Рішення від 07.02.2025 по справі 280/11065/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

07 лютого 2025 року Справа № 280/11065/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії

ВСТАНОВИВ:

28.11.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення № 324/3 від 20.11.2024 року видане ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження військово-лікарської комісії;

-скасувати направлення № 324/3 від 20.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 видане ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ у зв'язку із призивом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.

У позові зазначено, що 06.02.2015 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі п. 2 ст. 23б наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 про що, у військовому квітку за 110 № 5450095 проставлена відмітка. 19.11.2024 відповідачем позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , хоча при собі позивач мав військовий квиток, який пред'явив посадовим особам. 20.11.2024 перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 позивачу була вручена повістка за № 284 з терміном прибути 27.11.2024 та вручено направлення № 324/3 на проходження ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я. Вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 вийшли за межі своїх повноважень, допустили протиправну поведінку, яка полягає у направленні позивача на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я. Просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. 19.11.2024 патрульними Запорізького районного управління поліції за порушення правил військового обліку було доставлено до мобілізаційного центру ІНФОРМАЦІЯ_6 в зв'язку з відсутністю будь-яких даних відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Представниками відповідача ОСОБА_1 було направлено для проходження медичного огляду при військово-лікарській комісії з метою встановлення придатності до проходження військової служби за мобілізацією. За результатами проходження медичного огляду при військово-лікарській комісії, відповідно до довідки військово- лікарської комісії № 825 (протокол № 33 від 19.11.2024) ОСОБА_1 на підставі графи ІІ розкладу хвороб Наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (зі змінами) визнано придатним до військової служби. З результатами медичного огляду ОСОБА_1 не погодився. По прибутті до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 заявив що він є непридатним до військової служби та виключений з військового обліку, що підтверджувалось з його слів, відповідними записами в його військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 17.04.1990. Посадовими особами відповідача при огляді зазначеного військового квитка було встановлено що на сторінці 32 зроблено запис «06.02.2015г. врачебной комисией при ІНФОРМАЦІЯ_8 рай (гор) военкомате Запорізької области (края, республики) признан негодным к воинской службе с исключением с учета по гр. ІІ ст. 23-Б расписаний болезней, объявленного приказом МО України от № 402-2008р., и исключен с воинского учета. Пунктом 20.4 глави 20 розділу ІІ Наказу МОУ № 402 (в редакції чинній на момент внесення запису до військового квитка) передбачено - за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: - «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; - «обмежено придатний до військової служби». Тобто Графа ІІ статті 23-б Розкладу хвороб ні в якому разі не передбачає виключення з військового обліку. Непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку передбачає лише Графа ІІ статті 23-а Розкладу хвороб. ОСОБА_2 20.11.2024 за № 324/3 було видане направлення для проходження медичного огляду при військово-лікарській комісії з метою встановлення придатності до проходження військової служби за мобілізацією, та вручена повістка № 284 про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 26.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 поштою надійшло повідомлення від ОСОБА_1 про те, що він перебуває на амбулаторному лікуванні та не має змоги прибути за отриманою повісткою. Повідомлень щодо проходження ОСОБА_1 медичного огляду при військово-лікарській комісії з метою встановлення придатності до проходження військової служби за мобілізацією за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 на теперішній час не надходило. Виходячи із положень законодавства, вважають що станом на теперішній час, ОСОБА_1 є військовозобов'яним, та зобов'язаний виконувати свої обов'язки відповідно до діючого законодавства. Відповідач заперечував проти позову.

Ухвалою судді від 29.11.2024 у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі № 280/11065/24- відмовлено.

Ухвалою судді від 03.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Згідно військового квитка позивача серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 17.04.1990 року вбачається, що на сторінці 32 зроблено запис мовою оригіналу «06.02.2015г. врачебной комисией при ІНФОРМАЦІЯ_8 рай (гор) военкомате Запорізької области (края, республики) признан негодным (підкреслено) к воинской службе с исключением с учета по гр. ІІ ст. 23-Б расписаний болезней, объявленного приказом МО України от № 402-2008р., и исключен с воинского учета. Так у вказаному записі у проміжках між надрукованим текстом кульковою ручкою зроблено записи «06.02.2015» «Бердянськ ОМВК» «Запорізької» «гр. ІІ ст. 23-Б» «України» «№ 402-2008». У друкованому тексті зроблено підкреслення лише одного слова мовою оригіналу «негодным».

19.11.2024 відповідачем позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Сторонами не заперечується, що позивач пред'являв посадовим особам відповідача вищезазначений військовий квиток.

20.11.2024 перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 позивачу була вручена повістка за № 284 з терміном прибути 27.11.2024 та вручено направлення № 324/3 на проходження ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

Не погодившись із діями відповідача щодо вручення позивачу направлення на проходження ВЛК позивач звернувся до суду із даним позовом.

Судом досліджено документи наявні у даній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України (частина 2 статті 2 Закону № 2232-XII).

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Таким чином, законодавством передбачено вичерпний перелік підстав взяття військовозобов'язаних на військовий облік та виключення з нього.

Так, суд зазначає, що вищезазначений військовий квиток позивача серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 17.04.1990 не містить посилань на ч. 6 статті 37 Закону № 2232-XII, а саме що позивач виключений з військового обліку.

Крім того, відповідно до Наказу Міністерство оборони України № 402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції чинній на момент внесення запису до військового квитка), а саме пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ - Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово- обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ передбачено що Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1).

Відповідно до Графи ІІ статті 23-б Розкладу хвороб - непридатність до військової служби, або обмежена придатність визначається індивідуально.

Пунктом 20.4 глави 20 розділу ІІ Наказу МОУ № 402 (в редакції чинній на момент внесення запису до військового квитка) передбачено - за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:

- «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»;

- «обмежено придатний до військової служби».

Тобто Графа ІІ статті 23-б Розкладу хвороб на яку є посилання у військовому квитку позивача, не передбачає виключення з військового обліку.

Так спірним у вказаній справі є вручення відповідачем позивачу направлення на проходження ВЛК, а не дані військового квитка та статус позивача.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Отже, направлення на проведення медичних оглядів та обстежень військово-лікарськими комісіями віднесено до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Отже, військовослужбовці підлягають медичному огляду госпітальною ВЛК, якій за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Слід зазначити, що адміністративний суд повноважений на вирішення наявного публічного спору в межах доводів учасників справи, які викладаються у заявах по суті справи, зокрема, у позовній заяві.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

За правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.08.2020 у справі №1340/4630/18, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Суд вважає, що оскаржуване направлення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення № 324/3 від 20.11.2024 видане ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження військово-лікарської комісії не є індивідуальним актом розпорядчого характеру, оскільки ним лише запропоновано позивачу з'явитися у визначений день для проходження ним військово-лікарської комісії та вирішення питання щодо його придатності/непридатності до військової служби та в подальшому видачі довідки про виключення з військового обліку.

Враховуючи, що в межах підстав позову судом не встановлено протиправних дій відповідача, які б спричинили порушення прав позивача у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова