про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2025 року м. Київ № 320/62750/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву Державної податкової служби України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова служба України з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позивач просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09.05.2024 у виконавчому провадженні № 73259740.
2. Зобов'язати закінчити виконавче провадження № 73259740 на підставі п. 9 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Щодо строку звернення до суду позивач зазначає, що зазначену постанову про накладення штрафу, ДПС України оскаржено у судовому порядку шляхом подання 24.05.2024 засобами поштового зв'язку до Київського окружного адміністративного суду відповідної позовної заяви, тобто в межах десятиденного строку, що передбачено КАС України та Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно інформації веб порталу АТ «Укрпошта» рекомендоване відправлення з повідомленням про вручення № 0815900042586 отримано судом 28.05.2024 року.
Через відсутність у Позивача будь-якої інформації про стан розгляду позову ДПС України, останній 22.10.2024 у зв'язку з цим звернувся до Київського окружного адміністративного суду із заявою від 22.10.2024 б/н (подано через канцелярію суду) (копія заяви додається), із залученням в тому числі платіжної інструкції від 24.05.2024 № 1482 про сплату судового збору у розмірі 3 028 грн за подання даного позову.
Втім, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №320/34588/24 (вх. ДПС № 123164/5 від 04.12.2024) (копія ухвали додається) позовну заяву ДПС України повернуто з підстав невиконання вимог суду, а саме не усунуто недоліки позовної зави, яку залишено без руху - сплата судового збору.
Позивач вважає, що повторне звернення до суду Позивачем здійснюється через незалежні від ДПС України обставини, хоча останній у свою чергу здійснив всі залежні від нього дії з приведення позову у відповідність до вимог ст. 160 та 161 КАС України.
Суд не вважає вказані причини пропуску строку поважними з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно з п. 6 ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 КАС України 1. Будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Натомість, в заяві від 22.10.2024 року до якої було додано платіжну інструкцію про сплату судового збору, відсутній номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі, що унеможливлює її ідентифікацію як заяви про усунення недоліків та реєстрацію до справи. При цьому, ухвалу про залишення без руху було доставлено в електронний кабінет ДПС України 29.07.2024 року, таким чином, на момент подання заяви 22.10.2024 року позивач був обізнаний про наявність ухвали про залишення позовної заяви без руху протягом 52 днів.
Окрім того, зважаючи на викладене та позицію позивача , що ним у свою чергу здійснено всі залежні від нього дії з приведення позову у відповідність до вимог ст. 160 та 161 КАС України, останнім не оскаржувалась заява про повернення позовної заяви.
Також суд зазначає, що можливість повтороного звернення з позовом до суду не зупиняє перебіг строків визначених в п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
Таким чином, процесуальна поведінка скаржника не демонструє повноти використання своїх процесуальних прав та виконання обов'язків встановлених ст. 44 КАС України, готовності брати участь у справі на всіх етапах її розгляду, достатньої зацікавленості щодо належного захисту своїх прав у судовому порядку. Позивач не довів, що можливість вчасного усунення недоліків в справі №320/34588/24 на виконання ухвалу суду не мала суб'єктивного характеру, тобто не залежала від його волевиявлення. Натомість пропуск строку на усунення недоліків в справі №320/34588/24 та як наслідок пропуск строку звернення до суду при поданні позовної заяви 16.12.2024 року через пасивну поведінку позивача щодо реалізації процесуальних прав і небажання їх реалізувати в повній мірі в цьому випадку не є поважною причиною пропуску строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Згідно з вимогами частини третьої статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною 3 зазначеної статті, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий суб'єктом владних повноважень, ставка судового збору становить 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних (3028,00 грн.).
Зі змісту позовної заяви виходить, що позивачем заявлено одну вимогу майнового та одну немайнового характеру.
Таким чином, сума судового збору належна до сплати складає (3028*2=6056) 6056 грн.
В матеріалах справи відсутня квитанція відсутня про сплату судового збору у встановленому законом розмірі.
Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі. Законодавством встановлено наслідки невиконання таких вимог, а саме постановлення судом ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суд вважає за необхідне залишити без руху позовну з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Указані недоліки повинно бути усунуто шляхом надання суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 3028,00 грн.; подати заяву про поновлення строку звернення до суду з урахуванням викладеного в ухвалі.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
Позовну заяву Державної податкової служби України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Терлецька О.О.