Рішення від 07.02.2025 по справі 580/12225/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року справа № 580/12225/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/12225/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності на зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА / ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

09.12.2024 вх. №57847/24 позивач у позовній заяві просить:

- скасувати відмову у призначенні житлової субсидії від 13.11.2024 як необґрунтовану і протиправну;

- визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області;

- зобов'язати надати житлову субсидію на опалювальний період з 01.10.2024 до 30.04.2025.

13.12.2024 прийнята позовна заява до розгляду, відкрите провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідно до ч.2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 ст. 12 КАС України. Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України). Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом не здійснюється.

Мета судового контролю - захистити порушене право відповідної особи (позивача), виправити можливу помилку суб'єкта владних повноважень, вказати суб'єкту владних повноважень на неможливість вчинення такої помилки у майбутньому, забезпечити принцип правової визначеності для всіх осіб, які потраплятимуть у аналогічні відносини у майбутньому (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2022_11_04_Bernazuk.pdf).

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтуванні позовних вимог позивач покликється на те, що відповідачем протиправно не надана житлова субсидія, проте під час звернення подані усі необхідні документи. Позивач покликається на акти №3328, №403 та судові рішення у справі №580/222/23, №580/218/21, №580/8656/21, №580/5910/20, №580/416/20 щодо встановлених фактів під час призначення субсидії. У відповіді Головного управління Пенсійного фонду України від 13.11.2024 повідомлено, що не долучено до звернення документи про факт не проживання у квартирі сина та його сім'ї, а також до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не внесені дані про членів сімєї особи із складу домогосподарства, тому прийняте рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, яке позивач вважає протиправним та просить скасувати (проте вимогу формулює без дотримання п.2 ч.1 ст.5 КАС України).

ВПВС у справі № 990/150/23 у п.28 постанови зазначає: реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 5 КАС України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту; п.33 - звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права; п. 37 зміст позовних вимог - це максимально чітко і зрозуміло сформовані визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу у прохальній частині позову; п.43 - формулювання прохальної частини позову із зазначенням альтернатив можливих способів захисту порушеного права є таким, що не відповідає положенням КАС України.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

26.12.2024 вх.№60834/24 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що відповідно до пункту 46 Положення №848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). Відповідно до декларації заявниці та даних отриманих унаслідок обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, ОСОБА_2 , який задекларований заявницею як член домогосподарства, що фактично не проживає, є одруженим, дані про його дружину відсутні. Житлова субсидія на опалювальний сезон 2024-2025 рр. ОСОБА_1 не призначена, позаяк в декларацію не внесені у повному обсязі відомості про членів родини ОСОБА_2 відповідно до пункту 46 Положення, тому просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що рішення суду, якими зобов'язано Пенсійний фонд України з 01.10.2022 призначити заявниці житлову субсидію, не є підставою для призначення ОСОБА_1 житлової субсидії на опалювальний сезон 2024-2025 років, позаяк відповідно до пункту 78 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, що отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств у складі яких кількість фактично проживаючих осіб - менша, ніж кількість зареєстрованих осіб.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Суд встановив, що до позовної заяви позивачем надані: копія довідки МСЕК №011104; копії акта від 07.10.2024; копія листа від 13.11.2024 №2300-0204-8/82854; копія довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.08.2024 №366; копія заяви від 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24).

10.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення та надання житлової субсидії.

Суд установив, що відповідно до рішення від 11.11.2024 №2923273011-2024-5 за зверненням ОСОБА_1 від 10.10.2024 про призначення субсидії на фактичну кількість проживаючих (опалювальна площа 78) підстава відмови у призначенні житлової субсидії:подано недостовірні відомості щодо складу домогосподарства.

У розділі І декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (одружений), проте розділі ІІІ «дані про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарств, а також членів сімї осіб із складу домогосподарств незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та реєстрі застрахованих осібДержавного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування за період з 01.01.2024 до 30.06.2024» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії вказана ОСОБА_1 та сума пенсії.

Суд встановив, що ОСОБА_1 звернулася 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою (а.с.8) та копією акта від 07.10.2024 (а.с.6), просить: вдруге надати запит до Департаменту соцполітики Черкаської міської ради на оформлення акта про те, що син ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , так як Департаментом соцполітики Черкаської міської ради акти складаються після виходу за місцем реєстрації і надсилаються до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (без запиту органу ПФУ департамент акти не складає), чим перешкоджається отримання субсидії та поставлене життя у скрутне становище.

Суд встановив, що в наданій копії акта від 07.10.2024, складеного у м.Черкаси, зазначено: ми, які нижчепідписалися, склали акт про те, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживає за адресою АДРЕСА_4 , де сплачує комунальні послуги (зазначені ПІБ восьми фізичниз осіб та підписи, проте без адрес реєстрації чи проживання).

Суд встановив, що листом від 13.11.2024 №2300-0204-8/82854 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), зокрема: до Вашого домогосподарства входить одружений син, який фактично не проживає за адресою реєстрації. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Доходи членів домогосподарств, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарств не враховуються. Дані про членів сімї особи із складу домогосподарств необхідно зазначити в розділі ІІ декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Оскільки Вами подано документи для призначення житлової субсидії не в повному обсязі, а саме: не долучено до звернення документи відповідного зразка, що підтверджують факт не проживання у Вашій квартирі сина та його сім'ї, а також до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не внесено дані про членів сім'ї особи із складу домогосподарства, то 11.11.2024 прийняте рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, яке Ви маєте право оскаржити до суду.

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.08.2024 №366 субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу для ОСОБА_1 (а.с.7) складає: жовтень 2023 - 1236.06 грн, листопад 2023 - 1806.95 грн, грудень 2023 - 1806.95 грн, січень 2024 - 1806.95 грн, лютий 2024 - 1806.95 грн, березень 2024 - 1806.95 грн, квітень 2024 - 1217.05 грн.

Суд встановив, що Департамент «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради за результатом звернення ОСОБА_1 повідомив 25.11.2024 №П-9822-2/05 таке:за адресою АДРЕСА_1 станом на 25.11.2024 зареєстровано 2 (дві) особи.

17.12.2024 №10-13599/24 Департамент соціальної політики (ЄДРПОУ 37853109) направив у відповідь на №2300-0204-6/89975 від 09.12.2024 акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарств/фактичного місця проживання осіб від 11.12.2024 №3451 (заявниці не було, у телефонній розмові зясовано, що перебуває за межами міста), від 16.12.2024 №3469 (ІІІ.інформація про зареєстроване місце проживання: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 - не проживає син; ІХ.інша додаткова інформація: за даною адресою заявниця проживає одна, син ОСОБА_2 проживає у АДРЕСА_4 з 2020 року, зі слів заявниці на момент проведення обстеження сусідів не було).

Позивачка, вважаючи відмову відповідача від 13.11.2024 протиправною, звернулася до суду, проте не обгрунтувала зміст і характер порушеного права і не врахувала особливості оскарження індивідуального акта від 11.11.2024 - самостійний спосіб захисту відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України не обирала.

Відповідно до висновку Верховного Суду в ухвалі від 23.01.2019 у справі №9901/35/19 під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, тому особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.

Неналежний спосіб захисту є самостійною підставою для відмови в позові в будь-яких правовідносинах - ВП ВС у справі № 522/1528/15-ц розмежувала превентивний та ефективний способи захисту. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду розглянув справу № 909/243/18 акцентував увагу на відмінностях між поняттями «предмет спору» та «предмет позову»: предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів, а предметом спору є об'єкт спірних правовідносин, матеріально-правовий об'єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем.

Верховний Суд у справі № 814/152/18 зазначає: завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, причому, захист прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто, передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії можливе лише у разі, якщо такий суб'єкт повинен був вчинити такі дії (або прийняти відповідне рішення) згідно з законодавством і, невчинення цих дій (неприйняття рішення) порушує права позивача. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах, про що неодноразово зазначав Верховний Суд, зокрема: у постановах від 03.03.2020 у справі №331/5314/16-а (2-а/331/148/2016), від 15.04.2020 у справі №712/11800/17, від 11.11.2021 у справі №640/13941/20.

