Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
07 лютого 2025 року Справа № 520/17980/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., дослідивши в приміщенні суду у м. Харкові заяву представника позивача Єрьоміної В.А. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі № 520/17980/24 в порядку ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі та вирішено:
“Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 року пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 27.02.2024 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити з 27.02.2024 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року.».
07.01.2025 року до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі № 520/17980/24 в порядку ст. 382 КАС України, у якій просить суд:
1. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/17980/24;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до Харківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/17980/24.
Свою заяву обґрунтовує тим, що судом встановлено безумовне право позивача на отримання пенсійного забезпечення з 27.02.2024 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", та на перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексацій згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Представником позивача було подано адвокатський запит щодо надання інформації про виконання судового рішення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано розрахунок пенсії по виконанню судового рішення по справі № 520/17980/24, з якого вбачається, що відповідачем нараховано:· Індексація базового ОСНП 2022; Індексація базового ОСНП 2023;· Індексація базового ОСНП 2024; · Щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Проте, невідомо з яких підстав, пенсія ОСОБА_1 продовжує виплачуватись з урахуванням максимального розміру пенсії, що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2024.
Представник позивача вказує, що пенсійний орган знову продовжує обмежувати пенсію ОСОБА_1 до 26266.22 грн., при цьому зазначаючи в розрахунках пенсії індексації за 2022, 2023, 2024 та щомісячну доплату 2000 грн., тим самим вводячи позивача та суд в оману, оскільки фактичний розрахунок пенсії не відповідає підсумку пенсії, яка з невідомо яких підстав знову обмежуються максимальним розміром.
Представник відповідача подав заперечення на заяву та зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі № 520/17980/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області у листопаді 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» та з нарахуванням та виплатою з 27.02.2024 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гри., передбаченої Постановою ПМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії за період з 01.03.2023 по 30.11.2024, виплату якої буде проведено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат на виконання рішень суду.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі №520/17980/24 виконано в межах покладених зобов'язань.
Пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства.
Дослідивши заяву представника позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 381 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-1 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення суду від 13.09.2024 у справі № 520/17980/24 позивачем здійснено відповідний перерахунок пенсії.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 27 лютого 2024 року позивачу на виконання рішення у справі № 520/17980/24 здійснено нарахування індексації грошового забезпечення за 2022, 2023 та 2024 роки та щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року.
Підсумок пенсії з надбавками складає - 27766,22 грн. Позивачу виплачується пенсія, з урахуванням максимального розміру - 26266,22 грн.
Тобто фактично відповідачем не виконано рішення суду від 13.09.2024 у справі № 520/17980/24 в частині виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.
А відтак, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву представника позивача та встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/17980/24, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали, подати до Харківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/17980/24 в частині виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача Єрьоміної В.А. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі № 520/17980/24 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали, подати до Харківського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/17980/24 від 13.09.2024 року в частині виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Бадюков Ю.В.