Справа № 346/6644/24
Провадження № 3/346/148/25
10 лютого 2025 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Коваленка Дениса Сергійовича, розглянувши у об'єднаному судовому провадженні справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 124, статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ),
До Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, 12 грудня 2024 року надійшли протокол ЕПР1 № 192349 від 09 грудня 2024 року про адміністративне правопорушення, за статтею 122-4 КУпАП; протокол серії ЕПР1 № 192341 від 09 грудня 2024 року про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП, які складені відносно ОСОБА_1 , з матеріалами.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, суддею для розгляду справи про адміністративне правопорушення на підставі вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів, визначено ОСОБА_2 .
І, для реалізації положень частини 2 статті 36 КУпАП суд, ухвалою від 30 грудня 2024 року, постановив розглянути в одному судовому провадженні №3/346/148/25 усі вказані справи про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 .
Аргументи держави Україна, в особі поліцейського, який склав протокол полягали у наступному: 1) 09 грудня 2024 року, о 01 годині, ОСОБА_1 , у м. Коломия, по вул. Січових Стрільців, 27, керуючи транспортним засобом Volkswagen Caddy державний номерний знак НОМЕР_1 , не врахувала дорожню обстановку, не вибрала безпечної швидкості руху, не впоралася з керуванням під маневру поворот ліворуч, скоїла наїзд на світлофор, та дорожній знак 5.38.1 «Пішохідний перехід», чим порушила п.12.1, 2.3б Правил дорожнього руху та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП; 2) після цього, ОСОБА_1 у порушення пункту 2.10 (а) Правил дорожнього руху, не виконавши свій обов'язок залишатись на місці дорожньо-транспортної пригоди, покинула його, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 122-4 КУпАП.
Аргументи ОСОБА_1 . Подала заяву в якій визнала свою вину в повному обсязі.
Оцінка суду.
Положення пункту 22 частини 1 статті 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них.
І серед іншого, в силу положень статті 124 КУпАП, адміністративним правопорушенням являється порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Відповідно до пункту 12.1 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Також відповідно до положень статті 122-4 КУпАП, адміністративним правопорушенням являється залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Вказані положення узгоджуються з пунктом 2.10а Правил дорожнього руху за яким, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний
негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Наданими суду доказами у їх сукупності ((протоколами про адміністративне правопорушення (а.с.1,10); поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 4,13); фотознімками автомобіля та з місця вчинення ДТП (а.с. 15-17) дійсно підтверджується факт вчинення ОСОБА_1 , двох вказаних адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ст.122-4 КУпАП 09 грудня 2024 року. Оскільки у цей день, вона 09 грудня 2024 року, о 01 годині, у м. Коломия, по вул. Січових Стрільців, 27, керуючи транспортним засобом Volkswagen Caddy державний номерний знак НОМЕР_1 , не врахувала дорожню обстановку, не вибрала безпечної швидкості руху, не впоралася з керуванням під маневру поворот ліворуч, скоїла наїзд на світлофор, та дорожній знак 5.38.1 «Пішохідний перехід», чим порушила п.12.1, 2.3б Правил дорожнього руху та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП. І оскільки ОСОБА_1 після вчинення вказаного правопорушення, залишила місце дорожньо-транспортної пригоди, що також підтверджується наведеними доказами, вона дійсно порушила, передбачений пунктом 2.10 (а) Правил дорожнього руху обов'язок, залишатись на місці дорожньо-транспортної пригоди, чим вчинила і адміністративне правопорушення, передбачене статтею 122-4 КУпАП.
А за таких обставин суд погоджується із тим, що 09 грудня 2024 року, ОСОБА_1 , дійсно вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтею 124, статтею 122-4 КУпАП, і саме вона винна у їх вчиненні.
Обставин, які б виключали адміністративну відповідальність, а також обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , у зв'язку із вчиненням нею правопорушень, передбачених статтею 124 та статтею 122-4 КУпАП, судом не встановлено. А тому, вона підлягає адміністративній відповідальності, на загальних підставах.
Адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті 124 КУпАП являє собою штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що, на підставі п.5 підр. 1 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України складає 850 гривень) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті 122-4 КУпАП являє собою штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що, на підставі пункту 5 підрозділу 1 Розділу ХХ Податкового кодексу України складає 3400 гривень) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
А відповідно до частини 2 статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Тож оскільки правопорушення, передбачене статтею 122-4 КУпАП, з огляду на наслідки, які настали у зв'язку із його вчиненням ОСОБА_1 було більш серйозним по відношенню до правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, суд накладає стягнення на неї в межах санкції, передбаченої статтею 122-4 КУпАП.
А вирішуючи питання про конкретне стягнення, суд виходить із того, що ОСОБА_1 , свою вину визнала, але вчинила два правопорушення, проте раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася.
Тому суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти найменш суворе покарання, а саме: штраф у розмірі 3400 гривень, що буде достатньою і адекватною мірою відповідальності за вчинені нею два адміністративні правопорушення.
Разом з цим суд відзначає, що відповідно до положень статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. А тому, в силу положень частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір» та положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з ОСОБА_1 , слід стягнути 605 гривень 60 копійок у якості судового збору.
Отже, керуючись статтями 1-27, 33-38, 40-1, 122-4,124,130, 221, 245-253, 254-255, 268, 271, 276, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-300, 304, 305, 306 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) винуватою у вчиненні нею 09 грудня 2024 року адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) винуватою у вчиненні нею 09 грудня 2024 року адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі абзацу 2 частини 1 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за вчинені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) адміністративні правопорушення, накласти на неї остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, на користь Держави Україна (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення.
Копію постанови направити ОСОБА_1 та до Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області.
Судовий збір має бути сплачений на наступний робочий день, після набрання цією постановою законної сили.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання нею законної сили, з урахуванням строків для сплати судового збору.
Для недопущення звернення цієї постанови до примусового виконання, слід надати до апарату Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області документи, що підтвердять сплату судового збору у розмірі, за реквізитами та у строки, що передбачені цією постановою.
Суддя: Коваленко Д. С.