VІ.НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Мотиви здійснення органами публічної влади власних повноважень мають відповідати мотивам, з якими ці повноваження були надані законом (https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311).

Якщо право особи бути почутою не забезпечується, то не виконується й процесуальна справедливість, значить, будь-який акт чи дія органів публічної влади є нікчемними (М.Білак. З повагою до особи / https://zib.com.ua/ua/print/132873-osnovni_principi).

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 січня 2023 року у справі №826/10888/18 висновує: саме по собі порушення процедури прийняття акту не повинно породжувати правових наслідків для його правомірності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.1 Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів під поняттям «офіційні документи» розуміється будь-яка інформація, записана у будь-якій формі, складена або отримана, та яка перебуває у розпорядженні державних органів. Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів передбачає, що державний орган сприяє заявнику, наскільки це практично можливо, ідентифікувати запитуваний офіційний документ (ч.1 ст.5).

Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 р. № 2073-IX (далі - Закон № 2073) адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21 Закону № 2073). Особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу (ч.1 ст.38 Закону № 2073). Заява подається в усній чи письмовій формі (ч.1 ст.39 Закону № 2073). Заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (ч.2 ст.41 Закону № 2073). Відповідно до ч.1 ст.29 Закону № 2073 адміністративний орган за клопотанням учасника адміністративного провадження або з власної ініціативи, а також у випадках, передбачених законом, залучає до участі в адміністративному провадженні особу, яка сприяє розгляду справи та участь якої необхідна для розгляду справи.

У науково-практичному коментарі до Закону України «Про адміністративну процедуру» зазначено: принципи добросовісності та розсудливості корелюються насамперед з п.5 та п.6 частини 2 ст.2 КАС України як критеріями для оцінки правомірності рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення № 848). Відповідно до Положення № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF#Text) виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюється особам, які одержують пенсії, - Мінсоцполітики через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об'єкти АТ Укрпошта, де особа одержує пенсію, відповідно до укладених договорів. Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня. Згідно з пунктом 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Згідно з пунктом 5 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».

Відповідно до п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: 1) загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків; 2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності: транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа); більше ніж один транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа), 3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця: навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України «Про зайнятість населення», державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї, яку отримує особа, яка втратила працездатність, в тому числі особа, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та не набула страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, за умови наявності в такої особи не менш як 15 років страхового стажу; надавали соціальні послуги, вважалися безвісно відсутніми за рішенням суду або мали правовий статус осіб, зниклих безвісти, перебували в полоні, що підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб'єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством, або перебували в місцях позбавлення/обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку (далі - складні життєві обставини), або перебували у відпустці без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду, відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки». Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії: сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - четвертим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, одноосібно виховують дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю; 4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис грн: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування); платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування); внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації; благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії (пункт 60 Положення № 848). Згідно із пунктом 64 Положення № 848 заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно із ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 824/399/17-а). Рішення, яке приймається суб'єктом владних повноважень у межах його дискреційних повноважень є правомірним лише за умови, що воно відповідає усім критеріям, що визначені частиною другою статті 2 КАС України (висновки ВС у справі №380/13558/21).

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями (висновки ВС у справі № 240/5019/18).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п.19 ч.1 ст.4 КАС України).

Верховний Суд 11 вересня 2023 року у справі №420/14943/21 (адміністративне провадження №К/990/8225/23) сформулював правовий висновок про те, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять легітимну основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих заявником документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення суб?єкта владних повноважень; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, що не ґрунтуються на нормах права.

Верховний Суд у справі № 640/11938/20 зазначає: порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого поданий позов.

