Справа №766/1397/25
н/п 1-в/766/285/25
про продовження адміністративного нагляду
03.02.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря: ОСОБА_2 ,
представника поліції: ОСОБА_3 ,
засудженого: ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні подання т.в.о. начальника Відділення Поліції №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Херсонській області про продовження адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білозерка, Херсонської області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого:
- 25.10.2003 Білозерським районним судом Херсонської області за ч.15, ч.2, 3 ст.185 КК України, засуджений до позбавлення волі строком на 3 роки;
- 25.12.2006 року Білозерським районним судом Херсонської області за ч. 1 ст. 309, ч.3
ст.185, ст.70КК України; засуджений до позбавлення волі строком на 3 роки;
-09.08.2010 Білозерським районним судом Херсонської області за ч. 3 ст. 185,
засуджений до позбавлення волі строком 3 роки;
-19.07.2013 року Білозерським районним судом Херсонської області за ч.1 ст.187, ч.2
ст.185, ст.70 КК України засуджений до позбавлення волі строком на 8 років.
Звільнився 19.11.2020 року на підставі ухвали Ладижинського районного суду Вінницької області у зв'язку з відбуттям строку покарання,-
Т.в.о. начальник ВП №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Херсонській області ОСОБА_5 , звернувся до суду із поданням про продовження адміністративного нагляду по відношенню до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування подання посилається на ту обставину, що ОСОБА_4 , раніше судимий два і більше рази, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став продовжував порушувати громадський порядок, зловживав спиртними напоями у зв'язку з чим за поданням органів поліції на підставі ухвали Херсонського міського суду від 01.02.2024 року, було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік та застосовано до ОСОБА_4 наступні обмеження: заборона виходу з квартири (будинку) за місцем проживання в період часу з 22:00 години до 06:00 години наступного дня; заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем проживання без дозволу органу Національної поліції за місцем проживання; реєстрація у Відділенні поліції №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 2 (два) рази на місяць; заборона відвідування закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, однак ОСОБА_4 , належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став та продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, за місцем проживання характеризується посередньо. На підставі викладеного просить вирішити питання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , строком на шість місяців з наступними обмеженнями:
- реєстрація у Відділенні поліції №1 Херсонського районного управління поліції за адресою: м. Херсон, смт. Білозерка, пров. Торговий,11 Херсонського району Херсонської області в першу суботу кожного місяця з 09-00 до 12 год.;
- заборона виходу з квартири (будинку) за місцем проживання в період часу з 22:00 години до 06:00 години наступного дня;
- заборона відвідування закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем проживання без дозволу органу Національної поліції за місцем проживання;
Представник поліції ОСОБА_3 в судовому засіданні подання підтримав, просив його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 , в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання, обставини, викладені в поданні не оспорював.
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, вивчивши матеріали, надані в обґрунтування подання, вважає, що подання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (який неодноразово продовжувався і триває на даний час). Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Вища рада правосуддя рішенням від 30.05.2023 № 566/0/15-23 змінила територіальну підсудність судових справ Білозерського районного суду Херсонської області на Херсонський міський суд Херсонської області.
Судом встановлено, що ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 01.02.2024 відносно ОСОБА_4 , встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, із застосуванням ряду обмежень, визначених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі по тексту - Закон).
Згідно зі ст. 2 Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Пунктом «в» ст. 4 Закону визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ.
За правилами ч. 1 ст. 5 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості (ч. 1 ст. 6 Закону).
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
З роз'яснень, які містяться в п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.1986 « Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
З наданих в обґрунтування подання матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 , звільнений 19.11.2020 року у зв'язку з відбуттям строку покарання. Протягом 2024-2025 року ОСОБА_4 , неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності :
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (постанова Приморського районного суду м. Одеса, від 22.01.2023, штраф у сумі 170 грн.);
за ст. 178 КУпАП (постанова серії ГБВ №555113 від 27.05.2023 року накладено адміністративне стягнення у виді попередження),
за ст.175-1КУпАП (постанова серії ГБВ №555114 від 27.05.2023 року накладено адміністративне стягнення у виді попередження),
за ч.2 ст.178 КУпАП (постанова серії ГБВ №554982 від 11.08.2023 року накладено адміністративне стягнення у виді 51 грн штрафу);
за ст.176 КУпАП (постанова серії ГВА №769572 від 22.01.2024 року накладено адміністративне стягнення у виді 51 грн штрафу)
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 01.04.2024, штраф у сумі 51 грн.);
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 01.04.2024, штраф у сумі 51 грн.);
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 05.06.2024, штраф у сумі 51 грн.);
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 22.04.2024, штраф у сумі 170 грн.);
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 08.05.2024, штраф у сумі 51 грн.);
за ч. 1 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 05.06.2024, штраф у сумі 51 грн.);
за ч. 2 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 25.06.2024, штраф у сумі 170 грн.);
за ч. 2 ст. 187 КУпАП (постанова Херсонського міського суду Херсонської області, від 01.10.2024, штраф у сумі 170 грн.);
за ст. 178 ч.1 КУпАП (постанова серії ГАВ №770568 від 18.11.2024 року накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17 грн.),
за ст. 175-1 КУпАП (постанова серії ГАБІ №631417 від 22.01.2025 року накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 51 грн.).
Виходячи з фактичних обставин справи, суд враховує те, що протягом встановленого строку адміністративного нагляду ОСОБА_6 , неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду, схильний до вчинення різного роду правопорушень, суд вважає доведеними твердження представника ВП №1 ХРУП, що засуджений ОСОБА_4 , не бажає стати на шлях виправлення, та залишається небезпечним для суспільства, тому й надалі підлягає адміністративному нагляду.
З метою контролю за поведінкою та запобігання вчинення ОСОБА_4 , повторних правопорушень і злочинів, здійснення на нього виховного впливу, приймаючи до уваги, що ОСОБА_4 , має непогашену судимість за вчинення умисного злочину, строк погашення судимості не закінчився у встановлений Законом строк і судимість судом не знята, суд приходить до висновку, що дане подання підлягає задоволенню частково та відносно ОСОБА_4 , необхідно встановити адміністративний нагляд строком на шість місяців, оскільки за поведінкою ОСОБА_4 , необхідний контроль з боку правоохоронних органів, а подання подане працівником поліції в останній день дії ухвали про продовження адміністративного нагляду, що позбавило суд можливості провести розгляд до закінчення дії вказаної ухвали.
Проте суд вважає, що відповідні обмеження мають бути визначені з урахуванням положень ч. 1 ст. 10 Закону.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. ст. 4-6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 537, 539 КПК України суд, -
Подання начальника Відділення поліції №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити частково .
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 6 (шість) місяців, застосувавши такі обмеження:
- реєстрація у Відділенні поліції №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 2(два) рази на місяць;
- заборона виходу з квартири (будинку) за місцем проживання в період часу з 22:00 години до 06:00 години наступного дня;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем проживання без дозволу органу Національної поліції за місцем проживання;
- заборона відвідування закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив.
Роз'яснити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяОСОБА_1