ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
10 лютого 2025 року м. ОдесаСправа № 916/2885/24
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Діброви Г.І.
суддів: Колоколова С.І., Савицького Я.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса
на рішення Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року м. Одеса, суддя першої інстанції Бездоля Д.О., повний текст складено та підписано 24.10.2024 року
у справі №916/2885/24
за позовом: Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса
до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСВЕНА 78», м. Одеса
про стягнення 94 489 грн. 09 коп.,-
Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції.
Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса, звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСВЕНА 78», м. Одеса, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 94489 грн. 09 коп., з яких: заборгованість за необліковану електричну енергію в розмірі 89287 грн. 68 коп.; 3% річних в розмірі 2410 грн. 85 коп.; інфляційні втрати в розмірі 2790 грн. 56 коп.
В обґрунтування позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем строків здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4. Як наголошує позивач, у спірних правовідносинах сторін відповідачем було допущено порушення ПРРЕЕ, а саме, самовільно здійснено підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», з порушенням схеми обліку.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року у справі №916/2885/24 (суддя Бездоля Д.О.) у задоволенні позову відмовлено повністю.
Суд першої інстанції, посилаючись на норми Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та положення пунктів 1.1.2, 8.4.12, 8.4.13 ПРРЕЕ, виснував, що відповідач за організаційно-правовою формою є об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку і у спірних відносинах з позивачем виступає саме як колективний побутовий споживач. І оскільки позивачем було невірно визначено статус відповідача, тому помилково здійснено йому нарахування, як для непобутового споживача та безпідставно не застосовано положення п. 8.4.13 Правил, яким визначено, що час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 годинам, а не 12-ти, як застосовано позивачем.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача відносно того, що розрахунок позивача є невірним, у зв'язку з застосуванням формули для непобутового споживача, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи судом. У зв'язку з тим, що відповідно до вимог Правил оплата вартості необлікованої електричної енергії здійснюється саме на підставі рахунку оператора системи розподілу, а рахунок позивача містить необґрунтовані дані в частині часу споживання у бік збільшення, відповідно і необґрунтовану суму вартості необлікованої електричної енергії, суд першої інстанції виснував, що в межах цієї справи позивачем не доведена обставина безпідставного ухилення (відмови) відповідача від проведення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4, та на підставі вищевказаного рахунку.
Оскільки нарахування спірних сум позивачем здійснено на підставі рішення, яке прийнято без урахування статусу відповідача, як побутового споживача, а також без застосування п. 8.4.13. Правил № 312, суд вважає, що позивачем не доведено правомірність і підставність його вимог до відповідача про стягнення з останнього коштів.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу, узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", м. Одеса з рішенням суду першої інстанції не погодилось, тому звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить суд рішення Господарського суд Одеської області 24.10.2024 року у справі №916/2885/24 скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» м. Одеса в повному обсязі, а також здійснити розподіл судових витрат.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та неповним з'ясуванням всіх обставин справи.
Апелянт зазначає, що для того, щоб юридична особа набула статусу колективного побутового споживача у розумінні ПРРЕЕ, у багатоквартирному будинку повинен бути організований єдиний вузол обліку, який враховує обсяг електричної енергії, спожитої власниками квартир та у приміщеннях загального користування. У такому випадку ОСББ буде розраховуватися за електричну енергію за показами єдиного загального розрахункового засобу обліку по будинку.
На думку апелянта, у даній справі відповідач не є колективним побутовим споживачем з огляду на те, що ним у рамках укладеного договору з розподілу від 01.01.2019 не організовано загальний розрахунковий засіб обліку по ОСББ. Розрахунки за спожиту електричну енергію за вказаним договором проводяться лише за споживання електричної енергії у місцях загального користування (загально побутові потреби житлового будинку, навантаження ліфтів, насосна). Доказів зворотнього матеріали справи не містять.
Окрім цього, апелянт зазначив, що наявний в матеріалах справи додаток № 10 до договору, на який послався суд в оскаржуваному рішенні, підтверджує постачання відповідачу електричної енергії лише на загально побутові потреби житлового будинку, живлення ліфтів та насосної.
Скаржник зазначає, що за матеріалами справи виявлене у нього порушення ПРРЕЕ відповідач жодним чином не спростував, адже у відповідача було зафіксоване самовільне підключення нежитлового приміщення у будинку і, як наслідок, безоблікове споживання електричної енергії, що жодним чином не може вважатися споживанням електричної енергії на побутові потреби.
Скаржник вказав, що відповідно до обставин справи та наданих на їх підтвердження доказів, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснено позивачем у відповідності до п. 8.4.12 ПРРЕЕ за виявлене порушення, що відповідає п. 7 п. 8.4.2 глави 8.4 Правил, виходячи з величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії самовільного підключення.
Апелянт дійшов до висновку, що позивачем правомірно віднесено відповідача до непобутового споживача, а відтак, здійснене нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за п. 8.4.12 ПРРЕЕ.
Натомість, суд першої інстанції на зазначене увагу не звернув, чим допустив неправильне застосування норм матеріального права.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса на рішення 24.10.2024 року у справі №916/2885/24, справу вирішено розглядати у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
26.12.2024 року через підсистему «Електронний суд» до Південно-західного апеляційного господарського суду від представника Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСВЕНА 78», м. Одеса надійшов відзив (вх. №4209/24 Д2), у якому позивач просив суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса залишити без задоволення, оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Також, у відзиві відповідач заявив клопотання про поновлення процесуального строку для його подання, яке мотивоване тим, що відповідач ознайомився з апеляційною скаргою лише 24.12.2024. До моменту ознайомлення представника з матеріалами справи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСВЕНА 78», м. Одеса не мало змогу підготувати та подати до суду відзив на апеляційну скаргу через відсутність у нього примірнику апеляційної скарги.
При цьому, як наголошує відповідач, доступ до електронного кабінету відповідача в системі «Електронний суд» наявний лише у голови правління, який з початку повномасштабного вторгнення був мобілізований до лав ЗСУ.
Розглянувши дане клопотання, колегія суддів зазначає наступне, ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 року встановлено строк на подання відзиву - 15 днів з моменту отримання ухвали про відкриття, копія ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 року була отримана відповідачем 02.12.2024 року, тобто, крайній строк на подання відзиву припадав на 17.12.2024 року,
Відповідно до ч. 1, 2 ст.119 Господарського процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
З огляду на викладене вище приписи законодавства поновленню підлягає процесуальний строк, який був встановлений законом, тоді як встановлений судом строк може бути виключно продовжений у разі подання клопотання про продовження такого строку до його закінчення.
У даному випадку відповідач просить поновити строк на подання відзиву, однак такий строк був встановлений судом та в силу припису ст. 119 Господарського процесуального кодексу України, не підлягає поновленню. В той же час, відповідач не звертався до суду з клопотанням про продовження строку на подання відзиву до закінчення такого строку, а колегія суддів не вбачає підстав для продовження такого строку з власної ініціативи.
З огляду на викладене вище відзив відповідача на апеляційну скаргу відповідача було подано з пропуском строку. До того ж, ухвалу суду апеляційної інстанції було отримано відповідачем в підсистемі «Електронний суд» і відповідачем не зазначено суду будь-яких поважних причин, чому неможливо було ознайомитися з текстом апеляційної скарги в цій підсистемі раніше.
Відповідно до ч.2 ст.118 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Беручи до уваги, обставини подання відзиву на апеляційну скарг, та керуючись положеннями ч.2 ст.118 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів залишає поданий відповідачем відзив на апеляційну скаргу без розгляду
Приписи п. 1 ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України визначають, що малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму на 01 січня відповідного року (що станом на момент подання позову у даній справі складає 3028 грн.).
В порядку спрощеного провадження за законом підлягають розгляду малозначні справи, і в даному випадку, єдиним критерієм для такого розгляду є саме ціна позову.
Судова колегія дійшла висновку, що у даному випадку справа № 916/2885/24 відповідає ознакам малозначної справи за законом, оскільки ціна позову складає 94 489 грн. 09 коп.
Суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Переглянувши у порядку письмового провадження оскаржуване у справі рішення суду першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права України, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в межах доводів апеляційної скарги, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі перегляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року у справі № 916/2885/24, є таким, що не підлягає скасуванню, виходячи з наступного.
Так, 28.12.2017 між Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (далі - постачальник) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КОСВЕНА 78» (далі - постачальник) був укладений договір про постачання електричної енергії № 8013 (а.с. 13-18, т.1), за умовами якого постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю, а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 9.4. договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2018. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Відповідно до даних додатків № 2 та № 10 до договору (а.с. 20-21, 25, т.1) споживання електричної енергії відповідачем здійснюється за адресою: вул. Косвена, 78 та визначено об'єкти споживання, зокрема, житловий будинок (ліфт), на якому встановлений прилад обліку (електролічильник) № 50877667. При цьому у додатку № 10 до договору (а.с. 25, т.1) визначено тарифну групу щодо постачання електричної енергії на об'єкт - житловий будинок (ліфт) як 2-гу (міське населення).
Додатком № 6 до договору затверджений акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (а.с. 113-114, т.1), яким передбачено, що сторонам на праві власності/користування/відання належать/перебувають на їх балансі електромережі, за які кожна із сторін несе відповідальність за їх технічний стан, обслуговування, зберігання та експлуатацію, а саме: оператор системи розподілу АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»: ТП 2641; КЛ-0,4 кВ від РУ-0,4кВ ТП 2641 вих. 14 до ВРП житлового будинку по вул. Косвена, 78; AL (4х70) ммІ - 200м; КЛ-0,4кВ від РУ-0,4кВ ТП 2641 вих.20 доВРП житлового будинку по вул. Косвена, 78; AL (4х70) ммІ - 200м; споживач ОСББ «КОСВЕНА 78»: ВРП-0,4кВ житлового будинку по вул. Косвена, 78 ; вимірювальні засоби обліку електроенергії; усі внутрішні електромережі житлового будинку. Межа балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін встановлюється на першому комутаційному апараті у ВРП-0,4кВ житлового будинку.
Згідно з Статутом позивача в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів акціонерів АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» від 13.01.2022 № 1/2022» (а.с. 46-49, т.1), АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» є новим найменуванням АТ «Одесаобленерго», в свою чергу, АТ «Одесаобленерго» було юридичною особою з новим найменуванням у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII та зміною найменування з ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на АТ «Одесаобленерго». Товариство було правонаступником майна, прав та обов'язків ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго».
Як пояснює у позовній заяві позивач, у зв'язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» припинило діяльність з постачання електричної енергії та з 01 січня 2019 року почало функціонувати як оператор системи розподілу, надаючи відповідачу послуги з розподілу електричної енергії. Позивач наголошує, що враховуючи підтверджене споживання відповідачем електричної енергії за вищевказаною точкою розподілу, останній приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного за посиланням: https://www.dtek-oem.com.ua/ua. На підтвердження даних обставин позивач до матеріалів справи долучив, зокрема, історію споживання по точці обліку за адресою: вул. Косвена, 78/житловий будинок (ліфт) , де встановлений прилад обліку № 50877667 (а.с. 26, т.1).
Також до матеріалів справи позивачем долучено роздруківку публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії, який розміщений на сайті позивача та до якого приєднався відповідач (а.с. 27, т.1).
Відповідачем вищевказані обставини не спростовані.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи (а.с. 32-33, т.1), 04.05.2023 уповноваженими особами позивача - Шуляк О.В., Бонк С.В., Звягін В.А. за участі представника - головного бухгалтера Овсейчук В.Д. на об'єкті за адресою: вул. Косвена, 78, було проведено перевірку, за результатом якої складений акт про порушення № 8005843. На підтвердження повноважень вищевказаних працівників позивачем до матеріалів справи долучено копії посвідчень працівників, посадова інструкція провідного інженера підрозділу рейдової роботи Центру по роботі з комерційними втратами Дирекції по взаємодії з клієнтами АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (а.с. 119-131, т.1), протоколи засідань комісії з перевірки знань працівників з питань охорони праці, пожежної безпеки та технічної експлуатації (а.с. 132-137, т.1).
Так, згідно з даними акту перевіркою було встановлено порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ, - самовільне підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю АТ "ДТЕК Одеські електромережі", з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано відкритим способом кабелем мідь 2х4 мм.кв. від міжповерхового щита 0,4 кВ до приміщення. Електроенергія споживається, але не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. У акті відображено схему електроживлення споживача із позначенням, зокрема, точки самовільного підключення, зазначено, що при проведенні перевірки було здійснено фото та відеофіксацію, а також повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 25.05.2023 з 09:00, за адресою: вул. Краснова, 2-А. Акт містить підпис представника споживача - Овсейчук В.Д., яка зауважень до акту не висловила.
