Справа № 420/4880/24
28 січня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Гур'євої К.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Кіс А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, голови ГУ ПФУ в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича, третя особа - головний спеціаліст відділу з питань призначення, перерахунку та виплат пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Бабічева Ольга Іванівна, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд на підставі ст. 80, ст. 83 КАС України витребувати із сторін, адреси яких, вказані на реквізитній частині позову "справу про відмову в наданні субсидій" на його ім'я, у повному обсязі; на підставі ст.81 даного кодексу, дослідити усі обставини, через спотворення яких, було неправомірно відмовлено у призначенні належних грошових субсидій за житлові послуги; зобов'язати відповідача негайно підлеглим йому структурам, надати житлові субсидії на його ім'я, з моменту, коли він звернувся до них з приводу отримання грошових субсидій на оплату за житлові комунальні послуги; в зв'язку з тим, що відповідачем ОСОБА_2 , третьою особою у даній адмін. справі. ОСОБА_3 , керівницею установу 15535 Малиновського об'єднання управління ПФУ в м. Одесі, адреса якого: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , грубо були порушені, ст. 2, п. 2, ч. 1, ч.2, ст.6, ст.9, ст. 12, п. 4, ч.2, ч.4; тощо КАС України, за навмисне відмовлення у наданні грошових субсидій за житлові послуги., Були, також, найгрубіші навмисні порушення ст.3, п.1, п.2, п. 3, ст.4, ст. 6, ст.9, п. 1, п.2, п.6, ст.10 тощо Закону України "Про адміністративні послуги", ст.20 та ст.21 Закону України «Про звернення громадян», ст.5 та ст.40 Конституції України, притягнути даних посадових осіб до юридичної відповідальності за вчинення проти нього, інваліда ІІ-ї групи посадовим зловживанням владою і посадовим становищем; через те, що посадовими особами ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , було неправомірно відмовлено на особистому прийомі прийняти від нього та його дружини - ОСОБА_5 заяв від них, то їм прийшлося звертатися до цих посадових осіб, - через Укрпошту. ОСОБА_3 , навіть через поштовий зв'язок відмовилася приймати від нього заяву. Тому, витребувати усі пенсійні матеріали, якими займалися названі посадові особи для вивчення їх та надання юридичної оцінки правомірності їхніх дій взагалі, а при необхідності внести факти їх посадових злочинів в ЄРДР, компетентними органами та порушити кримінальне розслідування. Виходячи з наданої суду інформації, підтвердженою документальними доказами, не важко дійти до висновку, що злочини посадових осіб пенсійного фонду, також цілеспрямовані на скоєння квартирних шахрайств за Ст.190 КК України. Про це знову таки, повинні дати оцінку компетентні органи в період процесу досудового розслідування, після того, коли справи відповідача, третьої особи та ОСОБА_4 , буде занесена до ЄРДР. Внаслідок численних зловживань посадовим становищем посадових осіб владними повноваженням відповідача Одеського обласного пенсійного фонду йому спричинено тяжкі потрясіння здоров'я, про що документальні докази будуть надані в ході слідства.
17 квітня 2024 року позивачем ОСОБА_1 до суду подано розрахунок наданих йому збитків, як моральних так і матеріальних, згідно якого кінцевий підрахунок складає: 10000+3899.30+3000+257+4236.71=21393 грн. (а.с. 109-110 т. 1).
17 липня 2024 року позивачем ОСОБА_1 до суду подано заяву про уточнення вимог, в якій позивач просить суд дослідити усі обставини скоєного правопорушення відповідачів, рішенням суду усунути усі їхні перешкоди та зобов'язати орган ПФУ призначити йому житлові субсидії з дня звернення 12.12.2023 року; призначену суму заборгованості субсидії стягнути в порядку регресу з персонально винних працівників ПФУ (а.с. 238 т. 1).
22 липня 2024 року позивачем ОСОБА_1 до суду подано заяву про доповнення до заяви від 17.07.2024 року, в якій позивач просить суд відповідно до наданої інформації задовольнити в повному обсязі усі ті вимоги, встановлені предметом адміністративної справи (а.с. 239 т. 1).
18 листопада 2024 року позивачем ОСОБА_1 до суду подано заяву-уточнення позовних вимог, в якій позивач просив суд задовольнити його позов, зобов'язавши відповідачів призначити йому субсидію з 01.10.2023 року; визнати відмову відповідачів в призначенні субсидії неправомірною; визнати штучно створене рішення відповідачів від 08.02.2024 спотвореним та спрямованим на камуфляж їх посадового беззаконня, яке вже триває понад 1 рік з їхньої свідомої вини (а.с. 173-174 т. 2).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним 12.12.2023 року подано заяву на призначення та отримання житлової субсидії по сплаті за комунальні послуги, заповнивши відповідним чином документи, ним з невідомих причин отримано відмову у наданні відповідних субсидій головним спеціалістом відділу з питань призначення, перерахунку та виплат пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_3 . Тоді йому прийшлось зібрати усі документи що підтверджують факт відсутності боргу та надати на ім'я керівника ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_2 . При наданні через канцелярію відповідних документів на ім'я ОСОБА_6 , між працівницею канцелярії та ним виник конфлікт з приводу не хотіння оформлення даного документа належним чином, відповідно вимогам Закону України «Про звернення громадян». Конфлікт в результаті якого, канцеляристка звернулася до працівників правоохоронних органів, що він ніби то їй хамив та ображав її нецензурними фразами. Але це не підтвердилося і, працівником правоохоронних органів, було запропоновано канцеляристки прийняти від нього заяву належним чином та зареєструвати відповідно вимогам законодавства. Зовсім інша ситуація виникла з подачею заяви на ім'я ОСОБА_3 .. ОСОБА_3 , взагалі відмовилася приймати від нього заяву групового виконання на декілька адресантів, що вимусило мене звернутися до неї через поштовий зв'язок. Але, на привеликий жаль, ОСОБА_3 і через пошту відмовилася отримувати від нього відповідну кореспонденцію, що показало її повну безграмотність та невідповідність займаної посади. І, цей випадок з ОСОБА_3 не перший. 03.01.2024p., з аналогічною заявою він та його дружина ОСОБА_5 , групового звернення до різних адресатів це ОСОБА_6 та керівниці 15535 Малиновське об'єднанне управління ПФУ в м. Одесі, адреса якого: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 .. ОСОБА_4 , аналогічним образом, саме так, як і ОСОБА_3 , відмовилась від них приймати спільну заяву з дружиною ОСОБА_5 , що знову таки, прийшлось до цієї горе керівниці звертатися через поштовий зв'язок. 3 неофіційних джерел йому та його дружині стало відомо, що за його житлом ведеться полювання саме керівництвом ПФУ в Одеській обл. з метою заволодіння ним та перепродажу іншим особам. Низький професійний рівень ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , їхні наміри чинити квартирні шахрайства серед людей похилого віку, інвалідів, немічних та неспроможних відстояти себе людей і вимусило звернутися його до адміністративного суду з адміністративним позовом. Позивач вказує, що за його помешканням ведуться полювання керівництвом ПФУ в Одеській обл. з метою заволодіння ним та перепродажу іншим особам. Як доказ цього: а) це хамське та грубе поводження із ним; б) необгрунтована відмова у наданні грошових субсидій по сплаті за житлові послуги; в) знаходження якихось невідомо яких боргів по сплаті за: «оплату житлово- комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян » і, хоча він документально підтвердив цим особам, що станом на 01.12.2023р., ніяких боргів у нього не було; г) ігнорування ОСОБА_7 ст.20, ст..21, ст.22 Закону України «Про звернення громадян» та порушення «Основного Закону нашої Держави Конституції» в цілому; д) відмова в прийнятті заяв від нього посадовцями ПФУ в Одеській обл. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 заяви на особистому прийомі, що привело до грубих порушень Закону України «Про звернення громадян» та Конституції України в цілому; є) повна професійна непридатність обіймання відповідних посад ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , які через свій надзвичайно низький фаховий рівень та невмінням користуватися ст.20, ст..21, ст. 22 Закону України «Про звернення громадян», а також ст.5, ст.40, «Основного Закону нашої Держави Конституції». З неофіційних джерел, йому стало відомо, що громадянка ОСОБА_9 , відмовилася приймати від нього заяву навіть через Укрпошту, що порушило не тільки ст.20, ст..21, ст. 22 Закону України «Про звернення громадян», а також ст.5, ст.40, «Основного Закону нашої Держави Конституції України», але і порушила ст.2, п.2, ч.1 ст.3, п.1, ст.4, п.1 в цілому, ст.6, ст.9, п.2, п.6 ст.10 в цілому Закону України "Про адміністративні послуги".
Від представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач житлової субсидії. Справа позивача як отримувача субсидій передана до Головного управління від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення шляхом міграції баз даних про одержувачів житлових субсидій. 12.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління з заявою та декларацією для призначення житлової субсидії на опалювальний період з 01.10.2023 по 30.04.2024. До заяви долучений акт обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, складений головним спеціалістом Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси від 21.12.2023, завірений підписом заявника та підписом посадової особи. Заява розглядалась за екстериторіальним принципом Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та винесено Рішення №1153192965-2023-1 від 04.01.2024 про відмову в призначенні субсидії, оскільки в електронній справі наявна інформація про заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг. Інформація про заборгованість надійшла шляхом автоматичного обміну з надавачами послуг, а саме по послугам «Управління багатоквартирним будинком» - 468, 46 грн., «Централізоване теплопостачання» - 1 237, 45 грн., «Централізоване електропостачання» - 89, 72 грн. та «Абонентське обслуговування за послугою з централізованого теплопостачання» - 263, 58 грн. Листом від 09.01.2024 №889-40413/К-02/8-1500/24 Головне управління повідомило позивача про відмову в призначені субсидії на житлово - комунальні послуги, та наявність в електронній справі інформації про заборгованість з житлово -комунальних послуг. Проте, під час перевірки електронної справи ОСОБА_1 , з метою приведення справи у відповідність, Головним управлінням було встановлено, що до заяви на призначення субсидії позивачем були долучені квитанції про сплату по послугам. При цьому, в квитанціях відсутня інформація щодо заборгованості по вищезазначеним послугам відповідно до абз. 1 п. п. 5 п. 14 Постанови №848, коли житлова субсидія не призначається у разі наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. На підставі вищевикладеного, Головним управлінням надіслано лист від 16.01.2024 №1500-0311-9/7756 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо необхідності повторного перегляду вищевказаного рішення, оскільки по справі відсутня прострочена заборгованість понад три місяці. Листами від 22.01.2024 №2400-2609-9/2966 та від 23.01.2024 №1200-0308-9/1782 вищезазначені Управління погодились з зауваженнями та надали згоду щодо повторного перегляду заяви про призначення субсидії на житлово - комунальні послуги. На підставі зазначеного, 08.02.2024 прийнято рішення про призначення субсидії на житлово - комунальні послуги. ОСОБА_1 03.01.2024 звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини із заявою щодо призначення житлової субсидії та додатковими документами, а саме з паспортом та трудовою книжкою дружини - ОСОБА_5 . В зв'язку з цим, за дорученням Пенсійного фонду України, Головним управлінням листом від 05.02.2024 №1500-0311-5/18241 надана інформація по справі ОСОБА_1 яка перебувала на розгляді за екстериторіальним принципом. Після прийнятого рішення про призначення субсидії справу перевірено Головним управлінням та встановлено, що позивач при наданні заяви та декларації зазначив недостовірні відомості, а саме, що дружина входить до складу домогосподарства, як зареєстрована, що суперечить відомостям, зазначеним в документах, долучених до звернення Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, оскільки вона зареєстрована за іншою адресою. На підставі викладеного, 09.02.2024 припинено нарахування житлової субсидії з 01.10.2023. Таким чином, для отримання житлової субсидії ОСОБА_1 необхідно надати нову заяву та декларацію з достовірними відомостями про місце реєстрації членів домогосподарства, а саме дружини.
Позивачем до суду надано заперечення на відзив, в яких позивач зазначив про відсутність будь-яких боргів з комунальних послуг, а також те, що його дружина ніколи не мешкала та не була прописана в його квартирі. На думку позивача, викладені у відзиві обставини свідчать про те, що ПФУ в Одеській області полює за його помешканням, і що вкрай важливо передати справу до слідчих органів та внесення до ЄРДР по розслідуванню справи за ст. 190 ККУ.
Представником третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до суду надано письмові пояснення, в яких представник третьої особи просить відмовити в задоволенні позову.
Представником третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до суду надано письмові пояснення.
Ухвалою суду від 19 лютого 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 19 квітня 2024 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію та належним чином завірені копії документів щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувача житлової субсидії, належним чином завірену копію справи ОСОБА_1 як отримувача житлової субсидії, інформацію та належним чином завірені копії документів щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.12.2023 року за екстериторіальним принципом Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, інформацію та належним чином завірені копії документів, які слугували підставою для прийняття рішення №1153192965-2023-1 від 04.01.2024 року в тому числі інформації про заборгованість ОСОБА_1 з оплати житлово-комунальних послуг, належним чином завірені копії листів від 16.01.2024 №1500-0311-9/7756, від 22.01.2024 №2400-2609-9/2966, від 23.01.2024 №1200-0308-9/1782, належним чином завірену копію рішення від 08.02.2024 року про призначення ОСОБА_1 субсидії на житлово-комунальні послуги; належним чином завірену копію рішення від 09.02.2024 про припинення нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 , а також інформацію та належним чином завірені копії документів які слугували підставою для прийняття рішення від 09.02.2024 про припинення нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 , належним чином завірені копії відповідей Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на заяви ОСОБА_1 від 25.12.2023 року № 40413/К-1500/23, від 02.01.2024 року № 146/К-1500/24, від 16.01.2024 року № 1798/К-1500/24, разом з доказами направлення (вручення) ОСОБА_1 таких відповідей, а також інформацію та копії документів щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії від 17.01.2024 року, та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 08 травня 2024 року поновлено провадження по справі.
08 травня 2024 року прийнято ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 06 червня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 22 липня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, прийнято до провадження заяви про уточнення позовних вимог (вхід. № 29013/24 від 17.07.2024 року, вхід. № 29926/24 від 22.07.2024 року.
Ухвалою суду від 22 липня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, явку представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до судового засідання визнано обов'язковою.
Ухвалою суду від 19 вересня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Ухвалою суду від 19 вересня 2024 року витребувано від Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради інформацію та належним чином завірені копії документів щодо осіб, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , у період з 01 жовтня 2023 року по теперішній час, у разі неможливості надання витребуваних інформації та належним чином завірених копій документів надати письмову інформацію із зазначенням причин та належним чином завірені копії документів щодо цього, та зупинено провадження по справі для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 04 листопада 2024 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення доказів по справі № 420/4880/24, в повному обсязі.
Ухвалою суду від 09 січня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 від 23.10.2024 року (вхід. № 56490/24).
Ухвалою суду від 09 січня 2025 року відмовлено у задоволенні заяв позивача ОСОБА_1 вхід. № 16408/24 від 26.04.2024 року, вхід. № 19101/24 від 13.05.2024 року, вхід. № 22503/24 від 07.06.2024 року, вхід. № 26061/24 від 28.06.2024 року, вхід. № 26634/24 від 02.07.2024 року, вхід. № 43425/24 від 17.09.2024 року, вхід. № 56986/24 від 25.10.2024 року, вхід. № 62734/24 від 12.11.2024 року.
Ухвалою суду від 28 січня 2025 року відмовлено у задоволенні заяв позивача ОСОБА_1 від 27.01.2025 року (вхід. № 7677/25), від 28.01.2025 року (вхід. № 8172/25), від 28.01.2025 року (вхід. № 8302/25).
Ухвалою суду від 28 січня 2025 року відмовлено у задоволенні заяв позивача ОСОБА_1 від 13.01.2025 року (вхід. № 3504/25), від 13.01.2025 року (вхід. № 3505/25), від 15.01.2025 року (вхід. № 4380/25), від 22.01.2025 року (вхід. № 6565/25), від 28.01.2025 року (вхід. № 8170/25).
Ухвалою суду від 28 січня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про витребування від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області матеріалів стосовно житлових субсидій, направлення відомостей до слідчих органів та кваліфікаційних комісій, в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Від представників Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до суду надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
12 грудня 2023 року ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 9-12, 92-97 т. 1).
04 січня 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 1153192965-2023-1, яким відмовлено ОСОБА_1 , у зв'язку з наявною заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (а.с. 16, 143 т.1).
02 січня 2024 року ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву, в якій заявник просив негайно призначити субсидії та припинити екзекуційні заходи з боку керівництва ПФУ (а.с. 23 т. 1).
16 січня 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь та повідомлено, що умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива". За заявою від 12.12.2023 прийнято рішення про відмову в призначені житлової субсидії У зв'язку з наявністю боргу з оплати ЖКП. Оскільки, до заяви долучено платіжні документи про сплату заборгованості від 11.12.2023, право на призначення субсидії заявник має з 01.01.2024. Для призначення житлової субсидії рекомендовано звернутись до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з паспортом громадянина України, реєстраційним номером облікової картки платника податків та подати відповідну заяву, декларацію про доходи та відповідні документи та квитанції про сплату ЖКП (а.с. 83 т. 1).
16 січня 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області лист, яким повідомлено, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 12.12.2023 звернувся ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Положення про порядок призначення субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива". За результатами розгляду звернення прийнято рішення про відмову від 04.01.2024 № 1153192965-2023-1 в зв'язку з простроченням понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680,00 гривень) (пп. 5 п. 14 Положення). Звернення опрацьовано за екстериторіальним принципом в порядку єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів (СП ОСОБА_10 , логін U12001-ВММ, ГСП Мостова В.В. логін U24001-0544). З рішенням не погоджуємось, оскільки в ЕОС наявна квитанція про сплату за поточний місяць (листопад). Тобто заборгованість не є простроченою понад три місяці. З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просило переглянути рішення про відмову в наданні житлової субсидії ОСОБА_1 та повідомити Головне управління (а.с. 148-149 т. 1).
19 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надано відповідь та повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що заява від 12.12.2023 опрацьовувалась за принципом «єдиної черги» на рівні СП спеціалістом Луганської області та на рівні ГСП спеціалістом Чернівецької області. Головне управління зазначило, що повторно розглянувши документи, наявні в електронній пенсійній справі, погоджується з позицією, викладеною у листі. Додатково повідомлено, шо технологічний функціонал підсистеми «Призначення та виплата деяких соціальних виплат (ДСВ)» не дозволяє спеціалісту ГСП повернутися до перевірки електронної пенсійної справи повторно (а.с. 151 т. 1).
23 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь та повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до пункту 50 Положення про порядок призначення субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі Положення) для призначення житлових субсидій на запит подаються відомості про суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. В електронній справі проставлено борги: ТОВ «Керуюча компанія «Сервіс плюс» в сумі 468,60 грн., комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» за постачання теплової енергії борг в сумі 1237,45 грн та постачання гарячої води в сумі 263,58 грн, ТОВ «Одеська обласна електропостачальна компанія в сумі 89,72 грн. За результатами розгляду звернення було прийнято рішення про відмову від 04.01.2024 у зв'язку з наявністю простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строком позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів Доходів громадян (680,00 гривень). Житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості (пп. 5 п. 14 Положення). В умовах централізації спеціалісти інших областей не мають можливості здійснити перерахунок, тому просили самостійно переглянути справу, повторно зареєструвати у підсистемі «Звернення» документи, які знаходяться у зверненні №1153192965-2023-1 від 04.01.2024p. (а.с. 150 т. 1).
