Справа № 344/2175/25
Провадження № 1-кс/344/1155/25
10 лютого 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 12022091010000716 від 01.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 364-1, ч. 4 ст. 190 КК України,-
Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обґрунтування якого посилався на те, що слідчим управлінням ГУНП в Івано-Франківській області проводиться проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022091010000716 від 01.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 364-1, ч. 4 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що протягом 2018-2019 років уповноваженими особи ТОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс», ЛТД (кінцеві бенефіціарні власники ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ) на підставі відповідних договорів з інвесторами: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 , було проведено часткову організацію будівництва комерційних приміщень за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Гната Хоткевича, 65 (2-га черга будівництва), в подальшому 06.02.2020 державний реєстратор Яремчанської міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_19 за результатом розгляду заяви № 38337239 від 06.02.2020 та доданих до неї документів прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, що стосувалось нежитлового приміщення № 97 загальною площею 923 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер 2024998726101) за засновником зазначеного Товариства - ОСОБА_5 .
Згідно перевірки Міністерства юстиції України, дії державного реєстратора ОСОБА_19 визнано незаконними та встановлено, що державний вказаний державний реєстратор несанкціоновано вніс зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію набуття права власності за фізичною особою ОСОБА_5 .
Окрім цього, проведеним досудовим розслідуванням також було встановлено аналогічний факт протиправних дій державної реєстрації, зокрема державний реєстратор Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської області ОСОБА_20 та державний реєстратор Лисецької селищної ради Івано- Франківської області ОСОБА_21 , діючи в супереч Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, яким визначено перелік документів, необхідних для державної реєстрації права власності на об?єкт нерухомого майна, та обов?язок реєстратора перевіряти документи на наявність підстав для відповідної реєстрації, несанкціоновано внесли зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію набуття права власності за фізичною особою ОСОБА_22 нежитлових приміщень № 98, 99, 100, 101 за адресою: АДРЕСА_1 та нежитлових приміщень № 20, № 30 за адресою: АДРЕСА_1 за фізичною особою ОСОБА_23 .
Враховуючи викладене, для забезпечення виконання завдань кримінального процесуального законодавства щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, виникла необхідність у проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні Державного підприємства «Національні Інформаційні системи» (ДП «НАІС»), з метою вилучення належним чином завірених копій документів, а також електронних документів на оптичних або цифрових носіях інформації стосовно присвоєння державному реєстратору Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської області ОСОБА_20 та державний реєстратор Лисецької селищної ради Івано- Франківської області ОСОБА_24 , доступу до державних реєстрів, переліку державних реєстрів із правом доступу, електронних цифрових підписів, інформації про параметри пошуку, перевірки та інших всіх дій в яких виконувалась або формувалась інформація, із зазначенням дати, часу та місця, а також реєстрів в яких виконувались запити або перегляди інформації протягом цілого дня за 18.08.2020 щодо ОСОБА_20 , 20.12.2021 щодо ОСОБА_25 , 06.02.2020 року щодо ОСОБА_19 .
В інший спосіб отримати копії документів, які в майбутньому матимуть статус доказів у даному кримінальному провадженні, на даний час неможливо.
Слідчий в судове засідання не з'явився клопотав про розгляд справи без його участі.
Особа у володінні якої знаходяться документи із урахуванням ч. 2 ст. 163 КПК України у судове засідання не викликалась.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 КПК України.
Статтею 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Згідно із ст. 162 КПК України інформація, щодо відомостей, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій, становить охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до документів, які підпадають під визначення охоронюваної законом таємниці.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Отже, враховуючи вищенаведене та те, що інформація, яка містить охоронювану законом таємницю надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим СУ ГУНП в Івано-Франківській області із числа слідчої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ДП «Національні інформаційні системи» юридична адреса: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 4, зокрема до супровідного листа на адресу ДП «НАІС» про направлення на навчання державних реєстраторів Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської області ОСОБА_20 та державного реєстратора Лисецької селищної ради Івано- Франківської області ОСОБА_24 ; замовлення для надання ідентифікаторів доступу державним реєстраторам ОСОБА_20 та ОСОБА_24 до державних реєстрів; розписки ОСОБА_20 та ОСОБА_32 щодо володіння навиками роботи з інформаційними системами, попередження їх про кримінальну та адміністративну відповідальність; документів, які підтверджують повноваження ОСОБА_20 та ОСОБА_32 як державних реєстраторів; інформацію про всі входи та дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинені державним реєстратором Яремчанської міської ради ОСОБА_19 на протязі цілого дня 06.02.2020 року; інформацію про всі входи та дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинені державним реєстратором Вовчинецької сільської ради ОСОБА_20 на протязі цілого дня 18.08.2020 року; інформацію про всі входи та дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинені державним реєстратором Лисецької селищної ради реєстратором ОСОБА_33 на протязі цілого дня 20.12.2021 року; інформацію про всі входи та дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинені державним реєстратором ОСОБА_20 щодо об'єктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об?єкта 2150870826101, приміщення № 99, реєстраційний номер об?єкта 2150883826101, приміщення № 100, реєстраційний номер об?єкта 2150878026101, приміщення № 101, реєстраційний номер об?єкта 2150863026101; інформацію про всі входи та дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинені державним реєстратором ОСОБА_33 щодо обєктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об?єкта 2538867426040, приміщення № 30, реєстраційний номер об?єкта 2538835726040, із визначенням ІР-адреси, кваліфікованого електронного підпису, дати та часу вчинення кожної дії та отримання кожного витягу, іншої ідентифікуючої інформації, з можливістю вилучення належним чином завірених копій на цифровому або паперовому носіях інформації.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким: у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 09 квітня 2025 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1