Справа № 420/40491/24
07 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Таїровської селищної ради (вул. Перемоги, 27, с. Таїрове, Одеська область, 65496) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради, у якому позивач просить суд: - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян»; - зобов'язати відповідача надати йому - ОСОБА_1 , відповідь на звернення у встановленому Законом України «Про звернення громадян» порядку.
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначив, що 13.11.2024 звернувся до відповідача із зверненням про надання йому одноразової грошової допомоги відповідно до Програми «Соціальний захист населення Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки». Станом на 27.12.2024 року відповіді, у встановлений законом спосіб, на звернення відповідачем не надано.
Позивач зазначив, що відповідачем протиправно не розглянуто його звернення, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 01.01.2025 прийнято до розгляду позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснити в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 22.01.2025 року відмовлено позивачу у прийнятті заяви про зміну підстав позову.
Позивач подав до суду заяву від 23.01.2025 за вх.№ЕС/7045/25, якою уточнив позовні вимоги з визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді на визнання протиправними дій щодо надання відповіді на заяву з порушенням строків та вимог чинного законодавства.
В обґрунтування заяви позивач зазначив, що 09.01.2025 року Таїровська селищна рада надала відповідь за вих. №С-2660, якою повідомила про задоволення заяви. Однак позивач наполягає на пропуску відповідачем строку розгляду звернення, передбаченого ст.20 Закону України «Про звернення громадян».
Ухвалою суду від 27.01.2025 року прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог по справі.
Представник відповідача подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що позивач звернувся до Таїровської селищної ради із заявою (вх.№С-2660 від 14.11.2024), якою просив надати одноразову грошову допомогу відповідно до п.1.33 Програми «Соціальний захист населення Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки», як особа призвана на військову службу під час мобілізації до лав ЗСУ відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію».
Зазначив, що допомога надається за умови неотримання допомоги за попереднім місцем реєстрації.
Під час засідання Комісії встановлено, що позивач зареєстрував своє місце проживання в Таїровській територіальній громаді лише 11.11.2024, у зв'язку з чим 28.11.2024 року відповідачем направлено запит до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про надання інформації чи отримував ОСОБА_1 з місцевого бюджету матеріальну допомогу у 2024 році за попереднім місцем реєстрації. Відповіді на запит станом на 10.12.2024 року не отримано.
Отже розгляд заяви був відкладений, у зв'язку із відсутністю підтвердження неотримання матеріальної допомоги за минулим місцем проживання.
26.12.2024 року відбулося чергове засідання Комісії щодо розгляду заяви позивача та встановлено, що відповідь від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшла до Таїровської селищної ради 18.12.2024 року. У зв'язку з закінченням бюджетного року заяву вирішено розглянути на наступному засіданні виконавчого комітету Таїровської селищної ради.
Про вказані обставини позивача повідомлено листом вих. №С-2660 від 09.01.2025, у якому також зазначено, що після проведення у поточному році засідання виконавчого комітету Таїровської селищної ради позивача буде повідомлено додатково.
Представник відповідача також подав до суду пояснення на уточнені позовні вимоги, у яких зазначив, що рішенням виконавчого комітету Таїровської селищної ради №4 від 23.01.2025 надано одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у розмірі 20000 грн. Таким чином, наразі порушенні права та законні інтереси позивача відсутні, та прийняте судове рішення у даній справі не відновить права та законні інтереси особи, на захист яких подано відповідний позов та таке судове рішення в подальшому є невиконуваним.
Також зазначає, що строк розгляду заяви не порушено, оскільки Комісії для з'ясування обставин щодо доцільності виділення коштів необхідно було додатково звертатися до інших установ, тому її розгляд відкладався, що відповідає п.12 Положення.
Представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 11.11.2024 року.
14.11.2024 позивач звернувся до Таїровської селищної ради із заявою за вх.№С-2660, у якій просив надати одноразову грошову допомогу, у зв'язку з перебуванням на військовій службі внаслідок російської агресії, на підставі п.1.33 Програми «Соціальний захист населення Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки».
Селищний голова Таїровської селищної ради Хасаєв Т. звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із запитом від 28.11.2024 за вих.№1185, яким просив надати інформацію, чи отримував у 2024 році ОСОБА_1 з місцевого бюджету матеріальну допомогу за попереднім місцем реєстрації ( АДРЕСА_2 ).
Проколом №14 засідання Координаційної комісії з питань соціальної підтримки населення Таїровської селищної ради від 10.12.2024 року вирішено відкласти розгляд заяви ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що відповідно до п.10 Положення допомога надається за умови неотримання допомоги за попереднім місцем реєстрації. Встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрував, місце проживання в Таїровській територіальній громаді 11.11.2024 року. Відповіді на запит щодо отримання матеріальної допомоги за попереднім місцем реєстрації від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради станом на 10.12.2024 року не отримано (пункт 4 питання №10 протоколу засідання від 10.12.2024 року).
Заявника повідомлено про вказані обставини розгляду його заяви про надання матеріальної допомоги у 2024 році листом Таїровської селищної ради від 10.12.2024 за вих. №С-2660.
Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради листом від 18.12.2024 №02-25/858 повідомив Таїровську селищну раду, що ОСОБА_1 як мобілізована в 2024 році особа із заявою про отримання матеріальної допомоги за 2024 рік до Департаменту - не звертався.
Протоколом №15 засідання Координаційної комісії з питань соціальної підтримки населення Таїровської селищної ради від 26.12.2024 року розглянуто заяву ОСОБА_1 , яка була відкладена у зв'язку із відсутністю підтвердження неотримання матеріальної допомоги за минулим місцем проживання. Відповідь від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшла до Таїровської селищної ради 18.12.2024 року. В поточному році засідань виконкому Таїровської селищної ради відбуватись не буде, у зв'язку з закінченням бюджетного року. Комісією вирішено зазначену заяву подати на розгляд наступного засідання виконавчого комітету Таїровської селищної ради (пункт 4 питання №3 протоколу засідання від 26.12.2024 року).
Про вказані обставини розгляду заяви від 14.11.2024 щодо отримання матеріальної допомоги за 2024 рік Таїровська селищна рада повідомила позивача листом від 26.12.2024 року №С-3079.
Рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради №4 від 23.01.2025 року вирішено надати одноразову грошову допомогу особам, призваним на військову службу під час мобілізації до ЗСУ відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію» згідно п.2.1 Програми «Соціальний захист населення Таїровської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки».
Згідно додатку 2 до рішення №4 від 23.01.2025 року ОСОБА_1 надана одноразова грошова допомога у розмірі 20 000 грн.
Позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, заявляє про вчинення відповідачем протиправних дії, а саме - надання відповіді на його заяву з порушенням строків, передбачених ст.20 Закону України «Про звернення громадян».
Суд вважає, що для вирішення цього спору є необхідним визначення виду та порядку розгляду заяви, яка подавалась до відповідача, яку на думку позивача розглянуто з порушенням порядку, передбаченого Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі Закон №393/96-ВР).
Закон №393/96-ВР прийнятий з метою надання практичної можливості громадянам України впливати на діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів приватного права. Така можливість доступна для кожного громадянина України, хто хоче реалізувати своє право на звернення з метою поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Судом встановлено, що у заяві про надання одноразової грошової допомоги від 14.11.2024 позивач не посилався на Закон №393/96-ВР та вказана заява не стосувалась впливу на діяльність органів державної влади.
Натомість з посиланням на п.1.33 Програми «Соціальний захист населення Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки» позивач просив Таїровську селищну раду про надання матеріальної допомоги.
Порядок надання адресної одноразової матеріальної допомоги жителям Таїровської територіальної громади охоплюється Положенням про порядок надання адресної одноразової матеріальної допомоги жителям Таїровської територіальної громади та іншим категоріям громадян за рахунок коштів бюджету громади, затвердженого рішенням Таїровської селищної ради від 06.05.2024 №836-VIII (далі Положення), затвердженим селищною радою відповідно до ст.ст.25,26,59,73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про соціальні послуги».
Згідно з п.2.1. Положення матеріальна допомога надається, зокрема, військовослужбовцям, особам, призваних на військову службу під час мобілізації до лав ЗСУ та інших військових формувань.
За змістом п.6.12. Положення передбачено, що особам мобілізованим до ЗСУ та лав військової територіальної оброни відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 р. «Про загальну мобілізацію», за умови підтвердження місця реєстрації військовослужбовця в Таїровській громаді надається одноразова грошова допомога на період дії воєнного стану на території України в сумі 20,0 тис грн. Допомога мобілізованим особам надається на їх особистий банківський рахунок (Приватбанк чи Ощадбанк) на підставі особистої заяви військовослужбовця або члена його сім'ї (батьків, дружини/ чоловіка, повнолітніх дітей, рідних брата/сестри).
Згідно з п.8 Положення за наданням матеріальної допомоги зареєстрований мешканець громади або його законний представник особисто звертається я з заявою на ім'я Таїровського селищного голови.
Таким чином, заява ОСОБА_1 від 14.11.2024 за вх.№С-2660 є заявою, поданою відповідно до вимог Положення та порядок надання одноразової грошової допомоги (в тому числі розгляду заяв щодо її надання) не охоплюється сферою Закону №393/96-ВР.
Отже спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли щодо питання надання одноразової грошової допомоги Таїровською селищною радою.
Оскільки заява позивача від 14.11.2024 за вх.№С-2660 подана відповідно до вимог Положення, а не у порядку, передбаченому Законом №393/96-ВР, суд дійшов висновку, що відповідач не був зобов'язаний розглядати її за процедурою, встановленою цим законом.
Відтак, відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вимог Закону №393/96-ВР.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів саме цим відповідачем, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Позивачем в розрізі заявлених позовних вимог не надано доказів порушення його прав та інтересів відповідачем щодо Закону №393/96-ВР, а висловлено особисту незгоду з порядком розгляду заяви про надання одноразової грошової допомоги.
Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевикладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Таїровської селищної ради (вул. Перемоги, 27, с. Таїрове, Одеська область, 65496, код ЄДРПОУ 05582159) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.