01 лютого 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області просить Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що у зв'язку з відсутністю технічної можливості перегляду прийнятих рішень, повторно внести в підсистему звернення заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12.12.2023, декларацію та необхідні для призначення житлової субсидії документи та передати їх для повторного розгляду (а.с. 152 т. 1).
16 січня 2024 року ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву про надання інформації щодо того, за які саме види послуг існують борги (а.с. 15, 48, 84 т. 1).
29 січня 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь та повідомлено, що умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива". За заявою від 12.12.2023 прийнято рішення про відмову в призначені житлової субсидії у зв'язку з отриманням інформації шляхом обміну про наявність сумарної заборгованості по житлово-комунальних послугах в загальній сумі 2059,21 грн, а саме: послуга з управління багатоквартирним будинком 486,46 грн; послуга з постачання теплової енергії 1237,45 грн; послуга з постачання електричної енергії 89,72 грн; плата за абонентське обслуговування за послугою з постачання теплової енергії 263,58 грн. За результатами перевірки електронної справи встановлено, що рішення про відмову прийнято помилково, оскільки до заяви долучені платіжні документи про сплату заборгованості у повному обсязі. Рішення щодо призначення житлової субсидії з 01.10.2023 буде переглянуто (а.с. 91, 168 т. 1).
17 січня 2024 року ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осі, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 63-68 т. 1).
04 лютого 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 1153192965-2024-3, яким призначено ОСОБА_1 житлову субсидію (а.с. 144 т. 1).
27 лютого 2024 року начальником управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на ім'я заступника начальника Головного управління - начальника управління обслуговування громадян подано службову записку, якій повідомлено про те, що при перевірці електронної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відділом контролю за правильністю нарахування житлових субсидій та пільг управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг встановлено, що рішення про призначення прийнято з помилками. Оскільки відділом звернення громадян невірно було встановлено статус дружини, як члена домогосподарства. У зв'язку з тим що реєстрація документів пройшла з помилкою для проведення повторного розрахунку просимо перереєструвати документи заявника (заява від 12.12.2023 № 26601) з бажаною датою 01.10.2023 згідно п.76 Постанови 848 (а.с. 153 т. 1).
28 лютого 2024 року заступником начальника Головного управління - начальником управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь на службову записку, в якій повідомлено, що ОСОБА_1 в телефонному режимі 27.02.2024 було запропоновано звернутися до відділу обслуговування громадян №15 (сервісний центр) для перереєстрації заяви на призначення субсидії, оскільки по попередній заяві розмір субсидії розраховано невірно. Також було запропоновано здійснити вихід спеціаліста за адресою проживання для підписання заяви, на що гр. ОСОБА_1 відмовився та повідомив, що на ніякі поступки не піде. Під час телефонної розмови поводив себе грубо, та погрожував спеціалістам відділу, у зв'язку з чим, службову записку від 27.02.2024 №7808/03-16 залишено без виконання (а.с. 154 т. 1).
Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій здійснюється починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія); органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія). Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу. Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.
Якщо рішення про призначення (відновлення) житлової субсидії приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, такий акт складається посадовою особою виконавчого органу за зверненням громадянина та передається уповноваженому органу. За технічної можливості заява громадянина щодо проведення обстеження матеріально-побутових умов його домогосподарства та/або фактичного місця проживання і складення відповідного акта передається органами Пенсійного фонду України виконавчим органам сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військовим адміністраціям. Для складення акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи на запит виконавчих органів сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військових адміністрацій органами Пенсійного фонду України у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються копії заяви та декларації такого домогосподарства. При цьому в акті зазначаються: відомості про особу, яка звернулася за житловою субсидією (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності); адреса, за якою особа зареєстрована (задекларована)/фактично проживає (вулиця, номер будинку, номер квартири, населений пункт, район, область, поштовий індекс); відомості про осіб, зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні (будинку), осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та родинний зв'язок (стосовно заявника); факт відключення домогосподарства від централізованого опалення (теплопостачання) та використання для обігріву житлового приміщення (будинку) побутових електроприладів; факт передання в оренду житлового приміщення (будинку), яке (який) перебуває у власності особи із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства, зокрема житлового приміщення (будинку), на яке (який) оформлено право на спадщину; наявність у житловому приміщенні (будинку) кількох розділених особових рахунків або наявність за однією адресою кількох житлових приміщень (будинків) з розділеними особовими рахунками; відомості щодо майнового стану, додаткових джерел для існування, не зазначені громадянином у декларації.