Оцінюючи зміст рішення (індивідуальний акт) відповідача від 11.11.2024 №2923273011-2024-5 за зверненням ОСОБА_1 від 10.10.2024 про призначення субсидії на фактичну кількість проживаючих (опалювальна площа 78) з підставою відмови у призначенні житлової субсидії: подано недостовірні відомості щодо складу домогосподарства, суд зазначає про те, що у матеріалах справи позивач не надала докази на підтвердження відомостей про члена сім'ї особи із складу домогосподарства (у зв'язку з фактом одруження сина ОСОБА_2 стосовно дружини) як обов'язкової інформації для заповнення достовірних даних у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії для прийняття та/або перегляду рішення суб'єктом владних повноважень у межах адміністративного провадження з дотримання принципів належного врядування та сприяння особі в реалізації права на соціальну допомогу, проте уповноважений орган протягом 10 календарних днів з дня отримання документів не прийняв індивідуальний акт, чим порушив строк, а також не роз'яснив заявниці очікування на фактичну кількість проживаючих.

У задоволенні вимог визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобов'язати надати житлову субсидію на опалювальний період з 01.10.2024 до 30.04.2025 належить відмовити як необгрунтованим за відсутності наданої декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії з достовірними відомостями щодо членів сім'ї ОСОБА_2 як особи із складу домогосподарства.

Листом від 13.11.2024 №2300-0204-8/82854 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), зокрема: до Вашого домогосподарства входить одружений син, який фактично не проживає за адресою реєстрації. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Доходи членів домогосподарств, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарств не враховуються. Дані про членів сімї особи із складу домогосподарств необхідно зазначити в розділі ІІ декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Оскільки Вами подано документи для призначення житлової субсидії не в повному обсязі, а саме: не долучено до звернення документи відповідного зразка, що підтверджують факт не проживання у Вашій квартирі сина та його сім'ї, а також до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не внесено дані про членів сім'ї особи із складу домогосподарства, то 11.11.2024 прийняте рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, яке Ви маєте право оскаржити до суду.

Верховний Суд у справі № 640/11938/20ЄДРСР 96833075 щодо роз'яснення зазначив: відповідь, викладена у листі, містить правову позицію суб'єкта владних повноважень з конкретного кола питань, носить інформаційний характер та не створює для позивача чи інших осіб певних правових наслідків, відповідно, не порушує права та інтереси позивача.

Суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги про скасування відмови у призначенні житлової субсидії від 13.11.2024 як необґрунтованої і протиправної, позаяк за результатом розгляду заяви від 10.10.2024 рішення як індивідуальний акт прийняте відповідачем 11.11.2024 з порушенням строку, передбаченого п.60 Положення №848, а лист інформаційного характеру Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.11.2024 №2300-0204-8/82854 не порушує права позивача мирно володіти майном.

Верховний Суд у справі № 620/202/19 висновує: вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.9 КАС України).

Суд сукупно оцінив обставини розгляду відповідачем звернень від 10.10.2024 та від 09.12.2024 у взаємопов'язаності, зважаючи на не дотримання вимог п.60 Положення №848 щодо строку для прийняття індивідуального акта (про який йдеться у листі від 13.11.2024), доходить висновку про протиправність рішення від 11.11.2024 №2923273011-2024-5, яке належить скасувати як немотивоване і необгрунтоване.

Верховний Суд у справі №640/16224/19 зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Право бути почутим є ключовим принципом «належного врядування» в демократичній державі.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення порушеного права особи і вправі обрати найбільш ефективний захисту такого права, який відповідає характеру порушення з урахуванням обставин конкретної справи, однак, перебирання непритаманних суду повноважень суб'єкта владних повноважень неможливе за відсутності всіх умов, необхідних для втручання у дискреційні повноваження відповідного суб'єкта. Рішення, яке приймається суб'єктом владних повноважень у межах його дискреційних повноважень є правомірним лише за умови, що воно відповідає всім критеріям, що визначені частиною другою статті 2 КАС України (висновки ВС у справі №380/13558/21).

ОСОБА_1 звернулася 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою (а.с.8) та копією акта від 07.10.2024 (а.с.6), просить: вдруге надати запит до Департаменту соцполітики Черкаської міської ради на оформлення акта про те, що син ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , так як Департаментом соцполітики Черкаської міської ради акти складаються після виходу за місцем реєстрації і надсилаються до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (без запиту органу ПФУ департамент акти не складає), чим перешкоджається отримання субсидії та поставлене життя у скрутне становище, проте усупереч вимог ст.5 Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів відповідач як орган ПФУ не сприяв заявнику, наскільки це практично можливо, ідентифікувати запитуваний офіційний документ.