25.05.2023 відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення від 04.05.2023 № 8005843 (а.с. 34, т.1), яке оформлено протоколом від 25.05.2023 № 57/4. Комісією встановлено порушення відповідачем ПРРЕЕ, у зв'язку з чим вирішено здійснити нарахування згідно з п. 8.4.2 та підп. 6 за формулою № 8 п. 8.4.12 ПРРЕЕ, п. 8.4.7. При здійснені розрахунку враховувалась тривалість роботи струймоприймачів протягом доби 12 годин. Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії (а.с. 35, т.1) період нарахування становить з 04.11.2022 по 04.05.2023, всього підлягає до сплати за необліковану електричну активну енергію 89287 грн. 68 коп. за 13762 кВт*год.
Для здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідачу виставлений рахунок № 8005843 (а.с. 36, т.1), який разом з копіями протоколу та розрахунку був направлений відповідачу 20.06.2023 (а.с. 37-39, т.1).
Доказів здійснення відповідачем оплати вищевказаного рахунку матеріали справи не містять.
Предметом спору у даній справі є встановлення обставин, які підтверджують або спростовують підстави для стягнення з відповідача вартості необлікованої електроенергії, а також нарахованих сум 3% річних та інфляційних втрат, у зв'язку з несплатою відповідачем рахунку позивача у визначені ПРРЕЕ строки.
Норми права, які регулюють спірні правовідносини, доводи та мотиви відхилення аргументів, викладених скаржником в апеляційній скарзі, за якими суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог
Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», який набрав чинності 11.06.2017, суб'єкти господарювання, які одночасно проводили діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, повинні протягом 18 місяців з дня набрання чинності зазначеним Законом здійснити юридичне відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання (обленерго), у тому числі шляхом створення електропостачальника. Ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню.
На виконання вимог чинного законодавства 06.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було прийнято постанову №1345 «Про видачу Акціонерному товариству «Одесаобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом». Згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до частин шостої, сьомої статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
У відповідності до Правил роздрібного ринку електричної енергії для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори: 1) про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу; 2) про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих не побутових споживачів).
Відповідно до підпункту 2.1.4. пункту 2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції від 14.03.2018) договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Пунктом 1.1. Типового договору встановлено, що цей договір укладається шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Відповідно до частин першої третьої, п'ятої статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Положення частини першої статті 634 Цивільного кодексу України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
У даному випадку відносини сторін спору, відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Закону України Про ринок електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312, регулюються договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на сайті оператора системи розподілу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса за адресою www.dtek-oem.com.ua.
Даний договір є публічним договором приєднання та встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам, як послуги оператора системи.
Факт укладення договору сторонами у справі не оспорюється. Матеріали справи не містять доказів припинення, розірвання чи визнання недійсним договору, у зв'язку з чим договір є чинним та є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення правил користування енергією.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (надалі - ПРРЕЕ) та укладеними договорами.
Відповідно до частини третьої статті 58 Закону «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний дотримуватися, зокрема, правил технічної експлуатації, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, умов укладених договорів.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 77 Закону «Про ринок електричної енергії» правопорушенням на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Положення Закону «Про ринок електричної енергії» деталізовані нормами ПРРЕЕ.
Відповідно до п. 2.3.1., 2.3.2., 2.3.3. Правил № 312 на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень. Перелік точок комерційного обліку на об'єкті споживача (площадці комерційного обліку), крім випадків простої схеми обліку із застосуванням одного лічильника прямого включення, зазначається з наведенням ЕІС-кодів, у додатку до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (місце та дата встановлення, тип, покази, дані щодо повірки, відповідальний за збереження тощо)».
За змістом п. 2.3.4. Правил № 312 відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Підпунктом 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Так, з матеріалів справи вбачається, що 04.05.2023 року представниками уповноваженими особами позивача - Шуляк О.В., Бонк С.В., Звягін В.А. за участі представника - головного бухгалтера Овсейчук В.Д. проведено перевірку на об'єкті за адресою: вул. Косвена, 78 за результатами якої складено акт про порушення № 8005843 в якому зафіксовано порушення обліку електричної енергії: порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ, - самовільне підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю АТ "ДТЕК Одеські електромережі", з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано відкритим способом кабелем мідь 2х4 мм.кв. від міжповерхового щита 0,4 кВ до приміщення. Електроенергія споживається, але не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. У акті відображено схему електроживлення споживача із позначенням, зокрема, точки самовільного підключення, зазначено, що при проведенні перевірки було здійснено фото та відеофіксацію, а також повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 25.05.2023 з 09:00, за адресою: вул. Краснова, 2-А. Акт містить підпис представника споживача - Овсейчук В.Д., яка зауважень до акту не висловила.
