Справа № 505/139/25
Провадження № 3/505/494/2025
10 лютого 2025 року м. Подільськ
Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Білоус В.М.
секретар судових засідань Негрескул Д.О.
за участю адвоката Тіори Ю.П.
розглянувши матеріали, які надійшли від Подільського РУП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , згідно якого 29 грудня 2024 року о 08 годині 00 хвилин останній, керуючи транспортним засобом марки ВАЗ 2107 державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 на автодорозі Т-1612, околиця в с. М. Куяльник Подільського району, Одеської області, не стежив за дорожньою обстановкою, не зреагував на її зміну, не вибрав безпечної швидкості руху, в результаті чого здійснив з'їзд в кювет. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортний засіб ОСОБА_1 отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 12.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
В судове засідання з'явився захисник ОСОБА_1 адвокат Тіора Ю.П., який надав клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, оскільки ні транспортний засіб водія, ні третіх осіб ні будь-яке майно не отримало пошкоджень. А перераховані в схемі ДТП пошкодження автомобіля ОСОБА_1 не відносяться до цієї пригоди, а були вже на автомобілі. Просив закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст.124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Цією конструкцією законодавець передбачив настання негативних наслідків у вигляді майнової шкоди, яка є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення та яку, виходячи зі змісту закону, винна особа має відшкодувати.
За змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається судом у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке правопорушення.
Згідно п. 2.3б ПДР України водій повинен бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до пункту 12.1. ПДР під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до розділу 8, п. 1 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» від 07 листопада 2015 року, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
Разом з тим, складений щодо ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки не містить даних, які є обов'язковими ознаками об'єктивної сторони складу правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП - настання реальних наслідків для іншої особи у вигляді пошкодження майна.
Також, слід зазначити, що у інших матеріалах справи, в тому числі, у схемі місця ДТП та додатку до неї також відсутні дані, які б підтверджували, що діями ОСОБА_1 було спричинено будь-яку шкоду іншому транспортному засобу чи іншим об'єктам, зазначеним у диспозиції ст.124 КУпАП.
Крім того, в своїх поясненнях від 29.12.2024 року наданих працівникам поліції ОСОБА_1 зазначає, що пошкодження зазначені в схемі ДТП не відносяться до цієї дорожньо-транспортної пригоди, а вже були на автомобілі.
Згідно Закону, ст. 251 ч.2 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП не доведено, оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення, зокрема, об'єктивна сторона такого порушення, а тому відсутній і склад адміністративного правопорушення передбачений ст. 124 КУпАП. За таких обставин необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 252, 283-285, 287 КУпАП суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Котовський міськрайонний суд Одеської області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя