Справа № 560/15746/24
іменем України
07 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
" - визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 45106,58 грн у період з 01.07.2022 по 31.08.2024 з ОСОБА_1 .
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16".
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідальність може бути покладена на пенсіонера на підставі частини 1 статті 103 Закону №1788 виключно в наслідок зловживання з боку такої особи, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії. Згідно виписки до акту огляду ДЗ Центральна медико-соціальної експертної комісії МОЗ України м. Київ від 12.06.2024 серії АВ № 0034602 проведено повторний мій огляд та встановлена інвалідність третьої групи з 06 жовтня 2023 року по листопад 2026 року. Як стало відповідно до рішення Головного Управлінням Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області №292/04-16 від 12.08.2024 року, що у зв'язку із перервою у встановленні групи інвалідності (непроходженням МСЕК) виникла переплата пенсії у сумі 45106,58 грн за період з 01.07.2022 року по 31.08. 2024 року. Відтак, враховуючи викладене, можна дійти висновку, що станом на визначену мені чергову дата переогляду, яка була встановлена на 01.07.2022 року, в Україні було запроваджено карантинні заходи. Згодом введене військовий стан. Крім того, враховуючи, що на час розгляду справи режим воєнного стану у країні не завершено, рішення Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 12.08.2024 №292/04-16 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим дії Головного управління Пенсійного фонду України стягнення коштів в розмірі 45106,58 грн. за період з 01.07.2022 року по 31.08.2024 також є протиправними.
Ухвалою від 28.10.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області - не скористалося правом на подачу відзиву на позов.
З огляду на викладене вище, відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримує пенсію за інвалідністю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підставою отримання пенсійної виплати є виписка з огляду Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії 12ААВ №455539.
Івалідність позивачу встановлена з 23.06.2021 до 01.07.2022 року.
Згідно виписки до акту огляду ДЗ Центральна медико-соціальної експертної комісії МОЗ України м. Київ від 12.06.2024 серії АВ № 0034602 проведено повторний огляд та встановлена інвалідність третьої групи з 06; жовтня 2023 року по листопад 2026 року.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.07.2023 року позивачу повідомлено, що автоматично продовжено отримання пенсії по інвалідності за період з 01.07.2022 року по 20.11.2023 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобіганню виникненню і поширенню короновірусної хвороби, підпункту 14-6.1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення Головного Управлінням Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області №292/04-16 від 12.08.2024 року, що у зв'язку із перервою у встановленні групи інвалідності (непроходженням МСЕК) виникла переплата пенсії у сумі 45106,58 грн за період з 01.07.2022 року по 31.08. 2024 року.
ОСОБА_1 з указаним вище рішенням не погоджується, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Частиною 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Статтею 31 вказаного Закону передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Процедуру проведення медико-соціальної експертизи визначає Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317).
Відповідно до пункту 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
За змістом пункту 15 Положення №1317 комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.
Згідно із пунктом 24 Положення №1317, комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Видача особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, виписки з акта огляду комісії на руки забороняється.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.
Тобто, обов'язок щодо повідомлення органу Пенсійного фонду про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та його результати, покладається на органи медико-соціальної експертизи.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону №1058-IV.
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Виходячи зі змісту зазначених норм, сума пенсії, яка надміру виплачена, повертається пенсіонером або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку лише у двох випадках: коли вона виплачена внаслідок зловживань з боку пенсіонера або у разі подання страхувальником недостовірних відомостей.
Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на страхувальника.
При цьому, відповідальність може бути покладена на пенсіонера на підставі частини 1 статті 103 Закону №1788 виключно в наслідок зловживання з боку такої особи, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями. Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.
Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.04.2021 у справі №688/742/17.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (СОVID-19)" розділ XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 14-6, яким передбачено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" із змінами та доповненнями з 11.03.2020 на території України запроваджений карантин. В подальшому дію карантину продовжено до 30.06.2023.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачу встановлено 3 групу на період з 23.06.2021 до 01.07.2022, дата чергового переогляду - червень 2022 року.
Відповідно до довідки МСЕК ДЗ Центральна МСЕК МОЗ України серії АВ №0034602 від 12.06.2024 року, ОСОБА_1 повторно встановлено 3 групу інвалідності на період з 06 жовтня 2023 до 01 листопада 2026 року, дата чергового переогляду - 06.10.2026 року.
Як уже зазначено судом, обов'язок щодо повідомлення органу Пенсійного фонду про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та його результати, покладається на органи медико-соціальної експертизи.
Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги відсутність встановленого факту зловживання з боку позивача при призначенні пенсії, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №292/04-16 від 12.08.2024 року, про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 45106,58 грн за період з 01.07.2022 року по 31.08. 2024 року з ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Одночасно, щодо способу захисту обраного позивачем, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
За таких обставин і правових підстав, суд вважає за необхідне забезпечити ефективний захист прав позивача шляхом:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 45106,58 грн у період з 01.07.2022 по 31.08.2024 з ОСОБА_1 ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.
Виходячи із зазначеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 45106,58 грн у період з 01.07.2022 по 31.08.2024 з ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.08.2024 року №292/04-16.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Є.В. Печений