За умовами п.8.2.6. Правил №312 на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.4.2. Правил № 312 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (підп. 6); самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (підп. 7).
Згідно з п. 8.4.6. 8.4.6. у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об'єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об'єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.
Відповідно до п. 8.4.7. Правил № 312 розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Д i, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, таким чином, щоб виконувалось рівняння (1)
де
n - кількість календарних місяців (цінових періодів), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.
Вартість необлікованої електричної енергії (В но, грн) розраховується за формулою
(2)
де
Ц i - середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом i-того календарного місяця (цінового періоду) (грн/кВт·год), яка визначається виходячи з суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год.
У разі приєднання електроустановки споживача до електричних мереж оператора системи передачі тариф на послуги з розподілу електричної енергії приймається рівним нулю;
W i - обсяг споживання електричної енергії, що відповідає i-тому календарному місяцю (ціновому періоду), кВт·год, що розраховується за формулою
W i = W доб · Д i, (3)
де
- W доб розрахункова величина добового споживання електричної енергії, кВт·год;
- Д i кількість днів, визначена відповідно до рівняння 1 цієї глави.
Оператор системи щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та/або на власному офіційному вебсайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год). Під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електричної енергії.
За умовами підп. 8.4.8. Правил № 312 8.4.8. кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (п. 2).
Відповідно до п. 8.4.12. Правил № 312 у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою № 8: W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п., де
P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами: у разі підключення до однієї фази
(9)
у разі підключення до трьох фаз
(10)
де
I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;
U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;
- косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
У п. 8.4.13. Правил № 312 вказано, що у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.
У даній справі позивач стверджує, що відповідач є непобутовим споживачем в той є же час, на переконання останнього, він є побутовим споживачем.
.Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання (пункт 47);
побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) (пункт 62).
Аналогічні приписи містять припису пункту 1.1.2 розділу І ПРРЕЕ, відповідно до якого:
- побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);
- споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
- побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію) у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної, підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання платних послуг тощо.
Згідно із частиною другою статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Аналогічно унормовано поняття спільного майна багатоквартирного будинку частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Статтями 4 та 6 вказаного Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління (частина перша статті 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов'язані разом з іншим забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна.
Згідно із статтею 12 вказаного Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна.
Колегія суддів виснує, що ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа, ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно норм чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема постачанню та розподілу електричної енергії. Ця електрична енергія постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема інженерно-технічних систем будинку, як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, підкачувальних насосів тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників (зокрема електропостачання ліфтів, освітлення місць загального користування та прибудинкової території тощо).
ОСББ має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як непідприємницьке товариство згідно окремого спеціалізованого Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", має статус неприбутковості, та не є суб'єктом господарювання, не використовує електричну енергію для власних потреб.
Отже, ОСББ в частині споживання електричної енергії на побутові потреби по аналогії закону підпадає під визначення "колективний побутовий споживач" електроенергії, у випадку, коли ці організації об'єднують мешканців у багатоквартирних будинках та діють в їхніх інтересах для забезпечення комфортних умов проживання у будинку.
Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 13.02.2024 у справі № 922/1717/23.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, відповідач за організаційно-правовою формою є об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, яке створене власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Так, згідно з додатком № 10 до договору, укладеного між сторонами, постачання електричної енергії відповідачу здійснюється для забезпечення потреб житлового будинку, на який в цілому не встановлено приладу обліку, а встановлено на окремі його частини, такі як: с/с ТРК «Реноме»; житловий будинок (загально побутові потреби) - 2 об'єкта; житловий будинок (ліфт) - 2 об'єкта; житловий будинок (насосна). На перелічені об'єкти встановлені окремі лічильники та по кожному з них визначено тарифну групу, зокрема, для с/с ТРК «Реноме» І (пр.), а для інших об'єктів - для міського населення.
З огляду на викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач у спірних відносинах з позивачем виступає саме як колективний побутовий споживач (від імені всіх співвласників) та договір укладений для забезпечення та сприяння співвласникам будинку в отриманні житлово-комунальних послуг належної якості та у встановлений строк.
В той же час, матеріали справи не містять доказів того, що споживання за спірним договором електричної енергії у місці загального користування житлового будинку відбувалося не лише мешканцями будинку, а й суб'єктами господарювання.
Отже, керуючись вищевикладеними обставинами, колегія суддів вважає безпідставними посилання апелянта на те що відповідач є саме непобутовим споживачем, адже такі доводи не знаходять свого підтвердження в матеріалах справи.
Як було встановлено вище, під час проведення перевірки працівниками позивача на об'єкті відповідача було встановлено порушення відповідачем Правил № 312, а саме, біля ліфту житлового будинку було здійснено самовільне підключення, що призвело до того, що електроенергія споживається, але не враховується. У акті вказано, що це порушення відповідає п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
За результатами розгляду вищевказаного акту комісією у складі уповноважених працівників позивача було прийнято рішення провести нарахування згідно з підп. 6 п. 8.4.2 та за формулою № 8 пункту 8.4.12. Правил № 312 зі змінами та доповненнями, п. 8.4.7, тривалість роботи струмоприймачів протягом доби прийнято рівним 12 годин, період нарахування визначено з 04.11.2022 по 04.05.2023. З урахуванням цих даних комісією визначено, що всього підлягає до сплати 89287,68 грн за необліковану електричну енергію у обсязі 13762 кВт*год.
Отже, при здійсненні розрахунку комісією застосовувались положення, п. 8.4.12.
Однак, оскільки відповідач є колективним побутовим споживачем, то при здійсненні розрахунку заявленої до стягнення вартості необлікованої електричної енергії, підлягали застосуванню положення п. 8.4.13. Правил № 312.
Зокрема, час використання самовільного підключення протягом доби мав прийматися рівним 8 год, в той же час позивач безпідставно застосовував положення п. 8.4.12. Правил № 312, за умовами якого час підключення є рівним 12 год.
З огляду на викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при прийнятті рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4, уповноваженими представниками оператора системи невірно визначено статус споживача, а саме, помилково здійснено нарахування у спірних відносин як для непобутового споживача та безпідставно не застосовано положення п. 8.4.13., яким визначено, що час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 годинам, а не 12-ти, як застосовано позивачем. Отже, розрахунок позивача є невірним у зв'язку з застосуванням формули для непобутового споживача
Згідно з підп. 2 п. 8.4.2. Правил № 312 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
У зв'язку з тим, що відповідно до вимог Правил № 312 оплата вартості необлікованої електричної енергії здійснюється саме на підставі рахунку оператора системи розподілу, а рахунок позивача містить необґрунтовані дані в частині часу споживання у бік збільшення, відповідно і необґрунтовану суму вартості необлікованої електричної енергії, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що в межах цієї справи позивачем не доведена обставина безпідставного ухилення (відмови) відповідача від проведення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4, та на підставі вищевказаного рахунку.
Колегія суддів зазначає, що уповноваженою особою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії є саме представник оператора системи, і суд не має процесуальних підстав самостійно розглядати акт про порушення та здійснювати на його підставі власні розрахунки за спеціальними формулами, передбаченими Правилами.
Тому, оскільки нарахування спірних сум позивачем здійснено на підставі рішення, яке прийнято без урахування статусу відповідача як побутового споживача, а також без застосування п. 8.4.13. Правил № 312, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивачем не доведено правомірність і підставність його вимог про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії саме у розмірі 89 287 грн. 68 коп, тому правомірно відмовив у їх задоволенні.
Крім того, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд правильно відмовив у задоволенні позовних вимог про стягнення інфляційних втрат та 3 % річних, оскільки такі вимоги є похідними від вимог про стягнення основного боргу.
Тому колегія суддів вважає, що у даному випадку суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, вірно застосував положення національного законодавства, надав вірну оцінку спірним правовідносинам у контексті зазначених норм, у зв'язку із чим оскаржуване рішення, яке переглядається в апеляційному порядку, є правомірним, а доводи апелянта, зазначені ним в апеляційній скарзі, є такими, що фактично зводяться лише до незгоди з судовим рішенням, що не може бути обґрунтованою підставою для його скасування або зміни.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За таких обставин, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса не потребує задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року у справі № 916/2885/24 відповідає обставинам справи та вимогам закону і достатніх правових підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.
Керуючись ст. 129, 240, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,-
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року у справі № 916/2885/24 залишити без задоволення, рішення Господарського суду Одеської області від 24.10.2024 року у справі № 916/2885/24 - залишити без змін.
Постанова суду є остаточною і не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених у п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 10.02.2025 року.
Головуючий суддя Г.І. Діброва
Судді С.І. Колоколов
Я.Ф. Савицький