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону № 2073 адміністративний орган за клопотанням учасника адміністративного провадження або з власної ініціативи, а також у випадках, передбачених законом, залучає до участі в адміністративному провадженні особу, яка сприяє розгляду справи та участь якої необхідна для розгляду справи.

Матеріали справи не містять доказів про сприяння Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за участі Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради у реалізації права ОСОБА_1 бути почутою.

Суд бере до уваги, що листом від 13.11.2024 №2300-0204-8/82854 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило ОСОБА_1 , зокрема: Вами подано документи для призначення житлової субсидії не в повному обсязі, а саме: не долучено до звернення документи відповідного зразка, що підтверджують факт не проживання у Вашій квартирі сина та його сім'ї, а також до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не внесено дані про членів сім'ї особи із складу домогосподарства, проте для моделювання належної поведінки заявнику не роз'яснено: який саме має долучити до звернення документ якого саме (відповідного) зразка; до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не внесено дані про членів сім'ї особи із складу домогосподарства, позаяк у домогосподарстві зареєстровано 2 особи ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) - до якого розділу декларації які дані про членів сім'ї якої саме особи ( ОСОБА_2 ) чи осіб ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) має надати заявниця.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ч.1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії (пункт 24 Положення №848). Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632.

Відповідач не довів і не спростував належними і допустимими доказами доводів позивача про втручання у право знати про який документ «відповідного зразка» йдеться та які відомості у який розділ декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії необхідно заповнити про членів сім'ї якої саме особи ( ОСОБА_2 ) чи осіб ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) домогосподарства, щоб моделювати подальшу поведінку.

Оцінивши докази і перевіривши доводи сторін за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24) та під час складання немотивованої відповіді від 13.11.2024, позаяк відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення у контексті обов'язків належного врядування, позаяк не сприяв позивачеві у реалізації права знати і права бути почутим.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № у разі якщо вирішення порушених у заяві питань не належить до компетенції адміністративного органу, що її отримав, заява невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше п'яти робочих днів, надсилається за належністю до іншого адміністративного органу для розгляду по суті, про що в той самий день письмово повідомляється заявник. У такому разі днем подання заяви вважається день отримання заяви компетентним адміністративним органом.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч.4 ст.245 КАС України).

Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області не продемонстровано сприяння у реалізації права позивача знати і бути почутим щодо обставин призначення субсидії або отримання мотивованої відмови чи скерування за належність під час розгляду заяви від 09.12.2024, тому у контексті повноважень згідно частини 4 статті 245 КАС України для належного захисту порушених прав позивача належить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.12.2024 про оформлення акта (документа встаноленого зразка) з огляду на дані про членів сім'ї особи домогосподарства та роз'ясненням особливостей заповнення розділів декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії із внесенням даних про членів сім'ї якої саме особи (із двох зареєстрованих чи обох) із складу домогосподарства із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції - неможливе за відсутності всіх умов, необхідних для втручання у дискреційні повноваження відповідного суб'єкта, тому у задоволенні вимоги зобов'язати надати житлову субсидію на опалювальний період з 01.10.2024 до 30.04.2025 належить відмовити як передчасній за відсутності належним чином оформленої позивачем декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії з урахуванням результатів розгляду звернень ОСОБА_1 від 09.12.2024 та від 10.10.2024.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору (особа з інвалідністю 1 групи), підстави для розподілу судового збору відсутні.

Керуючись ст.2, 9, 90, 242-246, 255, 258, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у формі рішення від 11.11.2024 №2923273011-2024-5.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області під час розгляду заяв ОСОБА_1 від 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24) та від 10.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 10.10.2024 та від 09.12.2024 (вх.15854/П-2300-24) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538].

Рішення суду складене 07.02.2025.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА