Рішення від 07.02.2025 по справі 440/449/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/449/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII на підставі довідок Миргородської районної ради - довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (лист Миргородської районної ради від 15 січня 2024 року № 02-17-2/18) з урахуванням виплачених сум з 17 січня 2024 року /а.с. 1-7/.

Позов обґрунтований тим, що позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року у справі №440/1987/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю. З вказаним рішенням позивач не погоджується, вважаючи, що має право на виплату їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням даних з довідок Миргородської районної ради - довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (лист Миргородської районної ради від 15 січня 2024 року № 02-17-2/18).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано документи.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 68-70/ зазначив, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 17 січня 2024 року позивач звернулася до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення її пенсії, призначеної відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2005 року №889. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року у справі №440/1987/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 17 січня 2024 року про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та прийнято рішення від 17 жовтня 2024 року №164150003357 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з недоцільністю. За результатами повторного розгляду заяви позивача від 17 січня 2024 року із врахуванням висновків суду наведених в рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року у справі №440/1987/24, а також враховуючи, що зобов'язальна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведений перерахунок - перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з нульовим заробітком, що призвело до зменшення розміру пенсії, тому було прийнято рішення від 17 жовтня 2024 року № 164150003357 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з недоцільністю.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про залучення другого відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, залишено без задоволення.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та їй з 18 березня 2023 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 15, 51-зворот, 58-60/.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року /а.с. 77/, в якій просила здійснити перерахунок, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим Законом.

До вказаної заяви згідно розписки-повідомлення /а.с. 78/ додала, зокрема, копії: паспорта або ID-картки або посвідки (кількість 1; НОМЕР_1 ); довідки про заробітну плату (спецпенсії) (кількість 1; 02-17-2/18); довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру (кількість 1; 2308603101); документів про місце проживання (реєстрації) особи (кількість 1; 2023/001973518).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року у справі №440/1987/24 /а.с. 55-зворот - 58/, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року /а.с. 52-55/, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасувано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.01.2024 № 31; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішенням про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року /а.с. 79/ відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24 повторно розглянуто заяву від 17 січня 2024 року № 113 ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії: "Перехід на пенсію за іншим Законом", а саме: на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". За результатом розгляду заяви, матеріалів електронної пенсійної справи: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 8213,27 грн. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій обласні повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії: "Перехід на пенсію за іншим Законом", а саме: на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України "Про державної службу". Розмір пенсії з урахуванням висновків суду склав 2361 грн. за результатами повторного розгляду заяви №113 від 17 січня 2024 року ОСОБА_1 , враховуючи висновки суду, наведені у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24, а також враховуючи, що зобов'язальна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведений перерахунок - перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з нульовим заробітком, що призвело до зменшення розміру пенсії. Прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю.

Не погодившись з рішенням про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/ визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Учасниками справи не заперечується, що з 18 березня 2023 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та звернулась із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року, в якій просила здійснити перерахунок, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим Законом.

Зі змісту оскаржуваного рішення слідує, що підставою для відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" стала недоцільність, а саме: те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 8213,27 грн, тоді як розрахунок розміру її пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" склав 2361,00 грн, оскільки проведений з нульовим заробітком. Крім того, зазначено, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24 не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області.

З огляду на викладене, наявні підстави стверджувати, що за результатами повторного розгляду заяви позивача від 17 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області визнано право позивача на призначення їй пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" та визначено розмір такої пенсії у сумі 2361,00 грн, що є меншим від розміру пенсії, яку вона отримує наразі у сумі 8213,27 грн.

Суд зауважує, що спірним у цій справі є дії відповідача щодо проведення позивачу розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що й стало підставою для відмови у переведенні позивача на такий вид пенсії.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року /надалі - Закон № 889-VIII/, підпунктом 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого встановлено, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини п'ятої статті 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб /надалі - Порядок №622, у редакції чинній, на час виникнення спірних правовідносин/.

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно із пунктом 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (із змінами і доповненнями, внесеними постановами правління Пенсійного фонду України від 23 травня 2018 року № 11-1, від 09 жовтня 2023 року № 41-1) /чинною на момент виникнення спірних правовідносин/, відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", що додаються:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З огляду на положення наведених норм, суд доходить висновку, що пенсія особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Крім того, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір інших розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Так, судовим розглядом встановлено, що позивачем до заяви від 17 січня 2024 року додано, зокрема: довідки №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року /а.с. 16-18, 78/.

Так, листом Миргородської районної ради №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року /а.с. 16/ видано ОСОБА_1 : довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) /а.с. 17/; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби /а.с. 18/.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Миргородською районною радою /а.с. 17/, ОСОБА_1 працювала у Великобагачанській районній раді на посаді начальника фінансово-господарського відділу, заробітна плата станом на січень 2024 року становить: посадовий оклад 7050,00 грн, надбавка за ранг (11 ранг) 400,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 2980,00 грн, усього - 10430,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року. Довідка про розмір інших виплат, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", додається.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби), виданої Миргородською районною радою /а.с. 18/, яка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становили: надбавка за інтенсивність праці - 0,00 грн; надбавка за виконання особливо важливої роботи - 0,00 грн; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю - 0,00 грн; виплати за додаткове навантаження - 0,00 грн; премія місячна -13410,00 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) - 4470,00 грн (надбавка за високі досягнення); разом - 17880,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року.

З аналізу приписів пункту 4 Порядку №622 слідує, що середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, може бути визначена в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Оскільки позивач додала до заяви від 17 січня 2024 року довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які видані Миргородською районною радою за №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року, суд доходить висновку, що таким чином вона виявила своє бажання на врахування заробітної плати саме згідно таких довідок.

Суд зауважує, що відповідачем в оскаржуваному рішенні не наведено причин неврахування вказаних довідок при визначенні розміру її пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" внаслідок наявності в них недоліків, недостовірних відомостей тощо, що б не дозволило їх врахувати при визначенні такого розміру.

Натомість в оскаржуваному рішенні зазначено про те, що зобов'язальна частина рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 липня 2024 року по справі №440/1987/24 не містить зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" враховувати подані до заяви довідки про заробітну плату, видані Миргородською районною радою в Полтавській області.

Вказаний довід відповідача суд відхиляє як безпідставний, оскільки такі довідки, видані Миргородською районною радою за №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року, були додані позивачем до заяви за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року, а тому відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення повинен був або їх врахувати при здійсненні обчислення розміру пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" або надати обґрунтовану відмову у врахуванні вказаних довідок (із зазначенням причин такого неврахування внаслідок наявності в них недоліків, недостовірних відомостей тощо).

Враховуючи, що при визначенні розміру пенсії позивача згідно оскаржуваного рішення відповідачем не враховані довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які видані Миргородською районною радою за №02-17-2/18 від 15 січня 2024 року, суд доходить висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року.

Судовим розглядом встановлено, що заява позивача за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року розглянута за принципом екстериторіальності - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та саме ним прийнято оскаржуване рішення.

З огляду на те, що у спірних правовідносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

З огляду на вищевикладене, позовна вимога у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII на підставі довідок Миргородської районної ради - довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (лист Миргородської районної ради від 15 січня 2024 року №02-17-2/18) з урахуванням виплачених сум з 17 січня 2024 року, задоволенню не підлягає.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.4120347280.1 від 10 січня 2025 року /а.с. 25/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача підлягає сума в 605,60 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр-т. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057, ідентифікаційний код 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №164150003357 від 17 жовтня 2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням / перерахунком пенсії від 17 січня 2024 року згідно Закону України "Про державну службу" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк