06 лютого 2025 р. № 400/7069/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Миколаївської обласної військової адміністрації, вул. Адміральська, 22,м. Миколаїв,54005,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Миколаївської обласної військової адміністрації (далі по тексту - Відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту- Відповідач 2) (з урахуванням уточнених позовних вимог) з вимогами про:
- визнання дій Миколаївської обласної військової адміністрації, а саме відмову у заміні виконання військового обов'язку під час мобілізації в умовах воєнного стану альтернативною (невійськовою) службою для Позивача протиправними та зобов'язати видати рішення про направлення Позивача на альтернативну службу під час мобілізації в умовах воєнного стану;
- визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме відмову у заміні виконання військового обов'язку під час мобілізації в умовах воєнного стану альтернативною (невійськовою) службою для Позивача, протиправними та зобов'язати замінити виконання військового обов'язку під час мобілізації в умовах воєнного стану альтернативною (невійськовою) службою Позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивачем до Відповідача 1 на підставі ч. 4 статті 35 Конституції України було подано заяву про заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою у зв'язку з релігійними переконаннями. Відповідач 1 листом від 11.06.2024 №С-281-24-118/24 у задоволенні заяви відмовив та порекомендував звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де Позивач знаходиться на військовому обліку. Позивач направив аналогічну заяву до Відповідача 2, який листом №1/1/8659 від 04.07.2024 також відмовив у задоволенні заяви. Позивач вважає такі дії протиправними.
15.08.2024 р. Відповідач 2 подав Відзив на позовну заяву, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. За змістом ч. 1 ст. 1 Закону альтернативна служба запроваджується замість проходження строкової військової служби на яку призивають громадян зазначених у ст. 15 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ), віком 18-25 років. Можливості заміни в означений спосіб військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період Закон не передбачає. Щодо віровчення Позивача, яке закликає не використовувати зброю проти інших людей та не бути співучасником вбивства людей, слід зазначити наступне. У Збройних Силах України існує значна кількість професій та посад, що не пов'язані з безпосередньою участю у бойових діях та перебування на яких не суперечить заповіді «не вбий».
02.09.2024 р. Відповідач 1 подав Відзив на позовну заяву, альтернативна (невійськова) служба може запроваджуватись виключно замість проходження строкової військової служби для окремих категорій громадян з урахуванням їх релігійних переконань.
Порядок заміни строкової військової служби альтернативною (невійськовою) службою та відповідні повноваження місцевих державних адміністрацій у вирішенні цього питання визначені Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу». Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадяни замість строкової військової служби, зазначені у статті 2 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу», після взяття на військовий облік, але не пізніше ніж за два календарні місяці до початку встановленого законодавством періоду проведення призову на строкову військову службу, особисто подають до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації за місцем проживання мотивовану письмову заяву. Станом на час подання заяви про заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою позивач досяг 40- річного віку, а отже, він не підлягав призову на строкову військову службу. Крім того, відповідно до пункту 115 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться. Виходячи із змісту статей 9-12 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» вирішення питання щодо направлення особи на альтернативну (невійськову) службу замість строкової військової служби віднесено до повноважень місцевої державної адміністрації за місцем проживання особи.
Справу розглянуто судом в порядку письмового провадження.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, судом встановлено:
Відповідно до довідки Міжнародного товариства свідомості Крішни Релігійної громади свідомості Крішни м. Миколаєва №06/01/24 від 01.01.2024 р. ОСОБА_1 дійсно є віруючим ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зазначена довідка міститься в матеріалах справи.
27.05.2024 Позивач направив до Відповідачу 1 заяву про заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою у зв'язку з релігійними переконаннями на підставі ч. 4 статті 35 Конституції України.
Листом від 11.06.2024 р. №С-281-24-118/24 Миколаївська обласна військова адміністрація повідомила позивачу, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких' законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ, який набрав чинності з 18.05.2024 року, скасовано такий вид військової служби як строкова військова служба та запроваджено базову військову службу.
Зміни до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» щодо можливості заміни альтернативною (невійськовою) службою базової військової служби не вносились.
Порядок заміни виконання військового обов'язку під час мобілізації в умовах воєнного стану альтернативною (невійськовою) службою для громадян з урахуванням їх релігійних переконань вищезазначеним Законом також не регламентовано.
Також позивачу повідомлено, що до повноважень обласної військової адміністрації та її структурних підрозділів, визначених чинним законодавством, не віднесено розгляд заяв про звільнення від призову на військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу під час мобілізації, тому пропонуємо звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку.
02.07.2024 р. Позивач направив до Відповідачу 2 заяву про заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою у зв'язку з релігійними переконаннями на підставі ч. 4 статті 35 Конституції України.
Листом від 04.07.2024 р. №1/1/8659 Позивачеві відмовлено у задоволенні заяві.
Не погоджуючись із вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Згідно з положеннями ст. 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Відповідно до ст. 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та дії по теперешній час.
Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII.
Водночас, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03.03.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації. Згідно з цим Указом призову на військову службу за мобілізацією підлягають військовозобов'язані та резервісти.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок включає проходження військової служби.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Приписами статті 3 Закону № 2232 передбачено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «;Про Збройні Сили України», «;Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі громадяни призовного віку).
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ (далі Закон № 3543, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано (ст. 1 Закону № 3543).
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону № 3543 з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Статтею 23 Закону № 3543 встановлено перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, де зазначено інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Позивач, посилаючись на те, що він належить до релігійної організації, віровчення якої не допускає користування зброєю, що унеможливлює виконання ним військового обов'язку, вважає, що останній має право на заміну військової служби альтернативною (невійськовою) службою.
Надаючи оцінку таким доводам позивача, суд зазначає, що п. 4 ст. 1 Закону № 2232 визначено, що громадяни України мають право на заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».
Організаційно-правові засади альтернативної (невійськової) служби (далі альтернативна служба), якою відповідно до Конституції України має бути замінене виконання військового обов'язку, якщо його виконання суперечить релігійним переконанням громадянина, визначені Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 року № 1975-ХІІ (далі Закон № 1975).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1975 альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов'язку перед суспільством. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно із ст. 2 Закону № 1975 право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 1975 визначено, що на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення.
Не підлягають направленню на альтернативну службу громадяни: звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову військову службу; яким відповідно до законодавства надано відстрочку від призову на строкову військову службу (на строк дії відстрочки) (ч. 2 ст. 4 Закону № 1975).
Відповідно до ст. 5 Закону № 1975 альтернативну службу громадяни проходять на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді яких є в державній або комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов'язана із соціальним захистом населення, охороною здоров'я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України.
Види діяльності, якими можуть займатися громадяни, які проходять альтернативну службу, визначаються Кабінетом Міністрів України.
10.11.1999 року постановою Кабінету Міністрів України № 2066 затверджено Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби та перелік релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю (далі Положення № 2066).
Згідно з п. 2, 3 Положення №2066 громадяни України мають право на альтернативну службу, якщо виконання військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням і якщо вони належать до діючих відповідно до законодавства релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Перелік таких релігійних організацій затверджується Кабінетом Міністрів України. Цим правом користуються громадяни, які належать до зазначених релігійних організацій, що діють як із зареєстрованим статутом, так і без його реєстрації.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть бути встановлені окремі обмеження цього права із зазначенням строку їх дії.
На альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідне рішення місцевою держадміністрацією.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що альтернативна служба це служба, яка запроваджується замість проходження саме строкової військової служби.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не проходить саме строкову військову службу.
Тобто, у спірному випадку позивач не є особою, призваною для проходження строкової військової служби, що дає право на заміну такої служби альтернативною.
Суд звертає увагу на те, що Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» альтернативна (невійськова) служба під час військового стану не визначена.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», ніхто не може з мотивів своїх релігійних переконань ухилятися від виконання конституційних обов'язків. Заміна виконання одного обов'язку іншим з мотивів переконань допускається лише у випадках, передбачених законодавством України.
Тож на переконання суду позивач за встановлених судовим розглядом обставин не має права альтернативну (невійськову) службу, оскільки не є особою, яка підлягає призову на строкову військову службу.
Суд також зазначає, що Законом № 3543 не передбачено можливості надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації віруючим громадянам, які перебувають на військовому обліку військовозобов'язаних, як і не визначено порядок проходження альтернативної (невійськової) служби в умовах воєнного стану.
Законом № 1975 також не визначено порядок направлення та проходження служби під час мобілізації в умовах воєнного або надзвичайного станів віруючих громадян.
Подібних правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 25.09.2023 року у справі № 9902/64/23.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про відсутність протиправності у діях відповідача під час розгляду заяви позивача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Миколаївської обласної військової адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 06.02.2025 р.
Суддя Н.В. Лісовська