07 лютого 2025 року м. Рівне №460/6655/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Національної поліції в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправними дій щодо відмови в підготовці та наданні для проведення перерахунку основного розміру пенсії нового подання про призначення пенсії та новий розрахунок вислуги років на пенсію та зобов'язання підготувати і надати для проведення перерахунку основного розміру пенсії, в т.ч. за минулий час із 22.03.2023 (12 місяців з дня подання додаткових документів 22.03.2024), нове подання про призначення пенсії та новий розрахунок вислуги років на пенсію, в яких зазначити вислугу років із зарахуванням періодів з 26.01.1998 по 30.06.1998, з 27.03.2006 по 23.11.2007, з 23.11.2007 по 10.06.2013, з 10.06.2013 по 06.11.2015 на пільгових умовах.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач належить до осіб, які мають право на обчислення вислуги років на пільгових умовах, позаяк працював на посадах інструктора-водолаза та у підрозділах конвойної служби міліції. Вказав, що періоди роботи на цих посадах повинні зараховуватися до обчислення страхового стажу та вислуги років на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора та один місяць служби за сорок днів відповідно. Вважає, що відповідачем необґрунтовано не враховано календарну вислугу років на пільгових умовах, що спричинило призначення йому пенсії у меншому розмір, а отже оскаржуваним діями відповідача порушено право позивача на соціальний захист. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 26.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав. На обґрунтування заперечень зазначив про відсутність у позивача вислуги 24 календарних роки 6 місяців і більше, необхідних для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а отже підстав для обрахунку періоду його роботи у пільговому обчисленні немає. Повідомив, що діяв відповідно до вимог керівних документів, не вчинив дій, які порушують права позивача, а вимоги позивача є необґрунтованими і передчасними, а тому просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій не погодився з доводами відповідача, наведеними у відзиві, та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
Інших заяв по суті учасниками справи суду не надано.
Відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяви по суті, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено таке.
Позивач проходив службу на різних посадах Національної поліції та згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області №250 о/с від 04.10.2019 ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнений зі служби в поліції у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за п.2 (через хворобу).
Згідно з вказаним наказом вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні для виплати одноразової грошової допомоги становить 23 роки 02 місяці 16 днів. Страховий стаж становить 28 років 07 місяців 26 днів.
З 05.10.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років за нормами п.«б» ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом від 07.02.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача, що розмір його пенсії обрахований з врахуванням 28 років страхового стажу, з яких 23 роки 2 місяці становить військова служба в календарному обчисленні. При цьому, вказано, що розрахунок вислуги років в пільговому обчисленні не застосовується.
У зв'язку з цим, в березні 2024 року позивач звернувся до ГУ НП в Рівненській області з клопотанням про надання нового подання для призначення пенсії та нового розрахунку вислуги років на пенсію, в яких зазначити вислугу років із врахуванням:
1) періоду з 26.01.1998 по 30.06.1998, у який позивач перебував на посаді інструктора-водолаза взводу інженерної розвідки 14 інженерний полк НОМЕР_1 АК ПрикВо - на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора;
2) періоду з 27.03.2006 по 23.11.2007, у який позивач перебував на посаді начальника групи конвойної служби міліції Острозького міськрайонного відділу УМВС України в Рівненській області - на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за сорок днів;
3) періоду з 23.11.2007 по 10.06.2013, у який позивач перебував на посаді начальника конвою групи конвойної служби міліції Острозького МВ (з обслуговування м. Острог та Острозького району) УМВС України в Рівненській області - на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за сорок днів;
4) періоду з 10.06.2013 по 06.11.2015, у який позивач перебував на посаді начальника конвою групи конвойної служби міліції, підпорядкованої Острозькому МВ (з обслуговування м. Острог та Острозького району) УМВС України в Рівненській області - на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за сорок днів.
Листом від 22.04.2024 №11/К-387, К-411 ГУ НП в Рівненській області повідомило позивача про те, що оскільки станом на 04.10.2019 його вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 23 роки 02 місяці 16 днів, а тому пенсія позивачу призначена за п.«б» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість тривалість вислуги років в календарному обчисленні, що визначала право на призначення пенсії за вислугу років для осіб, звільнених зі служби в період з 01.10.2019 по 30.09.2020 на день звільнення мала б складати 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у підготовці і наданні нового подання для призначення пенсії та розрахунку вислуги років на пенсію протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно зі ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно зі статтею ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» cтаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України № 1235 від 23.11.2016 року, зареєстрованого у Мін'юсті України від 20.12.2016 № 1668/29798, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 1 Закону №2262-XII визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом «а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, тобто до внесення змін постановою КМУ від 16.02.2022 № 119).
Порядок № 393 визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Пунктом 1 цього Порядку визначено перелік періодів, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону.
Відповідно до п.3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема:
в) один місяць служби за півтора місяця - на посадах водолазів усіх найменувань і спеціальностей (крім водолазів, зазначених у підпункті "б" цього пункту);
г) один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони..
Положеннями ст.12 Закону №2262-XII визначено, що право на пенсію за вислугу років відповідно виникає за наявності двох умов: звільнення зі служби та наявності необхідної вислуги років.
Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
В свою чергу, постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393.
Можливість пільгового обчислення періоду проходження служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Постановою №393.
Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Закон №2262-XII як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи. Визначення у Законі №2262-XII вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч.4 ст.17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Отже, передбачена Законом №2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Водночас, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-XII пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Як свідчать матеріали справи, при призначенні позивачу пенсії враховано службу в Збройних силах України з 02.06.1991 по 30.04.1993, військову службу за контрактом з 04.01.1997 по 27.07.2002, службу в МВС - з 21.04.2004 по 06.11.2015, службу в ГУ НП в Рівненській області з 07.11.2015 по 04.10.2019. Крім того, до страхового стажу зараховані періоди навчання з 01.09.1988 по 03.06.1991, а також трудова діяльність з 01.06.1993 по 09.07.1993 та 03.06.1994.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з витягом з послужного списку позивача №1698/116/12/02-2023 від 26.06.2023 ОСОБА_1 в період з 26.01.1998 по 30.06.1998 перебував на посаді інструктора-водолаза взводу інженерної розвідки 14 інженерний полк НОМЕР_1 АК ПрикВо; в період з 27.03.2006 по 23.11.2007 - на посаді начальника групи конвойної служби міліції Острозького міськрайонного відділу УМВС України в Рівненській області, в період з 23.11.2007 по 10.06.2013 - на посаді начальника конвою групи конвойної служби міліції Острозького МВ (з обслуговування м. Острог та Острозького району) УМВС України в Рівненській області, в період з 10.06.2013 по 06.11.2015 - на посаді начальника конвою групи конвойної служби міліції, підпорядкованої Острозькому МВ (з обслуговування м. Острог та Острозького району) УМВС України в Рівненській області.
Тобто, в ці періоди позивач проходив службу на посадах, які дають право на зарахування цих періодів у пільговому обчисленні, а саме: 26.01.1998 по 30.06.1998 (один місяць служби за півтора місяця) та з 27.03.2006 по 06.11.2015 (один місяць служби за сорок днів).
Стверджуючи про відсутність у позивача права на призначення пенсії за п.«а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII відповідач виходив з того, що календарний строк вислуги років позивача на день звільнення зі служби складає менше 24 років і 6 місяців.
Поряд з цим, відповідач при обрахунку вислуги років позивача не враховував зазначені вище пільгові періоди його служби, з урахуванням яких вислуга років позивача складає більше 24 років і 6 місяців.
Верховний Суд у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови № 393».
Суд також враховує, що Конституційний Суд України теж неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Висновки аналогічні за змістом викладені Верховним Судом у постановах від 28.02.2023 у справі №260/7359/21 та від 22.05.2022 у справі №480/4643/20.
При вирішенні даної справи суд також враховує, що редакцію п.3 Постанови № 393 було змінено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119, яка набрала чинності 19.02.2022. Вказаною постановою також змінено і назву Порядку № 393.
Так, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», і стаття 12 Закону № 2262-XII, і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та Постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Зважаючи на зміну з 19.02.2022 правового регулювання спірних правовідносин, Верховний Суд у постанові від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, серед іншого, дійшов висновку, що для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022.
Зважаючи на те, що спірні правовідносини мали місце до 19.02.2022, то на переконання суду, позивач має право на пільгове обчислення вислуги років відповідно до Порядку № 393 (у редакції до 19.02.2022) для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону № 2262-ХІІ.
Висновки аналогічного змісту викладені у постанові Верховного Суду від 20.11.2024 у справі №380/8441/21.
Встановлені обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку, що твердження відповідача щодо обрахунку вислуги років для призначенні пенсій згідно з п.«а» ч.1 ст.12 Закону №2262-XII, виходячи виключно з календарних днів служби, без врахування періодів служби, яка обчислюється на пільгових умовах, безпідставні та необґрунтовані.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/1340, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Наказом МВС України № 760 від 17.09.2018, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція № 760), відповідно до якої підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи: витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років; копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника); копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності); копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Додатком 3 до Інструкції № 760 установлена форма розрахунку вислуги років для призначення пенсії, яка передбачає обчислення вислуги років у календарному та пільговому обчисленні.
Додатком 2 до Порядку формування та ведення особових справ поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.05.2016 № 377, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2016 за № 828/28958, установлена форма Послужного списку, який містить пункт 12 «Періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах». До цього пункту Послужного списку вносяться записи про службу, яка дає право на зарахування вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні, з посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років.
Зважаючи на встановлене в ході судового розгляду справ, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні розрахунку вислуги років позивача, що дає право на пенсію, з урахуванням його пільгових періодів служби, вчинені не на підставі, в не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, а отже є протиправними.
З огляду на наведене, з метою належного захисту та відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача здійснити розрахунок його вислуги років із зарахуванням періодів служби з 26.01.1998 по 06.11.2015 на пільгових умовах, підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача подання про призначення пенсії та новий розрахунок вислуги років.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений ним судовий збір.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Рівненській області щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нового розрахунку вислуги років та нового подання для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Рівненській області здійснити новий розрахунок вислуги років ОСОБА_1 із зарахуванням періодів служби з 26.01.1998 по 06.11.2015 на пільгових умовах, а саме: періоду з 26.01.1998 по 30.06.1998 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця та періоду з 27.03.2006 по 06.11.2015 з розрахунку один місяць служби за сорок днів.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Рівненській області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області новий розрахунок вислуги років та нове подання для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 07 лютого 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Миколи Хвильового, буд. 2,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 40108761)
Суддя Н.С. Гудима