Інформація про призначені житлові субсидії вноситься уповноваженим органом до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.
Відповідно до пп. 5 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема, уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також у разі, коли заборгованість виникла через те, що об'єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали уповноваженим органам інформацію, необхідну для призначення та розрахунку розміру житлової субсидії, про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Згідно п. 25, 26 Положення № 848 у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.
Відповідно до рішення про призначення житлової субсидії у випадку, передбаченому пунктом 25 цього Положення, та/або документів, що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою, управителі, об'єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані), але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).
Відповідно до п. 29 Положення № 848 рішення у випадках, передбачених пунктами 25, 27 і 28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та/або документів, що підтверджують непроживання особи за адресою домогосподарства.
Згідно п. 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби). Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.
Відповідно до п. 47 Положення № 848 у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, уповноважений орган відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника (але не довше ніж до дня закінчення опалювального/неопалювального сезону), що підтверджується документально.
Згідно п. 49 Положення № 848 у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви. Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення. Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 60 Положення № 848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії.
Згідно п. 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія. У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.
Відповідно до п. 69 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня. Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Згідно п. 75 Положення № 848 у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
Відповідно до п. 76 Положення № 848 якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, а також ті, житлові приміщення яких розташовані в адміністративно-територіальних одиницях, визначених у переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом строку, встановленого пунктом 75 цього Положення, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону (але не раніше ніж з місяця виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення опалювального (неопалювального) сезону.
З матеріалів справи вбачається, що 04 січня 2024 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 1153192965-2023-1, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії. (а.с. 16, 143 т.1).
При цьому, в графі «підстави» вказано «наявна заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян».
Так, відповідно до ст. 71 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" письмовий адміністративний акт або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин. Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону. У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею.
Згідно ст. 72 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті). Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.
У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, ані відзив на позовну заяву, ані оскаржуване рішення не містить посилання на будь-які відомості, які слугували підставою для прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії та на підставі яких пенсійний орган дійшов висновку про наявність у позивача, ОСОБА_1 , простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Рішення від 04 січня 2024 року № 1153192965-2023-1 не містить інформації та конкретизації яка саме інформація наявна у відповідача та суму заборгованості у розрізі житлово-комунальних послуг. Вказавши підставою для відмови у призначенні житлової субсидії наявність у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідачем не наведено, не уточнено видів житлово-комунальних послуг, за якими рахується заборгованість, як і не конкретизовано суми заборгованості, які слугували підставою для прийняття спірного рішення. Загальне посилання відповідача на наявність заборгованості не свідчить про обґрунтованість такого рішення, оскільки ставить заявника у стан правової невизначеності щодо конкретних підстав відмови у призначенні субсидії, а тому спірне рішення не відповідає критеріям визначеним ст. 2 КАС країни.
В той же час, згідно листа Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області від 16 січня 2024 року № 1500-0311-9/7756, в ЕОС наявна квитанція про сплату за поточний місяць (листопад). Тобто заборгованість не є простроченою понад три місяці (а.с. 147-148 т.1).
Отже, відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області фактично підтверджено відсутність підстав, за яких прийнято оскаржуване рішення від 04 січня 2024 року № 1153192965-2023-1 про відмову ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що заява розглядалась за екстериторіальним принципом та рішення прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оскільки в рішенні від 04 січня 2024 року № 1153192965-2023-1 чітко зазначено, що його прийнято за заявою від 12.12.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та підписано посадовою особою саме Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 16 т. 1).
Крім того, посилання відповідача на те, що при прийняті рішення від 08.02.2024 року встановлено, що позивач при наданні заяви та декларації зазначив недостовірні відомості, а саме, що дружина входить до складу домогосподарства, як зареєстрована, у зв'язку з чим 09.02.2024 припинено нарахування житлової субсидії з 01.10.2023 року, суд відхиляє, так як рішення від 08.02.2024 року приймалось за результатами розгляду заяви від 17.01.2024 року, тоді як оскаржуване рішення від 04.01.2024 року № 1153192965-2023-1 приймалось за результатами розгляду заяви від 12.12.2023 року. При цьому, наявність інфомації про недостовірні відомості у заяві та декларації не була підставою для прийняття саме оскаржуваного рішення про відмову в призначенні житлової субсидії від 04 січня 2024 року № 1153192965-2023-1.
При цьому, посилання позивача в обґрунтування протиправності дій відповідачів на нібито зазначення зареєстрованою за адресою позивача іншої сторонньої особи, суд вважає необґрунтованими, оскільки жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення пенсійним органом таких дій при розгляді заяви позивача від 12.12.2023 року про призначення субсидії та прийняття оскаржуваного рішення, суду не надано.
В той же час, суд також вважає неспроможним посилання позивача на те, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про звернення громадян», оскільки предметом розгляду по даній справі є саме правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу ОСОБА_1 в призначенні та наданні житлової субсидії, що врегульовано приписами Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), а не Законом України «Про звернення громадян». При цьому, з матеріалів справи вбачається, що на заяву позивача ОСОБА_1 від 25.12.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь листом від 09.01.2024 року № 889-40413К-02/8-1500/24, на заяву від 02.01.2024 року надано відповідь листом від 16.01.2024 року № 1947-146/К-02/8-1500/24, на заяву від 16.01.2024 року надано відповідь листом від 29.01.2024 року № 3374-1798/К-02/8-1500/24.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення від 04.01.2024 року № 1153192965-2023-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Разом з тим, позивач просить суд зобов'язати призначити йому субсидію з 01.10.2023 року та стягнути суму заборгованості субсидії в порядку регресу з персонально винних працівників ПФУ.
В той же час, оскільки станом на теперішній час житлова субсидія позивачу ОСОБА_1 за його заявою від 12.12.2023 року не призначена та не надана, а також враховуючи те, що з аналізу приписів Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, слідує, що вирішення питання про призначення та надання житлової субсидії відноситься до дискреційних повноважень відповідача, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.12.2023 року про призначення та надання житлової субсидії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31.03.1995 року під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31.03.1995 року обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. При цьому з'ясовується, чим підтверджено факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
При цьому, позивачем не зазначено жодних обґрунтованих обставин на підтвердження заподіяння відповідачем моральної та матеріальної шкоди, будь-яких збитків, та не доведено факту заподіяння йому моральних та фізичних страждань, а отже не підтверджено наявність причинного зв'язку між заявленою шкодою з відмовою в призначенні житлової субсидії, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідачів коштів у розмірі 21393 грн..
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.01.2024 року № 1153192965-2023-1; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.12.2023 року про призначення та надання житлової субсидії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин і умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ч. 9 ст. 249 КАС України окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Таким чином, постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, яке він може реалізувати у випадку виявлення при вирішенні спору по суті порушення певним органом чи особою вимог законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 13.11.2019 року по справі № 171/2124/18, від 18.05.2018 у справі № 521/18287/15-ц).
При цьому, в постанові від 18 грудня 2024 року по справі № 921/357/20 Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що суд не постановляє окремих ухвал за клопотаннями сторін.
Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.02.2022 року по справі № 750/3192/14).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), голови ГУ ПФУ в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича (адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), треті особі - головний спеціаліст відділу з питань призначення, перерахунку та виплат пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Бабічева Ольга Іванівна (адреса: 65000, м. Одеса, вул. Косовська, 2д), Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, адреса місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9), Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, адреса місцезнаходження: 58002, м. Чернівці, пл. Центральна, 3) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.01.2024 року № 1153192965-2023-1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.12.2023 року про призначення та надання житлової субсидії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 07 лютого 2025 року.
Суддя О.А. Левчук