Рішення від 07.02.2025 по справі 420/32095/24

Справа № 420/32095/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 року про не внесення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком №94 та Порядком №559.

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2024 року та внести відомості про виключення його з військового обліку до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком №94 та Порядком №559.

Позовна заява обґрунтована наступним.

Позивач був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 12.07.1996 року та 09.09.1996 року йому був виданий військовий квиток НОМЕР_1 .

24.02.2023 року був проведений медичний огляд ВЛК та позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.61 А графи III наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 (протокол № 21 від 24.02.2023 року), що підтверджується виданою позивачеві довідкою ВЛК № 24.02.2023 року № 81/1414. Позивач 24.02.2023 року був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що у військово-обліковому квитку позивача було проставлено відповідний запис.

05 вересня 2024 року, з метою перевірки даних позивачем було замовлено за допомогою порталу онлайн сервісу державних послуг "Дія" електронний військово-обліковий документ. Того ж дня за результатами опрацювання запиту на порталі "Дія" було сформовано військово-обліковий документ, дані якого не відповідають дійсності та правовому статусу позивача, а саме: до нього внесені застарілі дані про те, що позивач є "військовозобов'язаним" та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

11.09.2024 року позивач звернувся із заявою до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_5 (лист з описом вкладення № 6509108300533, Укрпошта) з вимогою внести до Реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" відомості щодо виключення його з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку та довідки ВЛК, але відповіді не отримав. Станом на 25.09.2024 року на Реєстрі “Оберіг» позивач відображається, як “військовозобов'язаний».

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не оновлення його даних у реєстрі “Оберіг».

Ухвалою від 21.10.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 12.07.1996 року та 09.09.1996 року йому був виданий військовий квиток НОМЕР_1 .

24.02.2023 року був проведений медичний огляд ВЛК та позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.61 А графи III наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 (протокол № 21 від 24.02.2023 року), що підтверджується виданою позивачеві довідкою ВЛК № 24.02.2023 року № 81/1414.

Позивач 24.02.2023 року був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що у військово-обліковому квитку позивача було проставлено відповідний запис.

05 вересня 2024 року, з метою перевірки даних позивачем було замовлено за допомогою порталу онлайн сервісу державних послуг "Дія" електронний військово-обліковий документ. Того ж дня за результатами опрацювання запиту на порталі "Дія" було сформовано військово-обліковий документ, а саме: до нього внесені дані про те, що позивач є "військовозобов'язаним" та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

11.09.2024 року позивач звернувся із заявою до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_5 (лист з описом вкладення № 6509108300533, Укрпошта) з вимогою внести до Реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" відомості щодо виключення його з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку та довідки ВЛК, але відповіді не отримав.

Станом на 25.09.2024 року на Реєстрі “Оберіг» позивач відображається, як “військовозобов'язаний».

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Преамбулою Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) визначено, що цей Закон здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин другої, третьої статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно із частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 11 статті 38 Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022.

Відповідно до пункту 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У відповідності до ч.8 статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року № 1951- VІІІ (зі змінами) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч.9 статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч.1 ст.9 Закону призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною 3 статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Отже, відповідно до приписів пункту 2 ч.1 ст.9 Закону призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру (яким є відповідач) з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Саме з такою заявою виправлення недостовірних відомостей Реєстру позивач звернувся до відповідача 11.09.2024 року, однак дана заява протиправно була розглянута відповідачем.

Щодо посилань позивача на приписи Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94, суд зауважує, що цей нормативний акт не є застосовним до спірних правовідносин, оскільки він втратив чинність з 22.08.2024 року на підставі наказу Міністерства оборони України від 16.07.2024 року № 478, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 2024 року за № 1154/42499.

Отже, на час звернення позивача з заявою від 11.09.2024 року положення Порядку № 94 щодо процедури виправлення недостовірних відомостей Реєстру за заявою призовника, військовозобов'язаного чи резервіста, отримання вказаними особами інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомостей про себе - вже не були чинними.

Щодо посилань позивача на Постанову КМУ № 559 суд зазначає таке.

Постановою КМ України від 16.05.2024 року № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів та форму військово-облікового документа (пункт 1).

Пунктом 2 вказаної Постанови установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Відповідно до пункту 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559) відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Отже, зазначеним вище Порядком № 559 передбачено процедуру внесення змін саме до військово-облікового документа (у паперовій або в електронній формі), у разі невідповідності відомостей у військово-обліковому документі відомостям Реєстру.

У даній же справі, позивач наполягає на тому, що недостовірні відомості щодо його перебування на військовому обліку містяться саме в Реєстрі, і електронна форма військово-облікового документа відповідає відомостям Реєстру.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для застосування до спірних відносин між сторонами положень пункту 4 Порядку № 559, на які посилається позивач.

Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідно до пункту 2 ч.1 ст.9 Закону позивач має право на звернення до відповідача як органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. І цьому праву позивача кореспондує передбачений пунктом 2 частини 1 ст.14 Закону обов'язок відповідача таку заяву позивача розглянути та вирішити по суті, чого відповідачем зроблено не було.

Тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2024 року про внесення відомостей про виключення його з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» - є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача внести відомості про виключення його з військового обліку до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком №94 та Порядком №559, суд зауважує, що жодного рішення за заявою позивача від 11.09.2024 року прийнято не було, і перевірка наявності підстав для внесення зазначених відомостей до Реєстру є дискреційним повноваженням відповідача. Тому в цій частині вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог, у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 року про внесення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2024 року про внесення відомостей про виключення його з військового обліку до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

У решті позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів