, прийшов до квартири АДРЕСА_2 , де проживає його батько ОСОБА_2 , 1931 року народження, та через певний час до квартири, з'явилася сестра ОСОБА_3 , в діалозі з нею конфліктував іноді використовуючи нецензурну лайку. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення).
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України та ст.268 КУпАП, права зрозуміло.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчинені адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що він був у свого батька який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , який є особою похилого віку та потребує сторонньої допомоги. Потім бо батька також прийшла його сестра гр. ОСОБА_3 , яка почала його провокувати, вході чого виник конфлікт. Також, зазначив, що будь-якої мети вчиняти насильство в сім'ї та на порушення порядку в нього не було, він лише відстоював власні інтереси.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши протокол серії ВАД № 144717 та матеріали додані до протоколу, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення) з наступних підстав.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала можливість настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення), відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій, та передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання фізичної чи психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення), необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.
Згідно із п. 3 ч. 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №144717 від 15.12.2024 не містить встановлених обставин вчинення правопорушення.
В той же час у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено об'єктивну сторону правопорушення, зокрема в яких саме діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки домашнього насильства відносно його сестри гр. ОСОБА_3 та взагалі який вид насильства як такого.
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено про те, що могла бути чи була завдана шкода фізичному або психологічному здоров'ю потерпілій.
За таких обставин, встановлюючи у відповідності до ст.251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення), у справі відсутні.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ч. 1 ст. 173-2 (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення), ст. ст. 256, 280, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі №697/21/25 про притягнення ОСОБА_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону України № 1604-IX від 01.07.2021, яка була чинна на момент вчинення адміністративного правопорушення).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Канівський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Суддя І . І . Деревенський